5 minut čtení

Máte obavy z vysoké inflace? 4 možnosti, jak se před ní ochránit

Pojďme si projít 4 jednoduché způsoby, jak zajistit své volné finanční prostředky před znehodnocením inflací. Rozhodně není moudré nechávat v současné době ležet peníze na spořících účtech.

Nejenom investoři se obávají rizika prudkého růstu inflace během rozvolňování po pandemii. Nyní tak může být ten správný čas na přehodnocení vašeho investičního portfolia nebo rozhodnutí, zda nemá smysl peníze ze spořících účtů přesunout někam jinam. Je pravděpodobné, že nás v blízké budoucnosti čeká výrazný růst cenové hladiny. Jak se proti ní zajistit?

1. Nákup nemovitosti financovaný hypotékou

Možná si nemyslíte, že je nákup nemovitosti dobrý způsob, jak se zajistit proti inflaci, opak je však většinou pravdou. Pokud navíc použijete hypotéku na koupi nemovitosti, může to být skvělý způsob, jak investici realizovat.

Pokud očekáváte růst inflace, je vhodný nápad využít maximální délky fixace, důvod? Zřídíte-li si hypotéku s fixací třeba na 10 let, je pravděpodobné, že budou úroky placené za vaši půjčku v příštích letech nižší než úroveň inflace. Vaše zajištění se navíc může vyplatit ještě více. Stále platí, že na dlouhém časovém horizont se vám pravděpodobně investice do nemovitosti vyplatí i z důvodu růstu její ceny v průběhu času.

Důležitou podmínkou samozřejmě také je, že budete schopní svou nemovitost pronajmout. K tomu však můžete využít i některé ze služeb nemovitostních správců, kteří se za poplatek o pronájem vaší nemovitosti postarají.

2. Investujte do akcií

Akcie jsou dobrým dlouhodobým prostředkem k zajištění proti inflaci, i když mohou být jejich ceny v krátkodobém horizontu výrazně zasaženy tržními náladami. Ne všechny akcie jsou však vhodné k tomuto účelu. Jako zajištění proti inflaci byste měli vybírat společnosti s konkurenční výhodou, které mají sílu na to, aby s růstem jejich vlastních nákladů mohly zvyšovat i ceny za své produkty a služby.

Díky tomu by měly zisky společnosti v průběhu času růst a na to by měla reagovat i cena jejich akcií. Zatímco akciový trh jako celek může být obavami z vyšší inflace zasažen, nejkvalitnější společnosti se prosadí, díky svému lepšímu ekonomickému nastavení.

3. Zlato

Zlato je tradičním bezpečným investičním aktivem, když se zvyšuje inflace nebo jsou nízké úrokové sazby. Zlato má tendenci podávat velmi dobrou výkonnost zejména v době, kdy jsou reálné úrokové sazby – tj. vykazované úrokové sazby mínus míra inflace – v záporu. Investoři považují zlato za uchovatele hodnoty v těžkých ekonomických dobách, a to se mu daří potvrzovat už dlouhá tisíciletí.

Jednou z dobrých možností, jak investovat do zlata je nákupu zlatého ETF, takže zlato nebudete muset fyzicky vlastnit. Navíc máte na výběr i několik ETF, která umožňují vlastnit fyzické zlato i akcie těžařů zlata, kterým budou růst zisky, pokud bude stoupat cena zlata na trhu. Můžete však také dát přednost nákupu fyzického zlata.

Jaké jsou výhody investice do fyzického zlata? Jeho nákup je osvobozen od DPH a pokud se ho po nějaké době rozhodnete prodat se ziskem, zákon na něj pohlíží jako na movitou věc a nebudete muset z jeho prodeje odvádět daň z příjmu.

4. Protiinflační státní dluhopisy

Protiinflační státní dluhopisy jsou jedním z mála způsobů, jak se téměř bez rizika (pokud věříte, že český stát nezbankrotuje) zajistit proti inflaci. Výnos těchto dluhopisů je vázán vůči inflaci – vždy nabízejí minimálně takový výnos, jako je míra inflace – když míra inflace stoupá roste i kupón vyplácený těmito dluhopisy a naopak.

Stát aktuálně vypsal emisi protiinflačních dluhopisů na 1.7.2021 jejich splatnost by měla být v roce 2027 a v emisních podmínkách je k výši úrokové sazby uvedeno:

„Výnos dluhopisu je určen pohyblivou úrokovou sazbou. Úroková sazba za dvanáct měsíců (p. a., per annum) pro příslušné výnosové období se stanoví jako procentní změna bazického indexu spotřebitelských cen (životních nákladů) za měsíc duben příslušného roku proti bazickému indexu spotřebitelských cen (životních nákladů) za měsíc duben roku předchozího, a to v rozsahu šesti desetinných míst; takto stanovená úroková sazba se zaokrouhluje na pět desetinných míst. Minimální úroková sazba v každém výnosovém období se stanoví ve výši 0,00 % p. a.“ (zdroj: Emisní podmínky pro PROTI-INFLAČNÍ státní dluhopis České republiky, 2021–2027 II)

Samozřejmě se nejedná o investici, která by z vás udělala boháče, pokud by vám však šlo především o ochranu volných finančních prostředků před znehodnocením, může jít o efektivní možnost zajištění.

Slovo závěrem

Rostoucí inflace by mohla být v blízké budoucnosti problémem nejenom investorů, jenom čas však ukáže, zda se jedná o přechodný stav způsobený rozvolňováním a zvyšováním cen služeb a produktů, nebo se bude jednat o dlouhodobý status quo.  

Bez ohledu na tento fakt však má smysl přemýšlet o tom, jak se můžete určitými finančními rozhodnutími – například refinancováním hypotéky během nízkých úrokových sazeb a prodloužením fixace – proti tomuto neblahému ekonomickému fenoménu zajistit.

Investoři, kteří vlastní jednotlivé akcie, by si pak měli vyhodnotit, který z titulů je nejvíce náchylný vůči rostoucí inflaci a zvážit, zda tuto pozici nezredukují.

#inflace #ochranapredinflaci #zajisteniprotiinflaci #investicedonemovitosti #akciovainvestice #akcie #protiinflacnidluhopisy #zlato #hypoteka #rustcen #znehodnocenipenez #penize