POZOR na blížící se RECESI. Kdy, proč a jak se na ni připravit.
Nebudeme si nic nalhávat, většina z nás investorů má většinu svých peněz investováno do amerického trhu. Ať už jste se rozhodli kopírovat S&P500 a zakoupili například SPDR ETF, nebo investovali do menších ale slibnějších OTC (penny) společností, tento článek se vás týká tak či tak. Americké trhy dosahují rekordních historických výšek i přesto, že se nacházíme pravděpodobně v nejhorší globální zdravotní krizi za posledních 100 let. Ve článku se pokusím popsat tuto situaci co nejstručněji a odpovědět na otázky typu: Kdy k recesi dojde, proč k ní dojde a jak se na ni připravit.
Americký hrubý domácí produkt (HDP) dosáhl v roce 2020 20 bilionů dolarů. Pro lepší představu, toto číslo tvoří neuvěřitelných 24 % světového (HDP). Tato hodnota čtvrtiny světového GDP (Gross Domestic Product) má vliv i na světovou ekonomiku a americké trhy se proto jeví jako jedny z největších a nesilnějších na světě. Jakákoliv změna v Americe bude mít vliv i na ostatní státy, nemyslete si proto, že pokud nejste převážně zainvestováni do Amerických společností tak se vás tento problém netýká. Nejdříve si ale shrňme, co se vlastně stalo v posledních přibližně 11 měsících.
V březnu minulého roku došlo ke značnému propadu na amerických burzách, kdy se například S&P 500 index propadl o 30 % v rekordních 38 dnech. Důvod propadu si snad ještě všichni pamatujeme, koronavirus a panické prodávání akcií investorů. Co si ale moc lidí neuvědomuje je, že se jedná o nejrychlejší propad v nejkratší uplynuté době od 80 let 20. století. Co je na tom ještě zajímavější je zotavení trhů. A to v rekordních časech. S&P 500 (index sledující 500 největších obchodovatelných společností v USA) se dokázal zotavit ve 3 měsících a po zbytek roku znovu pokračoval v růstu. Rok 2020 pak zakončil s přibližně 15% nárůstem oproti konci roku 2019. Jen tak pro srovnání, po krachu v roce 2008 na který si většina z vás snad vzpomíná, trvalo zotavení okolo 36 měsíců. Z mého pohledu stojí za tímto fenoménem hned několik důvodů:
Korona-virus nespadá přímo do finančního sektoru, je s ním ale blízce propojen.
Koronavirus ve srovnání s nemovitostní krizí 2008 nebo technologickou .com bublinou z přelomu století nespadá přímo do některého z finančních sektorů. Ve 2008 začala situace zbořením trhu s nemovitostmi, který byl s akciovými trhy blízce spojen. Na rozdíl pak .com bublina byla centrem problému, kdy byla recese zpuštěna nadhodnocenými technologickými společnostmi. Korona-virus který vyvolal rozruch začátkem března (a vznikl na území Číny, ne USA!) nebyl ze začátku vůbec spojen s akciovými trhy. Opravdovým problémem se stal až tehdy, kdy se kvůli němu museli nastavit opatření brzdící ekonomiku a zavření mnoha institucí jako jsou například kina, divadla, obchodní domy atd. K těmto restrikcím se ale USA přichýlilo až tehdy, kdy už byla potencionální recese prakticky zažehnána, co tedy způsobilo náhlý pokles v březnu? Bylo to panické prodávání akcií, dlouhodobých investorů a fondů co automaticky předpokládali dlouholetou recesi tak jak už jí párkrát v životě zažili. Jak se ale později ukázalo, tak tomu tentokrát vůbec tak nebylo.
