6 minut čtení

Měli byste dát nyní od bitcoinu ruce pryč? 6 rizik, kterým může v budoucnu čelit

Bitcoinu se nyní věští obrovský potenciál a bezesporu existuje řada dobrých předpokladů, proč by mohl i nadále růst. Stejně tak ale existují i rizika, která mohou způsobit pokles jeho ceny a neměli bychom před nimi zavírat oči.

V návaznosti na článek z minulého týdne, kde jsem psal o 5 důvodech, proč by měla cena bitcoinu i nadále růst jsem se rozhodl napsat i článek shrnující opačný pohled. Žádná investice není jednoznačně černobílá a než se rozhodnete pro jakýkoliv nákup, měli byste zároveň vědět i o rizicích, která mohou bitcoinu hrozit.

1. Deflační prostředí

Asi se vám to nebude líbit, ale pokud by se objevily silně deflační nálady, finanční systém se může rozpadnout a stáhnout s sebou i bitcoin. Stačí se podívat na cenu zlata, během finanční krize v roce 2008, abychom zjistili proč. V roce 2008 klesla cena drahého kovu o 25 %. Vzhledem k současné volatilitě bitcoinu by propad digitálního zlata mohl být za takové situace výrazně vyšší.

Realita je taková, že dluhy a výdaje jsou denominované ve fiat měnách, takže pokud zasáhne tradiční měny prudký deflační pokles, bitcoiny mohou být prodávány jednotlivci, aby zaplatili za své základní potřeby, jako je jídlo a bydlení. Instituce pak mohou být z podobných důvodů rovněž nuceny bitcoin prodávat, aby uhradily případné závazky a posílily své rozvahy.

2. Vládní zákazy

Momentálně jsou kryptoměny zakázány v Indii a ve většině světa jsou tiše tolerovány. Kdyby se ale například americká vláda rozhodla zakázat bitcoin jako aktivum, jeho cenu by to bezesporu snížilo. Bitcoinová síť by se nezastavila, i nadále by fungovala, ale zákaz nákupů největší kryptoměny ze strany institucí by pro cenu bitcoinu určitě dobrý nebyl.

Je však otázkou, jak pravděpodobné nějaké větší vládní zákazy jsou. Bitcoin, ač se tomu v začátcích nemuselo úplně zdát, je poměrně bezpečné aktivum, které není pro vlády velkou hrozbou. Zákaz by také v dané zemi mohl poznamenat do značné míry inovace. Potenciální finanční revoluce se děje bez ohledu na vnější okolnosti a země, která se jí odmítne zúčastnit, na to může také výrazně doplatit. Většina regulací je tak nyní spíše opačných – dochází k uvolnění opatření vůči bitcoinu. V USA je nyní bankám povoleno spravovat bitcoiny, což bylo ještě před pár lety nemyslitelné.

A jak je na tom bitcoin a financování nelegální činnosti? Bitcoin ani za těmito účely financování není příliš vhodný. Jedná se o otevřenou síť a jednotlivé platby lze poměrně snadno dohledat.

3. Hackerské útoky

Je zřejmé, že případné útoky hackerů by snížily důvěru v bitcoin a způsobily by propad jeho ceny. Útok na některou z burz je klidně v budoucnu možný a téměř jistě bychom byli svědky jeho odezvy na trhu s nejvýznamnější kryptoměnou. Celá síť už má však dnes hodnotu přes 1 bilion dolarů a nikdy doposud hacknuta nebyla.

Pokud by k něčemu takovému došlo, je pravděpodobné, že komunita identifikuje příčinu útoku a pozmění lehce kód, který bude odsouhlasený všemi účastníky sítě udržujícími své předchozí bitcoinové zůstatky. Bitcoin totiž není jen počítačový kód, ale hodnotu mu dává komunita uživatelů. Pro srovnání si můžete představit hackerský útok na americkou centrální banku. Kdyby se něco takového stalo, přestaly by existovat dolary? Určitě ne. Centrální bankéři by posílili bezpečnost, „přepsali by pár čísel v tabulkách“ a dolary by se dál utrácely.

