6 minut čtení

Bublina jménem WallStreetBets je u konce: Stojí dnes některé silně vyprodávané akcie za nákup?

WallStreet za sebou má dva solidní dny, během kterých se hlavní indexy opět přiblížily k historickým maximům. Na druhé straně trhu jsou však jen slzy a kapesníky okolo komunity snažící se vyhnat nahoru silně shortované akcie. Lze tady něco nakoupit?

Výzva "buy the dip", která značí, že propad daného trhu vlastně není něco negativního, ale spíš unikátní příležitost nakoupit jej za ještě levnější cenu, v posledních dnech patří v komunitě WallStreetBets k těm nejpoužívanějším. I přes tyto výkřiky a sliby o "diamantových rukou", které budou akcie držet minimálně do ceny 1000 $ za akcii, se zdá, že celá tato eskapáda je u konce.

Je dost dobře možné, že na jejím základě dojde k určitým změnám v tom, jak brokeři k podobnému chování retailových spekulantů přistupují. A je možné, že některé společnosti (Robinhood) si z celé situace odnesou nevratně pošlapanou pověst. Návrat cen akcií zpět tam, kam patří, může nicméně vyvolávat otázku, zda se některé z nich nevyplatí za rozumnější cenu, k níž se tyto tituly velmi rychle opět blíží, nyní nakoupit.

Mezi největší oběti včerejších výprodejů patří přirozeně hlavní miláčci komunity WallStreetBets:

1. Akcie GameStop ($GME), které to vlastně všechno minulý týden začaly, včera ztratily závratných 60 %.

2. Hned v závěsu se nacházely akcie AMC Entertainment ($AMC), o kterých jsem se včera vyjádřil poměrně nelichotivě tady. Jejích denní pokles činil přes 41 %.

3. Třetí populární volbou kluků a holek z Redditu bylo BlackBerry ($BB), které včera odchod těchto spekulantů trhu připravil o 21 % hodnoty.

4. Všeobecný úprk z nejznámějších vyšponovaných titulů s sebou vzal ještě několik dalších akcií, jež se v této komunitě těšily oblibě. Byli mezi nimi mimo jiné Nokia ($NOK) či iRobot ($IRBT) s poklesem přes 7 %, Virgin Galactic ($SPCE), který ztratil téměř 10 % a Workhorse ($WKHS), jež odepsal 12 %.

Zatímco někteří zatvrzelí fandové (nebo blázni?) nadále drží své akcie GameStopu nakoupené za více než 300 $ za kus a věří, že cena se k nim vrátí...

Téměř 76 % obchodního účtu v kýblu... zdroj: Reddit
Mínus milion dolarů za poslední týden... zdroj: Reddit
Titulek k tomuto snímku: "GME YOLO/FOMO moje druhá hypotéka! Neprodám! Mimochodem, pozice byla verifikována a skutečně existuje... zdroj: Reddit

... je na místě říct si, že o tomhle konci se mluvilo od začátku a ukázalo se, že v případě těchto snah o manipulaci cen se trh i nadále drží historických zkušeností a reaguje stejně jako vždy. Zároveň by mělo jít o cennou zkušenost pro všechny dlouhodobé investory, kteří pouze přihlíželi, ale zatím něco podobného na vlastní oči neviděli. Tady vidíte, že na fundamentech a byznysu dané firmy skutečně záleží, a pokud se je trh (resp. lidé, kteří ho tvoří) náhodou rozhodne ignorovat, dříve či později stejně dojde k nápravě.

Chytří a zkušení krátkodobí spekulanti se samozřejmě na takové show dokáží slušně přiživit. Mnohem častěji se jí však účastní (stejně jako v tomto případě) převážně začátečníci, kteří ani pořádně neví, co dělají, nemají žádnou jasnou strategii a nakonec skončí jako těch nešťastníků nahoře, kteří aktuálně na svém účtu drží otevřenou ztrátu ve výši třeba 76 % jeho celkové hodnoty. Takhle mimochodem smysluplný risk ani money-management nevypadá.

