Někteří z mých pravidelných čtenářů si možná pamatují, že jsem letos 9. ledna psal článek s názvem "2 akcie s nejistou budoucností, kterým bude lepší se letos bez ohledu na vývoj pandemie raději vyhnout", kde jsem paradoxně zmínil právě dnešní miláčky Redditu $GME a $AMC, za což jsem si samozřejmě minulý týden vyslechl pár posměšků.
Nicméně při pohledu na $GME včera a dnešní premarket na cca 185 dolarech si říkám, že muzika už možná brzy přestane hrát, ale židle mezitím z parketu někdo všechny odnese.
Nevím, jak moc máte nakoukané grafy nebo historické short-squeezy a bubliny, ale pohled na oba favority z pohledu posledních 12 měsíců chtě nechtě ukazuje, že jde o poněkud nezdravý růst, jehož další cíl by měl být více než jasný.
Je vcelku jedno, jestli k tomu dojde dnes, do konce týdne nebo do půlky února. Dříve či později ale retailu dojde kapitál či zájem, nebo se rozhodne přesunout na jiné trhy typu stříbra, načež se dav začne za zisky hnát tam, kde ještě astronomický růst nenastal, a tyto původní pozice čeká postupné uzavírání.
Pokud bych ale měl z doposud horečně nakupovaných akcií vypíchnout jednu, u které bych byl extrémně opatrný, byl by to rozhodně (opět) provozovatel kinosálů AMC Entertainment Holdings ($AMC). Když totiž půjdeme do důsledků a podíváme se nejen na riziko bankrotu (které je po těchto růstech logicky - aspoň dočasně - relativně zažehnáno), ale i na nějakou budoucí perspektivu, která těmto společnostem zůstane, až za sebou poslední "Vlk z Redditu" zavře dveře, jeví se AMC Entertainment jako velmi pesimistický příběh, jehož bych rozhodně nechtěl být součástí.
Všeobecně bych se dnes přikláněl k názoru Michaela Burryho (sám investor v GameStopu), jež je de facto v souladu i s mým dalším názorem ze začátku roku, kdy jsem psal o tom, co dělat s akciemi Tesly, pokud vám loni vynesly obrovský zisk: Ve chvíli, kdy se vám podaří trefit něco tak bezprecedentního a dostat se do situace, kdy váš otevřený zisk má potenciál reálně vám změnit život, je potřeba spolknout chamtivost a začít myslet na sebe a na to, jak si tento zisk ochránit - což v případě takto volatilních trhů, jakými jsou dnes $GME a $AMC zpravidla znamená okamžitý prodej.
Ale pokud bych si měl vybrat jen jednu jedinou akcii z celého dnešního fondy shortovaného balíku, který WallStreetBets vehementně nakupují, z které bych se s případným ziskem určitě chtěl dostat co nejdříve, byla by to AMC, a to hned z několika pro mě pádných důvodů:
Do nebe volající tržní valuace
Akcie AMC letos přidaly masivních 525 % a při uzavírací ceně 13,30 $ z 1.2. se chlubí valuací 4,5 miliardy dolarů. Známé příjmy za posledních 12 měsíců (tedy do loňského Q3 a bez zatím nezveřejněného Q4) činí 2,26 miliardy dolarů. Poměr ceny vůči příjmům (P/S) tak dosahuje zhruba čísla dva. Což na první pohled nevypadá zase tak špatně (index S&P 500 má aktuálně P/S okolo 2,7), jenže jde o další ukázku toho, že spoléhat se na jeden nebo dva indikátory je chyba.
P/S totiž v případě AMC říká pouze A, ale nedodává B, což jsou velmi bídné ziskové marže a ještě bídnější vyhlídky na další růst jak příjmů, tak zisků. Pokud se vrátíme do loňského podzimu a posledních známých hospodářských výsledků společnosti, AMC meziročně přišla o 91 % příjmů, jelikož pandemie koronaviru kompletně zastavila prodeje lístků do kin (a zároveň víme, že od Q3 až do dneška je situace více méně stejná) a ztráty jdou do miliard dolarů.
Management byl už před short-squeezem hlavou v oblacích
Byť už loni vedení společnosti dokonce přiznalo, že má velké pochyby o tom, že společnost bude schopna v nezměněné podobě i po otevření kin pokračovat ve svém byznysu, dnešní rétorika je o poznání optimističtější. Výkonný ředitel Adan Aron dle svých komentářů z poslední doby věří, že rok 2021 bude pro AMC znamenat návrat k normálnímu provozu. Zároveň věří, že se mu podaří až do otevření kin udržet firmu v chodu, a to zejména proto, že v prosinci od investorů a věřitelů AMC vybralo dalších 917 milionů dolarů.
Jeden z hlavních investorů v AMC, Silver Lake Group, zároveň v lednu převedl své konvertibilní dluhopisy v hodnotě 600 milionů dolarů na akcie při ceně 13,51 $ za kus. Tím se sice akcie naředily, nicméně šlo o další krok s cílem ulevit dluhům AMC, jež činily už v loňském Q3 nemalých 5,8 miliardy dolarů. Společnost dále čelí provozním závazkům spojeným s odloženým nájemným za své pronajaté prostory s kinosály. Na těch již v Q3 pronajímatelům dlužila dalších 4,9 miliardy dolarů.
Jedinou reálnou cestou ven z tohoto dluhového pekla a konstantního balancování na dohled bankrotu je tak dostatečná vakcinace veřejnosti, získání skupinové imunity a opětovné otevření kin. Americký Roman Prymula Dr. Anthony Fauci odhaduje, že život by se zpět do normálu mohl vrátit do konce roku 2021. I pokud by ale AMC tak dlouho přežilo, čeká společnost posléze další zásadní problém, na který už však žádná vakcína zřejmě nepomůže.
