Obchodní horečka rozdmýchaná tzv. sociálním obchodováním a poháněná z velké části Redditem, kde se na nákupech akcií společně domlouvají miliony lidí, letos na trhy vletěla jako blesk z čistého nebe. V lednu tak akcie desítek společností najednou vylétly vzhůru, zatímco si obyčejní retailoví investoři začali uvědomovat, jakou mají na trzích moc, pokud začnou táhnout za jeden provaz.
Zejména skrz hromadné nakupování jak akcií, tak call opcí u titulů s vysokým short interestem se davu z r/WallStreetBets podařilo vygenerovat na řadě akcií obrovský pohyb ceny vzhůru a zanechat za sebou hned několik působivých short-squeezů.
Některé akcie, které z těchto machinací obrovsky těžily, se dnes oproti svým cenám před příchodem kluků a holek z Redditu stále nacházejí hodně vysoko, ale jiné začínají o svůj dřívější lesk pomalu přicházet. Což je ostatně hlavní problém short-squeeze - jde o pomíjivý tržní fenomén. Pokud se společnosti, která něco takového zažije, nepodaří z této události vytěžit maximum a nepřetaví ji do smysluplného fundamentálního vývoje, akcie se zpravidla dříve či později vrátí tam, kde začaly.
A v případě výběru Redditu u řady akcií původně většinou existoval pádný důvod, proč měly dané akcie vysoký short interest, neboli že mnoho investorů sázelo na jejich další pokles. Tito "shortaři" samozřejmě většinou nejdou se svými penězi proti firmám, jež jsou finančně zdravé. A tak není žádným překvapením, že u řady obětí letošního short-squeeze lze najít poměrně solidní šanci na to, že jejich akcie budou nadále klesat - některým ostatně hrozí reálný bankrot.
Pojďme se podívat na pár akcií, které už příliš nezajímají media ani retail, takže by bylo vhodné držet se od nich taky dál:
Luckin Coffee ($LKNCY)
Někdy se vám stane, že je vám i obyčejná akcie stejně nesympatická jako člověk a vyloženě vám vadí se na ni i dívat. To je můj případ s Luckin Coffee. Že tihle podvodníci, kteří si šmelili účetnictví a připravili tak hromadu investorů o obrovské peníze (ne, nebyl jsem mezi nimi), mohou zvesela dál pokračovat, mi tu a tam hne žlučí. Naděje však umírá poslední, a tak se letos stalo, že akcie po loňském účetním skandálu vyskočila ze 2 až na 13 $. Aktuálně je k mání za 7 $, ale nebral bych ji popravdě ani zadarmo.
Letos v únoru totiž společnost oficiálně požádala o ochranu před věřiteli dle Odstavce 15. Pokud si někdy pozorněji čtete o bankrotech amerických firem, možná víte, že ty zpravidla o ochranu žádají dle Odstavce 11. To proto, že Odstavec 15 slouží pro zahraniční společnosti, které žádají ochranu před věřiteli v USA. A zdá se, že $LKNCY se pro tuto cestu rozhodl po předchozí dohodě s Komisí pro cenné papíry (SEC).
Na základě této dohody Luckin souhlasil s tím, že zaplatí v rámci snah o ukončení vyšetřování svého účetního podvodu pokutu 180 milionů dolarů. A zde se skrývá možný důvod toho, proč by tato akcie mohla nadále klesat až k nule. Jedním z hlavních argumentů býků bylo totiž tvrzení, že Luckin má stále k dispozici téměř miliardu dolarů z předchozích sekundárních nabídek akcií. Což by společnosti pod novým vedením mohlo pomoci zpět na nohy. Dnes však není vůbec jasné, zda má $LKNCY k těmto financím vůbec přístup.
