Americký akciový trh má dnes za sebou působivý 11měsíční běh do kopce. Ten z velké části na svých bedrech drží Fed, který loni velmi ochotně přistoupil k neomezenému kvantitativnímu uvolňování. Další podporu trhům dodala i samotná federální vláda, která loni schválila ekonomické stimuly včetně šeků pro občany v celkové hodnotě 3 bilionů dolarů.
Takto nadopované trhy pak v závěru loňského a úvodu letošního roku zažily další vlnu euforie, kterou s sebou přinesly rapidně vyvinuté, schválené a zároveň efektivní vakcíny proti nemoci COVID-19, která celou tuhle šlamastyku způsobila. Zároveň investoři mlsně vyhlížejí další stimulační balíček ve výši závratných 1,9 bilionu dolarů, který chce na americkou ekonomiku vysypat prezident Joe Biden.
Může aktuální spanilá tržní jízda promptně skončit nárazem do betonové zdi? To nevím úplně stejně jako vy. Na druhou stranu potenciálních náznaků věštících budoucí problémy se rozhodně pár najde a je vhodné věnovat jim nyní i v následujících měsících zvýšenou pozornost. Tato trojice tržních aspektů jsou totiž všechno záležitosti, které mají potenciál katalyzovat obavy investorů a samovolně způsobit masivní akciové výprodeje.
1. Tržní hodnota akcií je nejvýše za posledních téměř 20 let
Největším dnešním strašákem pro akciový trh dnes paradoxně je... hodnota akciového trhu samotného. Včera bylo 2. března a Shillerovo P/E ratio pro index S&P 500 - tedy P/E poměr vycházející z průměrných zisků (upravených o inflaci) za posledních 10 let - ukazovalo hodnotu 35,05. Což je více než dvojnásobek průměru tohoto indikátoru za posledních 150 let, jež činí 16,78. Aktuální hodnota je rovněž historicky nejvyšší, na kterou se Shillerovo P/E ratio dostalo od dot-com bubliny před více než 20 lety.
V celé 150leté historii tohoto indikátoru došlo jen k 5 případům, kdy býčí trend jeho hodnotu dokázal přesvědčivě dostat nad 30:
- Velká hospodářská krize (1929)
- Dot-com bublina (2000)
- 4. kvartál roku 2018
- Burzovní krach způsobený COVIDem v 1. kvartálu roku 2020
- Dnešek (Q1 2021)
Ve všech předchozích případech index S&P 500 dříve či později během větší korekce ztratil 20 až 89 % své hodnoty. Sluší se ještě připomenout, že byť se rok 1929 v rámci dneška hodně často skloňuje, šlo o poměrně unikátní tržní situaci, která by se dnes s vysokou pravděpodobností nemohla zcela identicky opakovat. Nicméně je dobré mít na paměti, že pokud tento indikátor někdy v minulosti přesáhl "třicítku", vždy se na obzoru rýsovaly potíže.
2. Co když COVID-19 ještě neřekl poslední slovo?
Za druhé bych dnes za rozumné nepovažoval brát COVID-19 jako nemoc, které díky vakcínám již zvoní umíráček a je jen otázkou času, kdy pro lidstvo definitivně přestane být problémem.
Pokud budeme ignorovat naši malou temnou kotlinu, jsou globální novinky o průběhu pandemie v poslední době veskrze pozitivní. Již několik různých vakcín získalo v USA, Evropě a dalších částech světa autorizaci, další preparáty za sebou mají nadějné klinické studie a pomalu rovněž míří do fronty na schválení. Máme tady země jako Izrael, které jdou příkladem v tom, jak může efektivní vakcinace vypadat.
Plošné očkování už naplno běží i v USA, kde doposud bylo aplikováno již 84,1 milionu dávek vakcín a celosvětově už dle trackeru agentury Bloomberg bylo rozdáno přes 265 milionů dávek vakcín proti nemoci COVID-19. Spojené státy dnes občanům aplikují zhruba 1,8 milionu dávek vakcín denně a prezident Joe Biden zrovna včera podotkl, že by země měla mít dostatek dávek pro všechny dospělé občany již do konce května (původně se počítalo až s koncem července). To všechno jsou skvělé zprávy.
---
ALE nesmíme zapomínat na to, že virus i nadále konstantně mutuje a stále zde existuje šance, že se objeví nový, mnohem nebezpečnější kmen (aktuálně na vlastní kůži vidíme, co dokázala ona britská mutace). Dále je nutné mít na paměti, že ne všechny vakcíny mají identické účinky a jsou shodně efektivní, co se týče ochrany před infikováním nebo šířením všech různých variant viru. Existuje proto riziko, že pokud vakcinace neproběhne na světě dostatečně rychle, odolnější mutace budou mít čas šířit se a učinit efektivitu některých schválených vakcín mnohem nižší.
V neposlední řadě musí vlády řešit problém s odmítáním vakcinace. Na konci února například sociologický průzkum Kaiser Family Foundation v USA ukázal, že 1 z 8 Američanů se "určitě" nenechá očkovat a dalších 31 % si s rozhodnutím počká až do chvíle, kdy bude jasné, jaké účinky mají vakcíny na již očkované. Čím méně lidí bude očkováno, tím víc se přirozeně do budoucna oddaluje chvíle dosažení skupinové imunity.
