28.01.2021 10 minut čtení

Glosa: Máte-li pocit, že GameStop a AMC žene kupředu "hlas lidu", otevřete oči. Na vrcholu jsou opět profíci

Poslední dny se Wall Street změnila v takové Koloseum, kde proti sobě na jedné straně stojí institucionální investoři (hlavně ti milující short pozice) a na druhé komunita z Redditu. Vše ale nemusí být tak, jak se na první pohled zdá.

Na první pohled to vypadá jasně - skupinka amatérských obchodníků z komunity Wall Street Bets, jež sídlí na Redditu, se vydala na lov multimiliardového hedgeového fondu Melvin Capital a zběsile nakupuje některé ze zveřejněných short pozic tohoto fondu, aby cenu a tím pádem i ztrátu fondu vyhnala do astronomických výšin.

Už jste si nepochybně všimli, že aktuálně nejvýraznějším cílem je maloobchodní prodejce videoher GameStop. Akcie této společnosti stály ještě 12. ledna 19 dolarů za kus. V úterý už však uzavírací cena hlásala 147 dolarů za kus a včera po…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Proč se v článku nepíše o tom, že na GME bylo otevřeno přes 120% free floatu short pozic (takže asi něco i naked)? Proč v článku není napsáno, že Robinhood prodává info o pozicích svých klientů Citadel, která zachraňovala Melvin? A proto Robinhood na jejich žádost zastavil možnost GME dále nakupovat. Takže vámi zmiňované "na vrcholu jsou zase profíci" je manipulace ze strany velkých hráčů, aby to úmyslně "dopadlo jako vždycky".

  +5
  • @PetrTotoTam Aha rozumím, tohle jsem nevěděl, děje se toho teď hromada a popravdě to všechno nestíhám sledovat. Pokud to tak skutečně bylo, tak mi to od Robinhoodu přijde jako podpásovka, která by je mohla mrzet.

   +1
 • ..a protože nic není černobílé, 34% obchodních BUY příkazů bylo ze dvou fondů v Indii.. chamtivost a nenasytnost je globální... a když můžou jedni loupežníci oloupit druhé loupežníky, tak se dlouho nerozmýšlí...

  +2
 • uf.. prodáno adrenalinu fakt bylo dost.. gme.us nakoupeno 1ks 12.4.2018 za cca 13 usd (na obchodním účtu 280czk). Pokyn jsem uzavřel na 343,95 usd. Cena lítala nahoru dolu jak na forexu, no mazec.PS Když bojují sloni, umírají mravenci a krysám je to jedno

  +1
 • Zloděj křičí: "Chyťte zloděje" ?

  +1
 • Doufám, že majitelé dotčených firem této situace využijí a prodají nějaký ten balík svých akcií. Je to pro ně něco jako vánoce :)

  +1
 • I když americké burzy mají své brzdné mechanismy pro takové spekulativní obchody (umožní jen určitý nárůst ceny, pak se obchodování zastaví), několikadenním působením vychytralí investoři nakonec dosáhnou svého - nárůstu ceny akcií. Situací se dokonce začala zabývat i americká vláda... Nejen, že takové počínání těchto investorů je neetické, ale může mít hluboký dopad na zkrachovalé investory...

  +1
  • @Stan1000 To myslím že už regulátoři i samotné burzy zjistili, že krátkodobé přerušování obchodování, které tradičně vždy stačilo, už je na tuhle strategii krátké.

   +2
  • @tomasdurcak chápu, proč burza několikrát denně přeruší obchodování, nicméně co nechápu, je to, jak si může broker dovolit zastavit příkazy Buy konkrétních akcií a naopak povolit jen Sell? Pochopil bych úplné zastavení obchodování, ale pouze takto jednostranně lidé s "paper hands" znervózní a jako domino začne logicky vlna prodejů. Toto mi přijde jako daleko závažnější zásah do volného obchodování než koordinované nakupování (všichni svéprávní chápou, že se jen nafukuje bublina, ale její splasknuti by nemělo být ovlivněno brokerem, ale samotným trhem)

   +2
  • @michalP Tohle jsem popravdě nepochopil, proč údajně docházelo k nějakému zákazu nákupů nebo prodávání pozic bez svolení jejich majitelů ze strany Robinhoodu. Ani vlastně nevím, jestli je něco takového legální v rámci regulace trhu, zatrhnout pouze jednu stranu.

   0
  • @tomasdurcak K zákazu nákupů docházelo kvůli propojení Malvin Capital (kteří tam byli ve velkém shortu) a Robinhood.Jestli to co se dělo do teď byl úlet, tak takováhle manipulace už je hodně za hranou.Navíc je od začátku jasné, že v tomhle nehrají WSB ani druhé housle a jsou jen clona viz ty pohyby po/premarketu - poslední na dnešek up 100%? :D

   +1
  • @michalP Máte pravdu - podmínky by měly být stejné, buď zastavit obchodování, nebo musí jít nakupovat i prodávat...

