5 minut čtení

Miliardář Ray Dalio varuje před růstem tržní bubliny: "Jsme asi v půli cesty k vrcholu, čekejte nízké zisky."

Vysvětlit dnešní valuace na akciovém trhu není až taková věda. Vysoká likvidita a nízké úrokové sazby, které Fed společně se stimuly USA naservíroval, jsou zcela bezprecedentní a motivují investory k nákupům. Je tady ale ještě 3 klíčová ingredience.

A tou je samotné chování investorů, které je dnes rovněž velmi specifické. Tvrdí to aspoň zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates, jež spravuje asi 150 miliard dolarů, a legendární investor Ray Dalio.

Ten minulý týden v interview upozornil na to, že tendence investorů dívat se zpět do historie vede k nafukování trhu - zejména v případě technologických akcií - což dnes znamená, že pár největších technologických gigantů již dnes tvoří z pohledu tržní valuace 1/5 celého indexu S&P 500.

Dále zmínil svou vlastní tržní analýzu a své kalkulace, dle kterých se aktuálně trhy nachází zhruba v polovině cesty k úrovním, jež charakterizovaly historické akciové bubliny. Z tohoto důvodu rovněž upozornil na to, že by akciové investory mohly na obzoru čekat nižší výnosy.

"Objevuje se obrovské množství nových nápadů, nových technologií a nových věcí, které přicházejí, vytvářejí úžasné revoluce a pomáhají různým věcem růst, což je skvělé. Investoři však mají tendenci odvozovat až příliš mnoho z minulosti a nevěnovat příliš mnoho pozornosti aktuální ceně. A když k tomuto dojde, začnete vytvářet něco, co lze nazvat bublinou," řekl Dalio během rozhovoru a pokračoval:

"Dle naší analýzy tato současná bublina není ve stavu, v jakém byla v roce 2000 ani se nepodobá té z roku 1929. Nachází se tak zhruba v polovině cesty k těmto nejznámějším. Z pohledu kalkulace očekávaného růstu hodnoty to tedy znamená, že když si položíte otázku ‘co mohu reálně očekávat‘, odpovědí je očekávejte ve srovnání s ostatními aktivy smrsknutí výnosů."

Ray Dalio na svém LinkedIn již letos sdílel několik grafů, na něž v rozhovoru opět upozornil a které ukazují, na základě čeho usuzuje, že se nyní ve srovnání s minulostí nacházíme v jisté tržní bublině:

Grafy si můžete zvětšit rozkliknutím, všechny tři ilustrují Daliův názor, že na úplném vrcholu bubliny se aktuálně stále nenacházíme; zdroj: Ray Dalio

Kdy praskne?

Ptáte-li se, kdy tato bublina může prasknout, Dalio poukázal na hlavolam, před nímž nyní stojí vzhledem k prostředí nízkých úrokových sazeb, které jsou faktorem podporujícím rostoucí valuace akcií, centrální bankéři.

Na jedné straně mohou sazby navýšit, což by mohlo akcie poslat dolů a postavit potenciální překážku ekonomickému růstu. Na druhé straně ale mohou současné úrokové sazby ponechat stejné a místo toho začít skupovat vládní dluh, což povede k růstu monetární inflace.

"Popravdě mne víc znepokojuje ta druhá varianta. Očekávám ale, že nabídka a poptávka po dluhu bude mít na další tržní vývoj velký vliv."

Jako důkaz toho, že politika Fedu je dnes "největší silou, které je potřeba věnovat pozornost," Dalio poukázal na cenové zotavení ve tvaru písmene V v akciích i dalších finančních aktivech, které jsme loni mohli sledovat primárně díky monetární intervenci ze strany centrální banky.

Její rozsah a doba trvání naznačují, že by se pravděpodobně mohla přetavit v cenovou inflaci, která by v důsledku poškodila nejúspěšnější růstové akcie, jež dnes tvoří obrovské procentuální podíly tržních indexů.

Stále častější názor

Daliovy obavy dnes rozhodně nepatří mezi tržními analytiky a experty k těm minoritním. Růst inflace zapříčiněný rapidní ekonomickou akcelerací ve chvíli, kdy se do pomalu rozvolňované ekonomiky nalijí další finanční stimuly, je dnes na Wall Street obavou číslo jedna.

A zatímco akcie sedí na historických maximech, jeho pohled na valuace a budoucí výnosy - zejména v případě obrovských technologických společností a akciových indexů - se rovněž z různých koutů trhu velmi často ozývají.

Podobnou rétoriku dnes můžeme sledovat i od renomovaných analytiků největších amerických investičních bank, jako je Mike Wilson z Morgan Stanley či Savita Subramanian z Bank of America, kteří rovněž do budoucna varují před velkým zaměřením portfolia na ty nejdražší značky a raději se přiklánějí k levnějším, více cyklickým sektorům.

Jakou roli nakonec na trzích faktory jako inflace či obrovské valuace sehrají a jakým způsobem se Fed letos postaví ke své monetární politice, je zatím ve hvězdách. Co však očekávat s vysokou pravděpodobností můžeme, je - minimálně v USA - doslova raketové ekonomické oživení během letošního léta, které umožní vakcinace obyvatelstva. A v tu chvíli zřejmě bude dobré mít Daliovy spekulace a názory na mysli.

#raydalio #akciovytrh #technologickeakcie #indexy #bublina #valuace #fed #stimuly #analyza #nazor #vynosy #inflace #ekonomika