Zdroj: Hervé van Caloen
Tímto solidním "resumé" se za první tři roky fungování fondu Mercator International Opportunity Fund (zal. duben 2018) může pochlubit jeho investiční manažer Hervé van Caloen.
Jeho hlavním apetitem je investování do dlouhodobých trendů, jako je digitalizace byznysu a e-commerce. Skrz toto zaměření se mu podařilo postavit diverzifikované nadnárodní portfolio, kterému se daří velmi dobře jak proti trápícím se mezinárodním indexům, tak proti silnějším čistě americkým benchmarkům.
22. února letošního roku fond dle Morningstar hlásil od svého vzniku zhodnocení kapitálu svých investorů o 95,6 %. Zhodnocení za posledních 12 měsíců dosáhlo 80,8 %, zatímco benchmark fondu - index MSCI All-Country World Index - posílil za stejnou dobu o působivých, ale v tomto kontextu méně lákavých 18,7 %.
"Našim cílem je kupovat akcie, které dle našeho názoru svou hodnotu zvýší několikanásobně, nikoli tituly, které budou hvězdami příští kvartál a ne akcie, které překvapí pouze svými očekávanými vysokými zisky," vysvětluje svou investiční filozofii Caloen.
Jeho přístup se od řady podobných fondů maličko odlišuje tím, že si své vítězné akcie vybírá v oblastech, které většina ostatních investorů přehlíží a už vůbec jim nepřijdou atraktivní. Zaprvé se van Caloen zaměřuje na investování pouze do "vyzrálých ekonomik", což v praxi znamená, že zhruba 3/4 kapitálu jeho fondu je dnes investováno do rozvinutých částí Evropy, jako je Velká Británie, Francie, Nizozemsko či Skandinávie. Většina zbylého kapitálu pak sedí v japonských akciích.
"Mým názorem je, že element přidané hodnoty plynoucí z rozvojových trhů je prakticky nulový. Osobně se raději soustřeďuji na konkrétní společnosti, respektive společnosti se solidními vyhlídkami, které mají díky svému úžasnému produktu nebo skutečnosti, že jsou na něj schopny navázat další elementy s vysokou přidanou hodnotou, což jim do budoucna dává velmi lukrativní růstový potenciál," pokračuje Caloen o své strategii vyhledávání vhodných akcií.
Byť jsou jeho jednotlivé pozice "rozstřeleny" napříč řadou různých segmentů, drží dnes poměrně výraznou pozici v sektoru výrobců polovodičů. Vývoj technologií, jako jsou 5G sítě či Internet věcí (Internet of Things), totiž podle jeho názoru vytvoří mnohem dlouhodobější narůst poptávky než dosavadní euforické, ale krátkodobé cykly růstu a následného rychlého propadu poptávky, které výrobci procesorů v minulých letech opakovaně zažívali.
Nyní, po dvou velmi dobrých a ziskových letech v řadě van Caloen také prozradil, že se snaží být mnohem obezřetnější ohledně cen akcií, které se mu líbí:
"Zejména nyní, kdy se nám skrz růstové akcie podařilo vydělat opravdu mnoho peněz, jsem ohledně svého investičního stylu velmi pochybovačný. Maličko jsem se proto přeorientoval do opačného směru a zaměřil se víc i na silně hodnotové společnosti."
Tato úprava strategie však zatím v roce 2021 žádné velké zpomalení neznamená. Jedním z důvodů je skutečnost, že van Caloen zaznamenal solidní zhodnocení své pozice ve společnosti BlackBerry, do níž vstoupil v roce 2018 - byť zcela nečekaným způsobem.
"Koupil jsem ji už před lety, ale dlouhou dobu se s ní nic zajímavého nedělo. Líbí se mi jejich systém zvaný QNX... je to platforma pro infotainment, kterou dnes používá více než 175 milionů vozidel na celém světě. Mají tedy slušnou uživatelskou základnu a snaží se ji využít k tomu, aby se v budoucnu stali takovým Androidem pro automobily," vysvětluje Caloen, co jej vedlo k dlouhodobé investici do $BB.
Šlo o nákup, který provedl hned při založení svého fondu, a byť akcie od té doby mírně klesla, v lednu se akcie BlackBerry staly jednou z obětí snahy o short squeeze ze strany uživatelů Redditu. Cena vyšplhala až na 25 dolarů za akcii a Caloen za 22 dolarů odprodal část své pozice. Inkasoval tak slušný zisk a zároveň velikost své investice snížil zpět na její původní hodnotu, kdy tvořila asi 3 % jeho akciového portfolia.