Tisk, tisk a zase tisk
Píše se březen roku 2020 a od voleb nového prezidenta USA nás dělí pouhých 8 měsíců. Trumpova administrativa si uvědomuje globální problém který před nimi stojí, zároveň se ale připravují na blížící se volby. Trump má většinu svého období prezidenta USA skoro za sebou a koronavirus by se mohl stát rozhodujícím faktorem jeho ne-znovuzvolení. Dějiny nás naučili, co se stane při jakékoliv recesi, a proto se FED (Federální rezervní systém) rozhodne zahnat ji. Jak jinak ale zahnat recesi než tiskem peněz a pumpováním více peněz do oběhu. Naši předci z 20. let minulého století by nás upozornili že hlavně jakkoliv jinak než takhle, přesto je tato praktika používáno už po staletí. Když se podaří dobře na inflaci nedojde, pokud se ale přežene mohou být následky katastrofální.
A tak se FED rozhodl oprášit tiskárny a tisknout. Tisk začal hned na začátku března a ke koci roku napumpoval do oběhu okolo 3 bilionů dolarů (M2 Peněžní zásoba). Určitě si ale říkáte jak to, že takovéto množství peněz nezpůsobilo inflaci. Za normálního stavu by došlo k inflaci vyvolanou emisí státních peněz, kdyby lidé šli do ulic a začali utrácet. Za tohoto výjimečného stavu, kdy se nabídka peněz zvyšuje, množství peněz v oběhu stále klesá. Lidé nejenom že nemají možnost své peníze utratit na materiálních předmětech, oni je ani utrácet nechtějí. Korona virus připravil spoustu lidí o práci, a proto začali rodiny raději šetřit, investovat nebo splácet dluhy. Obecně platí, že vysoká nezaměstnanost a nízká poptávka = nízká inflace. Vztah mezi inflací nám taky popisuje Phillipsova křivka (větší nezaměstnanost znamená míň peněz utraceno = nižší inflaci). Přesně díky těmto faktorům si FED může dovolit pumpovat tolik peněz do americké ekonomiky a vyhnout se tak inflaci.
Úrokové sazby skoro na nule
Jeden z dalších způsobu ovládání ekonomiky je snížení úrokových sazeb za účelem stimulace ekonomického růstu a cenové stability (nízké inflace). Teorie spočívá v tom, že snižováním sazeb se snižují výpůjční náklady, což vede podniky k tomu, aby si vzaly půjčky, aby najaly více lidí a rozšířily výrobu. Obecně v ekonomii platí že snižující se hodnoty úrokových sazeb mají pozitivní vliv na akciový trh a naopak. FED nemůže ale jen tak určit úrokovou sazbu a nic nedělat proto začala v březnu Federální rezervní banka vykupovat státní dluhopisy a tím automaticky pumpovat víc peněz do americké ekonomiky. Úroková sazba se snížila ze 2 % na praktickou 0 % až 0,25 % a donutila tak lidi investovat do akcií, splácet dluhy a udržovat určitý oběh peněz ve snaze zabránit inflaci. Podobné stimulace jsou často nezbytné, v takovéto míře ale způsobili upadající cenu amerického dolaru. Ten se momentálně nachází na 1usd/21,2czk oproti 1usd/25czk v březnu minulého roku.
Bublinová ekonomika
Pomalu se dostáváme k tomu, proč si myslím, že se momentálně nacházíme těsně před recesí. Rok 2020 byl naprosto odlišný od všech ostatních co jsem kdy zažil. Od roku 2008 jsme mohli pozorovat snad nejsilnější ekonomický růst v historii USA. Objevilo a zvětšilo se mnoho nových sektorů jako například EV, Space, biotech a 5G technologie. A když už jsme si mysleli, že je všemu konec a z důvodu korona viru se dostaneme do recese, tak se trhy zotavili a růst pokračoval. Zasažen korona virem byl celý svět. Lidé umírali, ztráceli práci a mnoho malých businessů byla nucena vyhlásit bankrot.
Přesto jsme kromě této krátké stagnace, chcete-li korekce trhu nezaznamenali dlouhodobější poklesy akcií. Jak už jsem zmínil, tak tomu pravděpodobně bylo právě kvůli třem již zmíněným důvodům. Korona virus nebyl přímo spojen s akciovými trhy jako jeden z finančních sektorů. Federální rezervní systém pomohl ekonomice postavit se zpátky na nohy pomocí masivních dotací, podpor a úlev na dani. Zároveň ale snížil úrokové sazby skoro na nulu ve snaze donutit Američany investovat své peníze do akciového trhu.
