Pravděpodobně už jste četli o příbězích investorů, kterým se podařilo díky časování trhu zbohatnout. Buď se jim podařilo prodat investice těsně před krachem, nebo naopak koupili akcii těsně předtím, než začala exponenciálně růst.
Komukoliv se podaří takto perfektně načasovat trh má skvělí pocit a získá přesvědčení, že se mu to může dařit opakovaně, ale není to příliš běžné. Pokud máte volné peníze, které byste chtěli investovat, bude pravděpodobně mnohem lepší je dlouhodobě investovat, než abyste se po vzoru občasných šťastlivců pokoušeli časovat trh, a to minimálně z následujících 3 důvodů.
1. Je to velmi časově náročná strategie
Časování akciových trhů je bezpochyby časově náročná činnost. V rámci jednotlivých dnů může docházet k výrazným výkyvům v tržních cenách. Abyste si udělali bližší představu – 16. března 2020 činil rozdíl mezi nejvyšší denní hodnotou a nejnižší denní hodnotou indexu S&P 500 325 bodů – téměř 12 % propad. Stačilo by otálet s prodejem pár hodin a přišli byste o podstatnou část svého jmění.
Existují však také dny, kdy si můžete myslet, že akcie skončí obchodní den níže, než začaly, ale během dne se směr trhu obrátí a výsledek je nakonec opačný. Pokud je to váš případ, prodali jste akcie za nižší cenu, než jste ve skutečnosti mohli.
Ke změnám v dynamice trhu může dojít z mnoha důvodů, jako je změna sentimentu investorů, neočekávaně tvrdě zasažené konkrétní odvětví, pandemie atd… Můžete strávit desítky hodin studiem akciového trhu, abyste se pokusili odhadnout, zda se neblíží krach nebo korekce. I když však existují známky toho, že čeká akciový trh výprodej, je téměř nemožné zjistit, kdy se tak přesně stane, i když máte oči celý den přilepené ke grafům.
2. Časování trhů vás bude pravděpodobně stát dost peněz
Pokud byste zmeškali jenom pár z nejlepších dnů akciového trhu, dramaticky by to ovlivnilo tempo, jakým by vaše investice rostly. Pokud byste investovali 2. ledna 2001 10 000 dolarů do indexu S&P 500, vaše investice by rostla přibližně o 7,5 % ročně a dosáhla by konečné hodnoty přibližně 42 000 dolarů. Pokud byste však zmeškali jenom 10 nejlepších dnů z celých 20 let, váš výnos by se „smrskl“ na pouhých 3,4 % ročně – přišli byste tak o celou polovinu potenciálního zhodnocení.
Čím více z těchto úspěšných dnů vynecháte, tím jsou pochopitelně vaše ztráty výraznější. Pokud byste zmeškali 20 z nejlepších dnů amerického akciového trhu v tomto období, váš průměrný výnos by byl stále kladný, ale pouze 0,7 %. A pokud by se vám „povedlo“ vynechat hned 40 z nejlepších dnů, vaše investice by vykazovala zápornou návratnost -3,4 % ročně. Po dvaceti letech by tak vaše počáteční investice neměla ani poloviční hodnotu.
Proto je dlouhodobá investiční strategie, kdy zůstanete na trhu plně zainvestovaní, mnohem lepší než pokusy o časování trhů, kde byste se pokoušeli hádat, ve které dny byste své investice měli kupovat a ve které dny naopak prodávat.
3. Jedná se o velmi náročnou činnost
V průběhu 5 a více let drtivá většina aktivně řízených fondů nedosahuje srovnatelné výkonnosti jako jejich pasivní benchmark – indexový fond. Tyto fondy přitom většinou spravují manažeři, kteří tráví celé dny prací na hledání investičních příležitostí, které by jim mohly poskytnout nadvýnos oproti průměru trhu jako celku. Tento nadvýnos by měl lákat do jejich aktivně řízených fondů drobné investory, jak je však vidět v tabulce níže, z dlouhodobého hlediska toho většina aktivně řízených podílových fondů není schopná.
I když je možné, že se vám podaří dostat do kategorie těch investorů, kteří se o časování trhů pokoušejí a uspějí, nikdy nevíte, jak dlouho vám bude tato strategie fungovat a o kolik bude váš výnos vyšší než výkonnost srovnatelného indexu. Není to snadný úkol a pokud při jeho plnění selhávají profesionálové, je naprosto zřejmé, že pro vás to bude náročné rovněž.
Časování trhů může být poměrně zábavné, plné adrenalinu, ale také na vás vytváří velký tlak a několik neúspěchů v řadě dokonce může způsobit nečinnost z vaší strany – zanevřete na investování – což je vůbec to nejhorší, co byste mohli udělat.
Místo toho, abyste trávili veškerý svůj čas pokusy o poražení trhu, může být mnohem smysluplnějším přístupem pravidelná investice do indexového ETF nebo sestavení portfolia akcií, které plánujete dlouhodobě držet. Pokud pak ve vás přeci jenom stále zůstává pocit, že byste se měli do časování trhů pustit, vyhraďte si na tuto „adrenalinovou“ činnost pouze malou část ze svého investičního rozpočtu.