01.01.2021 6 minut čtení

Má smysl investovat letos do téhle potenciální "Tesly leteckého průmyslu"?

Někdy může být sázka na nejistou, těžko hodnotitelnou společnost s masivní šancí vytvořit zcela nový, mnohamiliardový trh vlastně smysluplná. Něčím podobným byla ostatně ještě před pár lety i Tesla.

Dnes se ale ze země zvedneme vysoko do nebe. Vlastně až do vesmíru, z kterého by již brzy mohly začít pršet doslova miliardy dolarů na Richarda Bransona a jeho Virgin Galactic ($SPCE). Jak už jsem uvedl, hodnotit dnes takovou společnost, která nemá téměř žádné příjmy, svůj zásadní produkt - vesmírnou loď pro turisty - má stále v procesu testování a dnes vlastně nikdo netušíme, jak budou její příjmy či marže vypadat ve chvíli, kdy se její byznys konečně rozjede, může být obtížné. To ale neznamená, že je to nemožné a že do Virgin Galactic racionálně nelze investovat ani korunu.

O co se Virgin snaží?

Aktuálně jsou známy dva hlavní produkty, které Virgin Galactic vyvíjí. Prvním je vesmírná loď VSS Unity, která by měla zákazníky společnosti vynést do vesmíru, přičemž letenka na "cestu ke hvězdám" je vyjde na 250 000 dolarů. To může znít jako astronomická cena, avšak o vesmírný turismus je rozhodně zájem a i když Virgin zatím nevzlétl ani k jednomu komerčnímu letu, již nyní si letenku zamluvilo 600 zájemců, kteří na zálohách společnosti zaplatili celkem 83,2 milionu dolarů.

Druhým produktem, na který si počkáme o trochu déle, je dopravní letoun schopný dosáhnout rychlosti Mach 3, který by dokázal dopravit 9 až 19 lidí ve výšce asi 18,3 km do cílové destinace nesrovnatelně rychleji, než to zvládnou dnešní komerční dopravní letouny. Například let z Los Angeles do Tokia by místo 12 hodin měl trvat jen 3-4 hodiny. A cesta z New Yorku do Londýna by takovému stroji zabrala jen 2,5 hodiny. Aktuálně stále probíhá designová fáze tohoto projektu, ale stejně jako v prvním případě zde potenciál v případě úspěšné produkce rozhodně nechybí.

Jak vesmírný turismus, tak vysokorychlostní cestování napříč naší planetou má v případě, že jej někdo dokáže dělat uskutečnit a dělat spolehlivě, šanci stát se velmi rychle velmi lukrativním byznysem.

Miliardová příležitost

Ve své nedávné prezentaci pro investory management Virgin Galactic prohlásil, že očekává, že by z každého kosmodromu, který by společnost provozovala, mohlo do vesmíru zamířit až 400 letů s turisty ročně, přičemž roční příjem z každé lokality by činil 1 miliardu dolarů. Virgin má aktuálně k dispozici jen jeden kosmodrom, ale do budoucna plánuje vybudovat jich mnohem víc napříč celým světem. Potenciálně by jich tak mohlo být klidně pár desítek, což vytváří jasný obrázek o tom, jak velký potenciál management v tomto byznysu vidí.

Mimo příjmy za letenky od pasažérů Virgin Galactic zároveň již dnes generuje příjmy ze smluv s americkou NASA, která má zájem využívat nákladový prostor lodí Virginu během komerčních letů pro testování svých pokročilých technologií. Dohoda z loňského listopadu o této spolupráci Virginu již nyní zaručeně vygeneruje 45 milionů dolarů. A v případě úspěšných letů není jistě vyloučeno, že by spolupráce mohla pokračovat - NASA ostatně svou ochotu spolupracovat se schopnými soukromníky na poli letů do vesmíru v poslední době opakuje zas a znovu.

O potenciálních příjmech z nadzvukové letecké dopravy zatím lze jen spekulovat, jelikož se realitou určitě nestane ani letos, ani příští rok, ale spíš v řádu let. To vesmírný turismus teoreticky od reality dělí jen pár dalších úspěšných testovacích letů, což může být důvodem, proč investoři dnes mají zájem platit za akcie společnosti a její valuace 5,6 miliardy dolarů jim přijde v pořádku. Potenciál vysokorychlostní letecké dopravy je tak dnes spíš potenciální třešinkou na dortu.

Virgin Galactic na Wall Street vstoupil 28. října 2019 skrz spojení se SPAC.

Dává to smysl?

Letecký průmysl čeká na nějakého nového "čistokrevného" disruptora ve stylu Tesly, který by největší hráče nadzvedl ze židlí, již celé dekády. Pamětníci si možná vzpomenou na Concorde, což byl sice na svou dobu úžasný, ale v důsledku neudržitelný projekt. A co se týče vesmírného průmyslu, může se Virgin stát de facto tvůrcem tohoto zcela nového byznysového segmentu v rámci cestovního ruchu.

A tak i když o potenciálních dlouhodobých příjmech Virgin Galactic mnoho konkrétních informací nemáme, je očividné, že společnost okolo sebe vytváří zajímavý, nový trh a již samotná idea řadě lidí stojí za to, aby si objednali letenku a složili tučnou zálohu.

Zrovna tento měsíc čekají Virgin další testovací lety, a pokud dopadnou na výbornou, mohli by první platící zákazníci na palubě VSS Unity odstartovat z kosmodromu společnosti v americkém Novém Mexiku již v letošním druhém kvartálu. Tento případný počin by pro Virgin Galactic znamenal otevření zcela nové kapitoly růstu.

Při pohledu na to, co dnes dělá SpaceX nebo na miliardy, které do své vesmírné společnosti Blue Origin lije Jeff Bezos, nevypadá myšlenka vesmírného cestování jako poměrně běžné věcí v řádu několika let nijak zvlášť přitažená za vlasy (byť asi stále nepůjde o nijak levnou záležitost). Stejně jako v případě všech ostatních veleúspěšných "narušitelů" zavedených tržních pořádků ale bude z celé této nové vlny nejvíc těžit pouze lídr a tedy i tvůrce tohoto nového trhu - což se v tuto chvíli zdá být s přehledem právě Virgin Galactic. Už tato skutečnost samotná by z Virginu měla pro všechny milovníky "disruptor akcií" udělat zatraceně zajímavou společnost.

Virgin podle mě nelze vnímat jako nějakou další leteckou společnost. Potenciál společnosti neleží jen v oblacích, ale i nad nimi, kde může rychle vytvořit zbrusu nový trh. A pokud se jí následně podaří zisky z vesmírného turismu reinvestovat do výroby nadzvukového dopravního letounu, mohl by růst Virginu opět akcelerovat.

#investovani #akcie #portfolio #virgingalactic #richardbranson #disruptor #trend #vesmir #turistika #cestovniruch #letectvi #potencial #vesmirnyturismus #nadzvukoveletani #novytrh

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ahoj,jen pár upřesňujících informací k článku:- na leden nejsou naplánovány žádné lety, probíhá vyšetřování prosincového nezdaru. Jakmile budou vědět, co bylo za problém, bude další let. To by měl být poslední testovací a pak dostanou oprávnění pro komerční lety. První komerční let bude na palubě přímo Branson.Důležitý milník pro 2021 bude dokončení druhé lodě. Za upozornění stojí i to, že vše zavisí na úspěchu VSS Unity. Pokud to zapíchnou do pouště jako VSS Enterprise, tak je konec. Je to sázka na jednu kartu.

    +4
  • Za tu cenu se v portfoliu par kousku klidne muze povalovat :-)

    0