03.02.2021 6 minut čtení

Kam investovat 100 000 Kč? Tyto technologické akcie nedávno vykázaly skvělé hospodářské výsledky

Zatímco bylo mnoho pozornosti věnováno akciím GME, AMC a dalším, v poslední době „v tichosti“ oznámilo hospodářské výsledky hned několik technologických těžkých vah. Do kterých z nich byste nyní mohli investovat své peníze?

Po lednu, kdy se pohyboval americký akciový trh víceméně do strany následuje začátkem února výrazný růst. Samozřejmě může opět dojít ke krátkodobému výprodeji, jak budou někteří spekulanti vybírat své zisky, ale tím se nemusíte příliš trápit. Je třeba zdůraznit, že drobné propady a korekce jsou zdravé a nezbytné součásti akciového trhu. Investoři s dlouhým časovým horizontem by se však neměli nutně snažit své investice načasovat

Jak jsem se snažil naznačit včera, na akciovém trhu se pravděpodobně nafukuje bublina, ale peníze je třeba investovat, aby je neznehodnocovala inflace. Dlouhodobá investice do kvalitních akciových společností může být jednou z cest, což mě přivádí k technologickým akciím, které vykázaly silné zisky a jsou připraveny na růst za téměř jakýchkoliv podmínek. Proč byste neměli dlouhodobě investovat své peníze právě do těchto společností?

1. Netflix ($NFLX)

Streamovací platforma byla v loňském roce v řadě domácností po celém světě jedním z největších poskytovatelů zábavy. Lidé zkrátka neměli co jiného dělat, tak koukali na #Netlix.

Podmínky vyvolané pandemií způsobily, že společnost dokázala za celý loňský rok zvýšit počet svých předplatitelů o 36,5 milionu. Pětiletý průměr přitom činí 23 milionů. Jenom v Q4 2020 se jednalo o 8,5 milionu nových účtů, čímž o 40 % překonala společnost své vlastní odhady. Rok 2020 tak zakončila s celkem 204 miliony předplatitelů.

Růst počtu předplatitelů služby Netflix za posledních 5 let. Zdroj: Statista

Netflix se v posledních několika letech výrazně zadlužil, aby vytvořil tolik potřebný vlastní obsah nutný k budoucí prosperitě. Investory tak může potěšit zpráva, že bude moci začít s postupnou redukcí nákladů na vlastní provoz. Netflix také ukazuje, že se vyplatí být na trhu první, přestože se objevuje stále nová konkurence, daří se mu pokračovat v růstu, pro který má i další prostor. Netflixu se daří poměrně umě rozšiřovat obsah mimo území USA, jak se stále více lidí odklání od konzumace obsahu na klasických televizních kanálech.

Výhodou také je, že video platformy nabízejí z velké části svůj vlastní obsah na rozdíl od streamování hudby, kde hraje v podstatě #Spotify a Apple Music hru s nulovým součtem. Netflix se momentálně obchoduje za přibližně 8násobek předpokládaných tržeb na rok 2021, což je v porovnání s další čistě streamovací aplikací #Roku, která se obchoduje za 21násobek, méně než poloviční ohodnocení.

2. Microsoft ($MSFT)

#Microsoft 26. ledna odhalil skvělé výsledky hospodaření, které byly taženy především růstem cloudových služeb. Tržby společnosti za Q4 2020 celkově meziročně vzrostly o 17 %.  Cloudové služby meziročně vzrostly o 34 % na 16,7 miliardy dolarů a tvoří nyní už 39 % celkových tržeb Microsoftu.

Schopnost společnosti rozšiřovat své cloudové podnikání po boku Amazonu změnila v posledních několika letech dramaticky výhled na tradiční technologickou společnost.

Podíl Microsoftu na trhu s cloudovými službami za Q2 2020. Zdroj: Statista

Microsoft navíc nikdy neměl více diverzifikované produktové portfolio. Patří sem takřka bezkonkurenční produkty Office, herní konzole Xbox, bojující na trhu se #Sony a #Nintendo, produkty určené k práci na dálku konkurující společnosti #Zoom nebo #Salesforce, které nedávno akvírovalo #Slack. Všechny jmenované oblasti podnikání vzrostly v posledním čtvrtletí alespoň o 13 %.

Rok 2020 zakončil Microsoft také se 132 miliardami dolarů hotovosti (a jejich ekvivalentů) na účtech. Díky tomu může přemýšlet vedení o dalších investicích, zpětných odkupech akcií a pohodlně vyplatí dividendy ve výši 10 miliard dolarů, což je o 18 % více než v předchozím roce.

Dividendový výnos 1 % tak je dalším drobným, ale přesto bonusem, který je spojen s vlastnictvím jedné z nejcennějších společností na světě, která stále roste.

3. Apple ($AAPL)

Navrhovat jako vhodnou investici #Apple se zdá být podobně jako v případě Microsoftu až příliš snadné. To ale neznamená, že by to nebyla pravda. Společnosti s Cupertina se podařilo meziročně zvýšit své tržby za Q4 o 21 % na 111,4 miliardy dolarů.

