Penny stocks patří nejen k nejdostupnějším akciím, ale všeobecně i k jedněm z nejdostupnějších investic, jaké můžete najít. Jejich hodnota se velmi často pohybuje pod hranicí jednoho dolaru, což z nich zejména pro nejdrobnější investory dělá velmi atraktivní volbu. Zvlášť když zjistí, že všechny společnosti, které se jim zamlouvají, mají cenu jediné akcie ve stovkách či tisících dolarů.
Tyto akcie jsou však většinou extrémně levné z velmi dobrého důvodu - nesou s sebou citelnou míru rizika, jelikož patří společnostem, které vypadají skvěle z pohledu ambicí a potenciálu, ale reálně zatím neprokázaly, že skutečně dokáží prorazit mezi nejlepší, přežít a být konstantně ziskové. Při troše neopatrnosti tak může příliš velká alokace kapitálu do tohoto zákoutí akciových trhů s hodnotou vašeho obchodního účtu slušně zamávat. Naštěstí existují i stejně nebo podobně drahé akciové alternativy, jež s sebou nesou nesrovnatelně nižší riziko.
Odkud pramení vysoká rizikovost penny strocks?
Pokud bychom si měli představit typickou společnost, která dnes veřejnosti nabízí své levné penny stocks, půjde velmi pravděpodobně o mladý, volatilní byznys, u nějž nenajdete žádné dlouhodobé výsledky. A jelikož jde o mladé a zpravidla neznámé firmy, může být velmi složité - někdy dokonce prakticky nemožné - získat o nich dostatek informací a dojít v rámci analýzy k nějakému smysluplnému závěru.
Další vlastností těchto akcií, kterou u velkých korporací nepotkáte, je výrazná volatilita ceny akcií a zcela běžné divoké pohyby o desítky a stovky procent oběma směry. A v neposlední řadě je nutné počítat s tím, že jelikož takto malé/mladé firmy téměř nikdo nezná, potkáte na těchto trzích řádově méně nakupujících a prodejců - může tedy být složitější nalézt potřebnou likviditu a své pozice se např. prodejem zbavit (v situaci, kdy se ukáže, že firma již nemá budoucnost a její penny stocks letí dolů, je to už leckdy prakticky nemožné a svezete se poctivě až na úplnou nulu...).
Zatímco u velkých, stabilních společností není nikdy problém najít někoho, kdo je ochoten vaše akcie koupit, v případě levných penny stocks se může stát, že vaše akcie oproti plánovanému výstupu ztratí o desítky procent své hodnoty, než se vám podaří najít kupce.
Toto jsou minimálně pro mě osobně důvody, pro které bych vyhnout se penny stocks doporučil nejen drobným investorům, ale i investičním začátečníkům, kteří ještě nemají - a ani nemohou mít - dostatečně vytříbený čuch a cit pro výběr kvalitních společností, a tak pro ně levné akcie firem, o nichž ani neexistuje dostatek veřejně dostupných informací, představují jednu obrovskou past. Pojďme se podívat na mnohem lepší alternativu - frakční akcie - které vám umožní nakupovat za ceny penny stocks, avšak s nesrovnatelně nižším rizikem.
Co jsou frakční akcie a jaké výhody vám poskytnou?
Frakční nebo taky zlomkové akcie jsou přesně tím, co o nich říká název - jde o zlomek jedné celé akcie dané společnosti, který se podle své velikosti prodává za ekvivalentní zlomek ceny celé akcie. Můžete skrz ně tedy investovat i do akcií největších společností na světě už od pár dolarů.
Vděčným příkladem je společnost Amazon, jejíž jedna jediná akcie vás dnes vyjde na 3000 $ (více než 66 000 Kč). Řada malých investorů má dnes celé své obchodní účty sotva v této hodnotě, takže ať se jim Bezosův byznys libí sebevíc, nemohou si pořídit ani jedinou akcii. Díky zlomkovým akciím si ale mohou pořídit třeba 1/100 akcie Amazonu za 30 $ (660 Kč), což už zní jako finančně mnohem dostupnější investice. Anebo 1/1000 za pouhé 3 $.
To už jsme v teritoriu penny stocks, akorát si místo mladé, volatilní společnosti kupujete ověřeného technologického giganta. Možná můžete namítnout, že Amazon vám nenabídne tak velké pohyby... já bych namítl, že vám ale zároveň téměř jistě nepošle vaši pozici na nulu, což u penny stocks není ničím neobvyklým.
Další obrovskou výhodou zlomků akcií je skutečnost, že si můžete doslova za pár korun vybudovat vskutku diverzifikované portfolio složené pouze ze samých kvalitních společností. Jelikož jdou u brokerů, kteří investovaní do frakčních akcií nabízejí (pozor, ne každý to automaticky nabízí - třeba u oblíbeného Degira akciové zlomky nenajdete, zatímco eToro tuto možnost má), nejnižší možné investovatelné zlomky cenově až na jednotky dolarů, je teoreticky možné postavit si diverzifikované portfolio o 10-15 akciích do 100 $ (2200 Kč).
Identické principy jako v případě plnohodnotných akcií
I přes nízkou pořizovací cenu se nicméně na frakční akcie vztahují úplně stejné zákonitosti, jako na plnohodnotné akcie. Že vás vyjdou na pár dolarů neznamená, že není důležité vybírat si vhodné společnosti velmi opatrně a důsledně. I když si chcete skrz zlomky akcií sestavit jen takové zkušební portfolio "na hraní", nebo abyste měli co sledovat, měla by na pozadí sedět smysluplná strategie - ideálně dlouhodobá.
Snahy o rychlé zbohatnutí jsou na trzích ohranou písničkou, která zavání nesmyslně velkým rizikem a velmi často končí zklamáním, slzami a prázdnými kapsami. Místo toho by vaším cílem měly být zdravé společnosti se solidními fundamenty, hospodářskými výsledky, finanční rozvanou a konzistentním růstem, jehož dalšímu dlouhodobému pokračování vše nasvědčuje.
Ano, nečekejte žádné explozivní zhodnocení ve stylu stovek procent, ale zároveň si můžete být jistí, že vaše riziko ztráty kapitálu je dlouhodobě nesrovnatelně nižší. Jak penny stocks, tak frakční akcie jsou dobrým argumentem pro názor, že investování opravdu nemusí být finančně náročné. Akciové zlomky však zároveň za svou přívětivou cenu nabízejí nesrovnatelně nižší riziko a možnost investovat do těch nejkvalitnějších a nejlepších společností na světě.