Šílené a taky trochu demotivující, že?
Abychom tedy naše poznatky uložili v dlouhodobé paměti, skvěle funguje, pokud provážeme nové informace s těmi, které vychází z našeho předchozího vědění,
logického myšlení, zainteresovanosti do daného tématu i z našich emocí i prožitků.
Zkuste si mezi nově naučenými a „staršími“ informacemi vytvořit určité vazby. Např. při učení slovíček je dobré využít slova, která spolu mají nějakou významovou souvislost.
Příklad: učíte se nová slovíčka na téma bydlení. Představte si svůj obývák a k danému slovíčku přiřaďte nějakou konkrétní, z Vašeho pohledu typickou vlastnost či emoci: křeslo - pohodlné, po babičce, nostalgie; koberec - barevný jako louka, veselý; gauč - bytelný, dobře se na něm spí; knihovna - starožitnost, moji oblíbení autoři, atd. Vložte si slovíčko do krátké věty, spojte je s Vašimi osobními pocity, či zážitky a hned se Vám lépe uloží i vybaví.
K tomu, aby procenta zapomínání nešla razantně dolů, je také třeba stálého opakování
a procvičování. Naučenou látku si tedy ještě před spaním zopakujete, dále pak během následujícího dne, a znovu necelý jeden týden od prvního učebního dne. Vždy po ukončení třetí a šesté lekce si udělejte čas na detailní teoretické i praktické opakování.
Tato účinná metoda provázání nových informací s těmi nabytými, včetně opakování
v pravidelných intervalech, nám pomůže získané poznatky v dlouhodobé paměti lepe zafixovat a lze ji s úspěchem použít při jakékoli formě učení.
Nejde tedy o to, kolik se toho zvládneme v krátkém čase nabiflovat, ale jak dlouho si dokážeme tyto informace v hlavě udržet.
Určitě vyzkoušejte v praxi a podělte se o své zkušenosti.
? inspirativní videa na téma osobní rozvoj i relaxaci najdete na https://lnkd.in/gSYSXc8
#profikouc #koucink #osobnirozvoj #coaching #leadership #burnout #syndromvyhoreni #relax