07.03.2021 5 minut čtení

5 důvodů, proč se není třeba bát propadu akciového trhu

Každý víme, že nás dříve nebo později výrazný propad akciového trhu čeká. Aktuálně se možná jedná o předvoj pořádné bouře. Přesto není důvod k panice. Propadu akciového trhu se není třeba bát. Pojďme se podívat proč.

Je to téměř rok, co postihl americký akciový trh nejrychlejší propad podobného rozsahu v historii. Své dno našel 23. března 2020 a kdo z investorů by mohl říct, že byl tehdy v klidu, když se právě vypařily desítky procent z jeho portfolia.

Pokud začínáte mít pocit, že se blíží další #korekce nebo dokonce #krach, možná je váš pocit správný. Americký akciový trh postihne #propad alespoň o 10 % každých 22 měsíců. Pojďme si však popsat pár důvodů, proč by vás budoucí negativní vývoj amerického akciového trhu nemusel znepokojovat.

1. Můžete investovat „se slevou“, když ostatní panikaří

Kdybyste loni trefili dno akciového trhu a investovali v této době do nějakého #ETF kopírující svým složením index S&P 500, dnes byste byli ve více než 70 % zisku. Samozřejmě je naivní očekávat, že byste byli schopní dno načasovat přesně. Podstatné však je, že jakýkoliv propad přináší obrovskou příležitost investorům, kteří jsou na něj připraveni. Mají nyní například nějakou hotovostní rezervu.

Namísto paniky způsobené propadem si raději už nyní vytvořte seznam akcií, které můžete během příštího propadu nakoupit se slevou. Mělo by se jednat o kvalitní #akcie, které byste třeba chtěli vlastnit, ale momentálně se obchodují za příliš vysokou cenu. Příští propad však můžete využít k nákupu ve slevě. Já na takovém seznamu mám například #Amazon ($AMZN) a Intuitive Surgical ($ISRG), což jsou bezesporu skvělé společnosti, ale pro mě aktuálně příliš drahé.

2. Dokud své pozice neprodáte, nerealizujete ztrátu

Byť se mohou vaše investiční pozice propadnout, dokud je neprodáte, nepřipíšete si ztrátu, přestože může akciový trh momentálně propadnout pesimismu a „nabízet“ za vaše akcie nižší cenu. To, že se cena vašich investic v každém okamžiku neustále mění, neznamená, že se mění i jejich hodnota a vy nutně nemusíte jejich cenu kontrolovat každou volnou chvíli. Nebo snad voláte třikrát denně do realitní kanceláře, jakou cenu má momentálně váš byt??

Nejjednodušší způsob, jak zabránit ztrátám v průběhu propadu akciového trhu, je zkrátka nic nedělání. Stačí, pokud své investice nebudete během propadu prodávat. Pokud si můžete dovolit dát svým investicím čas na zotavení, „ztráty“, které jste dočasně utrpěli, postupem času zmizí. Některé špatně fungující společnosti samozřejmě medvědí trh nepřežijí. Ale místo toho, abyste si dělali starosti s dalším propadem trhu, raději věnujte čas prozkoumání vašeho portfolia. Můžete stále ještě prodat cokoliv, co z dlouhodobého hlediska nechcete vlastnit.

3. Ty nejlepší dny akciového trhu obvykle přichází po těch nejhorších

Pokud postihl akciový trh velký propad, je velmi pravděpodobné, že vás čekají opět skvělé dny. Od roku 2000 se 7 z 10 nejlepších dnů amerického akciového trhu odehrálo do 14 dnů od těch nejhorších. 5 z 10 nejlepších pak dokonce pouze týden po nejhorších.

Spousta „odborníků“ i odborníků předpovídala loni na jaře akciovému trhu hubené období. Mělo trvat roky, než se zotaví ze svých ztrát. Nakonec to indexu S&P 500 trvalo jenom 126 dní. Nejlepší den loňského roku se odehrál 24. března, den po dosažení dna, kdy index S&P 500 připsal téměř 10 %. Samozřejmě to neznamená, že příští zotavení z propadu musí také trvat pouze pár měsíců, dříve nebo později se však navrátí na svou růstovou trajektorii.

4. Stále můžete inkasovat dividendy

Výhodou příjmových investorů je, že jim dividendové akcie vyplácí část ze zisku i v dobách, kdy jejich cena klesá. I když se cena akcií může propadat, reálná ztráta investora nemusí být tak výrazná.

Investice do dividendových akcií vám pomůžou generovat příjem i během propadu akciového trhu. Samozřejmě, na výplatu dividendy musí mít společnost vždy dostatek hotovosti – #dividenda není vždy zárukou. Dividendový aristokraté však zvyšují svou dividendu nepřetržitě už 25 let v řadě a králové dokonce 50 let, přes všechny krize a propady.

Investice do společností s dlouhou dividendovou historií vám tak může přinést trochu klidu v obdobích rozbouřených vod na akciovém trhu.

5. Trh se nakonec vždy zotavil

Historie nám odhaluje, proč by vás neměl propad akciového trhu budit ze sna. Dodržujete-li pár zásad. Jsou-li vaše investice dostatečně diverzifikované pravděpodobně se dříve nebo později vaše #portfolio zotaví. S takovou investicí do indexu S&P 500 máte v každém roce cca 73 % šanci, že budete v zisku. U pětiletého období je pravděpodobnost 87 % a u desetiletého dokonce 94 %. Každé 20leté období v historii amerického akciového trhu pak bylo ziskové.

Zamyslel bych se však právě nad zmiňovanou diverzifikací. Co platí pro trh neplatí pro jednotlivé akcie. Například dnes velmi oblíbenému Microsoftu trvalo po splasknutí dotcom bubliny více než 20 let, než se dostal na cenu z konce 20. století. Podobné období nastalo i u akcií Coca-Cola…

#akcie #dividendoveakcie #propad #krach #korekce #portfolio #diverzifikace #akciovytrh #investovani

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Pravda... a hlavně, nepoužívejte páku 😉 (pak se musíte naučit se stop lossem).

  +1
  • tak obecně pochopit principy nějakého Risk Reward ratia asi problém není... s pákou je dle mého úplně jiný problém, zlášť pokud ji neumíte používat 😁 btw.. nevím jak to je třeba u XTB, ale eToro si účtuje za pákové obchody takové denní a víkendové poplatky, že vám kolikrát požerou podstatnou část zisku, kterou díky páce inkasujete...

   0
  • @PatrikKudlacek To je také pravda... CFD´s a jejich swapy :)

   0
 • Hodně pravdivých a užitečných informací. Možná bych ale zmínil pro lidi kteří do toho chtějí vstoupit teď a vydrží tlak a neprodají. Mohou po prasknutí čekat dost dlouho než budou zpátky na svém. Březen nebyla krize ale boom způsobeným zastavením půlky světa. Který se potom vrátil zpět a do dnešního dne vystřelil celý americký trh na nesmysl. Základní pravidlo kupuj co je levné prodávejte co je drahé.

  0