Mnoho lidí se chtělo vyhnout upadající hodnotě dolaru, a tak poprvé v životě přesunuli své úspory do akciového trhu. Tento krok taky podpořili společnosti typu Robinhood, Webull nebo Etoro které se snížením poplatků za nákup zaměřili přímo na tento typ lidí. Rok 2020 je plný nových a naprosto nezkušených investorů mezi 20 až 30 lety kterým bylo jejich rodiči připomínáno, aby neudělali stejnou chybu jako oni v roce 2008. Tito investoři proto ve snaze vydělat peníze navíc, investovali tvrdě do akciového trhu v období března až června.
Wbs a podobné komunity jsou takovýchto investorů plné. Fundamentální analýza společností je pasé. Už se dávno nepřihlíží na kvalitu a profitabilitu společností je to potenciál který hraje hlavní roli. Lidé se dávno už nerozhodují, kam investovat své peníze podle určité kvality dané společnosti, místo toho si raději vsadí peníze do firem pomalu krachujících v představě, že u menších společností získají větší zisky. A díky této výjimečné situaci tomu tak opravdu je. Na světě se najde mnoho podobně uvažujících a ceny mnoha sektorů jsou pak vyhnány do oblak. Pokud jste investovali někdy kolem května/června ztratit investicí peníze bylo umění. Dovolte mi to říct naprosto jednoduše.
Nacházíme se v jedné z nejhorších globálních katastrof v historii lidstva a indexy jako například NASDAQ jsou schopny vykázat nárůsty v hodnotě 31 % ročně. Něco je naprosto špatně. Lidstvo se nechtělo vzdát bull-marketu dekády, místo toho si ale zadělalo na mnohem horší problém, a to bublinovou ekonomiku.
Společnosti jsou nadhodnoceny a ceny se nacházejí v oblacích. PE ratio (price-to-earnings ratio) popisuje kolik investor zaplatí za 1usd z výdělku společnosti. PE ratio získáme vydělením ceny akcie, profity společnosti přepočítané na jednu akcii. Momentálně dosahují PE takových hodnot, že my jako investoři musíme platit neuvěřitelné ceny za akcie mnoha firem. Jako příklad bych rád uvedl Teslu ($TSLA) která se v posledních letech stala novým symbolem americké síly a prosperity. Tesla je naprosto úžasná společnost s neuvěřitelným potenciálem do budoucna, cena její akcie a kapitalizace ale vůbec neodpovídají realitě.
Namísto toho dosahují hodnot, o kterých investoři spekulují, že by mohla dosáhnout třeba kolem roku 2025. Kapitalizace Tesly dosáhla neuvěřitelných 783 miliard dolarů čímž se zařadila na 5 místo největší společnosti (podle kapitalizace) na světě. Ironií je, že Tesla ani zdaleka nedosahuje výsledků a příští dekádu ani nebude dosahovat výsledků které by jí na tuto příčku právem dosadili. Její PE ratio se momentálně pohybuje okolo 1275. Pro srovnání PE Applu ($AAPL) je 37 nebo například Berkshire Hathaway 16,5. Kapitalizace Tesly přesáhla hodnotu kapitalizací všech ostatních automobilek světa, přesto není Tesla zodpovědná ani za 1 procento všech aut prodaných v roce 2020.
Tesla ale není jediná, takovýchto extrémů najdeme na burzách mnoho. Upřímně si myslím že kapitalizace přes 95 % všech společností neodpovídá realitě. Akcie jsou příliš drahé, přesto neustále stoupají. Mnoho lidí argumentuje tím, že je naprosto nová doba a na trh se dostalo spousta nových investorů typu Wbs. A já nemohu než souhlasit. Ano doba je opravdu úplně nová a ceny se budou samozřejmě drasticky měnit s přilívajícími investory, problémem je že realita zůstala stejná a ceny nebudou moc stoupat do nekonečna. Situace se dá krásně přirovnat k .com bublině z přelomu století. Technologický boom a nadšení z internetu vyvolalo na Wall Street nadšení pro naprosto nový sektor. Dlouho mohli investoři pozorovat až neuvěřitelné nárůsty mnoha akcií, než se všechno zbortilo v únoru roku 2001.
Situace byla až děsivě podobná té dnešní, internet tehdy revolučně umožnil investovat obyčejným lidem jako jste vy a já. Vznikali fóra podobná těm dnešním, na kterých se už tehdy lidé radili o tom kam a do čeho investovat. PE ratia dosáhla historických výšek a lidé předpokládali nikdy nekončící prosperitu. Přesto že se tato událost stala před dvaceti lety, neznamená to, že se situace nemusí opakovat.
Korona situace se ale také mění. Lidstvo se dostalo do očkovací fáze, která by mohla konečně vrátit všechno do pořádku tak jak tomu být má. A to teď nemluvím pouze o sociálním stavu, nýbrž i o akciovém trhu. Představte si až se v USA vrátí všechno do normálu. Dojde k otvírání obchodních center, bazénů, kin, kanceláří a podobných. Lidé znovu dostanou možnost utrácet za věci o kterých skoro zapomněli, že existují. Za dovolené a podobné výlety utratí přesně ty peníze které šetřili posledních 11 měsíců.
Masy se vrátí zpátky do práce, nezapomínejme proto také na vztah mezi nezaměstnaností a inflací (Phillipsova křivka). Inflace ať už malá nebo velká je nevyhnutelná. Vzhledem k tomu že neměli v poslední době moc možnost uložit peníze jinam než do akciového trhu, zlata nebo Bitcoinu, budou je vybírat právě odtamtud. Podobné masové prodeje by dokázali pořádně hýbnout trhy vzhledem k tomu, že jsou ceny takto vysoko právě díky investorům ze 2020. Situace až děsivě připomíná bublinu, která jakoby už chtěla prasknout.
Co kdyby?
Co kdyby se ale tato představy naplnila a k recesi vážně došlo? Krach, který jsem popisoval a srovnával s bublinou z roku 2001 je sice pravděpodobný šance že k němu dojde v takovém měřítku jako ve 2001 je malá. V průběhu historie došlo k mnoha krachům, co je, ale ještě častější jsou korekce trhu. At už ale dojde k čemukoliv, hlavním pravidlem je dodržet chladnou hlavu a držet se rozumu, ne emocí! Pravidelně sledovat zprávy není vůbec na škodu a umožní vám to rozpoznat korekci od dlouhodobé recese. Načasování akciových trhů je velmi těžké ne vždy však nutné. Pokud jste dlouhodobým investorem a šetříte například na důchod tak pro vás bude nejvýhodnější svoje pozice držet. Nemusíte se bát, trhy se vždycky vrátí zase do plusu. Pokud jste naopak krátkodobý investor nezapomeňte na příležitosti, které s recesemi přicházejí a nechte si stranou dostatek hotovosti. Pokud se vám nechtějí prodávat vaše pozice nebo máte pocit, že už na prodej ujel vlak, využijte tuto hotovost na vyrovnání pozicí koupí na samém dně.
Pokud jste článek dočetli až sem tak vám děkuji. V případě že objevíte data která by neseděla, tak mi prosím napište.
