Na konci letošního ledna jsme byli očitými svědky situace, kdy akcie společnosti zvané GameStop ($GME), která se během loňska (duben) obchodovala za pouhých 2,57 dolaru za akcii, během pár dní vystřelily až na nějakých 483 dolarů za akcii, což od těchto minim představovalo zhodnocení o závratných cca 9000 %. Za tímto konkrétním růstem nicméně nestála žádná převratná zpráva ani neuvěřitelný byznys společnosti, nýbrž online komunita z Redditu zvaná WallStreetBets (a nejen ona) která začala hromadně skupovat akcie.
To byla hodně špatná zpráva pro řadu dalších investorů, kteří v té době tyto akcie výrazně shortovali, neboli sázeli na to, že cena $GME zamíří ještě níž - potenciálně až k nule, pokud by společnost zbankrotovala. V tomto se "shortující" investoři liší od většiny ostatních, kteří akcie pouze nakupují a očekávají, že porostou a tím jejich kapitál zhodnotí. Pokud jste na opačné straně trhu a akcie shortujete, vyděláváte naopak na tom, že cena daného titulu klesá - a pokud roste, peníze ztrácíte.
Když tak cena akcií GameStop začala rychle růst, tito shortující investoři sázející naopak na pokles ceny se ocitli v tržní pasti, které se slangově říká "short-squeeze", neboli v doslovném překladu něco jako "zmáčknutí shortu/sevření shortujících". Ona se ta situace totiž skutečně podobá zmáčknutí, které je s každým dalším růstem ceny pro všechny shortující stále nepříjemnější a bolestivější. Tito spekulanti si totiž pro short museli akcie vypůjčit (tento princip vysvětlím za chvíli) a nyní, když jejich ztráta začínala rychle nabírat neúnosné výše, byli nuceni své akcie opět vrátit - a jediným způsobem, jak je získat, pro ně bylo nakoupit je za onu přemrštěnou cenu, které GameStop mezitím dosáhl.
Alternativou pro ně bylo vydržet, avšak tento přístup má jeden háček - zatímco při nákupu akcie za 10 $ můžete nejhůře přijít o oněch 10 $, pokud hodnota akcie spadne na nulu, při prodeji stejné akcie můžete teoreticky ztratit neomezeně vysokou částku, jelikož sázíte na pokles, ale cena akcie může růst neomezeně vysoko. A v jednu chvíli může ztráta narůst do takové výše, že přijdete o celý svůj účet a budete nuceni z obchodu chtě nechtě vystoupit, rozloučit se se všemi penězi na svém účtu a opustit trhy s prázdnou.
Short squeeze je poměrně známý tržní fenomén, který se však ze své podstaty může stát pouze těm investorům, kteří spekulují na pokles daného aktiva, zatímco ono začne naopak silně růst.
Pokud jste viděli film The Big Short a sledovali jste, jak Michael Burry musel doslova celé roky držet na svých pozicích sázejících na kolaps a prudký pokles hypotéčního trhu obrovskou ztrátu, zatímco trhy do roku 2008 neustále rostly, šlo vlastně o takový short squeeze. Jen s tím rozdílem, že trhy v té době rostly díky všeobecné euforii a všichni ostatní investoři se nedomluvili, že Burryho z trhu vyhnáním ceny do výšin potopí. V případě GameStop šlo o cílenou snahu potopit shortující investory a uštědřit jim co největší ztrátu.
Jak funguje short squeeze krok za krokem v praxi?
Pro pochopení strategie "short squeeze" je nutné nejdříve chápat, jak na akciových trzích funguje samotné shortování neboli opak nákupu. Logicky totiž nemůžete prodat akcie, které nemáte, takže je to maličko komplikovanější.
Takže investor, jež chce vsadit na to, že akcie dané společnosti budou klesat, si tyto akcie nejdříve musí od někoho (nejčastěji přímo od brokera) půjčit. Půjčením se nestávají jeho, ale může je následně na trhu ihned prodat jako kdokoli jiný, kdo by si je před tím půjčil.