   +1
  • Nerozumím co je na tom neetického??  Nakonec jde o poptávku a nabídku. To že hoši z hedge fondů, se svými short pozicemi jaksi nepočítali, že jim do toho retail hodí vidle, je jejich problém a  špatně risk assessment. Vždy někdo vydělá a někdo prodělá. Jen doufám, že silní hoši z hedge fondů nezačnou nyní tlačit na SEC s cílem regulovat tyto aktivity. Pokud ano, tak to bude jen odraz jejich nabubřelých eg, kteří neumím unést ztráty. Taky nechápu zastavování obchodování?? Vždyť to je moje svobodná investorská vůle co chci se svými penězi dělat...doufám, že celý tento centralistický zkostnatělý, hyperinflací systém brzy skončí..go Crypto :).

   0
  • @tomasdurcak O to přesně šlo. Zákazem nákupů vytřepat retail, aby začal prodávat. Zákazem nákupů zastavili útok na short squeze, protože Melvin v tom příšerně krvácel. A když věděli odkud to jde (Robinhood) a měli možnost to zastavit (skrze Citadel), tak to udělali. Doporučuji shlédnout na YT poslední videa od Louis Rossmann. Jeho běžným tématem je neopravitelnost Apple výrobků, nicméně tuhle causu shrnul výborně. Sdílím jeho přání, aby za tuhle manipulaci šli lidi z Robinhood, Citadel a Melvin sedět.

   0
  • @PetrTotoTam Rossmana znám, videa o Apple nebo nákupu nových prostor na podnikání v New Yorku, co jsem viděl, byly super, profík na svém místě. Až bude chvilka, kouknu se. 😉

   0
 • Jako ti co to spouští, musejí disponovat dost velkým kapitálem. Jen tak ze srandy to nahoru nepoleze. Je ale fakt, že jim to stačí 1x a pak už mají vyděláno na další podobné akce. Ovšem prodat pak tak velký kapitál také není snadné.

  Čachrování s těmi opcemi v tom asi nepochybně bude. V nich máte jistotu, že když opci chcete uplatnit, tak zisk dostanete vždy od vypisovatele. Takže i když na akciovém trhu nebude protistrana, tak vám jakožto majiteli opcí to může být jedno. Peníze máte jisté.

  0
 • 0
  • @michalIrsak Pár desítek minut zpět jsem to dával do statusu. Pokud by k tomu došlo, samozřejmě by to na měsíc (!) zablokovalo veškerý kapitál ve všech pozicích na $GME. Jsem zvědav, jestli už jen tenhle návrh některé spekulanty nedonutí raději vzít aktuální zisky a běžet.

   0
  • @tomasdurcak Bude to ještě zajímavé, samozřejmě že to pár ”papper hands” prodá ale jak si tam kluci říkají ”Diamond hands” a kteří v tom mají teďka i přes 7 mil usd tak to časem bude armagedon.. Myslím si že to nemůžou na 30 dni zablokovat to by bylo pro ně hromada žalob..

   V práci si i 6 hodin pročítám WSB a mají za sebou i docela slušné “celebrity” z twittru.. Dneska ráno je podpořil i Justin Sun (Tron,TRX) a kupoval GME za 1mil usd a napsal že asijská komunita WSB (4 mil) a komunita Tronu (20 mil) stojí za něma.. 

   Mark Cuban napsal: Tak jsou @robinhoodapp a @IBKR ukončení obchodování s akciemi #wallstreetbets, protože v těchto obchodech ztrácejí zadek? Nebo možná nemají peníze, aby umožnily obchodování v tomto měřítku? Má někdo představu o své ekonomice? (google překladač) a spoustu dalších..

   Ja osobně si myslím že by to mohli vytáhnout i nad 1k až 2k $ za akcii, ale je to teďka jeden z největších risků asi..

   A jinak samotný “vůdce“ #DeepFuckingValue za každé zvýšení ceny o 50$ tak přispívá 500$ na charitativní fond či co to je :) a ten tam má teďka už asi před 100m $ a pokud si nechce zničit pověst tak by neměl určitě prodávat :)

   +6
Doporučené příspěvky
8 minut
9 minut
9 minut
6 minut
11 minut
6 minut
8 minut
8 minut
15 minut
8 minut
6 minut
6 minut
Doporučené příspěvky
8 minut
9 minut
9 minut
6 minut
11 minut
6 minut
8 minut
8 minut
15 minut
8 minut
6 minut
6 minut