#recese #pandemie #ekonomika #trhy #investovani #akcie #fed #inflace #tistenipenez #phillipsovakrivka #zadluzeni
Což mi připomíná citát Johna Templetona: „Býčí trhy se rodí z pesimismu, rostou na skepticismu, dozrávají na optimismu a umírají na euforii.“ Kdy umře tato euforie..?
jinak tohle není jen problém akcií, investiční mánie je taká u nemovitostí, pohybuji se hodně v tomto segmentu a vzhledem k tomu, že by měli mít lidé obavy z toho co bude..nikdo neví, jak dlouho s námi tady ten covid ještě bude..že mohou přijít o práci, nebo se jim sníží mzda, tak tím, že všude slyší, že nemovitost a příjem z ní je jistota, tak mají zatemněno před očima a to doslova, neříkám, že investice do nemovitosti není zajímavá, ale vždy to musí být v rozumné proporci k platu, pokud je na hypotéku. ....a to se řekl bych čím dále častěji neděje, ted jsem řešil případ (i dkyž to nebyla zrovna investiční nemovitost, ale ten příklad to vystihuje), že aby lidé dosáhli na výši hypotéky, tak to bude na 40 let a zatíží nejen kupovanou nemovitosti, ale i nemovitost rodičů, a říkám: jste si jistí, že musíte mít ten domek u Brna za 8 mil Kč, když máte běžný příjem a do roka chcete mít potomka ?...to nějak vydržíme, ..no jasně, a v nejhorším si to banky vezme včetně domu rodičů.. a to už jsem také zažil..
souhlasím, recese/korekce vyvolaná akciovým trhem by samozřejmě ovlivnila i jiné trhy, včetně toho s nemovitostmi
hezky shrnuto, mnoho faktů a myšlenek je mi jasné ,že to dalo práci dát tento článek dohromady !! díky
Super článek!!
Vždy když něco takového čtu tak si říkám že bych měl mít připraveno více hotovosti. Zpravidla tak i udělám. Jenže pak přijde den jako např. včera kdy růstové společnosti spadnou o 10-20% mě to nedá, dokoupím a hotovost je zase fuč.
Trh je přefouknutý a ceny opravdu vysoko, s tím nejde nesouhlasit. Otázka ale je zda to opravdu není nová norma a místo velké recese přijde jen drobná korekce či delší stagnace kdy trh půjde nějaký ten rok do strany.
V každém případě prodávat pozice bych nechtěl. Ale obávám se že by se mohl opakovat scénář .com bubliny a já jsem mohl nakoupit společnosti za ceny na které se již nikdy nevrátí (nebo za 30 let :-D). Čili to chce připravit dostatek hotovosti na průměrováni ceny a smířit se s tím že když pokles nepřijde uteče mi nějaký ten zisk.
Co názor, to unikát, tak mi dovolte přidat se. Jak možná víte, existuje mnoho krypto měn. Nechci lobovat za nakup kryptoměn. To je ma jiný článek. Jem paralela. Mnoho americký společností nyní velmi aktivně nakupuje kryptoměny. Možná by bylo dobré se nad tím zamyslet. Mám li akcie takové spolecnosti, chci jejim prostrednictbím defakto nakupovat krypto??
Já z toho mám pocit, že ten nákup kryptoměn není nic jiného, než očekávání velkého pádu. Kdysi se takhle používalo zlato - akcie klesaly a cena zlata rostla. Teď jsou módní kryptoměny, tak jde všechno tam...
Pěkný článek, díky ;) na vyhrocených úrovních jsme už dlouho a bublina se může nafukovat. Takže žádné shorty ?
"snížení úrokových sazeb za účelem simulace ekonomického růstu"
má být předpokládám stimulace. Ještě bych doplnil ty chybějící čárky ve větách, jinak dobré :-) Taky si říkám, kdy přijde nějaká korekce, ten současný růst je celkem šílený. Jako by se nic nedělo a čekaly nás jenom ty světlé zítřky.
Je šílené, kolik lidí má v hlavě myšlenku "Počkám si na korekci, jak byla v březnu 2020 a pak nakoupím" Trhy jdou vždycky nahoru, že? Když se jich zeptám, jestli jsou ochotní čekat 10+ let naž to půjde nahoru, tak na mě koukají, jak na magora...
@BinosCZ protože tito investoři zažili pouze tento jeden propad a připadá jim normální, že to jde rychle dolů a pak rychle nahoru. Těch investorů, kteří vydrží rok a půl propadající se trhy už pak moc není.
Nějak jsem v článku nenašel zdůvodnění, proč by mělo dojít k té recesi.