Když cena dané akcie poklesne, jak shortující spekulant očekává, může si následně akcie koupit zpět za levnější cenu. A jakmile je tomu, kdo mu je původně půjčil, vrátí zpět, může si rozdíl mezi cenami nechat jako svůj zisk. Avšak pozor: Vzhledem k tomu, že za vypůjčení akcií na short brokerovi nic na začátku neplatí, v období mezi vypůjčením a návratem půjčených akcií je mu navíc účtován úrok z marže (margin interest), který určuje dopředu sám broker a který musí po vrácení shortující investor rovněž zaplatit. Zkušení shortující investoři tak vědí, že si od svého potenciálního zisku nesmí zapomenout tento úrok odečíst, aby věděli, jaký bude jejich skutečný čistý zisk.
Ale zpět k samotné strategii. Jejím hlavním předpokladem je tedy přesvědčení, že cena dané akcie z nějakého důvodu bude klesat. Co když ale cena zamíří naopak vzhůru? Pak může dojít ke zmiňovanému short squeeze. Když je totiž tento růst rychlý a prudký, shortující obchodníci zpravidla hromadně z trhu prchají a snaží se skupovat akcie (které dluží svým brokerům), než jejich ztráta naroste do neúnosné výše.
Každý takový nákup původních prodejců však zároveň pomáhá hnát cenu akcií ještě výš, čímž se sevření okolo všech shortujících stává ještě těsnějším. Čistě teoreticky cena může vyrůst tak vysoko, že všechny shortující donutí své pozice kompletně zrušit a trh opustit, aby je rostoucí ztráta nezruinovala. A přesně o toto se komunita WallStreetBets pokusila vůči shortujícícm hedgeovým fondům na akciích GameStop, AMC ($AMC) a několika dalších.
Pojďme si teď celý scénář toho, jak short squeeze probíhá, přehledně popsat:
1. Vše začíná tím, že jakožto investor, který se nebojí akcie i shortovat, identifikujete takový titul, jež je podle vás značně nadhodnocený a cenu by tak dříve či později měl čekat "návrat do reality" a tedy pokles. Rozhodnete se tedy tuto akcii prodat a spekulovat tak na její pokles skrz výše popsaný proces - půjčíte si akcie od brokera a prodáte je s tím, že po poklesu si akcie zpět koupíte mnohem levněji, vrátíte je, zaplatíte interest margin a odejdete stále s tučným ziskem.
2. Místo poklesu však k něčemu dojde a cena akcie začne růst. Tím "něčím" může být zveřejnění solidních hospodářských výsledků dané společnosti, nějaká nová zpráva, která firmě hraje perfektně do karet... anebo prostě jen fakt, že se hromada investorů rozhodne tuto akcii nakoupit (což se stalo v případě GameStop).
3. V určitou chvíli během růstu hodnoty akcie, kterou shortujete, vám dojde, že si zřejmě své vypůjčené akcie zpět levněji nekoupíte. Cena totiž roste, přesáhla již cenu, za kterou jste původně prodávali a vaše pozice je ve ztrátě. Nyní máte veskrze dvě možnosti - nakoupit akcie za aktuální cenu a vrátit je brokerovi zpět s vlastní ztrátou, anebo jich nakoupit víc, než potřebujete a doufat, že akcie poroste dál a vy transformací short pozice do long (tradiční nákup) pozice dokážete aspoň část inkasované ztráty ziskem z růstu pokrýt.
4. Ať už se ale rozhodnete pro kteroukoli ze dvou variant, vždy to bude znamenat další nákup daných akcií, čímž budete cenu pomáhat tlačit ještě výš, což pravděpodobně k nákupu donutí další a další shortující investory. Jde-li tedy o cílený short squeeze, je hlavním účelem nakupujících vyhnat shortující kompletně z trhu, respektive je donutit, aby se svých shortů vzdali a nákupem všem ostatním pomohli vyhnat cenu i potenciální zisky ještě výš.
Jak se proti short squeeze ochránit?
Není žádným překvapením, že z shortování akcií se po událostech posledních týdnů stal v očích mnoha investorů vysoce rizikový byznys. Nikdy totiž nevíte, jestli jste zrovna neprodali akcie společnosti, která padne do oka Redditu či investiční komunitě na nějaké jiné sociální sítě, načež tento dav začne akcii hromadně nakupovat a vás pošle nemilosrdně do nemalých červených čísel.
