18.11.2021 6 minut čtení

Nejbližší spolupracovník Warrena Buffetta odhalil 3 tipy, jež vám pomohou navýšit vaše dlouhodobé zhodnocení

Naslouchat zkušeným investorům se vyplácí. Zvlášť když je jim 97 let, jsou self-made miliardáři a během svého života už na trzích na vlastní kůži zažili prakticky vše, co mohou investorům nabídnout.

Ve světě před pandemií koronaviru znamenal příchod jara pro desítky tisíc investorů jasné znamení, aby se vydali do města Omaha v americkém státě Nebraska, kde je čekalo každoroční setkání akcionářů Berkshire Hathaway, někdy přezdívané "Woodstock kapitalistů". Hlavním "účinkujícím" zde byl přirozeně CEO společnosti Warren Buffett. Po jeho boku však rok co rok sedíval i jeho nejbližší spolupracovník Charlie Munger.

97letý Munger, jehož odhadované jmění jsou 2 miliardy dolarů, to ve světě investičního byznysu s Buffettem táhne už neuvěřitelných 60 let a vzhledem ke svému věku toho na trzích osobně zažil víc než sám Warren, jež je o 6 a půl roku mladší.

Tradiční setkání loni překazila pandemie a letos se rovněž odehraje pouze online. Charlie si však již letos uspořádal vlastní mini-setkání s investory The Daily Journal, jehož je předsedou představenstva. Během dvouhodinového livestreamu, který rozhodně stojí za poslech celý (viz níže), Munger zodpověděl hromadu dotazů, nicméně následující 3 myšlenky patří k těm nejzásadnějším, jež z jeho úst zazněly a všechny tři byly namířeny zejména proti intradenním obchodníkům:

1. Nenechejte se zatáhnout do davových euforií

Jednou z prvních otázek, kterou Munger dostal, byl dotaz na to, jak se investoři mají postavit k investičnímu šílenství, které v posledních měsících zachvátilo takzvané "meme akcie" (GameStop, AMC atp.). "Tahle období jsou součástí kapitalismu. Jsem už na trzích nějaký ten pátek a můj přístup k nim je odjakživa stejný - nečině je přečkám stejně jako všichni ostatní zkušení dlouhodobí investoři."

Jakému chování by se investoři dle Mungera měli během těchto euforických období vyhnout? "Hromada obchodníků se většinou v takových chvílích vrhá do davových nákupů akcií - často navíc za půjčené peníze - protože je vidí růst. A to je samozřejmě velmi nebezpečný způsob investování."

Pravá ruka Warrena Buffetta toto chování na trzích následně přirovnala k hazardu. Za každou investicí by měl stát konkrétní, racionální důvod. A pokud takový důvod nemáte a nakupujete prostě proto, že nějaká akcie roste nebo ji nakupují ostatní, stáváte se lehce neřízenou střelou. A jde opravdu spíš o hazard, v němž doufáte, že budete mít štěstí.

Jedním z hlavních důvodů, proč Munger neměl nikdy problém investičním horečkám odolat, bylo dodržování jasně daného dlouhodobého investičního plánu. Pokud máte specifické investiční cíle, kterých se snažíte na trzích dosáhnout, nemělo by vás nic jiného, co se zrovna na trzích děje, příliš zajímat.

2. Selský rozum vám pomůže vyhnout se bublinám

Řada dotazů na Mungera se týkala také jeho pohledu na současné trhy a SPAC horečku, skrz kterou na burzu houfně připlouvají nové společnosti podobně jako při dot-com bublině na konci 90. let minulého století.

"Můj názor je, že tento druh šílených spekulací na doposud neprověřené a nestabilní podniky je znakem znepokojivě velké bubliny," okomentoval Munger rozmach SPAC společností.

Na dotaz, zda vidí další vývoj tohoto trendu negativně, odpověděl: "Myslím si, že to zákonitě musí skončit špatně, jenom nevím, kdy k tomu dojde. Když praskla v březnu 2000 dot-com bublina, S&P 500 se potopil o více než 49 % a po kolapsu hypotéčního trhu ztratil v letech 2007 až 2009 57 % své hodnoty."

Jedním z efektivních způsobů, jak investiční portfolio na možné plošné tržní poklesy připravit, je jeho dostatečná diverzifikace. Je samozřejmě velmi lákavé naskočit pouze do těch nejvíc sexy akcií, jež aktuálně nabízí nejlákavější zhodnocení. Společně s těmito akciemi však zpravidla přichází i nemalé riziko a stejně divoká volatilita. Proto je na místě nebránit se rovněž vlastnění některých "nudnějších" akcií.

Podobné experimenty s rizikovějšími aktivy by tak měly zabírat nanejvýš 5-10 % vašeho kapitálu, zatímco zbytek portfolia vám nabízí mnohem širší diverzifikaci.

3. Vlastněte akcie, o kterých víte něco víc než jen jejich název a ticker

Na druhou stranu nesmíme zapomínat na to, že Buffett dlouhodobě vyznává investiční filozofii, která se popravdě až tolik na diverzifikaci nezaměřuje. Byť sám retailovým investorům již mnohokrát doporučil, aby místo experimentování s individuálními akciemi raději nakoupili široké spektrum amerických akcií ve formě fondu, jež sleduje například vývoj indexu S&P 500.

A co se týče investování na profesionální úrovni, Munger se s Buffettem shoduje a není fandou přílišného rozmělňování kapitálu: "Hromada lidí si myslí, že pokud budou mít v portfoliu stovku akcií, investují profesionálněji, než kdyby měli čtyři nebo pět titulů. Takový přístup považuju za šílenství. Absolutní šílenství. Osobně jsem mnohem klidnější, když vlastním dvě nebo tři akcie, o kterých dle mého názoru něco opravdu vím a kde jsem pevně přesvědčen o tom, že chápu jejich tržní výhody."

Co si z těchto slov odnést? Měli byste odprodat své ETF a vybrat si jen pár akcií? Nemyslím si. Teda pokud nejste Warren Buffett nebo Charlie Munger a nemáte za sebou na akciových trzích miliardovou kariéru. Pak takový přístup asi dává smysl, protože zatraceně dobře víte, co děláte. Pokud se ale v oblasti akcií stále vzděláváte, nezní to jako nejlepší řešení.

Nicméně tady bych se vrátil ke zmíněným 5-10 % vašeho portfolia. Tenhle podíl vašeho kapitálu může klidně sedět v akciích, o jejichž budoucím úspěchu jste nejvíc přesvědčeni. Jen na svůj šestý smysl a pár konkrétních akcií nevsázejte víc, než kolik si můžete dovolit ztratit.

Hodnocení: +42
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ahoj Tomáši, proč už delší dobu nevidím články na Warengu? Pana Stochu atd. Preslo to do placene verze?

    +5
    • Souhlasím, vypadá to, jako kdyby jste měli končit. Diskuze žádné, ranní zprávy osekané s články z léta, je to škoda na to jaký tady byl potenciál.

      0