9 minut čtení

Jak Michael Burry z "Big Short" nakoupil v roce 2019 GameStop a vydláždil tak cestu k růstu akcie o 2500 %

Psal se rok 2019, když se tento známý investor rozhodl nakoupit akcie GameStopu, jelikož došel k přesvědčení, že jsou podhodnocené. Tehdy si asi ani ve snu nedokázal představit, že tento krok zhruba za rok spustí hotovou lavinu.

Burry je znám jako velmi excentrický investor, a tak asi nikoho nepřekvapí, že po své investici mimo jiné managementu $GME napsal celkem tři dopisy, v nichž je vyzval, aby přestali konat pro společnost nevhodná rozhodnutí a raději rozjeli slíbený zpětný odkup akcií.

U manažérů videoherního prodejce sice pochopení nenašel, ale na začátku letošního roku jeho pozice pomohla motivovat tisíce obchodníků redditové komunity WallStreetBets, kteří společnými silami uspořádali na tomto titulu short squeeze a v řádu týdnů poslali cenu akcií o 2500 % vzhůru.

Tato burzovní "bitva" mezi retailovými investory a velkými hedgeovými fondy si získala pozornost celého světa, donutila americké regulační úřady celou věc podrobně prozkoumat a zažehla na internetu čilé diskuze na téma finanční revoluce.

Některé obchodní platformy jako například Robinhood tlak bitevní vřavy nevydržely a musely různě omezovat obchodování s akciemi GameStopu, zatímco miliardáři jako Elon Musk či Mark Cuban vyjádřili malým investorům v jejich "křížové výpravě" proti velkým tržním hráčům podporu.

Dnes už je více méně po všem a akcie $GME se obchodují za zlomek lednových maxim. Pojďme se ale podívat, jak Burry celou tuto lavinu svým nákupem vlastně zcela nevědomky dal do pohybu.

Burryho varování před vysokým short interestem

Jeho investiční fond Scion Asset Management vlastnil již na konci roku 2018 akcie $GME v hodnotě asi 7 milionů dolarů, avšak dle dokumentů SEC se v 2. kvartálu roku 2019 své pozice zbavil. V následujícím čtvrtletí nicméně Burry do GameStopu kapitál reinvestoval a přiznal, že vlastní 3 miliony akcií $GME v hodnotě 17 milionů dolarů.

Právě v této době - konec července 2019 - napsal představenstvu společnosti první dopis, v němž vyjádřil obavy o to, jakým způsobem řídí účetnictví společnosti. Zároveň je vyzval, aby přistoupili ke zpětnému odkupu svých akcií v hodnotě 238 milionů dolarů a naplnili tak své rozhodnutí z dřívějška, že odkoupí akcie v hodnotě celkem 300 milionů dolarů.

V tomto více než rok a půl starém dopise Burry managementu vyčetl, že jeho akcionáři "utrpěli na oplátku za svou víru a trpělivost katastrofální ztráty". Zároveň upozornil na prudký pokles hodnoty akcií a také na již tehdy obrovský short interest (podíl prodaných akcií vzhledem k celkovému počtu akcií společnosti v oběhu) jakožto důkaz, že "akcionáři současnému vedení nevěří a ani obměna manažerů je příliš neohromila".

Burry viděl další postup jasně - místo utrácení za cokoli jiného mělo vedení přistoupit k "zásadnímu snížení množství akcií". Jako důvody uvedl především to, že akcie se v tu chvíli obchodovaly za méně než 5 $ za kus, celkový počet akcií v oběhu byl asi 90 milionů kusů a intradenní zobchodované objemy dosahovaly obrovských hodnot.

Společnost měla v tu chvíli mít dle hospodářských výsledků 540 milionů dolarů v hotovosti a Burry odhadoval, že by si tak mohla dovolit nakoupit zpět asi 2/3 veřejných akcií a stále by jí zůstalo dostatek volného cash flow na investování do svého byznysu. Svůj návrh popal jako "bezprecedentní příležitost", jak "uskutečnit možná ten nejideálnější a pro akcionáře nejpříznivější odkup v historii akciových trhů s elegancí a nenápadností."