Žádost o bankrot ostatně firmu má ochránit před věřiteli, což zpravidla znamená, že nemá finanční zdroje, ne že má ještě k dispozici hromadu hotovosti. Přidejme k tomu ještě fakt, že Luckin minulý měsíc odprodal další akcie za 250 milionů dolarů, aby mohl zaplatit SEC a měl na další provoz. Opět se nabízí logický argument - pokud by společnost měla přístup ke své údajné hromadě peněz, zřejmě by neměla zájem snažit se nyní získávat další hotovost. Okolo téhle akcie koluje hromada divokých teorií a domněnek. Nejpravděpodobnější ale je, že $LKNCY je nyní opravdu v bankrotu, jelikož nemá peníze a až to přizná, současní akcionáři odejdou s prázdnou.
Blink Charging ($BLNK)
Mezi provozovateli nabíjecích stanic pro elektromobily aktuálně probíhá masivní konkurenční boj. Jak ChargePoint ($CHPT, blíže jsem o ni psal zde), tak Blink Charging přilákaly zájem velkých investorů. Skutečnost je ale taková, že i kdy může jít na první pohled o vyrovnaný souboj, Blink má na své straně pár zásadních problémů.
Shortující spekulanti mimo jiné opakovaně upozorňují na řadu problémů spojených s nabíjecí technologií Blinku a stavem nabíjecí sítě společnosti. Medvědi také varují před tím, že $BLNK provozuje povětšinou chátrající stanice, které nelze s konkurencí vůbec srovnávat. Což je zřejmě důvod, proč je dnes short interest Blinku více než 32 %, zatímco u ChargePoint jen 2,3 %.
Poslední negativní třešinka na dortu týkající se Blinku pochází na první pohled ze zcela nečekaného zdroje. Není tomu tak dlouho, co se známý investiční manažér David Einhorn zmínil o micro-cap společnosti Hometown International ($WHIN), která dosáhla valuace neuvěřitelných 100 milionů dolarů. Neuvěřitelných proto, že společnost provozuje slovy JEDNO lahůdkářství v malém městě ve státě New Jersey, jehož roční příjmy jsou 30 000 dolarů. Netřeba dodávat, že jde o absurdní cenu, která na sto honů smrdí nějakým pump-and-dump podvodem.
Dle CNBC se Hometown stal veřejně obchodovanou společností za pomoci nyní titulu zbaveného a z trestného činu obviněného právníka Gregga Jaclina, který takto s byrokracií spojenou s veřejnou nabídkou akcií svého času pomohl celé řadě drobných firmiček. Burza OTC již kvůli pochybnostem ohledně stavu společnosti zakázala obchodování s akciemi Hometown. Jaclin byl zainteresován v celé řadě spekulativních společností a nyní to hlavní - jednou z nich je i Blink Charging (viz níže). Ruce pryč.
Ayro ($AYRO)
Ayro je klasickým příkladem společnosti, která vyvinula produkt, aniž by se před tím ujistila, že pro něj skutečně existuje dostatečně velký trh. Firma zkonstruovala na první pohled důmyslně malé a lehké elektrické autíčko. Vize je taková, že by vozítka mohly sloužit pro přepravu v uzavřených objektech, jako jsou univerzitní kampusy nebo korporátní sídla a zajišťovat přepravu osob či předmětů v místech, kam běžná auta nemohou.
Praxe je ale taková, že lidé dnes zřejmě příliš netouží po něčem, co by se na první pohled dalo nazvat "vytuněným" golfovým vozíkem. Čísla hovoří za vše - v posledním kvartálu $AYRO vykázalo příjmy pouhých 1,6 milionu dolarů. Za stejnou dobu však firma vykázala ztrátu 10 milionů dolarů. Při pohledu na našponovanou finanční rozvahu společnosti je velmi pravděpodobné, že v následujících měsících bude akutně potřebovat získat další kapitál.
