Jak bitcoin, tak zlato jsou dnes považovány za aktiva, která lze použít buď k diverzifikaci portfolia, nebo jako hedge vůči inflaci tradičních (fiat) měn. O té se ve světle aktuálních fiskálních a monetárních kroků, v rámci kterých centrální banky tisknou peníze jako o život, hovoří stále víc jako o jedné z velkých hrozeb pro ekonomiku.
Ještě donedávna byste však napříč Wall Street nenašli téměř žádného analytika, šéfa investiční společnosti nebo ostříleného investora, který by měl chuť seriózně obě tato aktiva porovnávat. Bitcoin si totiž s sebou po léta nesl pověst vysoce rizikové a spekulativní investice, která slouží primárně pro hledače krátkodobých zisků. Z tohoto pohledu bylo na zlato - tradiční "bezpečný přístav" mezi aktivy - nahlíženo diametrálně odlišně.
Dnes je ale všechno jinak. Bitcoin boří jedno historické maximum za druhé, aktuálně stojí cca 57 000 dolarů a podpora ze strany velkých společností, jako je Tesla nebo Paypal, ale i prvních větších investičních fondů, začíná stále víc polemizovat s tím, zda tradiční domněnky o obou těchto aktivech ještě platí.
Tady je odpověď 10 různých expertů (mj. podporovatelé bitcoinu, fandové zlata, analytici, manažeři atp.) na otázku, zda by po dobu dalších 10 let raději drželi v portfoliu zlato, nebo bitcoin.
---
Drželi by zlato:
David Rosenberg (Rosenberg Research, bývalý hlavní ekonom a stratég banky Merrill Lynch Canada a newyorské pobočky Merrill Lynch): "Můj hlas by náležel zlatu, protože má za sebou tisíce let historie jakožto spolehlivého držitele hodnoty, má oproti bitcoinu pětinovou volatilitu a nečelí ani zdaleka tak velkému riziku ze strany potenciální konkurence. Až královna Alžběta vymění 2,3 kilogramu zlata ve své koruně za kryptoměny, bude to den, kdy rovněž změním názor."
Phil Baker (prezident a CEO společnosti Hecla Minning Company): "Zlato a stříbro jsou držitelé hodnoty a prostředky obchodu již minimálně 4 tisíce let ve všech civilizacích v každém koutě světa. Jejich přístupnost pro lidi z jakýchkoli ekonomických poměrů i s jakýmikoli technologickými znalostmi je stále bezkonkurenční. Zlato je stále základní měnou centrálních bank, zatímco stříbro běžných lidí. Prostor pro kryptoměny zde nicméně rovněž existuje, jelikož jejich digitální nátura je fundamentálním rozdílem oproti zlatu a stříbru. Tato charakteristika však zároveň garantuje, že kryptoměny nikdy doopravdy zlato a stříbro nenahradí a v důsledku spíš cenu těchto drahých kovů zvýší."
Sylvia Carrasco (zakladatelka a výkonná ředitelka burzovní platformy pro obchodování se zlatem Goldex): "Zlato jakožto aktivum má dlouhodobou pověst bezpečného přístavu a i když je bitcoin považován za 'nováčka na obzoru,' je hned z několika důvodů diskutabilní, zda se mu opravdu podaří uzmout si pro sebe od zlata nějaký tržní podíl. Jak bitcoin, tak zlato mají oproti fiat měnám významné výhody, protože nemohou být zředěny ani znehodnoceny. U bitcoinu nicméně existuje šance, že jednoho dne přestane existovat kvůli pro něj destruktivní legislativě. Některé deriváty bitcoinu již ostatně zakázány byly. Společnosti jako Facebook, jež se pokusily rozjet svou vlastní kryptoměnu, rovněž narazily na stopku. Takže i když se dnes bitcoin jakožto stále velmi mladá forma investice těší velké pozornosti, zlato si svou hodnotu dokázalo prokazatelně udržet již celá staletí. Zda stejnou životnost bude schopen nabídnout i bitcoin, je velmi sporné."
Michael Reynolds (Investment Strategy Officer společnosti Glenmede): "Jedním z argumentů pro býčí pohled na bitcoin je jeho omezené množství, ale nabídka kryptoměn jakožto celku je teoreticky nekonečná. Někteří bitcoin velebí jako vhodnou diverzifikaci portfolia, ale jeho dosavadní vývoj vykazuje mnohem větší korelaci s akciemi než se zlatem, a to zejména během stresového období na trzích, kdy se většinou všichni uchylují k diverzifikaci. Poptávka po bitcoinu dost možná přesahuje jeho relativní pravděpodobnost, že dokáže dosáhnout významnějšího ekonomického či finančního využití."