Ostrá kritika managementu GameStopu

Návrh se však žádné přízně nedočkal. A tak Burry v půlce srpna 2019 napsal znovu. Cena akcií byla tehdy 4 $, což znamenalo tržní kapitalizaci pouhých 290 milionů dolarů. GameStop tak dle jeho názoru mohl za zbývajících 238 milionů dolarů, pro jejichž použití na odkup akcií mělo vedení plnou autorizaci, skoupit více než 80 % všech svých akcií v oběhu.

"Čísla hovoří jasně a volají po tom, abyste začali jednat," napsal Burry, dle kterého by zpětný odkup mohl "dramatickým způsobem navýšit zisk na akcii - mnohem víc, než jakýkoli jiný možný krok, který by s akciemi mohl být proveden."

Burry naléhal, že snížení počtu akcií v oběhu by znamenalo, že každý další úspěch managementu by na akcie měl mnohonásobě větší pozitivní dopad. Jako příklad uvedl, že pokud by GameStop snížil počet svých akcií na 30 milionů a znovu zavedl dividendu ve výši 157 milionů dolarů, znamenalo by to rázem výplatu tučných 5,25 $ na akcii.

Třetí a poslední dopis Michael Burry poslal o 10 dní později, kdy svou kritiku posunul ještě výš. Tehdy se obul do akvizice společností Spring Mobile a Simply Mac, které $GME učinil ve snaze diverzifikovat svůj byznys i mimo videohry.

"V roce 2014 a 2015 měl GameStop k dispozici aktiva a strategie, které se nacházely přímo v jeho segmentu. Místo toho však těchto příležitostí využil Amazon a další s lepším vhledem do trhu a uloupili GameStopu perspektivní budoucnost, zatímco GameStop se soustřeďoval pouze na to, jak zastavit zhoršování situace společnosti. Vypadá to, že představenstvo si jen tak hrálo, zatímco Řím hořel," napsal tehdy Burry.

Zároveň za "neslýchané" označil roční odměny pro každého člena představenstva mimo exekutivu ve výši 280 000 $. A asi s ním nelze nesouhlasit - společnost v té době zrovna propustila 120 zaměstnanců a akcionáři přišli kvůli propadu hodnoty akcií o významnou část svého kapitálu. Burry navrhl snížení jejich platu na polovinu a rezignaci celé řady podle něj zbytečných a neschopných manažerů. Zároveň chtěl vidět odstoupení výkonného ředitele George Shermana (k čemuž samozřejmě dodnes nedošlo).

Show může začít!

Dle přiznání pro SEC držel Burryho Scion v dubnu 2020 celkem 3,4 milionu akcií GameStopu, za něž dal necelých 14 milionů dolarů, což mu dávalo 5,3% podíl při ceně cca 4 $ za akcii. Do září 2020, kdy byl stav portfolia zveřejněn naposledy, fond postupně snížil svou pozici na 1,7 milionu akcií v hodnotě zhruba 17 milionů dolarů.

GameStop poté získal závan naděje, když jeho akcie začal skupovat spoluzakladatel společnosti Chewy Ryan Cohen. Podnikatel, který svůj byznys s potřebami pro domácí mazlíčky prodal v roce 2017 za 3,4 miliardy dolarů, postupně dle dokumentů SEC utratil 76 milionů dolarů, aby získal v $GME téměř 13% podíl.

Aktivisticky zaměřený Cohen následně svou investici využil k tomu, aby v představenstvu obsadil tři místa svými lidmi ve snaze revitalizovat GameStop a udělat z něj jednoho z hlavních hráčů na poli e-commerce

A aby byl trojúhelník kompletní, začal se mimo podpory ze strany dvou proslavených investorů o GameStop ve svých videích na YouTube stále víc zajímat i Keith Gill, známý také pod přezdívkou "DeepFuckingValue" jako jeden z předních členů komunity WallStreetBets na Redditu. 