Na druhou stranu existují způsoby, jak shortující investoři mohou své pozice efektivně chránit před tím, aby případné ztráty nenarostly do neúnosných výšin:
- Umístění stop-lossu neboli nákupního příkazu na konkrétní vyšší cenu, na které chcete svou short pozici v předem akceptované ztrátě uzavřít a nepokoušet dále štěstí, respektive riziko, že cena dál poroste a společně s ní i vaše ztráta. V praxi to funguje tak, že např. prodáte akcii na ceně 50 dolarů a určíte si, že pokud vyroste na 65 dolarů, chcete akcie nakoupit. Pokud se tak stane, příkaz vás automaticky dostane s trhu a vaše ztráta bude předem očekávaných 15 dolarů na akcii (+ úrok za půjčení, na ten nesmíte zapomínat).
- Druhou alternativou je oddělený nákup stejných akcií (nebo opcí) ve snaze využít aktuálního růstu ceny a pokrýt ztrátu ze short pozice. Ano, de facto sázíte sami proti sobě, nicméně jde o způsob, jak vydělat na rostoucí ceně a snížit svou ztrátu. Této strategii se říká hedge, což naznačuje, že jde o krok, který zpravidla konají především institucionální obchodníci a fondy. Menším, retailovým investorům bych raději doporučil variantu stop-lossu.
Lze short squeeze předpovědět?
Co trhy udělají zítra nikdo netuší. A předpovědět short squeeze, který je většinou velmi rychlý a prudký, je o to složitější. Několik možných ukazatelů, na jejichž základě lze minimálně odhadnout, že by daná akcie pro short squeeze mohla mít ideální pozici, však přesto k dispozici máte:
- Výrazný nárůst objemu nákupů: Pokud celkový počet nakoupených akcií ze strany investorů náhle výrazným způsobem vzroste, může jít o varovný signál blížícího se short squeeze.
- Short interest přesahující 20 %: Short interest je procentuálním vyjádřením toho, kolik veřejně dostupných akcií dané společnosti se aktuálně nachází v short pozici. Čím vyšší toto procento je, tím víc akcií je aktuálně shortováno. A jak jsme viděli na příkladu masivně shortovaného GameStopu, právě extrémně shortované akcie jsou ideálním cílem pro short squeeze.
- Vysoké short interest ratio (SIR) přesahující 10 dní: SIR vyjadřuje porovnání aktuálního short interestu s průměrným denním objemem obchodů na daném trhu. Výsledkem je číslo, jež reprezentuje teoreticky počet dní, které by majitelé aktuálních short pozic potřebovali, aby své prodané akcie dokázali nakoupit zpět a opustit tak své pozice. Čím vyšší je toto číslo, tím déle tedy shortující spekulanti budou z trhu při případném rychlém růstu prchat. A tím lukrativnější se daná akcie může pro short squeeze zdát.
---
Z článku je vám předpokládám dostatečně jasné, že standardní nakoupení akcií s předpokladem, že porostou a jejich následný prodej se ziskem je v mnoha ohledech nesrovnatelně snazší úkon, než sázka na to, že akcie budou klesat - a že se na nákupní straně trhu rovněž nestanete obětí žádného short squeeze, který vás pošle do nezvladatelné ztráty.
Ne nadarmo se říká, že úspěšné a ziskové shortování je na akciových trzích tou úplně nejnáročnější disciplínou, která vyžaduje nejvíc zkušeností, citu pro trh, ale mnohdy i pevné nervy. Na druhou stranu by princip a mechanismus této strategie měl znát úplně každý. To vám ostatně potvrdí všichni, kdo se na růstu $GME brzkým nákupem akcií svezli a nahoře si vybrali tučné zisky.
