Pro mnoho lidí bude starobní důchod od státu představovat almužnu, se kterou nebudou moci důstojně vyžít. Dlouho diskutovaný problém získal za posledních 12 měsíců ještě více na aktuálnosti. Potom, co došlo k odšpuntování finančních kohoutků se začal český státní dluh nezadržitelně zvyšovat a je to právě stále hůře vypadající státní kasa, ze které jsou vypláceny důchody penzistům a jak už asi tušíte, vzhledem k populačním změnám je nevyhnutelné, abyste si na důchod vybudovali ještě nějaký vedlejší příjem, kromě státního důchodu. Poslední kroky vlády tuto nutnost pouze urychlily.
Jedním z takových alternativních příjmů mohou být právě zisky z investování. Některé akcie vám mohou přinést příjem z prodeje, ale jakmile je jednou prodáte, už nemáte nic. Vy potřebujete takové perpetuum mobile, které vám bude příjem generovat neustále. Efektivním způsobem, jak inkasovat zisky z akciových investic, aniž by je bylo nutné prodávat, je investování do zdravých a rostoucích akcií vyplácejících dividendy.
Dividendové akcie generují poměrně spolehlivý tok příjmů, který se bude pravděpodobně časem zvyšovat – plátci dividend je obvykle rádi navyšují, pokud tomu vnější okolnosti alespoň trochu nahrávají. Pojďme se podívat na 3 stabilní investice, které stojí za zvážení, pokud uvažujete o důchodovém dividendovém portfoliu:
1. JPMorgan Chase ($JPM)
JPMorgan Chase možná nepatří mezi nejvíce skloňované akcie, jedná se však o velmi solidní podnik, který dlouhodobě generuje zisk. Jedna z největších bank v Americe spravující celosvětově 3,4 bilionu dolarů aktiv vyplácí aktuálně dividendový výnos ve výši 3,6 %. Ještě lepší zprávou je, že se dividenda poměrně výrazně zvyšuje, když se v posledních 5 letech více než zdvojnásobila.
Výplata dividend je jen jedním ze způsobů, jak může společnost odměnit své akcionáře. Investor může zcela reálně očekávat růst ceny akcií na základě zpětných odkupů akcií, čímž společnost snižuje objem veřejně obchodovatelných akcií a zvyšuje tak přirozeně jejich cenu – v oběhu zbyde méně akcií a každá bude mít nárok na vyšší část ze zisku společnosti. #JPMorgan Chase pak v letošním roce plánuje vynaložit přibližně 30 miliard dolarů na zpětné odkupy vlastních akcií. To je při současném ocenění banky ve výši 463 miliard dolarů více než 6 % ze všech akcií.
Jelikož se očekává, že by se americká ekonomika měla vzpamatovat ze stagnace spojenou s pandemií, mělo by se začít dařit i bankám. I kdyby však v budoucnu rostla cena akcií JPMorgan Chase jenom mírně, dlouhodobý investor si může užívat stálého toku příjmů z vyplacených dividend.
2. Digital Realty Trust ($DLR)
Pravděpodobně už jste měli možnost slyšet o REITech, což jsou burzovně obchodovatelné nemovitostní fondy, které většinou kupují nemovitosti a posléze je pronajímají. Obvykle se zaměřují na konkrétní nemovitostní segment – byty, sklady, zdravotnická zařízení nebo nákupní centra. Zisk – nájem – posléze z 90 % vyplácejí akcionářům ve formě dividend.
Digital Realty Trust je také #REIT, který se však zaměřuje na datová centra. Díky tomu, že bude svět stále více závislý na přenosu dat, bude vyžadováno stále více datových center, kde mohou být uložené servery a další zařízení. Aktuálně se hodně hovoří o trendu cloud computingu a všechna data, která se zpracovávají prostřednictvím této nové #technologie musí být někde uložená – v datových centrech.