Robert Minter (Director of Investment Strategy ve společnosti Aberdeen Standard Investments): "Jak kryptoměny, tak zlato mají loajální investiční základnu. Zároveň mezi nimi lze pozorovat zcela jasné rozdíly. Historie zlata jakožto základního stavebního kamene globálního finančnictví sahá 5000 let nazpět a je tedy jednoznačně prověřená časem; bitcoin je starý 10 let a doposud existuje jen v jednom monetárním režimu. Standardní odchylka ceny bitcoinu je 75 %, což z něj dělá příšerného držitele hodnoty. Nedávný vývoj ceny ukazuje obrovský hlad po spekulativním zhodnocení. Dokonce tak velký, že společnosti láká možnost přidat bitcoin do svých rozvah, aby jim pomohl navýšit hodnotu jejich aktiv nad rámec standardního hospodaření. Kryptoměny jako celek jsou bídnou náhradou monetárního systému. V USA můžete při vyplňování daňového přiznání přiznat své zisky z kryptoměn stále jen dobrovolně. Pokud by ale každý krypto-obchod automaticky vygeneroval záznam pro Úřad pro daňovou správu (IRS) stejně jako v případě transakcí u brokerů, aktuální spekulativní výhled by se velmi rychle mohl stát ponurým."
---
Drželi by bitcoin:
Anthony Pompliano (Pomp Investments, Morgan Creek Digital Assets): "Bitcoin představuje oproti zlatu jakožto udržitel hodnoty stonásobné zlepšení. Svět si to začíná uvědomovat a začíná v reálném čase měnit cenu digitálních měn. I když bitcoin za posledních pár měsíců zvýšil svou hodnotu o stovky procent, je pravděpodobné, že bude v následujících letech nadále vůči americkému dolaru zhodnocovat. Očekávám, že tržní hodnota bitcoinu by mohla tu zlata překonat do roku 2030. Z tohoto důvodu žádné zlato nevlastním a mám podstatné procento svého jmění investováno v bitcoinu."
Pavel Matveev (výkonný ředitel společnosti Wirex): "Býčí rally kryptoměn upoutala pozornost milionů lidí, kteří doposud o bitcoinu jakožto alternativním aktivu vůbec nepřemýšleli. Zatímco jak zlato, tak bitcoin jsou někdy používáni jako způsob diverzifikace a udržení hodnoty, v mnoha ohledech se zásadně liší. Bitcoin a další digitální měny mohou být snadno obchodovány skrz různé platformy. Sledujeme neustálý nárůst globálních firem, které začínají přijímat platby v bitcoinu, posledním velkým aktivním propagátorem budiž Tesla. Tato likvidita, snadná potenciální směna a stále širší využití v moderní ekonomice patří k hlavním rozdílům mezi oběma aktivy. Zlato má relativně obranný účel - držet hodnotou, zatímco bitcoin a ostatní kryptoměny jsou od začátku zamýšleny pro několik různých využití, v neposlední řadě snadnou směnu, nákup a likviditu."
Daniel Inves (jednatel a akciový analytik společnosti Wedbush Securities): "Na základě dosavadní trajektorie tohoto digitálního zlata a globálních případů použití věříme, že bitcoin bude v budoucnu jednou z hlavních tříd aktiv na trhu. Zatímco zlato nabízí jasnou hodnotu a bezpečnost, vzestup bitcoinu je okouzlující, zvlášť pokud v příštím desetiletí zůstane na současném kurzu."
JP Thierot (výkonný ředitel platformy pro digitální peníze Uphold): "Zlato je bez legrace vhodným standardem, pokud chcete měřit kupní sílu napříč milénii. Likvidita zlata je postupem času neustále konzistentní. Zlato je tím, co definuje osu X na grafu vývoje kupní síly v průběhu času. A i když bitcoin se zlatem sdílí jeho obranné kvality, disponuje další vlastností - je aspirační. Zdá se, že bitcoin disponuje reálným potenciálem vzrůst o násobky své hodnoty. Což od takového zlata absolutně nikdo neočekává. Bitcoin je rovněž na rozdíl od zlata konečný. A žádný nárůst poptávky na tom nemůže nic změnit. Neexistuje tady žádná pružnost."
Mike Venuto (co-portfolio manažér ETF s valuací 1 mld. $ Amplify Transformational Data Sharing ETF): "Pravděpodobně bych zvolil bitcoin, ale proč nezvolit obojí? Zlato i bitcoin do portfolia přinášejí velmi podobný aspekt. Zlato bych přidal jako diverzifikační prvek. A bitcoin bych přidal z úplně stejného důvodu. Hedge vůči měnám je diverzifikace a bitcoin je nástrojem, jak jí dosáhnout. Bitcoin je hedge proti ztrátě peněz vůči něčemu stabilnějšímu."
---
Které aktivum byste si pro následující dekádu vybrali vy a proč? ?
#investovani #bitcoin #zlato #aktivum #diverzifikace #fiatmeny #inflace #ochrana #hedge #hodnota #nazor #porovnani #bezpecnypristav #historie #digitalnimeny #kryptomeny #budoucnost #poptavka #likvidita #vyuziti