4. Rostoucí výnosy dluhopisů

Cena bitcoinu i jakéhokoliv jiného aktiva musí být zvažovaná vůči riziku a potenciálnímu výnosu. Předpokládejme krajně nepravděpodobný scénář, že by se například výnos 10letých amerických státních dluhopisů zvýšil na 15 % - co by to znamenalo pro bitcoin?

Záleželo by na tom, proč výnosy dluhopisů rostou. Řekněme, že by americká ekonomika vstupovala do období vysoké inflace a centrální banka se rozhodne ještě přiškrtit ekonomiku. Zvyšuje sazby mnohem výše, než dokáže ekonomika udržet a dusí peněžní zásobu. Za těchto okolností by se skutečně dolary vůči bitcoinu staly vzácnější a cena bitcoinu by mohla klesnout.

Pokud však ceny dluhopisů rostou kvůli vyšší inflaci nebo dokonce jenom inflačním očekáváním, byl by to pro bitcoin býčí signál, protože by se potvrdilo jeho použití jako zajištění proti inflaci. Takže ano, rostoucí výnosy dluhopisů, jako „bezrizikových“ aktiv, by mohly být pro bitcoin obecně hrozbou. Záleží však, z jakého důvodu by výnosy rostly.

5. Bude růst tlak na udržitelné investování

Někteří odpůrci tvrdí, že je bitcoin špatný pro životní prostředí. Už to je značně rozporuplné, jak jsem psal zde. Ale některé potenciální investory mohou dopady bitcoinu na životní prostředí skutečně odradit.

I když těžba spotřebovává hodně energie, těžaři využívají ve srovnání s většinou ostatních průmyslových odvětví značné množství obnovitelné energie. Má skutečně smysl vinit těžaře bitcoinu ze spotřebovávání energie? Stačí se zamyslet, kolik energie se spotřebovává na další lidské činnosti, jako je sledování televize nebo hraní videoher. Spotřeba bitcoinové sítě pak údajně ani nedosahuje celosvětové spotřeby sušiček na prádlo.

Těžaři bitcoinu samozřejmě energii spotřebovávají, ale jedná se spíše o principiální otázku. Neměli by spíše vlády podporovat více čistou energii?

6. Konkurenční mince

Už jste určitě slyšeli o řadě kryptoměn, které měly být příštím bitcoinem. Vznik takové mince, která by dokázala napodobit síťový efekt bitcoinu by bezesporu měl negativní vliv na budoucí cenu bitcoinu. Jak je však takový vývoj pravděpodobný?

Bitcoin má už dnes obrovský náskok v oblastech široké uživatelské základny, infrastruktury peněženek a uložišť, obchodních párů, trhů i značky. Aby ho mohla nahradit jiná mince, musela by být o řád lepší, a to zatím není příliš pravděpodobné.

---

Určitě by bylo možné zmínit i nějaká další, ještě méně pravděpodobná rizika, která bitcoinu potenciálně hrozí. Může dojít k nějakému rozkolu v komunitě a podobně. Otázkou však je, zda mohou zmíněná rizika skutečně nastat. Kdo chce důvod, proč neinvestovat do bitcoinu, ten si ho určitě najde. Já jsem mírný optimista, ale vyhradil bych si na investice do bitcoinu pouze pár procent z volných finančních prostředků.

#bitcoin #jakinvestovat #investovani #kryptomeny #kryptomena #riziko #propadcenybitcoinu #rustcenybitcoinu #rustbitcoinu #investicedobitcoinu

Hodnocení: +35
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • 1) ano, deflacni prostredi by zasahlo nejspise vsechny aktiva a centralni banky budou delat vse, aby se tomuto scenari vyhnuly

    2) nemuzete od statu odstrihnout BTC, jen stat od BTC, nedavno se nechala komisarka SEC slyset ohledne zakazu v USA, ktery je pro BTC docela zasadni (https://decrypt.co/65910/government-ban-bitcoin-foolish-sec-hester-peirce). Znovu se budu opakovat, ale kazdy mesic regulatori schvali zalistovani nove firmy na burzu (tezari, burzy, penezenky?!:) aby to pozdeji vsem tem zucastnenym investorum udelali zabavnejsi?

    3) dnes je trh zcela jiny, nez pri hacku MTgox, nedokazu si predstavit zadny podobny efekt na kurz, ani v pripade, ze by poprve nekdo hacknul Coinbase (2019 pri hacku nejvetsi burzy Binance byl efekt na kurz minimalni)    

    4) opet zalezistost pro centralni banky, musely by zasadne vzrust urokove sazby, nikdo soudny v dohledne dobe ani nepremyslel o tom, ze by se tak stalo (v Turecku za to padaly hlavy a kurz Liry, naopak vzrostlo volume na BTC:) Jednou mozna zase statni dluhopisy neco ponesou, ale v tu chvili bude pravdepodobne BTC jeste mnohem mene korelovat se zbytkem aktiv, povali na svem 4 letem cyklu (a vetsina statu vyhlasi default, protoze neunese sve masivni zadluzeni;)

    5) ESG je bublina, za par let se zjisti ze to nenese a ve fondech se zmeni marketing na neco jineho. BTC se netezi jen diky uhli, jak se bude vyrabet nejlevnejsi elektrina neni na tezarich, ale jiste ji radi nakoupi.

    6) jiste, takova moznost je, stejne jako ze vsechny centralni banky odprodaji zlato a nakoupi BTC

    +4
    • Hezky Victore. Já už nemám ani náladu to komentovat :D Přijde mi to pořád dokola, nekonečný loop.

      0
    • Pokud jste četl, ten článek pozorně, tak u většiny rizik bylo zmíněno, že je to krajně nepravděpodobné.. a nijak jsem na bitcoin... zvláštní, minulý týden jsem psal stejný článek, který se věnoval katalyzátorům růstu a nikdo nic proti neměl. Tady jsem se objektivně zamyslel nad riziky, které jsem nijak nezveličoval....

      +11
    • @PatrikKudlacek Ja si treba od Vas rad prectu cokoliv, kriticke clanky mam asi nejradeji. Cim lepsi skepticky/kriticky clanek tim lepe. Nuti me to pak si hledat podpurne argumenty a s casem se pak to vnimani rizika snizuje, ale i po tech letech BTC beru jako vysoce rizikovou vec.  

      @martinDraha nedavno jsem poslouchal podcast s AA (https://youtu.be/TsbIMg-YHQk) siroko daleko nejvic bullish clovek co znam, ktery od zacatku k BTC pristupoval velmi kriticky a hledal neco, cim by sel tenhle fenomen zastavit a udajne to stale jeste hleda:)

      +6
    • Okay chapu ...díky za reakci. Pěkný zbytek dne přeji... ?

      0
    • @PatrikKudlacek Máte pravdu, Patriku. Já se normálně triggeruju při pohledu na výše zmíněné argumenty u jiných zdrojů, tak asi ozval můj toxický bitcoin maximalismus :D Samozřejmě to nebyl žádný mířený hate na Vás. Jen už to mám tak zažité, že tyto důvody nepovažuji za relevantní, toť vše :)

      0
    • @martinDraha chápu a díky. Hlavně, že jsme si to vysvětlili :-D

      0
  • U kryptoměn je problém v tom, že musíte neustále sledovat dění kolem vašich nakoupených mincí. Nelze to jen koupit zapomenout (tedy držet). Když to necháte na burze, může se to delistovat a tím pádem už s tím pak nic neuděláte, když termín na výběr / prodej prošvihnete. Když to naopak máte ve své peněžence, může proběhnout nějaký update blockchainu a výměna coinu a to má taky termín apod...  Přišel jsem takto bohužel o několik altcoinů. Sice žádné závratné částky, ale i tak to zamrzí a hlavně mě to vyléčilo si nějaké nové kupovat.

    +1
    • to je určitě taky dobrý poznatek... díky za sdílení zkušeností.

      0