03.11.2021 4 minuty čtení

Začínáte s investováním? 3 typy "bezpečných" investic, kolem kterých můžete vybudovat své portfolio

Riziko je často faktor, který odrazuje od investování řadu lidí a možná to je škoda. Není třeba se obávat. Pojďme se podívat na dostupné možnosti, jak může začít investovat i začátečník, aniž by musel nakupovat nadměrně riskantní investice.

Noví investoři obvykle neinvestují s velkým rozpočtem a je pro v ně důležité zvolit si strategii, která bude zohledňovat jejich cíle a postoj k riziku. Určitě budou chtít, aby je jejich investiční strategie do jisté míry ochránila před poklesy trhu. V souladu s vyřčeným byste mohli jako začínající investoři zauvažovat nad těmito třemi typy investic, které jsou pro začátečníky obzvláště vhodné:

1. Indexové fondy

Indexové fondy jsou pasivně spravované fondy, jejichž cílem je odpovídat svým složením, a tedy i výkonností, tržnímu indexu, ke kterému jsou vázány. Investicí do indexového fondu neporazíte trh, ale umožní vám těžit z růstu trhu, když se mu daří.

Nejvíce využívaným typem indexových fondů jsou fondy odpovídající svým složením indexu S&P 500, který tvoří 500 nejvýznamnějších amerických veřejně obchodovatelných společností. Co prostřednictvím investice do popisovaného indexového fondu získáte? Solidní a diverzifikované portfolio „zabalené“ do jediné investice, které vás může ochránit, pokud budete čelit výraznému propadu trhu. Index, kromě jiných, tvoří řada společností se stabilní historií a dlouhou a prokazatelnou řadou výnosných a rostoucích let.

Samotný index S&P 500 pak ve skutečnosti vykazuje poměrně zajímavou návratnost kolem 10 % ročně, která může dlouhodobým investorům zajistit dostatečný růst jejich investic, což si můžete ověřit například aplikací pravidla 72. Indexové fondy kopírující svým složením index S&P 500 tak jsou dobrou volbou, pokud jste na akciovém trhu nováčkem a nejste si jistí, jak zkoumat jednotlivé akcie.

2. REITs

Realitní investiční fondy (REITs) jsou společnosti, které vlastní, provozují nebo financují nemovitosti generující příjem. Po vzoru klasických podílových fondů sdružují kapitál mnoha investorů a umožňují jednotlivým investorům inkasovat dividendy z investic do nemovitostí – aniž by museli nemovitosti kupovat, spravovat je nebo je sami financovat.

Jednotlivé REIT fondy mohou investovat do bytových komplexů, datových center, zdravotnických zařízení, hotelů nebo infrastruktury v podobě optických kabelů a ropných potrubí, kancelářských budov, maloobchodních center nebo skladů. Obecně se tyto fondy specializují na konkrétní sektor nemovitostí. Diverzifikované a specializované REITs však mohou mít v portfoliích různé typy nemovitostí – například REIT, který se skládá z kancelářských i maloobchodních nemovitostí.

Mnoho z těchto fondů je obchodovatelných na hlavních burzách cenných papírů a investoři je mohou během obchodních hodin nakupovat a prodávat jako akcie. Neočekávejte od nich výrazný růst hodnoty, protože jsou ale povinné vyplácet minimálně 90 % zdanitelného příjmu ve formě dividendy akcionářům, mohou být zajímavým základem pro portfolio investora hledajícího pasivní příjem.

3. Dividendové akcie

Dividendové akcie vám opět umožňují generovat pravidelný příjem z vašeho portfolia, aniž byste museli cokoliv dělat. Tyto vyplacené peníze pak můžete použít, jak uznáte za vhodné – třeba je reinvestovat.

Dividendové akcie jsou dalším skvělým způsobem, jak se chránit před poklesem trhu. I když hodnoty akcií klesají, společnosti s dlouhou historií vyplácených dividend mají ve zvyku je vyplácet i přes pokles tržní hodnoty společnosti. Chcete-li začít s dividendovými akciemi, můžete se podívat na výběr společností zařazených mezi dividendové aristokraty, což jsou akcie z indexu S&P 500, které každoročně zvyšují dividendu alespoň 25 let v řadě. Mnoho společností na tomto seznamu musí existovat přirozeně dlouhou dobu, jedná se o vyzrálé a stabilní společnosti, a proto relativně stabilní investice.

Spolu s investicemi do REIT fondů mohou investice do dividendových akcií přispět k tomu, že časem dosáhnete na zajímavý pasivní příjem, který vám přinese finanční svobodu a minimálně klid do důchodových let.

První investice do akcií, může v leckom vyvolávat strach, ale se správnou strategií nemusí jít o nic děsivého. Pokud si nejste jistí, jaké investiční nástroje využít ke zhodnocování svých peněz, začněte s indexovými fondy, posléze diverzifikujte do oblasti nemovitostí, a nakonec byste neměli zapomínat ani na prosperující společnosti, které dlouhodobě vyplácejí dividendu.

Skvělá věc na investování je, že se může vaše strategie v průběhu času vyvíjet. Nejdůležitějším krokem je začít.

Hodnocení: +46
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.