V druhé půlce února nám americký akciový trh připomněl, že nemusí pouze do nekonečna růst. Čas od času ho postihnou také korekce. I když propad z nedávné minulosti nelze nazývat ani korekcí, někteří investoři už začínají zpozorňovat.
Jak investoři na poklesy reagují často určuje, zda bude jejich investiční strategie úspěšná či nikoliv. Pokud ve vás však nyní rostou obavy, tváří v tvář nadhodnocenému akciovému trhu, nemusíte rovnou od investování upouštět. Dle mého názoru máte hned dvě možnosti, jak nyní investovat: Nastavit si pravidelnou investici a každý měsíc nebo týden nakupovat nějaké indexové ETF, anebo zvolit jako investici některou z akcií, která se ve srovnání s tržními konkurenty jeví „levně“. Začít můžete klidně s následujícími:
1. Cisco Systems ($CSCO)
Cisco Systems se stále vypořádává s pohrobky minulosti – starými hardwarovými produkty, které neprodukují příliš mnoho tržeb. Aby však společnost nastartovala své podnikání, přechází v posledních několika letech na nabídku softwarových produktů založených na předplatném. Daří se jí například vylepšovat nástroj pro video komunikace WebEx, čímž se snaží těžit z trendu posledních 12 měsíců – práce na dálku.
Vzhledem k obrovské velikosti společnosti se však zatím změny ve strategii neprojevují hmatatelně do hospodářských výsledků. V roce 2020 tak klesly meziročně tržby společnosti o 5 % na 49,3 miliardy dolarů. Ciscu se však dařilo generovat silnou provozní marži ve výši 28,1 %, což vedlo k provoznímu zisku ve výši téměř 14 miliard dolarů. Společnost navíc disponuje v současnosti více než 15 miliardami hotovosti a jejich ekvivalentů na účtech, což je objem peněz, který převyšuje celkový dluh společnosti. Nezadlužená společnost = odolná společnost.
Budoucnost Cisca by navíc měla být více než zajímavá, když může těžit z dlouhodobých růstových příležitostí, které představují síťové technologie 5G, Wi-Fi 6, 400 G. Produkty Cisco jsou nezbytné pro fungování všech těchto nově vznikajících technologií. Jedním z nejlepších způsobů, jak vsadit na tyto nové technologie kromě podniků zaměřujících se na vývoj cloudu, je investice do společností, které pomáhají budovat a spravovat datová centra, a právě v této oblasti je Cisco jedním z lídrů.
#Cisco Systems se aktuálně obchoduje za 19násobek aktuálních zisků a pouhý 13násobek odhadu budoucích zisků. Jako technologická akcie je tak oceněna velmi skromně a nabízí solidní potenciál pro trpělivé investory, kteří se nemusí bát, že by mělo Cisco v případě krize ještě výrazně zlevňovat, na rozdíl od technologických akcií obchodujících se za 100 i více násobek zisků.

2. Annaly Capital Management ($NLY)
Pokud se podíváte, co se dělo s akciemi Annaly Capital Management v březnu loňského roku, asi vám to na klidu příliš nepřidá. Makroekonomické faktory však dnes nahrávají největšímu americkému hypotečnímu REITu výrazně více.
Annaly Capital Management si jednoduše půjčuje peníze za krátkodobé sazby a získává aktiva s vyššími dlouhodobými výnosy. Rozdíl mezi krátkodobým úrokem a dlouhodobým výnosem je čistá úroková marže. Čím vyšší tato čistá úroková marže je, tím vyšší výnos hypoteční REIT svým akcionářům přináší.
Annaly primárně nakupuje cenné papíry zajištěné hypotékami, které jsou pro případ selhání kryté americkou federální vládou. A v současné době tyto cenné papíry představují 95 % portfolia společnosti. Díky stoupající výnosové křivce (která zpravidla stoupá v počátečních fázích hospodářského oživení) a investicí do aktiv, které jsou kryté americkou vládou, představuje tento hypoteční REIT alternativní, avšak velmi zajímavou investici. V současné době se pak akcie obchodují za nižší cenu, než je účetní hodnota společnosti.
Ačkoliv nemůže investor od těchto akcií očekávat příliš vysoký růst hodnoty, společnost vyplácí velmi zajímavou dividendu. V loňském roce se jednalo o 10,6 %, průměr za poslední 4 roky pak je dokonce 12,76 %. Společnost přitom vyplácí dividendu akcionářům kvartálně.

3. Intuitive Surgical ($ISRG)
Poslední akcie pak patří mezi drahé akcie z hlediska oceňovacích měřítek, možná by tak stálo si na případný nákup počkat až na propad trhu a následně nakupovat se slevou. Intuitive Surgical je každopádně dominantním hráčem v oblasti robotické chirurgie.
Od roku 2000 bylo v nemocnicích po celém světě nainstalováno téměř 6 000 robotických systémů da Vinci, což je mnohem vyšší počet než v případě konkurentů. Vztah, který si tato společnost vytvořila k lékařské komunitě pak je neocenitelný.
Společnost od roku 2000 generuje většinu příjmů z prodeje svých hi-tech chirurgických systémů da Vinci. V dnešní době však už velká část příjmů pochází také z prodeje nástrojů a příslušenství k těmto kapitálově náročným strojům. Čím více strojů pak bude celosvětově nainstalováno, tím více peněz poputuje společnosti za nákupy příslušenství a placení servisu, což jsou oblasti s mnohem vyšší marží než samotný prodej chirurgických robotů. I z toho důvodu bych do budoucna očekával u společnosti růst ziskovosti. Akcie Intuitive Surgical se momentálně obchodují za 83násobek zisků. Forward P/E už je však „pouze“ na úrovni 48.

Všechny tři akcie mi přijdou nějakým způsobem zajímavé, ale samozřejmě záleží, jak zapadají do vaší investiční strategie. Cisco jsem kupoval před nějakou dobou, především díky nízké ceně, ale společnost se mi za současnou cenu stále líbí.
Annaly jsem objevil nedávno a pravděpodobně to bude můj další nákup, ještě si ale musím počkat, rozpočet není nafukovací, takže odkládám stranou. Případně uvidím, zda se mi neuzavřou nějaké krátkodobé pozice, ale dividenda přes 10 % vypadá opravdu zajímavě.
Intuitive Surgical pak mám v hledáčku už delší dobu, společnost je téměř bez dluhů a řekl bych že doopravdy skvělá, ale vždycky to není pouze o kvalitě podnikání, ale také o ceně, jakou musíte zaplatit, takže osobně čekám, zda se nedočkám slevy. Pokud ne, nic se neděje, investuji zkrátka jinde.
#akcie #americkeakcie #investovani #dlouhodobeinvestovani #propad #korekce #krize #AnnalyCapitalManagement #IntuitiveSurgical