5 minut čtení

Jak si vybudovat pravidelný pasivní příjem? Tyto tři investice vám budou vyplácet dividendu každý měsíc!

Spousta akcií vyplácí dividendy čtvrtletně nebo jednou do roka. Pokud ale chcete spoléhat na dividendy jako na zdroj pasivního příjmu, možná to pro vás není ideální. Tyto tři akcie vám však budou vyplácet dividendu každý měsíc.

Řada lidí investuje do nemovitostí, neboť jim nabízejí pravidelný měsíční příjem. Investování do fyzických nemovitostí však zdaleka není vhodné pro každého a často je spojeno s řadou rizik, které investor nevidí, nebo nechce vidět.

Nejenom z důvodu mnohem vyšší likvidity a dostupnosti se vyplatí uvažovat o investování na akciovém trhu. Ten nabízí mnohem širší možnosti #diverzifikace a není problém najít investice, které investorovi rovněž zajistí pasivní příjem každý měsíc, jako třeba následující tři:

1. Realty Income ($O)

Realty Income je jeden z nejznámějších titulů, vyplácející dividendu každý měsíc. Realitní investiční fond (REIT) zaměřující se na maloobchodní nemovitosti vyplácí dividendy každý měsíc od svého založení v roce 1969 a od uvedení na burzu v roce 1994 zaznamenal 109 zvýšení dividend, čímž si vysloužil status dividendového aristokrata. V současné době REIT poskytuje dividendový výnos 4,51 %, což je mezi REITy standardní hodnota, #dividenda se ale v průměru ročně zvyšuje o 4,4 %.

Ačkoliv se maloobchodní REITy potýkají s následky pandemie – někteří z nájemců neplatí nájem a zavřeli své obchody, Realty Income nebyl tímto výpadkem plateb zásadně ovlivněn. V jeho nemovitostech obvykle mají provozovny obchody se stálou poptávkou po produktech za každé situace – lékárny, obchody s potravinami, obchody se zbožím ve slevách. Největšími nájemci tohoto fondu tak jsou Walgreens Boots Alliance, 7-eleven a Dollar General. Během posledního čtvrtletí loňského roku REIT inkasoval 93,6 % ze smluvního nájemného. 80 % z nezaplacené částky pak připadalo na marginální skupinu nájemníků z oblasti divadelního průmyslu.

Realty Income vybírá své nájemníky velmi pečlivě a obvykle jim nabízí dlouhodobé smlouvy na 10-20 let, což fondu přináší dlouhodobě stabilní příjem, který nebyl výrazně ohrožen ani současnou pandemickou situací.

2. STAG Industrial ($STAG)

Další z REIT fondů, který nebyl pandemií příliš zasažen, je STAG Industrial. Jak už sám název napovídá, společnost se zaměřuje na průmyslové nemovitosti s jedním nájemcem. Její portfolio zahrnuje především sklady a distribuční budovy, které se jako celek vedly loňském roce mnohem lépe ve srovnání s jinými typy komerčních nemovitostí jako jsou maloobchodní a kancelářské budovy. STAG Industrial se tak v posledním čtvrtletí loňského roku podařilo vybrat 99,6 % smluvního nájemného.

Aktuální dividendový výnos REITu je 4,57 %. Tento nemovitostní fond je pak atraktivní také jako velmi diverzifikovaná méně riziková investice. Jeho portfolio zahrnuje 60 geografických trhů a 45 průmyslových odvětví. Největším nájemcem je Amazon, který přináší REITu téměř 4 % nájemného. STAG Industrial také může těžit ze změn nákupních návyků spotřebitelů směrem k online prodeji, protože 40 % jeho portfolia tvoří společnosti s působností v e-commerce.

3. Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility ETF ($SPHD)

Poslední investicí, nad kterou můžou uvažovat příjmový investoři je ETF Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility. Fond investuje do společností s vysokou tržní kapitalizací působících v různých odvětvích – investice opět nabízí okamžitou diverzifikaci.

Invesco S&P 500 High Dividend Low Volatility ETF obsahuje výběr 50 ze 75 nejvýnosnějších plátců dividend z indexu S&P 500 – ze 75 nejlepších plátců a je odebráno 25 titulů s nejvyšší volatilitou. ETF vyplácející dividendu každý měsíc se aktuálně chlubí dividendovým výnosem 4,79 %. Akcie tvořící toto ETF jsou přitom většinou soustředěny do oblastí financí, veřejných služeb nebo základních materiálů.

Měli byste uvažovat o akciích vyplácející vysokou dividendu?

Atraktivita měsíčních výplat dividend je zřejmá, zejména u starších investorů mohou být zajímavým přivýdělkem například v důchodovém věku. Osobně se mi ale vyšší dividendové výnosy také stále více líbí, přestože jsem mladšího věku. Pokud se vám nezdá dividendový výnos lehce pod 5 % zajímavý, mám tu jedno srovnání. Výnos z nájmu u pražských nemovitostí se nyní pohybuje kolem 5 %, přičemž k nákupu fyzické nemovitosti potřebujete mnohem vyšší kapitál o diverzifikaci ani nemluvě.

Pokud byste namísto zmiňovaných REIT fondů a dividendového ETF chtěli dát přednost výběru jednotlivých dividendových akcií, hledejte akcie s relativně nízkým výplatním poměrem, který naznačuje, že je dividenda udržitelná. Také dávejte přednost akciím, s dlouhou historií zvyšování dividend, a to včetně recesí. Tato akcie by pak měla dlouhodobě dosahovat i růstu tržeb a ziskovosti.

Pokud se na tato kritéria zaměříte, maximalizujete váš příjem z dividend bez ohledu na to, zda vám budou vaše dividendy vypláceny měsíčně, kvartálně nebo ročně.

#akcie #jakinvestovat #investovani #pasivniprijem #RealtyIncome #REIT #nemovitostnifond #fond #etf #burzovneobchodovatelnefondy #dividendy #dividendovyprijem #vyplatnipomer #financninezavislost

Hodnocení: +72
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • mám několik ETF zaměřených na dividendové akcie, které vyplácí dividendu většinou čtvrtletně, a ne všechny ve stejný moment,  takže je to téměř měsíční výplata, když se narovnají za sebou :).. ale podstatné je, že takto mám velkou diverzifikaci do mnoha titulů, oblastí a zemí

    +5
    • To zní zajímavě, můžete se podělit o některé? :)

      +1
    • Když budete investovat do akcií, které vyplácejí měsíční dividendy, vyděláte více. Už jsem tu o tom psal... Zkuste si najít ,můj starší článek...

      +12
    • @kubaDanecek  jasně :)  krásně se dají filtrovat tady, je zde mnoho údajů, které jsou zdarma, ale není zdarma vidět dividendový výnos, i tak se tam dá mnoho zjistit, já mám placenou verzi, takže vidím výnosy a další informace, mám EXXW - na Asii, ISPA, ZPRG - ty jsou po cca 100 akciích dividendových - celý svět, dále VHYL cca 1600 akcií celosvětově , na dividendy je fajn i britský trh ISFA - kopíruje FTSE100 a má super nákladovost 0,07, pak jsou to dividedový aristokrati SPYD. SPYW.........většina z nich je v EUR, ale podkladem je často USD a mnoho z nich má "klony" v USD někdy to mám v EUR někdy v USD, FUSD také zajímavý na americké divi akcie, ale je tam i aplle, takový mix růstu a divi...na justetf su můžete vybrat další dá se to tam hezky filtrovat........na rozvojové trhy je EUNY.. ten má potenciál jestli půjdou komodity dále nahoru

      +5
    • @Stan1000  musíte to vzít z pohledu většinového investora, je pravda, že když člověk investuje do jednotlivých akcií vydělá více, ale za předpokladu, že je poměrně zkušený, věnuje tomu dost času, a je schopen dodržovat emoční disciplínu, a je schopen také aspoň částečně fundamentální analýzy....podle Vašich článků vidím, že Vy vše toto umíte a ještě jste ochoten věnovat čas se o to podělit, což klobouk dolů, ale podle mě to co děláte Vy je tak pro 5-10% investorů, pro většinu investorů tohle není, i když mnoho z nich si to nechce přiznat..........ale jen můj názor......osobně si myslím, že mnoho lidí chce být jako Vy, vidí Vaše úspěchy, ale nedokáže si představit co za tím je, i když o tom píšete,..že čtete desítky článků denně, a jen u pár procent zjistíte, že jsou relevantní, kdo může toto s prací a rodinou dělat ?.........pro mě jsou Vaše články moc zajímavé ale tohle vidím trochu jinak :)

      +9
    • Ano máte pravdu, ale i já se učím celý život. Ale je pravdou, že já mám na investování celý den, do práce nechodím. Investování je v podstatě má práce. Každopádně platí - kdo chce být dobrý investor, nesmí se bát neustále učit, poučovat se z vlastních chyb...

