Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
08.02.2021 11 minut čtení

Co je to "short squeeze": Aneb jak přesně funguje investiční strategie, která dostala do oblak akcie GameStop?

Pojmem "short squeeze" se v posledních pár týdnech rozhodně nešetří a najdete jej ve spojení s akciemi GameStop či AMC doslova na každém rohu. Co ale vlastně tato spekulační strategie obnáší a jak ji v praxi můžete provést?

Na konci letošního ledna jsme byli očitými svědky situace, kdy akcie společnosti zvané GameStop ($GME), která se během loňska (duben) obchodovala za pouhých 2,57 dolaru za akcii, během pár dní vystřelily až na nějakých 483 dolarů za akcii, což od těchto minim představovalo zhodnocení o závratných cca 9000 %. Za tímto konkrétním růstem nicméně nestála žádná převratná zpráva ani neuvěřitelný byznys společnosti, nýbrž online komunita z Redditu zvaná WallStreetBets (a nejen ona) která začala hromadně skupovat akcie.

To byla hodně špatná zpráva pro…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Ahoj, super článek. Mohl bych poprosit o nějaký odkaz, kde zjistit short interest? Vím, že to pravděpodobně bude někde v datech na webech typu Yahoo či Bloomberg, jenom těch dat je tolik, že nemůžu najít, kde přesně by to mohlo být :) Děkuju

  +2
 • Princip vysvětlen velice dobře , ale tvrzení, že pro menšího obchodníka je lepší použít stoplos je zavádějící. Ba naopak, stoplos v tomto případě je řešení pro hloupého obchodníka, protože pokud již podstupuje předem dané riziko maximální ztráty (stoplos), je mnoho jiných , lepších řešení za stejné peníze. Navíc předem definované riziko ve výši stoplosu není jisté, protože ztráta může být mnohonásobně vyšší než zadaný stoplos (gapy, pozastavené obchodování a následné otevření na úplně jiné ceně atd,). Hedge pomocí opcí například může vyjít levněji než stoplos. Ale pokud se již rozhodne obchodník pro short, tak úplně nejjednodušší je obyčejný nákup put opce - získá dosti velkou páku, získá koupený čas (nevymete jej stoplos při zvýšené volatilitě a pak smutně nekouká , že měl ve finále pravdu a pozice se řítí jeho směrem, ale již bez něj), může vydělat na volatilitě i přes to, že akcie letí nahoru atd. A to je jen jedna z několika možností jak se zachovat místo být exponován se značným kapitálem short a ještě se jistit stoplosem. Obyčejný investor  by se měl držet své investiční strategie a kratochvíle typu shortování a podobné věci si dovolit až po důkladném studiu a zkušenostech na trhu.

  +1
 • Dobrý deň, v predposlednom odstavci, zvýraznené tučne, nemalo by byť: v mnoha ohledech nesrovnatelně snazší úkon, než sázka na to, že akcie budou klesat ?

  Inak ďakujem za ďaľší vzdelávací článok. Viem čo v nasledujúcich rokoch určite nebudem robiť :-)

  +1
 • Je půjčení akcií od brokera nějak časově omezené? Hrozí tedy, že vyprší lhůta a budu muset akcii vrátit, ať je její aktuální cena jakákoli? Ptám se proto, že v případě prokazatelně uměle vyvolaného růstu by mi jinak stačilo počkat, až se to přežene. (V případě profesionálních obchodníků bych to racionální chování čekal. Ba nedivil bych se, kdyby dle zmíněného SIR, v pravý okamžik na předražené akcii další short přidali.) V čem je zakopaný pes? Co mi uniká?

  0
  • @marekKral Lhůta tam standardně není, jenom vám nabíhá margin interest. Problém s "počkat, až se to přežene" je ten, že musíte mít k dispozici dostatek kapitálu, abyste pokryl případnou ztrátu. Jak je zmíněno, v shortu je potenciální ztráta nekonečná, tzn. pokud byste shortoval 10 akcii GME za 50 $/kus (celkem 500 $), ale jejich cena pak dosáhla 300 $, vaše ztráta je rázem 3000 $. A pokud na účtu nemáte volných 3000 $, broker vám pozici okamžitě zavře a pošle vás s nulou domů. A teď si představte, že jste velký hráč a měl byste na takové pozici držet ztrátu v řádu desítek a desítek milionů dolarů. To si kromě těch opravdu největších nikdo netroufne, na to má každý racionální fond limity, aby v byznysu brzy neskončil.

   0
  • @tomasdurcak Díky moc za objasnění. To, že musíte držet dostatečně velký margin na účtu brokera a nevíte, jestli ho to nakonec stejně nevyčerpá a nedojde tak k uzavření obchodu proti vaší vůli, to mi vše vysvětluje.

   0
 • Ad bod 3 "Nyní máte veskrze dvě možnosti"

  A co třetí možnost, která se rozpadne na další dvě? Vydržet v pozici a když cena bude klesat, tak dojde k margin call a tam se to rozpadne na dvě:

  - vyplním call a pozici držím nadále

  - nevyplním call a vyhodí mě broker

  0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím