5 minut čtení

Skutečně je bitcoin rizikem pro životní prostředí, nebo leží pravda trochu někde jinde?

Lidé si přirozeně kladou otázku, zda těžba bitcoinu přispívá díky své energetické náročnosti k růstu produkce oxidu uhličitého. Vězte, že odpověď není tak jednoznačná, jak se jí někdy snaží odpůrci bitcoinu prezentovat.

Bitcoinová síť spotřebovává energii, to je nepopiratelné. Blockchain bitcoinu k ověření transakcí vyžaduje, aby těžaři používali specializované počítače k neustálému ověřování transakcí, díky čemuž získávají odměnu v podobě bitcoinu – po celou dobu spotřebovávají tyto počítače elektřinu. Tato činnost je nezbytným základem pro fungování bitcoinové sítě.

Je těžba bitcoinu špatná pro životní prostředí?

Pokud je spotřeba energie nevyhnutelná, náklady na tuto energii se stávají velmi důležitým faktorem pro těžaře bitcoinu, jako firem maximalizující svůj zisk na dokonale konkurenčním trhu. Aby maximalizovaly svůj zisk, musí těžaři neustále udržovat svůj největší variabilní náklad (elektřinu) na minimu.

Je ironií, že vzhledem ke globální nehmotné povaze bitcoinu je geografická poloha pro těžaře naprosto zásadní. I když často hovoříme o energii v globální měřítku, spotřeba energie na těžbu bitcoinu je obvykle lokálním problémem. Je logické, že se těžaři přesouvají a budou fyzicky přesouvat k levným zdrojům energie, aby snížili své variabilní náklady.

Dodávání energie z jednoho místa na druhé je přitom nákladný proces, který není volně zaměnitelný ani v rámci jediné země, jak dokládá například nedávná texaská energetická krize. Místní povaha dodávek energie je pak možná ještě důležitější pro obnovitelnou energii, jako je větrná a vodní energie, než u tradičních zdrojů energie – tu lze skladovat například v sudech na tankeru (problém, na jehož řešení pracuje Tesla se svou novou technologií baterií). Pokud nelze obnovitelnou energii distribuovat a jinak by se s ní plýtvalo, může být dodavatel motivován k tomu, aby ji levně prodával uživatelům v okolí.

Jak problém se skladování obnovitelné energie souvisí s těžaři bitcoinu? Ti si zkrátka najdou energii, která se levně vyrábí a která by se jinak zbytečně vyplýtvala. I když neexistují žádná reálná data, pozorované chování těžařů bitcoinu naznačuje, že se tomu tak skutečně děje. Ve snaze ušetřit na variabilních nákladech hledají příležitosti k odběru levné energie, která by jinak ani nebyla spotřebována. Mnoho analytiků například zmiňuje, že čínská vláda přebudovala vodní elektrárny v oblastech jako je S'-čchuan. Tyto přehrady produkují více energie, než mohou aktuálně místní obyvatelé spotřebovat a přebytky nelze skladovat. Není divu, že právě S'-čchuan je jednou z největších oblastí těžby bitcoinů, což naznačuje, že těžaři chytře využívají levnou a čistou energii, která by jinak byla zbytečně promrhaná, k ověřování transakcí v bitcoinové síti.

Analytici poukazují na řadu dalších příkladů, jako je tento. Na rozdíl od těžařů fyzických materiálů jsou těžaři bitcoinů mnohem mobilnější a jsou schopní rychle se přemístit k nejbližšímu zdroji elektřiny bez ohledu na prostředí. Bitcoin v jistém smyslu působivě ukázal způsob, jak přeměnit zbytnou lokální energii na aktivum s globálním využitím.

Samozřejmě, spalování uhlí je nejenom v Číně více než běžné a tato energie je bezpochyby také zdrojem pro těžaře bitcoinu a dokud se bude tato těžba společnostem vyplácet, je pravděpodobné, že tomu tak zůstane i nadále. Stejně jako v případě jakýchkoliv jiných problémů v oblasti životního prostředí je však i zde spíše na regulátorech, aby prosazovali uhrazení nákladů odpovídajícím těmto negativním externalitám, pokud se jim nelíbí rozhodnutí některé ze společností maximalizovat svůj zisk.  

Jak by měli o spotřebě energie přemýšlet investoři?

Jednoho dne možná budou dostupná přesná data, aby dostali investoři přesnou matematickou odpověď, do jaké míry škodí bitcoin životnímu prostředí, dnes tomu tak však není.

Bitcoin podobně jako zlato, umění nebo nemovitosti vyžaduje ke své výrobě energii. Bitcoin je však ze své podstaty vhodný k tomu, aby spotřebovával zbytnou obnovitelnou energii více než jiné třídy aktiv. Bitcoinu tak není vlastní nic, co by automaticky škodilo životnímu prostředí. Jak se budou obnovitelné zdroje energie zlevňovat a náklady na „špinavé“ zdroje energie růst, uhlíková stopa bitcoinu bude dále klesat a přizpůsobovat se udržitelné budoucnosti.

Obecně pak platí, že velký technologický pokrok má pouze zřídkakdy za následek nižší celkovou energetickou náročnost, než tomu tak bylo před nástupem nové technologie. Nástup internetu nebo smartphonů zvýšil spotřebovávanou energii, protože člověk k využití těchto technologií potřebuje více hardwaru, který spotřebovává energii. Není důvod si myslet, že by právě bitcoin měl přinést nějakou změnu. Spíše se však objevuje obecnější otázka, která nejenom s energetickou náročností bitcoinu ale i dalších technologií souvisí: „Jak můžeme uspokojit stále rostoucí poptávku po energii, aniž bychom zničili planetu?“ To je otázka, kterou je třeba urgentně řešit, bez ohledu na těžbu bitcoinu.

#bitcion #tezbabitcoinu #kryptomeny #kryptomena #blockchain #zivotniprostředi #energetickanarocnost #investovani

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super článek. Je vidět, že i názory ohledně elektrické náročnosti bitcoinu se postupně ve společnosti mění. Já bych možná jenom dodal, že tak jak dochází k půlení odměn co 4 roky, tak těžaři mají stále nižší zisky. Proto prognózy o zvyšování elektrické spotřeby bitcoinu většinou nejsou založené na žádné logice. Jenom aby se se vyplatilo pálit aktuální spotřebu za 4 roky po půlení, musela by cena bitcoinu raketově vzrůst, jinak se to jednoduše nevyplatí a datová centra budou vypnuta.

    +2
    • Díky za doplnění ? vás poznatek určitě smysl dává :-)

      +1