      +10
    • @Stan1000 Na dividendových akciích vydělá hlavně stát. A bez práce :-)

      -17
    • @Mi_Chal No kdybyste takto k tomu přistupoval všude, nemohl byste být nikde ani zaměstnán v trvalém pracovním poměru že... Tam také na vaší výplatě vydělává stát...

      +27
    • @davidBiza musím souhlasit s vámi, respektive mám na to stejný názor. Samozřejmě, přístup, který máte vy @Stan1000 je určitě správný, za těch předpokladů, co vypsal David Bíža. Investiční strategie jednotlivých investorů se určitě vyvíjí, nejdříve jsem myslel, že budu primárně vybírat jednotlivé akcie, ale člověk sám sebe pozná, až když se střetne s realitou. ? Z toho mi vyšlo, že by se mé portfolio mělo skládat z cca 10-15 dividendových akciových titulů (možná tam bude i nějaký ten Apple a Microsoft) a zbytek budu taky investovat prostřednictvím ETF... nemůžu pochopitelně očekávat 30% roční výnos, ale i těch 10-15 procent ročně je více než dost...

      +3
    • @Stan1000 Mohu se zde s dovolenim zeptat, jak to delate? Jak se udrzujete ve strehu a jaky je Vas bezny denni prac. harmonogram? (Zjevne to pro Vas musi byt velky konicek.)V jakem veku jste k takovemu rozhodnuti dospel? Co na to okoli? Dekuji :)

      0
    • @Mi_Chal je určitě pravda, že když si necháte vyplatit dividendu z ETF fondu, tak je zdaněna dvakrát- jednou jí zdaní fond, podle země, z které dividenda přišla (složitější tématika už se tady někde rozebírala) a jednou příjem z ETF musíte zdanit Vy, pokud samozřejmě vzolíte ETF akumulační a budete prodávat až po 3 letech tak ušetříte těch 15%, které platíte jako daň z příjmu z výnosu.....já mám rád pravidelné platby a daň obětuji, protože mě každé čtvrtletí chodí slušné výnosy a mohu jet na dovolenou a to hned a ne až po třech letech :)...to berte jako přirovnání k tomu, že rozhodnutí je podle toho jak chcete s výnosy nakládat a zda je chcete hned......ten kdo je v akumulační fázi majetku, tak pro něj jsou rozhodně lepší ETF akumulační..pokud jde do ETF........jinak jak říká pan @Stan1000 daně jsou a budou všude a já jenom dodám, že v příštích letech budou vyšší a nedivil bych se kdyby se objevili nějaké nové :(

      +1
    • @Stan1000 chtěl bych se Vás zeptat ohledně zdanění dividendových ETF, opravdu obava, že je to neefektivní není na místě? Možná jsem četl špatný článek, ale autor upozorňoval, že je zde mnohem větší pravděpodobnost, že dividendy z ETF se můžou danit i vícekrát. Co si o tom myslíte?

      0
    • U toho VHYL vidím výnos 2,90%, vyplácení čtvrtletně. Ta procenta jsou výnos každé čtvrtletí, nebo je to roční? Pokud druhá možnost, tak to je prakticky absolutní nic, když si navíc vemu, že cena toho ETF je prakticky v rovině a ani neroste. :(

      0
    • @davidBiza Tak já to psal částečně jako vtip, ale prostě je to tak, že stát z toho má slušný příjem aniž by musel něco dělat a bohatne na tom, že vydělávají jiní, to by se mi taky líbilo. Ty výnosy může mít svým způsobem člověk i u nedividendových akcií - místo dividendy prostě prodá část akcií (a ty by měly víc růst, protože se nevyvádí majetek v dividendách a daních). On je to asi spíš problém psychologický - u dividendových akcií je investor pořád drží a chodí mu bonus na účet, u nedividendových prodává a působí to, jako že se jich zbavuje a má méně. On sice klesá počet, ale hodnota by měla být vyšší (odpadne ta daň). Co jsem pochopil, tak smysl to má v některých případech - třeba pokud společnost nedokáže rozumně reinvestovat prostředky a nemá kam růst nebo pokud chce člověk dividendy reinvestovat někam jinam. To jsou ale konkrétní společnosti, u fondů to vyplácení dividend prostě není daňově výhodné a přijde mi lepší to tam nechat... Pokud ty peníze teda nechcete dávat zase někam jinam.