#investovani #akcie #short #shortsqueeze #princip #prodejakcii #broker #margininterest #spekulace #wallstreetbets #gamestop #shortinterest #shortinterestratio #riskmanagement #riziko
Ahoj, super článek. Mohl bych poprosit o nějaký odkaz, kde zjistit short interest? Vím, že to pravděpodobně bude někde v datech na webech typu Yahoo či Bloomberg, jenom těch dat je tolik, že nemůžu najít, kde přesně by to mohlo být :) Děkuju
@jiriSic Na Yahoo je to u každé akcie, když si rozkliknete Statistics: https://imgur.com/7EzSls2
Princip vysvětlen velice dobře , ale tvrzení, že pro menšího obchodníka je lepší použít stoplos je zavádějící. Ba naopak, stoplos v tomto případě je řešení pro hloupého obchodníka, protože pokud již podstupuje předem dané riziko maximální ztráty (stoplos), je mnoho jiných , lepších řešení za stejné peníze. Navíc předem definované riziko ve výši stoplosu není jisté, protože ztráta může být mnohonásobně vyšší než zadaný stoplos (gapy, pozastavené obchodování a následné otevření na úplně jiné ceně atd,). Hedge pomocí opcí například může vyjít levněji než stoplos. Ale pokud se již rozhodne obchodník pro short, tak úplně nejjednodušší je obyčejný nákup put opce - získá dosti velkou páku, získá koupený čas (nevymete jej stoplos při zvýšené volatilitě a pak smutně nekouká , že měl ve finále pravdu a pozice se řítí jeho směrem, ale již bez něj), může vydělat na volatilitě i přes to, že akcie letí nahoru atd. A to je jen jedna z několika možností jak se zachovat místo být exponován se značným kapitálem short a ještě se jistit stoplosem. Obyčejný investor by se měl držet své investiční strategie a kratochvíle typu shortování a podobné věci si dovolit až po důkladném studiu a zkušenostech na trhu.
Dobrý deň, v predposlednom odstavci, zvýraznené tučne, nemalo by byť: v mnoha ohledech nesrovnatelně snazší úkon, než sázka na to, že akcie budou klesat ?
Inak ďakujem za ďaľší vzdelávací článok. Viem čo v nasledujúcich rokoch určite nebudem robiť :-)
@romanPrachar Ano mělo, díky! Shortování akcií taky nepovažuju za svou parketu. ??
Je půjčení akcií od brokera nějak časově omezené? Hrozí tedy, že vyprší lhůta a budu muset akcii vrátit, ať je její aktuální cena jakákoli? Ptám se proto, že v případě prokazatelně uměle vyvolaného růstu by mi jinak stačilo počkat, až se to přežene. (V případě profesionálních obchodníků bych to racionální chování čekal. Ba nedivil bych se, kdyby dle zmíněného SIR, v pravý okamžik na předražené akcii další short přidali.) V čem je zakopaný pes? Co mi uniká?
@marekKral Lhůta tam standardně není, jenom vám nabíhá margin interest. Problém s "počkat, až se to přežene" je ten, že musíte mít k dispozici dostatek kapitálu, abyste pokryl případnou ztrátu. Jak je zmíněno, v shortu je potenciální ztráta nekonečná, tzn. pokud byste shortoval 10 akcii GME za 50 $/kus (celkem 500 $), ale jejich cena pak dosáhla 300 $, vaše ztráta je rázem 3000 $. A pokud na účtu nemáte volných 3000 $, broker vám pozici okamžitě zavře a pošle vás s nulou domů. A teď si představte, že jste velký hráč a měl byste na takové pozici držet ztrátu v řádu desítek a desítek milionů dolarů. To si kromě těch opravdu největších nikdo netroufne, na to má každý racionální fond limity, aby v byznysu brzy neskončil.
@tomasdurcak Díky moc za objasnění. To, že musíte držet dostatečně velký margin na účtu brokera a nevíte, jestli ho to nakonec stejně nevyčerpá a nedojde tak k uzavření obchodu proti vaší vůli, to mi vše vysvětluje.
Ad bod 3 "Nyní máte veskrze dvě možnosti"
A co třetí možnost, která se rozpadne na další dvě? Vydržet v pozici a když cena bude klesat, tak dojde k margin call a tam se to rozpadne na dvě:
- vyplním call a pozici držím nadále
- nevyplním call a vyhodí mě broker