Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
11.02.2021 8 minut čtení

Jeden výmluvný graf, který z vás udělá chytřejšího investora a který byste si pravidelně měli připomínat

Dokážu si představit, že lidé, kteří dnes s investováním ještě nezačali, teprve začínají, nebo se věnují spíš konzervativnějším aktivům, dnes mohou zažívat solidní FOMO. Všechno roste, euforie na maximum... až je možná načase dát spíš zpátečku.

V takových chvílích, kdy se na vás ze všech stran valí výkřiky o tom, jak tahle nebo támhleta akcie míří ke hvězdám, na Měsíc, na Mars nebo rovnou do jiné galaxie a udělá z nás všech milionáře, je ale většinou místo skoku po hlavě do trhu ideální zastavit. Říct si stop, udělat krok zpět a zamyslet se nad některými fundamentálními pravidly, které neplatí pouze tento týden, tento měsíc nebo v posledním roce, ale kterými se burza řídí již nespočet dekád.

Byť i za "normálních" (čti "před pandemií") okolností bylo investování do akcií velmi často…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +43
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • @tomasdurcak  Vvýborný článek, Tomáši.  Na druhou stranu, je tu i "kohorta " investičních nováčků ve věku 55 a více let, pro které je 10 a více let dlouhá doba. Čili, potřebují investiční strategii v horizontu 5-7 let. I pro nás máte doporučení?

  +6
  • V článku to je, i když ne úplně popsané jako 55+ : Dluhopisy a dividendové nástroje. Také bych za sebe vyloučil kurzové riziko. A přidal bych, že pokud máte v tomto věku na střednědobou investici dispozici přes 1mil.Kč a horizont 3 - 5 let, tak bych se podíval na rozložení portfolia do různých FKI, kde se dle mého názoru dá zajímavě diverzifikovat riziko a zároveň udělat pěkný výnos.

   +1
  • Nutno dodat jednu věc: jestliže je Vám +55 tak není pozdě své peníze zabezpečit proti inflaci. Současně poznámka: víte že doba dožití je cca nad 80 let, slyšel jsem že lidi mají v důchodu až 20 let, takže jestliže dosáhnete zhodnocení 6-10 % ročně a dividendy nevybíráte, tak se peníze zhodnocují složeně. Jde jen o to vybírat spolehlivé tituly (např. divid. aristokraty, případně další) a rozprostřít peníze do více titulů (nad 20). Když nebudete spekulovat, ale vybírat rozumné akcie budete mile překvapeni kolik Vám to vynese. Časem můžete zkusit i spolehlivé akcie, které vyplácí dividendy měsíčně a celé si to ještě více oblíbíte. Tituly vybírejte i tak, aby Vám čtvrtletní dividendy nabíhaly rovnoměrně každý měsíc a pomůže Vám to třeba se složenkama. Znám lidi, kteří mají zhodnocení nad 10% ročně (bez výběru dividend). Zkuste se podívat na vzorec výpočtu složeného úroku za 10 let. A výběr peněz v důchodu je nutno plánovat s víceletou perspektivou!!! Pozn. mluvím pouze o amerických akciích - tento trh mi připadá nejrozumnější a bez regulací. A pak kolik znáte akcií, které fungují jako dividend. aristokraté v USA (takže možná několik titulů v Evropě, ale ne Čína a Rusko).

   +1
  • @142rogerba nerozumim “bez regulaci”. Jak to myslíte?

   0
  • jsou např. doporučení  k regulaci výplaty/ nevyplatí dividend v Evropě - občas něco proběhne tiskem @radekpokorny

   +1
  • @142rogerba  Děkuji moc za Vaše doporučení, pane kolego. Jen k době dožití... Bohužel, v rodině můj děd i otec zemřeli v mém věku a já jsem jsem utekl z lopaty tomu "rak-zvířátku" nedávno a podmíněně. Čili, pokud mám být optimistou, můj aktivní věk (z pohledu příjmů) je opravdu a budu rád za ještě 5-7 let. S Vaší strategií i americkými akciemi naprosto souhlasím, jen bych potřeboval doporučit, prosím, kde se dozvím více, resp. kde a jak jednotlivé tituly a analýzy vyhledávat/vybírat (jaké stránky, apod.). Děkuji.

   0
 • a ted udělejte to samé třeba za Japonsko

  0
 • Čas zahojí všechny rány.. pěkné burzovní moudro 😉

  0
Doporučené příspěvky
6 minut
9 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
9 minut
5 minut
7 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
6 minut
9 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
9 minut
5 minut
7 minut
6 minut
7 minut
4 minuty
5 minut