      +2
    • @janDzacovsky1 výnos každé čtvrtletí 2,90% tedy cca 12% je u konzervativní investice v podstatě nemožný, ten nemůžete u dividendových ETF očekávat, takže ročně, v roce 2019 to byl cca 3,8%.. za poslední rok vyrostl o cca 40%, ale to šlo nahoru vše po propadu, ale předtím za 4 roky do "covid" propadu to bylo včetně dividend 40%...cca 10% ročně, od roku 2013 cca 70%....je to o tom co hledáte, tohle je konzervativnější ale pro mě vyhovující, a já si pomáhám tím, že mám několik ETF a ty která hodně vyrostou prodám a koupím ty kterým se zrovna nedaří, to byly vloni např. energetické ETF, tím se dá pomoc výkonnosti celého portfoila, ale jedná se o poměrně konzervativní přistup pořad, vzhledem k diverzifikaci jednotlivých ETF....já mířím na cca 10% ročně, z toho cca 3-4% procenta ročně vyplácena formou dividend.......ale rozhodně se to nedá porovnávat s výnosem s akciemi, když se tomu věnujete a jste dobrý, každý má svou cestu :) ... já umím vydělat jinde a tomu věnuji čas, to umím lépe než akcie :)

      0
    • Tak to už nezní nejhůř. Možná tam teda budu dokládat nějaký drobáky dlouhodbě jako ekvivalent spoření. :)

      -1
    • @Mi_Chal jasný :)  ta myšlenka prodávat část akcií po třech letech a tím se vyhnout zdanění je super a vě většině případů vychází lépe, ale 1. čekáte 3 roky....ok to se dá

      2. když se zrovna trefíte do propadů  trhu, který se může táhnout 3 roky, tak budete prodávat se ztrátou..nebo si další roky počkáte...a o tom se při této strategii prodeje moc nemluví, nikdo Vám nezaručí, že po třech letech budou vaše akcie v plusu

      3. při odprodej akcií platíte poplatky, a když jich moc neprodávate, tak o to více v relativní výši, za přijetí dividend nic neplatíte

      4. tím že to řeším přes dividendové výnosy tak nic z bodů 1-3 nemusím řešit a pravdou je, že při poklesu trhů zase dividendy zase tolik neklesají. Takže tohle vše musíte zvážit, a jak jsem psal já už nejsem v akumulační fázi kapitálu ale inkasuji dividendy, které používám na život :)

      +1
    • Tak to už nezní nejhůř. Možná tam teda budu dokládat nějaký drobáky dlouhodbě jako ekvivalent spoření. :)

      0
    • @Stan1000 Jj, částečně to byl vtip. A částečně připomenutí, že dividendy u nás nejsou daňově výhodné, takže u fondu bych bral spíš ten reinvestiční...

      +1
    • @marekFiser No napsal jste to správně - investování je pro mne koníčkem. O peníze mi až tak nejde, i když samozřejmě prodělávat bych nechtěl. Ale jsem doma, do práce nechodím, mám dost času, nudím se... A tak sleduji zejména americký trh, čtu mnoho zpráv analytiků a investičních společností... O tom, že budu investovat, jsem byl rozhodnut dávno. Ale před 3 lety jsem prodal firmu a získal kapitál. Rok jsem trh studoval a osobně jsem si proklepl všech 500 akcií z indexu S+P 500. Teprve po roce studování jsem se rozhodl začít přímo na burze, v červnu 2020.... Byla vcelku dobrá doba, mnoho akcií bylo ještě dole po jarním Covidu. A jak to dělám? Ráno v klídku vstanu, vzbudím dceru. Jdu si zaplavat do vyhřívaného bazénu. Po 9. hodině a snídani s ranní kávičkou pustím notebook, a celý den průběžně čtu zprávy z trhu a sleduji burzu. Ta se začíná hýbat někdy od 9:30 h (to jsou otevřené asijské burzy. Americká se otvírá zhruba od 15:30 do 22 h. Ne že bych na notebooku visel celý den, ale tak nějak to průběžně sleduji, také mám v hledáčku kolem 200 akcií ke koupi, kdy hlídám správnou akcii před růstem a snažím se trefit správný vstup do obchodu. Vcelku se mi to daří (zde právě pomáhají informace, které čtu). No a mezitím vařím, učím se s dcerou, starám se o domácnost...

