3 minuty čtení

Všichni máme nadpřirozené schopnosti – perfektně čteme myšlenky

Na tomuto zjištění mne přivedl výrok mého koučovaného, který se mnou zlepšuje zvládání svých emocí na pracovišti. Uvědomil si věc, která mu přinesla zcela nový pohled na jeho situaci.

„Ne vždycky to, co si já myslím, že si myslí ten druhý, si ten druhý i opravdu myslí. Tohle mě nikdy nenapadlo. Takhle jsem se na to nikdy nekoukal.“

Nad tímto výrokem bychom se měli ve vyhrocených situacích zamyslet. Opravdu jste přesvědčeni, že dokážete z výrazu obličeje, chování či jednání Vašeho protějšku zjistit, jaké myšlenky se mu honí hlavou, co přesně cítí a jaké emoce prožívá?

Viděné, slyšené a jinak vnímané indicie totiž nemusí být vždy 100% průkazné. 

Všichni to děláme mnohokrát denně, v chování a jednání druhých hledáme nějakou souvislost s námi, za vyřčenými slovy objevujeme skrytý význam – co nám tím doopravdy ten druhý chtěl říci? 

Děláme závěry, konstruujeme domněnky a v hlavě se nám odvíjí katastrofické scénáře jen na základě toho, že my si myslíme, že on/ona si myslí že… 

Příklad? Šéf nám ráno neodpoví na pozdrav a my hned vymýšlíme spoustu „logických“ důvodů, proč tomu tak je. Z jeho odměřeného chování jsme usoudili, že se v souvislosti s námi něco děje. A náš mozek nám hned podsouvá další porci negativních myšlenek! 
V tu chvíli se nacházíme v infarktovém stavu, pomalu balíme věci ze stolu, koukáme na nabídky práce a čekáme každou chvíli výpověď. 
Přitom náš šéf mohl být pouze hluboce zamyšlen a v duchu řešil problémy, které jsou pro firmu životně důležité. Nebo se doma u snídaně pohádal s manželkou a v hlavě si zrovna promítal, co se vlastně stalo. Svým chováním, tónem ani výrazem obličeje nám nedával najevo naprosto nic.

Šéfa, kolegu či tchýni nejspíš nezměníme. Je to pouze náš problém… 
Co ale změnit můžeme, je naše vlastní vnímání a vnitřní nastavení.

Nenechme se vystresovat nepodloženými, katastrofickými scénáři našeho mozku. Styl jednání a chování lidí, nemusí vždy souviset přímo s námi. Oni prostě takoví mohou být „od přírody“.

Zkusme sílu našich ,,mimořádných" schopností občas vypnout, a pokud se hlásí ke slovu, to slovo jim občas jednoduše nedejme.

Ušetříme si nervy. A to podstatně.

Máte podobnou zkušenost se čtením myšlenek?
 

? Inspirativní videa na téma osobní rozvoj i relaxaci najdete na https://lnkd.in/gSYSXc8

#profikouc #koucink #osobnirozvoj #coaching #leadership #burnout #syndromvyhoreni #relax

 

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.