3. Rostoucí výnosy dluhopisů věští trable pro hypotéční trh
A nakonec určitě za sledování stojí americký hypotéční trh, který stál za posledním tržním výplachem a nyní se opět nacházíme ve fázi, kdy má za sebou několikaletý solidní boom.
Aniž bychom do vývoje tohoto segmentu zabředávali příliš brzy, můžeme s jistotou říct, že aktuální vlastníci nemovitostí i potenciální kupci v posledních 12 měsících jen těžko odolávali historicky nízkým sazbám. I když Fed konkrétně hypotéční sazby nijak přímo neovlivňuje, lze jednoznačně sledovat dlouhodobou korelaci mezi nimi a výnosem 10letých dluhopisů. Minulý rok výnos těchto dluhopisů spadl až na nějakých 0,5 %, čímž otevřel dveře nevídaně nízkým sazbám na hypotéky i jejich refinancování. To samozřejmě namlsalo i řadu majitelů, aby si vzali hypotéku na své nemovitosti.
---
Avšak při pohledu na výnosovou křivku v posledních týdnech je to najednou úplně jiná písnička. 25. února výnos 10letých amerických dluhopisů překonal poprvé po 12 měsících 1,5 % a dodnes se okolo této hodnoty stále pohybuje. To značí, že sazby hypoték a refinancování by v následujících týdnech a měsících měly rovněž zamířit kvapem vzhůru. I když za současné situace by sazby mohly klidně přes noc vzrůst o 100 bazických bodů a stejně by byly výrazně pod historickým průměrem.
Nesmíme však přehlížet skutečnost, že hypotéční trh a majitelé nemovitosti byli v posledních letech velmi nízkými sazbami úspěšně rozmazlováni. A historie z poslední dekády, kdy došlo celkem 2x k růstu hypotéčních sazeb o zhruba 100 bazických bodů, ukazuje, že v obou případech následně žádosti o hypotéky a jejich refinancování hluboce propadly.
Hypotéční trh je dnes i na tuzemském trhu stále vnímán jako ideální místo pro rychlou tvorbu bohatství, kde se zejména zámožnější lidé a majitelé nemovitostí mohou poměrně levně dostat k hromadě kapitálu. Tento volný přístup k penězovodům by však mohl velmi rychle zmizet - zvlášť pokud by výnosy dluhopisů nadále rostly.
---
Když je řeč o tržní korekci, samozřejmě se nebavíme o tom, že trhy zkolabují úplně na nulu. Může jít o korekci v řádu několika desítek procent. Nebo třeba jen 10-15 %. Bez ohledu na to, jaká bude nakonec realita, by nicméně zejména investoři nováčci, kteří chtějí své cenné papíry držet dlouhodobě, ale začali investovat teprve v posledních 12 měsících, takže si ještě skutečným tržním propadem reálně neprošli, měli zachovat chladnou hlavu.
Tržní korekce jsou zcela přirozenou součástí burzovního cyklu, představují pro všechny dlouhodobé hráče skvělou příležitost, jak si levně doplnit portfolio a zatím vždy v historii se z nich akciový trh dokázal oklepat a vrátit se k růstu.
#akcie #trh #usa #wallstreet #sp500 #valuace #riziko #krach #korekce #peratio #covid19 #pandemie #vakciny #efektivita #mutace #ekonomika #hypoteka #urokovesazby #dluhopisy #vynos #nemovitosti
Skvělý přehled potenciálních spouštěčů sell-off nebo alespoň risk-off vlny. Z dnešního newsletteru mě zaujal příliv kapitálu do ETF - potenciální hrozba pasivní investování: https://youtu.be/ti_zFC7WNoY warengo bude skvělé pro rychlý burzovní přehled ?
V momentě, kdy "konzervy" budou opouštět akciový trh a vracet se domů k dluhopisům, můžeme tady mít docela zajímavý vývoj :)
@Imperial_Finance Do jisté míry už se to asi začalo dít.
Otazka je, kde ten dalsi stimulacni balicek skonci. Nateseny nackovany American, ktery uz rok nebyl v Thajsku nebo v Karibiku ... ?
@kode No, anebo natěšený Američan sledující WallStreetBets. ?
Ještě střízlivě napsáno...
Vše je o emocích. Jakmile investory něco dostatečně silně vystraší, máme tu další výprodejovou vlnu. Jenže jak poznat, kdy přesně to přijde?
Shillerovo PE, kterému už dneska prý ani sám Shiller nevěří, cca 8. minuta: https://www.youtube.com/watch?v=QPun5IqjsPk ...jinak samozřejmě propady byly a budou, spouštěčem může být spoutu věcí.
@pavelLabradorrr Dneska je řada indikátorů vlivem tištěných peněz bohužel narušena (i standardní P/E ratio je mnohdy jednoduše ignorováno), protože ve chvíli, kdy byly tvořeny, nikdo s něčím jako je dlouhodobé kvantitativní uvolňování, zřejmě nepočítal. Nicméně těch, které varují před přepálenými akciemi, je rozhodně víc.