      +20
    • @igorMahal  Dvojí zdanění je prakticky vždy -  v zemi, kde sídlí příslušný ETF či akciová společnost,  a u nás. Ale tam, kde má ČR podepsánu s příslušnou zemí smlouvu o zabránění dvojího zdanění, tam se daní jen u zdroje (pokud daň činí alespoň 15%, pokud méně, zbytek se zdaní u nás). Prakticky tedy většinou daníme příjmy z dividend  jen v cizině.

      +3
    • @Mi_Chal  Ještě je třeba zmínit tzv. časový test. Zatímco u dividendových akcií můžete brát dividendy hned další měsíc, pokud chcete rozprodávat akcie z portfolia a tak si vytvářet příjmy, tak pokud nevlastníte akcie nejméně 3 roky, stát vám prodej takových akcií stejně zdaní 15%...

      0
    • @davidBiza Máte pravdu, všechno má svoje výhody a nevýhody. Riskujete prodej za nižší cenu, ale zrovna tak můžete trefit vyšší a prodávat toho méně nebo to prodat až později. Dlouhodobě se to ale stejně zprůměruje.  U dividend ze zahraničí v rozumném objemu se musí řešit daňové přiznání (tomu jsem se vždycky snažil raději vyhýbat :-)) a ty jistoty tam taky nejsou - společnost může snížit dividendu nebo je na čas zrušit... Ale kdybych měl akcie za desítky milionů, tak žít z  dividend přímo by mi asi taky nevadilo :-)

      0
    • @Stan1000 Ještě je množstevní test, pokud se prodává pod 100 tisíc ročně, tak se to nedaní. Ale zase nepředpokládám, že by někdo koupil akcie a už další měsíc to chtěl po částech prodávat. Spíš takhle dlouhodobě investovat a pak v budoucnu z toho mít příjem. Tam to čekání 3 roky není takový problém. A přinejhorším se prostě zaplatí akorát jinou formu daně (příjem z prodeje vs příjem dividend).

      +1
    • @Stan1000 Super. Takze jste prodal firmu a utrzeny kapital nacpal do dlouhopisu ci akcii a nyni zkousite zit z dividend a i z utrzeneho zisku neco dale zainvestovat a vydelat? Tak to mam +- take v planu :) .

      0
    • @Mi_Chal  Neřekl bych nevýhodné. Je to věcí investiční strategie. Minulý měsíc mi přišlo 1126 USD za dividendy. V 60 letech už nemám moc dlouhý horizont před sebou, tak co je doma, to se počítá. Mohu si těch peněz užívat, nebo je reinvestovat, každopádně tyto peníze už mi nikdo nevezme. Korekce mi tento měsíc vzala 300.000 Kč, vše má své. Ale nevadí mi korekce, ceny se zase vrátí...  Pokud budete ale celý život investovat jen do růstu, může vás burza nemile překvapit...

      +4
    • @marekFiser Samozřejmě nejedu na krev, investuji jen takové peníze, které si mohu dovolit ztratit, jinak zůstávám plně zabezpečený, to je základ. Investováním se bavím a vylepšuji rozpočet...

      +2
    • @Stan1000 Stanislave, vy jste presne ten uspesny clovek na sledovani a inspiraci, ktereho jsem ve svem okoli hledal. Mne osobne je 35 (tedy muj horizont je ramcove o 25 let delsi), zato mne dosud mesicne chodi pouze okolo 5.000,- CZK :)

      +1
    • @marekFiser Oprava, teprve mi 35 za par mesicu bude :)

      0
    • @marekFiser To nevadí, pracujte na tom a doženete mne...

      0
    • @Stan1000 ano, jsem si vedom toho, ze 25 let k dobru je mnohem hodnotnejsi artikl, nez parsetdolarovy naskok. Na druhou stranu, udrzet tempo 25 let a prozit pritom plnohodnotna nejlepsi leta zivota neni tak snadne :)

      +1
    • @Stan1000 děkuji za informaci. Já jsem se právě po přečtení nějakého článku cíleně vyhýbal dividendovým ETF a hledal výhradně jen akumulační. U akcií jsem tedy měl i dividendové, ale u ETF ne. Zkusím tedy diverzifikovat a přidat nějaký zajímavý dividendový ETF.

