29.03.2021 5 minut čtení

Miliardář Ray Dalio varuje před růstem tržní bubliny: "Jsme asi v půli cesty k vrcholu, čekejte nízké zisky."

Vysvětlit dnešní valuace na akciovém trhu není až taková věda. Vysoká likvidita a nízké úrokové sazby, které Fed společně se stimuly USA naservíroval, jsou zcela bezprecedentní a motivují investory k nákupům. Je tady ale ještě 3 klíčová ingredience.

A tou je samotné chování investorů, které je dnes rovněž velmi specifické. Tvrdí to aspoň zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates, jež spravuje asi 150 miliard dolarů, a legendární investor Ray Dalio.

Ten minulý týden v interview upozornil na to, že tendence investorů dívat se zpět do historie vede k nafukování trhu - zejména v případě technologických akcií - což dnes znamená, že pár největších technologických gigantů již dnes tvoří z pohledu tržní valuace 1/5 celého indexu S&P 500.

Dále zmínil svou vlastní tržní analýzu a své kalkulace, dle kterých se aktuálně trhy nachází zhruba v polovině cesty k úrovním, jež charakterizovaly historické akciové bubliny. Z tohoto důvodu rovněž upozornil na to, že by akciové investory mohly na obzoru čekat nižší výnosy.

"Objevuje se obrovské množství nových nápadů, nových technologií a nových věcí, které přicházejí, vytvářejí úžasné revoluce a pomáhají různým věcem růst, což je skvělé. Investoři však mají tendenci odvozovat až příliš mnoho z minulosti a nevěnovat příliš mnoho pozornosti aktuální ceně. A když k tomuto dojde, začnete vytvářet něco, co lze nazvat bublinou," řekl Dalio během rozhovoru a pokračoval:

"Dle naší analýzy tato současná bublina není ve stavu, v jakém byla v roce 2000 ani se nepodobá té z roku 1929. Nachází se tak zhruba v polovině cesty k těmto nejznámějším. Z pohledu kalkulace očekávaného růstu hodnoty to tedy znamená, že když si položíte otázku ‘co mohu reálně očekávat‘, odpovědí je očekávejte ve srovnání s ostatními aktivy smrsknutí výnosů."

Ray Dalio na svém LinkedIn již letos sdílel několik grafů, na něž v rozhovoru opět upozornil a které ukazují, na základě čeho usuzuje, že se nyní ve srovnání s minulostí nacházíme v jisté tržní bublině:

Grafy si můžete zvětšit rozkliknutím, všechny tři ilustrují Daliův názor, že na úplném vrcholu bubliny se aktuálně stále nenacházíme; zdroj: Ray Dalio

Kdy praskne?

Ptáte-li se, kdy tato bublina může prasknout, Dalio poukázal na hlavolam, před nímž nyní stojí vzhledem k prostředí nízkých úrokových sazeb, které jsou faktorem podporujícím rostoucí valuace akcií, centrální bankéři.

Na jedné straně mohou sazby navýšit, což by mohlo akcie poslat dolů a postavit potenciální překážku ekonomickému růstu. Na druhé straně ale mohou současné úrokové sazby ponechat stejné a místo toho začít skupovat vládní dluh, což povede k růstu monetární inflace.

"Popravdě mne víc znepokojuje ta druhá varianta. Očekávám ale, že nabídka a poptávka po dluhu bude mít na další tržní vývoj velký vliv."

Jako důkaz toho, že politika Fedu je dnes "největší silou, které je potřeba věnovat pozornost," Dalio poukázal na cenové zotavení ve tvaru písmene V v akciích i dalších finančních aktivech, které jsme loni mohli sledovat primárně díky monetární intervenci ze strany centrální banky.

Její rozsah a doba trvání naznačují, že by se pravděpodobně mohla přetavit v cenovou inflaci, která by v důsledku poškodila nejúspěšnější růstové akcie, jež dnes tvoří obrovské procentuální podíly tržních indexů.

Stále častější názor

Daliovy obavy dnes rozhodně nepatří mezi tržními analytiky a experty k těm minoritním. Růst inflace zapříčiněný rapidní ekonomickou akcelerací ve chvíli, kdy se do pomalu rozvolňované ekonomiky nalijí další finanční stimuly, je dnes na Wall Street obavou číslo jedna.

A zatímco akcie sedí na historických maximech, jeho pohled na valuace a budoucí výnosy - zejména v případě obrovských technologických společností a akciových indexů - se rovněž z různých koutů trhu velmi často ozývají.

Podobnou rétoriku dnes můžeme sledovat i od renomovaných analytiků největších amerických investičních bank, jako je Mike Wilson z Morgan Stanley či Savita Subramanian z Bank of America, kteří rovněž do budoucna varují před velkým zaměřením portfolia na ty nejdražší značky a raději se přiklánějí k levnějším, více cyklickým sektorům.