Dá se z trosek WallStreetBets zachránit něco použitelného?

Ale zpět k našim červenajícím se akciím. Zatím to vypadá, že veškeré snahy hnát cenu do nebes jsou u konce a ta se tak spíš brzy vrátí zpět na své původní hodnoty. Respektive je klidně možné, že po nesmyslně velkém růstu nyní cena v rámci dalších panických výprodejů spadne až příliš nízko a z dane akcie se rázem stane vlastně docela zajímavý nákup.

V tomto případě je ale zcela zásadní, o kterou společnost by mělo jít. Když se podíváme na zmíněné tituly, které včera dostaly za uši, minimálně od prvních dvou bych se spíš držel stranou. Původním důvodem, proč si je Reddit pro své hrátky vybral, byla totiž skutečnost, že na nich seděly poměrně výrazné short pozice. A ty tam nebyly jen tak zbůhdarma, ale proto, že si nemalá část investorů (jak víme, šlo i o pozice hedgeových fondů) myslela a stále myslí, že byznys model těchto firem v současné podobě nemá valnou šanci na přežití.

Stručně řečeno, kamenné obchody GameStop s videohrami jsou dnes již ve srovnání s digitálním a online prodejem tak zastaralé a překonané, že ho nezachrání ani chvilkové zlepšení situace způsobené vydáním nové generace konzolí Playstation a Xbox. A co se týče AMC, o tom se vše podstatné dozvíte v již zmíněném včerejším článku.

Osobně nejsem příliš velkým fanouškem ani iRobotu. Jasně, Roomba je dneska velice populární produkt, který se prohání po podlaze každého druhého bytu či domu. A zatím to vypadá, že spotřebitelé jsou ochotni si za tyto kvalitní produkty připlatit. Nejsem si ale úplně jistý, že jde o segment, v kterém se nedokáže prosadit i výrazně levnější konkurence, která by iRobotu mohla přetáhnout část zákazníků a uzmout si pro sebe slušnou část trhu.

Co se týče zbývajících společností BlackBerry, Nokia, Workhorse a Bransonova Virginu, rozhodně se mohou pochlubit větším růstovým potenciálem. Ale jde pouze o potenciál. Ve všech čtyřech případech jde totiž stále o relativně vysoce spekulativní nákup. 

Jak BlackBerry, tak Nokia se do jisté míry stále snaží najít svůj nový hlavní byznys, v kterém by dokázaly prorazit zpět na výsluní. A jak Workhorse, tak Virgin Galactic mají sice ambiciózní plány na potenciálně velmi úspěšné byznysy (o potenciálu Virginu jsem už dříve psal tady), ale ty jsou stále relativně v plenkách a na cestě je bude čekat ještě hromada překážek, které mohou veškeré snažení zhatit. 

Pokud bychom se tedy měli bavit o nákupu některé z těchto akcií, část je pro mě neakceptovatelná a část beru jako rizikovější investici. Nicméně nejde až tolik o mě, jako spíš o to, zda si mezi těmito společnostmi dokážete najít takovou, jejímuž byznysu a budoucímu úspěchu jste ochotni bezmezně věřit. Žádná garance tady jako vždy neexistuje, ale jestliže vám vaše vlastní analýza a přesvědčení říkají, že ten Virgin nebo Nokia (pouze příklady) za to stojí, pak by zřejmě bylo na místě sledovat aktuálně jejich cenu. Zatím je totiž cena oproti stavu před dvěma týdny u všech zmíněných akcií stále relativně vysoko. Její další propad by ale mohl znamenat, že si zvolenou akcii budete moci koupit za atraktivní cenu, v kterou jste možná na začátku roku už ani nedoufali.

#investovani #akcie #wallstreetbets #spekulace #shortsqueeze #bublina #vyprodej #buythedip #gamestop #amc #blackberry #nokia #irobot #workhorse #virgingalactic #spekulace