6 minut čtení

Začínáte s investováním? Tyto 3 akcie by mohly být vhodné i pro začátečníky

Jste-li investičním začátečníkem, který uvažuje o výběru jednotlivých akcií, bylo by vhodné začít se společnostmi, jejichž fungování je snadno pochopitelné. Například jako tyto 3 tituly, které mají navíc zajímavý potenciál.

Ať už se chcete stát profesionálem v jakémkoliv oboru – sport, malování, hra na piano – je třeba mít talent, často se však podceňuje důležitost praktického cvičení a tréninku. Profesionálem v oboru se můžete údajně stát po 10 000 hodinách praxe. To je nesporně dlouhá doba a každý musí někde začít, učit se základní principy a získávat schopnosti a dovednosti.

Investování není výjimkou. Abyste si podrobně osvojili pravidla aktivního investování, je třeba věnovat mnoho času studiu a praktickým „zkouškám“. Proto je vhodné s vašimi prvními krůčky v roli aktivního investora začínat se společnostmi, jejichž podnikání snadno porozumíte.

Pojďme se blíže podívat na 3 společnosti, jejichž business model je více než jasný, přičemž každá z nich vám může v budoucnu přinést zisk.

1. Nike ($NKE)

#Nike může být pro začátek skvělá akcie, protože obchodní model společnosti – způsob, jak vydělává peníze – je poměrně snadné pochopit. Prodává převážně sportovní obuv a oděvy povětšinou prostřednictvím kamenných obchodů. Až v posledním roce společnosti výrazně roste také objem online prodeje – což určitě není za současné situace na škodu.

Nike dodávají jeho produkty výrobci z celého světa, ale díky silné značce si může dovolit účtovat za své zboží prémiové ceny. Aktuální hodnota značky Nike je ceněna na 39 miliard dolarů, čímž jen těsně zaostává za desítkou nejcennějších značek světa.

Budoucnost prodejce sportovního oblečení je více než slibná. Prokázal schopnost inovovat nejenom v rámci svého business modelu. Své produkty dokáže neustále „vylepšovat“ a zavádět nový design obuvi stejně jako nejnovější smart technologie. Nike je americkou společností známou po celém světě, která nabízí výrazný růstový potenciál i mimo trhy USA. Zejména v Číně se daří Nike navyšovat prodeje. V kvartále končícím 30. ledna 2020 se mu podařilo navýšit objem tržeb v Číně o 24 %. Celkově pak došlo v meziročním srovnání k 9% růstu tržeb a velkou zásluhu na tom má právě rozvoj internetového prodeje, který meziročně vzrostl o celých 84 %.

Hodnota akcií Nike za posledních 12 měsíců. | Zdroj: Yahoo Finance

2. Coca-Cola ($KO)

Obchodní model Coca-Coly je skvělý příklad podnikání, kterému lze snadno porozumět, ačkoliv ve skutečnosti možná vypadá trochu jinak, než si myslíte.

Coca-Cola ve skutečnosti nevyrábí svůj ikonický nápoj a nedodává ho do celého světa. To by bylo velmi nákladné – bylo by třeba hradit náklady na stáčení, přepravu a další logistiku. Namísto toho Coca-Cola vyrábí pouze sirup, z něhož jsou posléze nápoje vyráběny a ten je prodáván jednotlivým stáčírnám.

Společnost samotná pak nabízí poměrně diverzifikované portfolio produktů. Neprodává pouze slazené bublinkové nápoje jako právě Coca-Cola, Sprite nebo Schweppes, ale také neslazené vody, již dva roky vlastní kavárenský řetězec Costa Coffee, prodává čaje, džusy, energetické nápoje a mnoho dalšího. Kromě jiného se aktuálně také jedná o 6. nejhodnotnější značku světa. Coca-Cola z vás už pravděpodobně milionáře neudělá (ačkoliv vždy závisí na investované částce), protože roste pomalým ale stabilním tempem. Její růst je přitom poměrně přirozený, jak stoupá populace Země a řadě států roste HDP na hlavu – více lidí celosvětově si její produkty může dovolit.

Coca-Cola navíc začátkem roku prodělala propad asi o 19 %, takže se momentálně obchoduje za poměrně zajímavou cenu. V neposlední řadě vyplácí 3,4% dividendový výnos. To je slušný pasivní příjem, kterého můžete dosáhnout investicí do Coca-Coly, o dlouhodobém stabilním růstu ani nemluvě.

Hodnota akcií Coca-Cola za posledních 12 měsíců. | Zdroj: Yahoo Finance

3. Visa ($V)

Celosvětový gigant zaměřující se na zpracování plateb je další z podniků, jehož business model je relativně snadno pochopitelný. Visa získává drobné procento z každého nákupu, který je proveden její kartou. Jedná se o zlomek z každé platby v souhrnu však tyto poplatky tvoří podstatnou část z celkových 21,5 miliardy dolarů tržeb společnosti v roce 2020.

#Visa je rovněž společností, která je schopná se relativně snadno přizpůsobit měnícím se trendům. Nabízí nové způsoby placení, jako jsou mobilní platby a také začíná pomalu koketovat s kryptoměnami. Vzhledem k tomu, že ve velké části světa stále nejsou digitální platby primárním prostředkem platby #Visa může celosvětově poměrně výrazně růst.

Visa také vyplácí skromnou dividendu ve výši 0,6 %, která však v posledních 5 letech roste průměrně o 18 %. Pokud by na růst dividendy navázala v tomto desetiletí, zvýšila by se její výše pětinásobně.

Hodnota akcií Visa za posledních 12 měsíců. | Zdroj: Yahoo Finance

Výše jste měli možnost se seznámit se 3 z mnoha velmi zajímavých akcií, které by si mohli blíže nastudovat i začínající investoři. Trocha času strávená hledáním, nebo využití screeningových aplikací vám může pomoci najít další zajímavé akcie. Pokud se však nakonec rozhodnete investovat skutečně do jednotlivých akcií, nezapomínejte na zásady #diverzifikace a investujte alespoň do desítky různých titulů.

Budoucnost je nejistá a každá jednotlivá akcie může ztratit výraznou část své hodnoty, bez ohledu na to, jak skvěle mohou její vyhlídky v současnosti vypadat.

Přemýšlíte, na jakých platformách byste mohli začít nakupovat akcie? Navštivte náš Marketplace a nastudujte si bližší info o brokerech Degiro nebo eToro.

#akcie #jakinvestovat #investovani #americkeakcie #akciovytrh #aktivniinvestovani #investice