Vývoj technologii naznačuje, že by před sebou měl mít Digital Realty Trust zářnou budoucnost. Kromě případného růstu ceny tento REIT také pochopitelně nabízí zajímavou dividendu, která se nedávno rovnala 3% výnosu. V posledních 5 letech se však dividenda zvyšovala o 6 % ročně.
3. Microsoft ($MSFT)
Nakonec tu máme #Microsoft, který se i přes svou více než 50letou historii vzpouzí jakýmkoliv ustáleným poučkám o růstových akciích. Akcie Microsoft stále rostou velmi zajímavým tempem, společnost přitom vyplácí dividendu už od roku 2003. Aktuálně se dividendový výnos rovná necelému 1 %, nicméně v posledních 5 letech rostla její výše v průměru o 9 % ročně a co je ještě zajímavější, aktuální dividendový výplatní poměr je pouze na úrovni 31 %, dividenda Microsoftu tak má spoustu prostoru pro další růst.
Microsoft může lákat investory hned z několika důvodů. V prvé řadě je to jeho cloud computingová služba Azure, která je momentálně dvojkou na trhu za AWS, ale roste ještě vyšším tempem. Kromě toho však Microsoft podniká i v celé řadě dalších vzkvétajících odvětví. Softwarová sada Office 365, generuje díky předplatnému poměrně předvídatelné peněžní toky, stávající zákazníci jsou navíc za službu nuceni platit opakovaně. Operační systém Windows není třeba více představovat, stále ho však používají lidé ve více než miliardě zařízení.
V posledních pár měsících je pak Microsoft velmi aktivní i v oblastech gamingu, umělé inteligence atd… Microsoft se tak díky svému diverzifikovanému podnikání může opřít hned o několik stabilních zdrojů příjmů. Považte, společnost s tržní kapitalizací téměř 2 miliardy dolarů v posledním čtvrtletí loňského roku zaznamenala meziroční růst tržeb o 17 % a její čistý zisk vzrostl dokonce o třetinu.
Pokud vás některá z těchto společností zaujala, zaměřte se na ni blíže. O tom, zda se vyplatí ji zařadit do důchodového portfolia si musí rozhodnout každý sám. Postavit však jeho základy na dividendových akciích je určitě krok správným směrem.
#akcie #jakinvestovat #investovani #duchod #penze #odchoddoduchodu #duchodoveportfolio #dividendoveakcie #dividenda #prijmoveakcie #prijem #pasivniprijem #JPMorganChase #DigitalRealtyTrust
Patriku , zkuste to porovnat se 3 českými akciemi ( ČEZ , O2, PhilipMorris) a přes dividendy Vám to možná vyjde na důchod ještě lépe ( i když ty firmy nebudou růst , ale udrží si svoji hodnotu)
shodou okolností jsem si to počítal pro jeden starší článek: https://warengo.com/stories/148376-za-jak-dlouhou-dobu-muzete-vydelat-prostrednictvim-ceskych-dividendovych-akcii-milion-korun není to tak jednoduché a dost záleží na tom, kdy jste zmíněné akcie nakupoval... ja prvně nakupoval KB, TABAK a ČEZ loni v řijnu a tam si samozřejmě zatím nemůžu ztěžovat, ale takový nákup ČEZu před 10 lety moc velká výhra nebyla...
@PatrikKudlacek Dobrý článek a jen souhlas. Já vše prodal (naštěstí bez ČEZu) ještě se ziskem začátkem 03/2020 a pak postupně dokupoval (TABAK 50% v 03/2020 a 50% v 05/ 2020 , ČEZ dokup 50% v 06/2020 a O2 v 03/2020). Takže bez dividend zatím (do 02/2021) 11% p.a., což mi stačí a budu držet a po dividendách uvidím, ale spíš si nechám všechny dlouhodobě. Do 03/2020 jsme je taky držel cca 5 let.
Důchod v dividendách ano, ale asi sotva v těchto akciích :) Ale což, je to jen PR článek, tak budiž.