Schopnost špičkové společnosti zabývající se spotřebním zbožím zaznamenat podobný růst v průběhu globální pandemie je jeden z důvodů, proč se jedná o nejcennější společnost i značku na světě. Prodej nového iPhone 12, který jako první podporuje 5G sítě se v závěru loňského roku skvěle rozběhl a nyní představuje celých 59 % tržeb společnosti.

5 největších prodejců smartphonů – meziroční srovnání počtu prodaných kusů za Q4 2019 a 2020. Zdroj: Statista

Ani další části podnikání Apple však nespaly. Prodej iPadů vzrostl o 42 %, tržby za prodej Maců pak rostly o 23 %. Prodeje nositelných zařízení stouply o 29 % a služby o 24 %.

Apple se nyní může také chlubit více než 620 miliony předplatitelů svých služeb – Apple Music, Apple TV+, iCloud atd., což je o 140 milionů více než v loňském roce, když se společnosti daří generovat stále více peněz z rostoucí základny zařízení. Apple také svědomitě pracuje na nahrazení čipů #Intel v zařízeních Mac za své vlastní a budoucí uživatele chce oslovit i novými funkcemi ochrany soukromí v zařízeních iPhone.

Pokud stále nejste dostatečně ohromeni jeho růstem a dalšími příležitostmi ve světě, kde jsou lidé přilepeni ke svým chytrým telefonům, pak byste měli vědět, že se Apple může stále pochlubit 84 miliardami dolarů hotovosti na svých účtech. Je tak pravděpodobné, že bude pokračovat ve zpětných odkupech svých akcií.

Akcie Apple v posledním roce vzrostly o 70 %, po ohlášení hospodářských výsledků se však stále obchodují pár procent pod svými historickými maximy. I proto se akcie Apple hlediskem poměru ceny a zisků obchoduje pod průměrem indexu S&P 500.  

#akcie #americkeakcie #investovani #technologickeakcie #akciovytrh #cloudovesluzby #iPhone

Hodnocení: +20
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Microsfit a Apple souhlasím, ale Netflix.. Udrží si Netflix tu pozici kterou má, s ohledem na to, jak vzniká a roste konkurence (zvlášť Amazon, Walt Disney)?

  +3
  • @mrazjan Horko těžko, musel by divákům být schopen konstantně obsahem otevírat pusu (což se mu zatím relativně daří, ne že ne). Ale Disney+ našlo zlatou žílu okolo Star Wars se seriálem Mandalorian. Pokud to uchopí správně a nezklamou už fanoušky jako poslední filmová trilogie, tak ti jim za kvalitní SW seriály, kterých mají v přípravě hned několik, garantovaně utrhnou ruce, protože jde o poměrně hardcore komunitu.

   +1
  • @tomasdurcak A to ještě pominu fakt, že ty filmy co Netflix natočí, tak kvalita je nevalná, ale i přesto je to pak nejsledovanější napříč státy. Navíc Disney+ má i Marvel, což je dojná kráva na peníze... Na druhou stranu se ty streamovací platformy drolí a je otázka jestli to nebude kontraproduktivní. Nikdo nebude platit X platforem. A spousta lidí preferuje "status qou", což je v tuhle chvíli Netflix, takže má tuhle výhodu...

   +1
  • @tomasdurcak Jinak celá ta situace okolo kin a streamovacích platforem je zajímavá.. Ať už historicky, kdy celá vertikála (produkce, distribuce, promítání) byla u filmových studiích a pak to museli rozdělit. A v současnosti to směřuje zpátky k tomu, že filmová studia (ale i Netflix) si tu vertikálu berou zpátky k sobě a zároveň se to přesouvá z kin na intertnet a COVID to jen urychlil. S tím souvisí i ty diskuze o Bondovce, filmy okolo Warner Brothers, Duna atp.

   Pokud to někoho zajímá do detailu, tak skvělý článek na téma kin a vývoje je zde: https://www.moviezone.cz/clanek/40911-tema-posledni-kinar-at-zhasne-promitacku

   0
  • Já jsem byl sám ohledně Netflixu poměrně skeptický, ale poslední hospodářské výsledky ukázali, že jeho výhoda 1. hráče na trhu je opravdu poměrně významná. V Americe asi už moc neporoste i vlivem zmíněného Disney+ a dalších, ale nemyslím si, že by měl přicházet o svou pozici. A dle mého v Evropě bude stále výrazně růst. Ale jedná se o můj názor, takže uvidíme :-)

   0
  • @PatrikKudlacek Netflix mám rád, uvažoval jsem o investici do něj, ale pořád váhám. Stále je možné investovat zajímavě do jiných platforem, včetně divident. Hodně se mluví o 5G, za chvilku začne masivní rozvoj a hráči, kteří se kolem toho motají mají dobré a stabilní výsledky. U Netlifu musí taky člověk docela detailně sledovat 1/4 výsledky z důvodu investic do obsahu a samo předplatitelů. Ale potenciál to asi má ;-)

   +1
  • @Rusi díky za doplnění :-)

   0