Jakou roli nakonec na trzích faktory jako inflace či obrovské valuace sehrají a jakým způsobem se Fed letos postaví ke své monetární politice, je zatím ve hvězdách. Co však očekávat s vysokou pravděpodobností můžeme, je - minimálně v USA - doslova raketové ekonomické oživení během letošního léta, které umožní vakcinace obyvatelstva. A v tu chvíli zřejmě bude dobré mít Daliovy spekulace a názory na mysli.

#raydalio #akciovytrh #technologickeakcie #indexy #bublina #valuace #fed #stimuly #analyza #nazor #vynosy #inflace #ekonomika

Hodnocení: +31
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Musím říct, že mezi těmi všemi články ve stylu, jak se stát miliardářem za 6 sekund, mi tento opravdu sednul. Díky :)

  +8
 • Je pravdou, že nejlepší akcie stagnují a moc se nehýbají - AAPL, DOCU, MSFT, AMZN... Velmi slabé nárůsty, pokud nejsou rovnou poklesy...

  +5
  • Považujete DOCU za stejně silnou/dobrou společnost jako APPL, MSFT, AMZN... ?? Obecně FAANG ?

   Já zvažoval nákup když $DOCU bylo pod 100$ ale pak mi to uteklo tak jsem se na to vykašlal. Co považujete za férovou cenu?

   0
  • @Prokmi No to je otázka.... Co je to férová cena? Cenu určuje trh, takže ji lze tak trochu považovat za férovou. Já se spíš dívám na akcii jinak. Mne zajímá aktuální situace akcie, zda vidím potenciál pro růst, zda akcie vykazuje slušný dividendový příjem (od 4,5% výše), zda není něčím závadná (soudní spory, zadluženost...). Pokud se na Docu podívám touto metrikou, tak dividendy nevyplácí vůbec. Cena akcie v podstatě klesla z 264 USD  na 197 USD (zde spíše způsoben pokles korekcemi a výprodeji než tím, že by akcie byla nějak špatná). Sám akcie mám a mám na nich zisk kolem 20%, ale pravdou je, že nevidím příliš velký prostor pro masivní růst. Ne že by nebyl prostor - je to globální akcie s celosvětovou působností, ale největší nárůsty už má podle mne za sebou a letos bude ráda, když dorovná nedávné poklesy, takže mi nepřinese téměř nic. Já osobně  jí hodlám prodat a raději investovat do příjmového sektoru - co je doma, to se počítá.... Růstové akcie mají pro mne smysl jen tehdy, když opravdu rostou tempem aspoň 25% ročně... Stejným způsobem se zastavil i mohutný růst AMZN, GOOG, FB, MSFT....jsou to skvělé akcie a snad se zase rozeběhnou výše, ale já kromě AAPL jsem všechny prodal a investoval tam, kde vydělávám více... Přece jen investuji pro zisk...

   +3
  • Dekuji za odpověď

   0
 • Neříkám, že nemá pravdu, ale tenhle typek tvrdil, že bitcoin je jen spekulativní nesmysl, když stál pod 10k, a teď když je za 50k, najednou je to digitální zlato... Tak asi tak k jeho informovanosti...

  +3
  • vsak takovych je jak houby po desti :) buffet taky neveri bitcoinu, a presto jeho investicni schopnosti nikdo nezpochybnuje

   0
  • @vaclavRubas Myslím, že u těchto veteránů se tomu nelze až tolik divit. Celý život jedou nějakou investiční filozofii, která jim celý život funguje, vydělala jim hromadu peněz, takže se nedivím tomu, že jsou (nebo léta byli) ochotni bitcoin jednoduše ignorovat, protože ho vlastně ke štěstí ani nepotřebují. Stejně jako hromada fondů a velkých společností jednoduše čekali na tržní potvrzení, že je to real deal... na tom bych neviděl nic špatného.

   +1
 • Čas být opatrným býkem... už i Larry varuje :)

  +1
 • Bitcoinu se to ovšem netýká 😋

  +1
 • To je ten pán, co věští už sedmou finanční krizi a zatím se trefil jen jednou? Jo a jeho doporučení je kupovat zlato. Od jeho firmy nejlépe :-)

  0
  • a i presto dokazal vybudovat a ridit jeden z nejvetsich hedgeovych fondu na svete

   0
  • @gryffth a? :-D

   -3
  • @BinosCZ a to, ze vas komentar zni jako kdyby nevedel, co dela a investovani a financnim trhum nerozumel. ale on za svuj zivot investovanim vydelal 20 mld usd. myslim, ze trochu respektu neuskodi.

   +1
  • @BinosCZ Nikde není řečeno, že je potřeba řídit se do puntíku jeho názory a radami. Úplně hloupým ale zřejmě nebude a třeba si v tom leckdo dokáže najít něco, co mu dává smysl a čím se bude řídit v rámci svého portfolia. Zatím navíc věští pouze nižší výnosy, což de facto znamená další růst, akorát asi ne loňským tempem, což mi přijde jako relativně střízlivý pohled na věc.

   0
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
4 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty