6 minut čtení

Proč vás investice do bitcoinu, Tesly a dalších rizikových aktiv může připravit o všechno?

Investování není o tom, že zbohatnete přes noc. Pokud ale vidíte příběhy některých lidí, kteří zbohatli na růstu Tesly nebo bitcoinu, můžete podlehnout dojmu, že tomu tak je. Dejte si však pozor!

Možná už jste taky měli možnost si přečíst příběhy některých investorů, kteří zbohatli díky investování do Tesly nebo bitcoinu. Není to tak dávno, kdy se mohlo něco takového podařit jednotlivcům, kteří investovali včas do akcií #Amazon, #Apple, nebo #Microsfoft. Historie se opakuje a čas od času se může takový investor objevit. Problémem je, že se nemluví o davu investorů tratících své peníze na investicích, které se ve své době mohly zdát podobně atraktivní jako zmiňovaný Amazon nebo Apple. Kolik internetových společností zkrachovalo během dotcom bubliny?

Aktuální příběhy úspěšných investorů do bitcoinu a Tesly pouze posilují v některých lidech víru, že je opravdu možné prostřednictvím investování extrémně rychle zbohatnout, pokud jste dostatečně chytří na to, abyste vsadili na ty správné #akcie nebo #kryptoměny. Věřte tomu nebo ne, sázka na jedinou nebo úzkou skupinu investic je #hazard, ač jste o skvělé budoucnosti těchto investic přesvědčení sebevíc.

Možná ještě horší na růstu Tesly a bitcoinu je, že také dávají lidem špatné investiční lekce. Lidé začínají podléhat dojmu, že je investování o výběru vítězných akcií. Skutečně? Stejně jako pro většinu věcí v životě i pro investování platí, že důležité jsou důslednost a čas. Investor by se měl soustředit na důslednou investiční strategii, která přináší pomalý, zpočátku možná nepostřehnutelný růst, jež však postupem času vede k velkým výsledkům.

Investování tak není o hraní her na akciovém trhu a výběru příští Tesly, Amazonu, bitcoinu nebo třeba GameStopu. Jedná se o dlouhotrvající a vytrvalý proces, který vám může z dlouhodobého hlediska přinést stabilní a zajímavé investiční výsledky.

S trpělivostí nejdál dojdeš…

Opět platí analogie s životem, pokud v životě o něco usilujeme, je třeba se do toho pustit a poté se tomu dlouhodobě a stabilně věnovat. Pracujeme na zlepšování sebe sama, našich životů i všech činností, kterým se věnujeme. Postupovali tak i investoři Tesly?

Namísto toho, aby si vybrali ke zhodnocení peněz rozumnou a konzervativní akcii, přeskočili tuto pomalou a stabilní část. Je skvělé, že jim jejich investice vyšly, když ale tyto příběhy vidíme, můžeme podlehnout dojmu, že to možná dokážeme taky. Tento pokřivený pohled na problematiku investování je však krajně škodlivý.

Investování je dostupnější než kdy dříve, díky mobilním aplikacím akciových brokerů můžeme nakupovat akcie často dokonce zdarma a #investování se jeví skoro jako atraktivní hra. Není ovšem vhodné prezentovat začínajícím investorům představu, že se mohou stát přes noc milionáři díky výběru vhodných akcií. Takový přístup hraničí s hazardem. A co si budeme povídat, i kasino čas od času nějakého šťastlivce odmění.

Můžete namítat, že lze vybírat akcie na základě nějakých věrohodných predikcí, ale nikdo nemůže vědět, co nám budoucnost přinese, zvláště pak ta krátkodobá. Pokud byste opravdu dokázali předpovědět, jak se bude nějaká akcie pohybovat, pak byste se mohli stát během pár dnů nejbohatším člověkem na světě…

Ve skutečnosti tak měli investoři do bitcoinu, Tesly a dalších akcií, které za posledních 12 měsíců připsaly trojciferné zisky spíše jenom štěstí. Skutečné investování však není o štěstí…

Milionářem se nestanete přes noc, pokud nejste multimilionářem

Úspěch nikdy nepřijde okamžitě. Když vidíte jakýkoliv překvapivý úspěch, málo kdy k němu jedinec dospěl bez dlouhodobé přípravy. Takový neočekávaný vítěz v závodu na 100 m, má jednak přirozené atletické předpoklady, které vy ani já pravděpodobně nemáte, a kromě toho stojí za jeho úspěchem i dlouhá příprava, která není vidět.

Totéž platí pro budování #bohatství. Složený úrok je jedním z největších matematických divů světě. Přestože je však nesmírně zajímavý – nefunguje okamžitě. Bude to vyžadovat čas, hodně času, než se složený úrok projeví hmatatelnými výsledky. A ano, můžete rozbít bank v kasinu a zbohatnout přes noc. Stejně tak můžete vybrat vítěznou akcii. Já bych si mohl v elektronickém bankovnictví vyřídit předschválenou půjčku a jít si vsadit do sázkové kanceláře… Ani v jednom případě však není pravděpodobnost úspěchu na naší straně.

Naopak, pomalý, stabilní a konzistentní přístup den za dnem… Pokud se touto cestou vydáte, šance, že dosáhnete úspěchu se naopak obrátí ve váš prospěch.

Investování nemusí být věda

Investování se může zdát na první pohled obtížné, když začnete uvažovat nad zkoumáním jednotlivých akcií. Aktivní investoři se tomu věnují podobně jako práci na plný úvazek, jenom tak mohou obstát. A ani tak není úspěch zaručen. Pokud někdo, kdo se věnuje investování na plný úvazek, nedokáže dosahovat konzistentně dobrých výsledků, jak může někdo, kdo se investování věnuje pouze okrajově, uvažovat o #zhodnocování peněz na akciovém trhu?

O čem investování je? Jde o to vybrat rozumné investice, dlouhodobě se jich držet a investovat pravidelně ideálně desítky let. Chcete investiční portfolio, díky kterému pravděpodobně dosáhnete svých investičních cílů. S vašimi investicemi byste neměli experimentovat, pokud k tomu nemáte dobrý a dobře promyšlený důvod. Slepá honba za vysokou návratností obvykle tím správným důvodem není.

Pasivní indexové fondy tak jsou cestou, jakou by se většina laiků měla vydat. Vyberte si rozumné indexové fondy, udržujte nízké náklady a každý měsíc do nich investujte. Budete se divit, jak se mohou rozrůst drobné, pravidelné, dlouhodobě odkládané částky.

Neexistuje samozřejmě jediný správný způsob investování. Existuje jich však mnoho nesprávných a úspěšný výběr vítězných akcií bez hlubších znalostí je obvykle spíše záležitostí štěstí. Pokud jde o budoucí zajištění, raději bych na štěstí moc nespoléhal.

#akcie #jakinvestovat #investovani #investice #investicnistrategie #stockpicking #tesla #bitcoin #vyberakcii #pasivniinvestovani #aktivniinvestovani #pravidelneinvestovani #dlouhodobeinvestovani #slozenyurok

Hodnocení: +34
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Myslím, že nebude vadit, když na tuto tématiku uvedu svůj protichůdný názor, aby byla trochu vyvážená diskuze. Jak píšete, není pouze jeden správný přístup k investování. Můžete se rozhodnout diverzifikovat, nebo koncentrovat pro každého investora bude tato míra rozdílná. Ale často se výhody koncentrování opomíjejí, o tom si můžete přečíst v mém článku, kde popisuji oba pohledy. 

    V článku mi obzvláště vadí, že zhazujete úspěchy jiných investorů do Tesly a Bitcoinu na štěstí. Já rozhodně ty stovky hodin čtení o Bitcoinu a Tesle nepovažuji za štěstí. Vy jste nebyl ochoten si tyto informace načíst, a máte pouze povrchní informace, proto Vám to přijde jako hazard. A při obrovských propadech, které bitcoin zažívá, se opravdu o štěstí hovořit nedá. Vydrží pouze odolní.

    Nic jako ideální a univerzální přístup k investování existuje, proto mi nepřijde vhodné některé označovat jako nesprávné, nebo hazard. Já osobně neodsuzuji investování do indexů ani hodnotové investovaní, nechápu proto potřebu, kterou někteří investoři mají, odsuzovat jinou růstovou strategii spojenou s fundamentální analýzou.

    +9
    • Díky za váš názor. Článek je mířen spíše na začínajícího investora, který může podlehnout dojmu, že může výběrem vhodných akcií rychle a bezpracně zbohatnout. Samozřejmě jsou i výjimky, kteří takto uspějií a nijak investici do růstových akcií neshazuji... Bez patřičného know-how to dle mého hazard je... 

      Líbí se mi citát Joella Greenblatta: „Výběr jednotlivých akcií bez jakékoliv představy o tom, co hledáte, je jako vběhnutí do továrny na výrobu dynamitu s hořící zápalkou. Můžete přežít, ale pořád jste idiot.“

      0
    • Investice do Tesly nelze označit jako hazard? Přijde Vám aktuální cena akcie rovna vnitřní hodnotě? To by m  zajimal Váš model ocenění. Do příštího komentáře si prosím nastudujte rozdíl mezi investicí a spekulací, stejně jako objektivním názorem a názorem zkřiveným emocemi. Myslím, že všichni, kteří se na akciové trhu pohybuji déle než týden, poznají nesmyslně nadhodnocenou akcii. K diverzifikaci/all-in do Tesly se ani vyjadřovat nebudu. Jinak netuším, které zdroje jste hodiny studoval, ale zkusite si přečíst i například reporty od IMF, části zabývající se tech akciemi vám zaberou 10 minut a možná se budete divit. PS. Patriku, za mě je článek super ;)

      0
    • @easyRider Patrik ve svém článku, ale jako hazard označil investici do Tesly před rokem ne aktuálně. Nyní ani nikomu neradím aby nakupoval. Jistě chápu, že máte jiný styl investování ale můj přístup je jasně kalkulované výnos/riziko. Bohatství teprve buduji proto diverzifikace pro mě není primární (což se v průběhu času změní). Tesla je jistě v bublině, ale je potřeba se na to podívat trochu jinak, když je všechno v bublině, je Tesla ve větší bublině než všechno ostatní nebo ne? https://www.e15.cz/video/tesla-a-duvody-toho-proc-je-bublinou-ale-take-soucasti-svetove-vsebubliny-1372606

      +1
    • @easyRider díky :-))

      0
    • @easyRider Mimochodem, pokud vás pořád zajímá cenový model. Zde jeden je. Můj cenový model je už outdated, proto místo toho posílám tento. https://ark-invest.com/articles/analyst-research/tesla-price-target-2/

      0
  • "Nikdo rychle nezbohatl na tom, že diverzifikoval své portfolio. Víte, proč je většina nejbohatších lidí na světě podnikateli? Protože soustředili a riskovali všechny své zdroje na jednu specifickou příležitost. Diverzifikace bohatství uchovává, koncentrace na jednu věc ho buduje." Jameson Lopp 

    Souhlasím spíš s tímto výrokem, diverzifikace je vhodná až při velkém portfoliu. Tam si mohu dovolit alokovat zdroje do jiných assetů a ochránit/zhodnotit svůj majetek. 

    Štěstí je v tomhle případě opravdu relativní. Konkrétně u bitcoinu stačilo v minulých letech použít zdravý rozum - https://warengo.com/stories/48410-bitcoin-je-zdravy-rozum-1-cast

    To, co se děje teď, mě víceméně ani nepřekvapuje.

    +8
    • Já samozřejmě můžu taky souhlasit se zmiňovaným výrokem, nicméně, tito podnikatelé jsou pouze hrstkou obrovského množství lidí. A o té mase neúspěšných se příliš nehovoří. 

      Těžko navíc může drobný investor zainvestovat do nějaké společnosti takovou částku, aby ji mohl začít regulérně ovládat a skutečně rozhodovat o tom, jakým směrem se bude daná společnost pohybovat. Proto má diverzifikace u drtivé většiny lidí/investorů jednoznačně smysl...jinak (už) proti investici do bitcoinu nic nemám, pokud se investuje s rozumem..třeba pravidelně...

      0
    • @PatrikKudlacek Ano, jsou pouze hrstkou obrovského množství, protože diverzifikují :) Aby drobný investor značně zbohatl na své poměry (bavme se o průměrných lidech), tak přece nemusí skupovat velké množství akcií. To už je pro velký kluky. Stačí se svézt na vlně. Kdo nakoupil minulý rok například Teslu, tak je teď spokojený. Popravdě by byl asi spokojený s téměř každou jinou ?Tady jde prostě o trade off mezi riskem a výnosy. Kdo si vzal úvěr a koupil před rokem Teslu, ušetřil si hodně let diverzifikace do různých titulů po "pár" korunách. Samozřejmě se to nemuselo vyplatit, ale to už je na odpovědnosti a psychice každého investora.

      +1
    • na tom se asi neshodneme ? to co popisujete je samozřejmě možné, ale osobně mi to nepřijde rozumné... respektive, je to spekulace, není to dle mého investování, ale to je opět jenom věc mého osobního názoru. Jinak souhlasím, že jde vždycky o poměr mezi rizikem a výnosem, to máte pravdu a já jsem holt opatrný... takhle bych se mohl rovnou vrhnout na hazard. Když budu mít dostatečně široký vzorek lidí, je pravděpodobné, že část z nich zbohatne i na sázkách, zvlášť pokud zastaví barák a vsadí půjčené peníze. Většina lidí, ale asi ze svých výsledků úplně nadšená nebude...

      0
    • @PatrikKudlacek Spekulace a investování je pro mě jedno a to samé (pokud vynecháme nějaký velmi krátkodobý trading). Prostě chcete zhodnotit peníze, to je celé. Je to jen slovíčkaření.

      Srovnávat hazard a finanční/investiční nástroje mi nepřijde ok, ale co člověk, to názor, beru to :)

      +1
    • @PatrikKudlacek investování je spekulace a promyšlená spekulace není hazard

      +1
    • @janVesely2 pokud byste si přečetl nějakou knihu o investování, určitě byste zjistil, že mezi investováním a spekulacemi lze najít poměrně ostré hranice... ale jak píše @martinDraha, co člověk to názor, takže děkuji za diskuzi. :-)

      0
  • Pro nadpis článku mám perfektní odpověď: "Protože lidé neumí pracovat s riskem".

    +4
    • No nevím jestli Tesla a Bitcoin je dobrý příklad. V horizontu 10 let je u Tesly je potenciál, že se hodnota zvýší 5x, ztratit se dalo 80 %. Tedy risk zisk pro teslu 500/80=6,5. U bitcoinu je potenciál zhodnocení cokoliv mezi 10x a 100x. Tedy risk zisk 5000/100=50. Indexový fond 10% ročně za 10 let 100%, riziko/propady se pohybují okolo 30% tedy 100/30=3.3. Za mě vychází lépe ty 2 investice i v rizikové analýze.

      +2
    • @maroun2 me se treba nechce kupovat jen teslu, ale zase nechci byt uplne mimo. Co rikate na ARKK? V horizontu tech 10ti let. Diky

      0
    • @Nyvlt1983 O arku jsem toho napsal hodně. Podívejte se na můj profil. Ark má podobnou strategii jako já k výběru akcií. Tedy nejdřív hledají odvětví, které roste/disruptuje a potom až společnosti, které budou dominovat v daném odvětví. Ale protože je více zaměřen pouze na technologie, tak bude mnohem víc volatilnejsi než indexy. Ark má dobře nakročeno, ale jeho obrovská popularita může být pro něj částečně problém, protože menší společnosti, které drží může mít problém s likviditou. Abych to shrnul pokud chcete investovat do technologií tak si Ark pořádně nasdudujete a může to být skvělá investice. Pokud chcete pouze diverzifikovane držet teslu, tak si kupte S&p 500.

      0
    • @maroun2 diky za odpoved. S&p 500. Jiz prikupuju, ale chtel jsem i neco vice orientovaného na technologie.

      0
    • @maroun2 a jinak nevím z čeho vycházejí vaše čísla rizikové analýzy. Proč by měla cena akcií Tesly do 10 let být pětinásobná? Pokud zvýši Tesla zisk za 10 let 150násobně, pak asi může být cena akcií za 10 let pětinásobná. A pak, nikde jsem nepsal, že je vhodné nakoupit jednorázově index a pak čekat, co se bude s investicí dít. Většinou píšu o pravidelném invsetování do indexových fondů a obvykle s ještě delším horizontem a jak sám víte, pravidelným investováním průměrujete nákupní náklady...takový pravidelný nákup je samozřejmě vhodný i u bitcoinu, jen bych byl opatrný s výraznými jednorázovými investicemi...

      0
    • @PatrikKudlacek Moje analýza potenciálu vychází z předpokladu, že Tesla vyřeší globální autonomní systém, na který má nejlépe nakročeno. V takovém případě by její zisky opravdu mohly dosáhnout i takového násobku. Samozřejmě se jedná o potenciál, tak jako u jiných jak jsem nadhodil. Bližší analýzu jsem sepsal třeba zde: https://roman2.substack.com/p/11-tesla-jako-energetick-revoluce  . Jinak do rizikové analýzy nemá smysl míchat pravidelné nákupy, protože tuto techniku můžete provést se všemi inveticemi a tak snížit riziko u všech.

      0
    • @PatrikKudlacek Samy řídí, samy jedou, za Nastěnkou tě dovedou. Máte někde vypočítáno nebo je někde článek, kolik % trhu by Tesla musela obsadit, kdyby čirou náhodou dokázala zvýšit zisk 150ti násobně?

      0
    • @BinosCZ to spočítané nemám :-( ..prakticky se asi stačí podívat na předpokládnou budoucí velikost EV trhu a na zisk Tesly z jednoho prodaného vozu... ale to by bylo hodně hrubý odhad...

      0