A právě členové této online komunity během svých diskuzí došli přesvědčení, že masivně přeprodané akcie GameStopu skýtají příležitost pro tzv. "gamma squeeze" neboli short squeeze spočívající v hromadném nákupu extrémně levných opcí sázejících na rapidní růst akcií $GME, který by dříve či později donutil prodejce opcí, aby nakoupili akcie GameStopu a zajistili si tak hedge pro své ztrátové obchody.

Zároveň si snadno zanalyzovali, že jde ve skutečnosti o přímo ideální příležitost, jelikož cena akcií je velmi nízko, v oběhu je méně než 70 milionů akcií a aktuálně jde o jednu z nejvíce shortovaných akcií na trhu. Stačilo jediné - dostat cenu za akcii výš a donutit shortující investory začít nakupovat akcie $GME, což roztočí kolotoč, který cenu požene stále výš a výš.

Sám Burry tuto unikátní příležitost zmínil v jednom ze svých tweetů minulý týden, když napsal: "Nic jako další GameStop už se uskutečnit nemůže. Nic dalšího není a nikdy nebylo před short squeezem tak shortované (100+% existujících akcií), valuačně tak malé a zároveň tak nenáviděné/ignorované/odepisované. Byla to zcela unikátní a dokonalá situace. Další takovou už neuvidíme. Stejně jako v případě The Big Short."

Jak plán investorů z Redditu dopadl, dnes už všichni moc dobře víme. Cena se z pár dolarů na akcii vyšplhala před dvěma týdny až na 483 dolarů za akcii, což společnosti dávalo momentální tržní valuaci 34 miliard dolarů!

Vybírání zisků

A co ten, který jiskru zájmu o GameStop loni zažehl? Burry v rozhovoru pro Bloomberg v úterý 26. ledna řekl, že v GameStopu aktuálně "není long ani short", což značí, že své akcie prodal ještě před tím, než 27. ledna dosáhly svého vrcholu. I pokud by se ale spokojil s pondělním maximem na ceně 159 dolarů, odnesl si ze své pozice zisk více než 250 milionů dolarů - neboli zhodnocení zhruba 1500 % za čtyři měsíce.

Kdyby jeho Scion Capital stále držel původních 3,4 milionu akcií z dubna 2020, činil by Burryho zisk 540 milionů dolarů. Ale víme, jak je to s kdyby... ?

Nemyslím si ale, že by ho příliš trápilo, že nevydělal víc, nebo že akcie nepodržel o pár dní déle. V jednom ze svých dalších tweetů (který posléze smazal) napsal:

"Pokud jsem vám pomohl všimnout si GameStopu a vy jste díky tomu vydělali, vážně mě to těší. Avšak to, co se děje nyní - zřejmě by měly následovat nějaké legální a regulační následky. Je to nepřirozené, šílené a nebezpečné." 

 

V dalších tweetech investor vyzval spekulanty, kteří drží "život měnící" zisk, aby z $GME ihned vystoupili a chamtivě neriskovali. A zároveň si mimo jiné neodpustil kritiku na adresu Robinhoodu a jeho gamifikaci investování.

Myslím, že ani sám Burry zřejmě nečekal, že jeho sázka na GameStop a volání po odkupu akcií nakonec vyústí v historický short squeeze a zažehne diskuzi o revoluci ve světě investování. Historie se však ptát nebude a dnes tak ve svém "investičním CV" může mít uvedeno, že sehrál významnou roli jak při "The Big Short", tak při "The Big Squeeze". A zároveň je jisté, že investiční svět bude jeho dalším krokům věnovat opět mnohem větší pozornost.

#gamestop #shortsqueeze #thebigsqueeze #michaelburry #akcie #zpetnyodkup #management #kritika #wallstreetbets #euforie #ryancohen #keithgill #deepfuckingvalue #reddit #investicnirevoluce

Hodnocení: +28
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.