Short interest $AYRO je dnes 25 %, což vysvětluje, proč mají o tuto akcii na Redditu stále zájem. Jedním z podmínek pro short-squeeze vytvořený WallStreetBets jsou však aspoň nějaké fundamentální důvody. A ty tady bude kdokoli hledat jen velmi obtížně.
Ideanomics ($IDEX)
Segment elektromobilů v poslední době čelí takovému náporu nových ambiciózních snílků a podvodníků, zatímco zároveň zažívá rapidní expanzi, že se pravidelné dávce bizarních kauz a odhaleného šmelení asi nelze divit. Shortující investoři v posledním roce poslali z výsluní ke dnu řadu titulů (asi nejznámějším případem je $NKLA), ale některé odhalující zprávy o těchto de facto papírových společnostech svou trapností ostatní zkrátka převyšují. Když uděláte maličko nežádaný produkt jako Ayro výše, budiž, ale když máte prd a tváříte se, že jste na prahu nové revoluce, je potřeba zaujmout nulovou toleranci.
Za odhalením pravé tváře společnosti Ideanomics, která se navenek prezentuje jako někdo snažící se o rozšíření adopce komerčních EV, elektrifikaci či vývoj finančních a fintech produktů, stojí známý lovec nafouklých bublin Hindenburg Research. Tomu může za svůj trapas poděkovat i Nikola. Loni v létě zahájil Hindenburg rovněž tažení proti $IDEX. Na úvod prezentoval několik faktických důkazů toho, že Ideanomics jakožto společnost zcela selhala. Jen od roku 2015 firma třikrát změnila své jméno, vystřídala šest různých CEO a CFO a celkem 10 lidí opustilo její představenstvo.
Že společnost nedokáže přetavit do reality jeden nápad se ještě dá odpustit, ale $IDEX ve svých snahách selhává tak rychle a tak často, že svůj manažerský tým i jméno musel změnit již opakovaně. Od roku 2015 jste tak na společnost dnes známou jako Ideanomics mohli narazit pod názvy "You on Demand," "Wecast" a posléze "Seven Stars Cloud". I po hromadě chyb a selhání je však společnost znovu zpět jakožto zástupce EV segmentu.
Na jednu stranu lze konstatovat, že penny stock společnost má na takové kotrmelce právo a vlastně nejde o nic až tak raritního. Co však následovalo, v mých očích tomuhle ansámblu, který se co druhý rok objeví pod novým názvem, zcela zlomilo vaz. Hindenberg totiž Ideanomics obvinil z toho, že její nové údajné distribuční centrum pro vozidla ve skutečnosti vůbec neexistuje. Analýza společností zveřejněných fotek totiž podle všeho ukázala, že jde o editované snímky nalezené online, jež před lety zveřejnila úplně jiná společnost.
Sorry jako, ale tohle je poslední hřebíček do rakve důvěryhodnosti $IDEX, společnosti, která se už pěknou řádku let snaží vygenerovat aspoň nějaké příjmy a konzistentní fungování, ale stále marně.
---
Jsem přesvědčen, že stejně jako je dobré upozorňovat na zajímavé akcie, které by mohly stát za nákup, je minimálně stejně důležité upozorňovat i na opačnou stranu spektra. Věřím tomu, že by se dokázal najít někdo, kdo vám o výše zmíněných akciích odvypráví tak úžasnou pohádku, že si je ihned poběžíte koupit. U těchto malých firem s vysokým short interestem je však vždy potřeba položit si otázku, proč je tolik lidí prodává a co říkají racionální fakta, nikoliv euforičtí rozdmýchávači davu spekulantů. Mám připraveny ještě tři další akcie tohoto ražení, o kterých bych se rád zmínil v druhém díle, pokud o něj bude zájem (dejte vědět do komentářů). ?
#investovani #reddit #retail #shortsqueeze #akcie #bankrot #selhani #riziko #luckincoffee #blinkcharging #ayro #ideanomics
super článek, určitě budu rád za druhý díl ?
@davidPotucek ?