5 minut čtení

Chcete nakupovat bitcoin bezpečně? Postupujte podle následujících 5 kroků

Hodláte poprvé kupovat bitcoin? Ať už vás k tomu vede víra v jeho ideologii, nebo je to podle vás solidní investice, je důležité investovat bezpečně. Jak byste měli postupovat?

1. Proveďte náležitou analýzu

Než realizujete svůj první nákup bitcoinu, měli byste vědět, do čeho investujete a mít také stanovenou svou strategii. Osobně jsem si oblíbil pravidelné nákupy, ale volba strategie je na každém investorovi.

Nákup kryptoměn se do jisté míry podobá nákupu akcií a jednotlivé akcie byste také pravděpodobně nenakupovali (nebo byste alespoň neměli) jenom proto, že momentálně rostou. Aktuálně máte možnost studovat více než 4 000 kryptoměn, bohužel ale neexistuje něco jako kryptoměnový index nebo podílový fond, který by vám mohl nabídnout nějaká vodítka, na které kryptoměny se zaměřit.

Měli byste jednotlivé kryptoměny, v našem případě bitcoin, důsledně zkoumat, zaměřit se na všechna pro a proti. Pouze tak se dokážete informovaně rozhodnout, zda může být tato investice dlouhodobě zisková.

2. Zvolte moudře kryptoměnovou burzu nebo zprostředkovatele nákupu

Existuje několik způsobů, jak můžete bitcoin koupit – burzy, zprostředkovatelé, bitcoinové automaty, peer-to-peer tržiště. Vhodné je uvažovat především o prověřených institucích typu Coinbase nebo Kraken.

Všechny renomované společnosti investovaly značné částky do bezpečnostních a anti-hackerských opatření, stále však mezi nimi panují rozdíly. Tím spíš, když si vyberete nějakou méně prověřenou.  Než si zvolíte vhodné místo k nákupu, měli byste si minimálně odpovědět na následující otázky a odpovědi zhodnotit:

  • Je to bezpečné? Nebyla burza nebo zprostředkovatel v minulosti napadený nebo hacknutý?
  • Jak je to s pojištěním? Někteří zprostředkovatelé obchodů s kryptoměnami mají vlastní pojištění proti podvodům a krádežím.
  • Jaké jsou poplatky? Kolik zaplatíte za vložení nebo výběr peněz?

Leccos vám může také napovědět srovnání kryptoměnových burz nebo čtení recenzí uživatelů.

3. Rozhodněte se, zda budete používat „online“ nebo „offline“ peněženku

Před prvním nákupem bitcoinu možná neuvažujete nad tím, že potřebujete svou vlastní kryptoměnovou peněženku a ponecháte svá digitální aktiva na kryptoměnové burze. Pořízení vlastní peněženky je ale poměrně dobrý nápad.

Na rozdíl od českých korun, které máte na bankovním účtu nemůžete bitcoiny vybrat a nosit je fyzicky ve své peněžence. Při sobě je ale v podstatě mít můžete. Můžete držet takzvané veřejné a soukromé klíče, které vás opravňují s vašimi bitcoiny nakládat. Někteří z uživatelů bitcoinu přitom věří, že pokud nemáte své klíče skutečně v držení (necháte bitcoin na burze), kryptoměnu nevlastníte.

Z toho důvodu je vhodné zauvažovat o pořízení vlastní peněženky. Online peněženky jsou často zdarma a využívají se k ukládání bitcoinu, který chcete využít k obchodování nebo platbám. Offline peněženky jsou pak fyzická zařízení, která nejsou připojena k internetu. Jsou extrémně bezpečným způsobem, jak držet vaše kryptoměny, a jejich využití je velmi žádoucí, pokud do bitcoinu investujete větší množství peněz. I když vám někdo zařízení ukradne, klíče znáte stále pouze vy a můžete ho kdykoliv obnovit.

4. Připravte se na vklad finančních prostředků

Pokud jste bitcoin doposud nenakupovali, pak byste měli vědět, že je třeba nejprve vložit na účet burzy nebo jiného zprostředkovatele fiat měnu, například dolary nebo eura, což lze povětšinou provést jak bankovním převodem, tak platební kartou.

Při zakládání účtu na platformě také budete muset pravděpodobně uvést své jméno, adresu a zaslat kopii dokladu totožnosti. V některých případech budete muset prokázat i vaše skutečné bydliště, prostřednictvím účtu za energie a potvrdit vlastnictví bankovního účtu výpisem z účtu. Nebuďte překvapení. Tyto informace jsou zjišťovány v rámci zajištění bezpečnosti transakcí.

Obecně je pak vhodnější provádět platby spíše bankovním převodem. Ačkoliv jsou platební karty pohodlnější, obvykle je tento způsob platby zatížen vyšším poplatkem.

5. Kupte bitcoin

Po celé přípravě je nákup bitcoinu snad ten nejjednodušší krok. Přihlaste se ke svému účtu na platformě a zvolte, za jakou částku chcete bitcoin nakoupit. Otázka pár okamžiků a jste hrdým majitelem (pravděpodobně) části bitcoinu.

---

Závěrem je pouze třeba dodat, že je zcela přirozené mít nyní pocit, že byste mohli přijít o zisk, kdybyste okamžitě neinvestovali do bitcoinu. Vždy, když nějaké aktivum roste, objevuje se mezi investory i širší veřejností tzv. efekt FOMO – strach, že zmeškáte příležitost.

Přesto byste do bitcoinu měli investovat pouze peníze, o které si můžete dovolit přijít. Odkládáte-li peníze stranou na nějaké dlouhodobé cíle – jako je koupě domu nebo odchod do důchodu, neriskujte tyto peníze investicí do bitcoinu. Také se ujistěte, že než začnete investovat, disponujete dostatečnou finanční rezervou, abyste nebyli nuceni své investice neočekávaně prodávat.

S nákupem bitcoinu, podobně jako s nákupy dalších aktiv je spojeno jisté riziko, ale pokud se budete držet těchto kroků, máte velkou šanci, že svou investici realizujete správným způsobem. Nepodceňoval bych přitom především bod č. 1.

#bitcoin #jakinvestovat #investovani #kryptomeny #kryptomeny #bitcoinovepenezenky #ukladanibitcoinu #nakupbitcoinu #kryptomenoveburzy #kryptomenovesmenarny

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.