5 minut čtení

Díky pochopení tohoto jediného grafu se automaticky stanete lepším investorem! V čem tkví jeho kouzlo?

V jednoduchosti je síla a přesně to potvrzuje srovnání dvou grafů, které můžete vidět níže. Jsou znázorněním velmi úspěšné investiční strategie, která je přesto řadou přehnaně ambiciózních investorů přehlížena a možná je to škoda.

Jakou částku myslíte, že byste museli pravidelně měsíčně investovat, aby vaše investiční portfolio dosáhlo za 30 let hodnoty 5 000 000 Kč? Jedná se o 360 měsíců… 10 000 Kč? 8 000 Kč? Nebo ještě více? Popravdě by se vám to mohlo podařit, pokud byste investovali přibližně 2 700 Kč. Celkem byste tak ze své kapsy vynaložili necelý milion korun (972 000 Kč).

Jak je to možné? Stačí, pokud si vyberete nějaké ETF, které kopíruje svým složením index S&P 500, a následně se budete držet výše zmíněné pravidelné investiční strategie. Index dlouhodobě vykazuje výkonnost okolo 10 % (při reinvestování dividend) a vy můžete jeho kopírováním bez problémů dosáhnout zhodnocení investice okolo 9 % ročně. Osobně například u Portu platím poplatek 0,77 % za zprostředkování automatického investování a měnového zajištění a 0,07 % je nákladovost konkrétního ETF. Náklady na realizaci investice jsou tak pod 1 % a já se nemusím zdržovat nakupováním burzovně obchodovatelných fondů na vlastní pěst.

Co byste měli o pravidelném investování vědět? Podívejte se na dva grafy níže. Ano, je jasné, že vaše investice rostou díky růstu podkladového aktiva – indexu S&P 500, jehož hodnota dlouhodobě stoupá. Z porovnání obou grafů je však zjevné, že pravidelná investice roste mnohem stabilnějším tempem a nepodléhá takovým výkyvům, jako samotný index. Jak je to možné?

Hodnota indexu S&P 500 za posledních 30 let. | Zdroj: finance.yahoo.com
Vývoj hodnoty pravidelné měsíční investice ve výši 300 dolarů do fondu kopírujícího svým složením index S&P 500. | Zdroj: Nasdaq.com

Proč je pravidelné investování mocnou investiční strategií?

Pravidelným nákupem ETF kopírujícího index S&P 500 dosáhnete velmi blízké návratnosti celkového amerického trhu, aniž byste se museli nějak výrazně snažit. Kromě toho však investujete konstantní částku – pokud index poklesne, vy za stejné peníze nakoupíte větší počet akcií daného burzovně obchodovatelného fondu a naopak. Díky tomu docílíte, že jsou vaše investice mnohem méně volatilní než podkladové aktivum a pokud toto aktivum dlouhodobě roste – což americký akciový trh roste, zároveň rostou i vaše investované peníze.

Pravidelná investice je skvělý způsob, jak můžete začít investovat, pokud se obáváte, že je akciový trh příliš vysoko a chcete investovat dále, i když se začne pohybovat proti vám. Je to také investiční strategie, kterou za drobný poplatek můžete realizovat zcela automaticky prostřednictvím investiční platformy.

Navzdory své jednoduchosti vám však tato strategie může za 30 let přinést při investovaných 972 000 Kč pětinásobek. Neexistují žádné záruky, že budoucnost trhu bude vypadat jako minulost. Nebudete-li však investovat nic, máte jistotu, že konečná hodnota vaší investice bude nulová.

Co když se americký trh v příštích měsících výrazně propadne?

Pokud se podíváte pozorně na výše uvedený graf, všimnete si, že hodnota portfolia mnohokrát poklesla. Významné propady přišly na začátku tohoto století po splasknutí dotcom bubliny, v roce 2008 z důvodu finanční krize a také počátkem loňského roku, kdy se americký trh propadl z důvodu pandemie.