      0
    • @igorMahal tak já to mám opačně ? Daneni dividend mě štve, takže teď volím jediné akumulační.

      +1
    • @igorMahal  Z mých zkušeností dividendové ETF nevyplácejí dividendové příjmy, které by mne oslovily... Na to jsou nejlepší uzavřené fondy.

      +1
    • @Stan1000 Takhle jednoduché to není. U řady zemí si podle smluv o zamezení dvojího zdanění můžete odečíst méně než 15%, takže je potřeba je částečně dodanit v ČR. Například u rakouských a francouzských firem zaplatíte nemalou daň u zdroje a pak ještě dodáníte 5% v ČR.

      +1
  • Může mi prosím někdo potvrdit nebo vyvrátit následující výpočet? Ať počítám jak počítám tak investice do REIT vychází daleko výhodněji než investice do skutečné nemovistosti, ale pořád mi přijde, že někde dělám chybu.

    Příklad $STAG, pokud nakoupím akcie za 5 000 000,- CZK při ceně 32,7 USD za akcii, budu mít 6960 Ks akcií. Při divi 1.41 USD mi vychází mesíční dividenda 9 813 USD (215 581,- CZK). Kde dělám chybu? Díky

    0
    • @lukasDolezal1 Mno váš výpočet je správný, jenom ta vypočtená dividenda je ROČNÍ a nikoliv měsíční. Takže měsíčně máte 9813 / 12 = 817 USD :-) Měsíčně aktuálně vyplácí 0,12 USD / 1 akcii.

      +1
    • @Karkoska Děkuji, tím se to v podstatě rovná koupi bytu a následnému pronájmu. Výnos bude přibližně stejný. Já si říkal, že mnou vypočtený zisk vypadá až příliš lákavě :-)

      0
    • @lukasDolezal1 Až na to, že když si koupíte byt za 5 mega, tak máte 1 ks bytu a spoustu starostí se správou bytu a nájemníkama, kdežto když si koupíte REIT, máte to bezpracné a diverzifikované do stovek až tisíců nemovitostí....

      +5
    • @lukasDolezal1 souhlas s @Karkoska nedávno jsem sám řešili, že bychom si koupili ve dvou investiční byt, ale přesně důvody popsané o komentář výše mě nakonec přivedly k rozhodnutí raději investovat dividendových fondů...jediná "výhoda" bytu dle mého je, ta jeho nelikvidita. Pokud dostanete záchvat paniky, můžete začít na akciovém trhu investice prodávat u bytu není prodej zdaleka tak snadný...

      +1
    • @PatrikKudlacek Je toho víc, u bytu je pravďepodobnost, že jeho hodnata spadne na nulu prakticky nulová :-) U fondu to není nic nemožného. Navíc ceny bytů zatím celkem stabilně rostou o více než 10% ročně což je k tomu výnosu z nájmu taky přijemná přidaná hodnota. A kdo koupil byt před více než 5 lety udělal asi lépe než kdyby dal peníze do dividendových akcií.

      0
  • Já se teda chci do toho dát, největší problém vidím ve výběru "správce". To nevím jak na to.

    0
  • Dobrý den, přes kterého brokera je $SPHD nakupujete? V nabídce Degiro ani XTB ho nevidím. děkuji

    0
    • Zdravím, americká ETF bohužel není možné u těchto brokerů nakupovat, tam je třeba hledat nějaké "evropské" alternativy. Osobně zmíněná ETF nakupuji u Fio banky

      +1
    • @PatrikKudlacek moc děkuji za odpověď.

      +1
  • Zdravím, můžu se zeptat, jakou platformu využíváte na koupi těchto REITs? Díky moc!

    0
    • Zdravím... dostupná jsou na platformě e-broker u FioBanky, myslím, že po jiným článkem někdo zmiňoval i FirstTrade, tím si ale nejsem jistý...

      0
  • Zdravím, poradili byste mi prosím u koho si založit dividendové portfolio(začínám) :)

    0
    • to asi záleží, zda dáváte přednost ETFkům a REITům nebo dividendovým akciím... a zda by se případně mělo jednat o české akcie nebo zahraniční (USA a zbytek světa) a taky na částce jakou hodláte investovat, a zda spíše jednorázově nebo pravidelně. Těžko odpovědět jednoduše na vaši otázku ?

      +3