Je to jen matematika , pokud v těchto akciích budeš mít kapitál 3 mil. Kč , aby roční dividendy z těchto 3 společností (6,5 % p.a. celkem po daních 15%) daly alespoň 180.000 Kč , tak proč ne.?
@Magdolna Ale kdybyste ty 3 miliony investoval do lepších dividendových fondů, vydělával byste třeba 360.000 Kč...
@Stan1000 Já je taky mám i v jiných dalších 50 akciích ( JPM a MSFT mám ovšem taky ) a nejen dividendových a na důchod to stačí několikanásobně (alespoň podle toho kolik ročně daním?) Jen jsem chtěl trochu Tomáše "doučovat" matematiku?.
@Karkoska Tomáši, můžeme se krátce spojit přes "Zprávy"?
@Magdolna Jako mít v MSFT, který vyplácí 0,8 dividendu vám přijde nějak super? :) Není lepší to vrazit aspoň do něčeho přes 5 procent? A taky ta banka je dost nejistá, v dobách krize pozastavují dividendu jako první.
ale já nemám JPM kvůli dividendě , ale kvůli růstu . Já mám jinak asi 30 dividendových akcií v USA ( průměrná dividendou 4,2% p.a.) a 6 českých s prům. dividendou 6,8 % a to mi stačí
@Karkoska Dividendu přes 5 % je podle mě možné považovat spíš za rizikovou, sweetspot je za mě 3-5 %. Pokud navíc mluvíte o pozastavování dividend, tak neznám moc společností s yieldem přes 5 %, která třeba alespoň 10 let zvyšuje dividendu a věřil bych jim, že dividendu nepozastaví. Většina těchto společností má vysoké payout ratio a ta dividenda je sice na papíře hezká ale za a) není nutně stabilní a za b) ta společnost asi vyplácí většinu zisků a neinvestuje zpět do businessu.
Navíc u Microsoftu jde stále čekat růst dividendy i růst hodnoty akcie.
@ondrejHanak1 & @Karkoska & @Magdolna & @Stan1000 díky za podnětné komentáře s většinou se ztotožňuji. Jenom poznámka: PR článek je placené reklamní sdělení, Microsoft ani JPM mě bohužel za reklamu zatím neplatí... :-(
@PatrikKudlacek Mně také za články nikdo neplatí... ? Ale já je píši rád... ?
@ondrejHanak1 Takže třeba telekomunikace, tabákové firmy, veškeré REIT společnosti, LP společnosti apod jsou podle Vás extrémně rizikové, protože mají divi nad 5 procent :-)
@PatrikKudlacek To je mi jasné, že vám firmy neplatí, ale nemůžete popřít, že každodenně sekáte podobné články jen kvůli SEO a Google. :-D Každopádně vaše úsilí obdivuji, protože já bych to psát s takovou kadencí denně nedokázal. I když si asi pomáháte překladem ze zahraničí i tak je to prostě spoustu času, který tomu dáváte. Jenom jaksi nechápu, co z toho máte osobně, když vám za to nejspíš Warengo neplatí.
U @Stan1000 to chápu, má čas a baví ho to. Ovšem pan Socha nevkládá žádné PR články, ale hodnotné články, ktery si rád přečtu.
Já nejsem nikomu zavázaný, píši si podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.... A chápu, že se mnou ani nemusejí všichni souhlasit. Každý máme svou investiční strategii...
@Karkoska a tak to já jsem zase rád, že oceňujete mé usílí ?. Moje úmysly mohou být všelijaké, že. Občas se mi stane, že tady dostanu i tipy na zajímavé investice, kterým se mohu následně pověnovat více, jako když jste mi dával tipy na dividendové investice... :-) aa jinak se taky snažím psát podobně jako @Stan1000 dle nejlepšího vědomí a svědomí... a rovněž se uvědomuji, že ne všechny články můžou být užitečné zkušeným investorům, stejně jako že nemusejí souznit s mými názory. Holt Demokracie...