A jak dnes vypadají jeho největší favoriti, na které v rámci svého portfolia nejvíc sází? Jde (nečekaně) o poměrně různorodou směs čistě růstových a "růstových za rozumnou cenu" akcií:
1. Aston Martin ($AML)
Britský výrobce automobilů je dnes v portfoliu Mercatoru největší pozicí. Caloen vysvětluje, že značka v posledních letech utrpěla vážné škody, ale dle jeho názoru zatím vše naznačuje, že Tobias Moers, nový CEO a bývalý manažer značky Mercedes-Benz, by měl automobilku opět vzpružit:
"Zrovna představili nové SUV, které bylo trhem přijato velmi dobře. A jejich aktuálním plánem je pokusit se do jisté míry napodobit úspěch Ferrari, samozřejmě ne ve stejné míře, tím, že se brand pokusí vybudovat skrz své zapojení do šampionátu Formule 1."
Caloen věří, že Formule 1 by značce měla výrazně pomoci v jejím marketingu zejména v Asii (v Číně se značka aktuálně těší velké oblibě), Evropě a Latinské Americe.
2. Ocado ($OCDO)
Ocado Group je rozhodně typičtější růstová akcie, která aktuálně významně těží z online potravinových objednávek ve Velké Británii plus uzavírá poměrně zajímavá mezinárodní partnerství, která by v budoucnu měla pomáhat dále tlačit růst společnosti vzhůru.
"Byli lídři, protože se jim podařilo vyvinout kompletní technologii spravování skladů a velmi efektivního dodávání potravin do jedné hodiny od objednání," popisuje Caloen pozadí společnosti, na které ho však dnes mnohem víc zaujalo něco jiného: "Stávají se v podstatě technologickou společností, jelikož začínají svůj software a technologii pro řízení skladů prodávat do celého světa."
3. Future ($FUTR)
Mediální skupina Future v Británii vlastní široké portfolio magazínů včetně časopisů Golf Monthly, Guitarist či PC Gamer. To samo o sobě není až tak zajímavé. Společnost má nicméně očividně velmi úspěšný byznysový systém, skrz který se jí daří všechny nové publikace, které postupně skupuje, velmi dobře revitalizovat a opět nakopnout. Tím je popravdě tak trochu ošklivým káčátkem tohoto segmentu, který většina investorů nejenže přehlíží, ale nevidí v něm ani žádný velký potenciál.
Future dnes dle Caloena "vytváří zcela nový funkční byznys model pro magazíny tím, že je přenáší do online světa a generuje z nich příjmy nejen na bázi předplatného a reklam, ale rovněž skrz prodej "click-through" byznysu neboli marketingového systému, kdy inzerent platí za daný počet kliknutí/impresí/zhlédnutí jím propagovaného odkazu/banneru/videa atp. "Jde například i o nabídky vysoce doporučovaných produktů, které si čtenáři mohou přímo na stránce magazínu zakoupit," z čehož samozřejmě plynou kromě tradičních reklamních příjmů i případné provize atd.
4. Nidec ($NJDCY)
Nidec je "světovým lídrem v konstruování motorů pro elektromobily," popisuje Caloen společnost, která od chvíle, kdy ji na začátku roku 2019 nakoupil, do dneška více než zdvojnásobila svou hodnotu.
"Prodeje aktuálně zažívají velký úspěch, je po nich obrovská poptávka. A tak nyní prodávají motory do řady automobilů nejen v Japonsku, ale třeba i v Evropě."
5. Watches of Switzerland ($WOSG)
Investice do britského provozovatele sítě obchodů se švýcarskými hodinkami může ve světle produktů jako Apple Watch působit poměrně riskantně. Caloen však vidí velký potenciál v aktuální expanzi společnosti z Británie na americký trh:
"Provedli již ve Spojených státech pár akvizic a některé americké obchody se jim podařilo dostat ze ztráty do zisku. Obchody s luxusními hodinkami jsou v USA z pohledu kvality stále na míle vzdálené od těch v Británii. Mají tak podle mě zajímavou příležitost dostat tuto kvalitu na zdejší trh."
#investovani #akcie #fond #mercatorinternational #hervevancaloen #investicnimazaer #portfolio #rustoveakcie #globalnitrendy #dlouhodobeinvestovani #polovodice #5g #internetofthings #diverzifikace #blackberry #astonmartin #ocado #future #nidec #watchesofswitzerland
Díky za článek. Na onvista.de mi Future plc ukazuje jiný graf, než Váš odkaz na (FUTR). Je to tak správně? Měnou to nebude...
@Jan100 Tady je to špatně, bohužel to vypadá, že tickery sledují jenom US akcie, kdežto tyto jsou všechny až na Nidec obchodovány v UK. Tak na to pozor. Jde o tuto společnost: https://www.londonstockexchange.com/stock/FUTR/future-plc/company-page