V každém z těchto obdobích však nižší ceny akcií znamenaly, že pravidelný investor za svou pravidelnou investici nakoupil více akcií a nákup více akcií za nižší cenu je skvělý způsob, jak můžete výrazněji těžit z následného zotavení po propadu, které zatím v historii vždy přišlo. Jednotlivé společnosti se samozřejmě z propadu zotavit nemusí, to ale zdůrazňuje další výhodu pravidelné investice. Nákup investičního nástroje, který kopíruje široký tržní index, nabízí přirozeně i diverzifikaci. I když tak některé z komponent tohoto indexu zkrachují, pokud se nestane USA komunistickou zemí a zůstane nadále tržní ekonomikou, budou na jejich místo přicházet jiné společnosti.

To potvrzuje i fakt, že se přibližně 10 společností ročně v tomto indexu nahradí jinými. Jako vlastníka ETF vás však tyto zákulisní změny nemusí nijak zatěžovat. Výsledkem je, že budete v průběhu času stále vlastnit 500 nejvýznamnějších amerických společností, i když čas od času dojde ve složení těchto podniků ke změně.

Pravidelně investovat byste měli začít hned teď

Ještě jedna zajímavá věc vyplývá z grafu. Můžete si povšimnout, že většina růstu v hodnotě investice nastala těsně před koncem investičního horizontu – celková hodnota pravidelné investice v průběhu času roste stále rychleji. Kdybychom znázorněnou křivku aproximovali, zobrazí se nám pěkná exponenciála.

To je pouze projev efektu složeného úročení – pokud se vaše investice, která má aktuální hodnotu 100 000 Kč zhodnotí o 9 % - získáte 9 000 Kč. Pokud se o 9 % zhodnotí 1 000 000 – získáte 90 000 Kč. Stejný procentuální růst má s prodlužujícím se časem mnohem zásadnější dopad na celkovou hodnotu investice – jak pravidelně roste.

Čím více let budete pravidelně investovat a vaše investice se budou zhodnocovat prostřednictvím složeného úročení – tím vyššího zhodnocení dosáhnete. Takže raději začněte hned, a nechte pracovat složené úročení za vás.

---

Pravidelné investování je velmi jednoduchá a účinná investiční strategie. Jednoduchost tohoto investičního plánu je také důvod, proč z vás pochopení jediného grafu může udělat mnohem lepšího investora. Máte už nastavenou pravidelnou investici?

#akcie #jakinvestovat #investovani #pravidelneinvestovani #prumerovaninakupnichnakladu #dlouhodobeinvestovani #slozeneuroceni #portu #americkyakciovytrh #etf #fond #fondy #burzovneobchodovatelnefondy

Hodnocení: +33
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Rád bych se zeptal, jestli může být nějaký rozdíl mezi akumulační a distribuční verzí jednoho ETF. Jestli to správně chápu, acc verze je vhodná přesně pro tento "automatický" přístup k investování, protože se nemusím zabývat reinvestováním dividend..? Díky

    +1
    • dobry den, akumulacne divideny sa vam vyplacaju do vaseho kupeneho podielu. Je to jednoduchsia varianta pri dlhodobom, dollar cost averaging investovani. Nemusite divideny ani danit a ani sa o ne starat, pripisuju sa vam s ich hodnotami do daneho kupeneho ETFka. Ma to aj svoje nevyhody, pretoze niekto chce prave cashflow z dividend, ktore mu na dochodku mozu vytvarat krasny pasivny prijem.

      +1
    • @bohumilHonek jak píše výše @bedo33 ve svém věku preferuji akumulační ETF z důvodů zmíněných výše... pokud bych chtěl v budoucnu uvažovat o vyšším pasivním příjmu budu třeba volit ti distribuční i přes nutnost danit dividendu, na to mám ale zatím čas (věk 28 let)...

      +1
  • Já si vybral na degiru etf, u kterého je každý nákup zpoplatněn. Rozhodl jsem se tedy místo strategie měsíčních příkupů tu celkovou částku vložit vždy jednou ročně. Samozřejmě tím přicházím o nákupy za nižší ceny a můžu trefit trh zrovna nahoře, ale zas ty poplatky..

    0