Filmová branže prochází streamingovou revolucí
Stejně jako v případě loňského rozmachu digitalizace či home office napříč celým pracovním trhem, což jsou fenomény, které s námi jisto jistě aspoň částečně zůstanou i po konci pandemie už navždy, prochází podobnou transformací od loňska i svět filmových blockbusterů, na které lidé až doposud byli zvyklí stát fronty právě i před kinosály AMC. Místo nich si dnes ale celý svět již téměř rok zvyká na to, že si filmový zážitek i úplně nové premiéry může vychutnat i ve svém obýváku třeba skrz Netflix ($NFLX).
Pomineme-li tedy velké naředění akcií (jež pravděpodobně nadále poroste) a obrovský dluh, který bude finanční výsledky AMC dlouhodobě táhnout k zemi, existuje tady reálné riziko, že ani po otevření kin se již tento byznys nikdy nevrátí ke své předchozí slávě. Celý tento segment ostatně dlouhodobě vykazuje mírný pokles, jak se lidé přeorientovávají na sledování filmů z různých online zdrojů. A je tedy možné, že pandemie pouze akcelerovala nevyhnutelné, když velké hráče na poli kinematografie donutila, aby zamakali na vývoji vlastních streamovacích platforem.
Dnes už se nacházíme v situaci, kdy studio Warner Bros plánuje všechny letošní filmové premiéry spustit na své streamingové platformě HBO Max ve stejný den, jako v kinech. Další gigant Walt Disney loni na podzim zase oznámil, že chystá reorganizaci své mediální divize, která se od nynějška místo premiér v kinech bude primárně zaměřovat na streamování, což dává smysl, jelikož streamovací platforma Disney+ zažívá v poslední mrocemasivní růst platících diváků. A podobným směrem mají namířeno i Universal Studios, jež loni v červenci s AMC podepsaly dohodu, dle které mohou své snímky začít nabízet "on demand" nikoliv dosavadní 3 měsíce, ale již 3 týdny od jejich premiéry v kinech.
Zkrátka a dobře, bez ohledu na vývoj ceny akcií bych byl okolo AMC velice opatrný, protože i ten GameStop má díky obměně představenstva a šanci transformace na víc e-commerce/esportově založený byznys aspoň hypoteticky naději, že úplně nezaspí dobu a dokáže se ze současného stavu vyhrabat. Co ale bude s byznysem založeném na kinosálech, když se třeba 30-50 % spotřebitelů po pandemii rozhodne, že vlastně do kina nemusí, protože si dokáží hostinu u filmu mnohem levněji udělat i doma, nechci domýšlet.
Takže pokud by se mi hypoteticky na takto zbídačené společnosti podařilo díky aktuálnímu euforickému short-squeez něco pěkného vydělat, na nic bych se asi neptal, vzal kufřík s penězi a utíkal je dát na nějaké bezpečnější místo, kterých je popravdě na akciovém trhu nepočítaně.
#investovani #wallstreetbets #amc #kino #shortsqueeze #bublina #fundamenty #analyza #bankrot #ucetnictvi #financnivykazy #zadluzeni #byznysmodel #filmovyprumysl #streamingoveplatformy #warnerbros #hbo #waltdisney #netflix #universalstudios #digitalizace
Popravdě, shodli jsme se včera s kolegou, že ten subreddit je prosté letadlo. Určitě si mnoho z vás pamatuje na letadla na přelomu tisíciletí. Jde o to brzo nastoupit a ostatní vás už svezou. Bohužel pro ten zbytek osazenstva...
@vaclavAdam Ano, je to v podstatě pump and dump, akorát v novém kabátku. ?
To je naprostá pravda, ta čísla jsou ukrutná. Kdo do tohohle movementu nalil svoje úspory, tak potěš pánbůh.
@vojtechTomiska No, těm lidem, co na Redditu psali, že přesvědčili i rodiče, aby dali úspory do GameStopu, přeju, aby už byli dávno venku. ?
@tomasdurcak skoro každý, když začínal se učil a mnohdy tratil. Chybami se člověk učí a příště bude opatrnější ??
@Petrbednarcz Je určitě lepší se poučit z chyb cizích než z vlastních. Ale funguje oboje. I já musel v životě narazit abych se stal tím čím jsem nyní. Poznámka: Krypto vyškolilo nejednoho z nás ?
@Petrbednarcz Tam jde o to, že hedgefundy uměle snížily cenu $GME, což by se mělo do nějaké doby projevit. Takže úplně bez šance bych to nenazval.
@Petrbednarcz Zaplatit "školné" je určitě na místě. Ale ty začátečnické chyby by neměly vyústit v to, že člověk vyluxuje celý účet, nebo nedej bože přijde o peníze, které vlastně může potřebovat či nejsou jeho. To bych považoval za velký vykřičník v money-management strategii i mentalitě.
@tomasdurcak lenze WSB je komunita, ktora narastla o 8 milionov ludi za posledny mesiac... predtym tam boli najma obchodnici, ktori pracovali s options a pakovym efektom, a 80% (asi..) postov boli tkz. "loss porn".Teraz pri scrollovani skrz komunitu vidim deti, ktore maju 16 rokov a obchoduju na pakovy efekt akcie GME. To uprimne nema s money-managementom nic spolocne.Ludia ako deepfuckingvalue, ktori spravne analyzovali a drzali GME dva roky, tak tym tlieskam, ale vyprovokovali movement, kde "samo zvany retardi, maju diamantove ruky a nikdy nepredaju, lebo ide o princip". Peter Schiff to v podcaste s Meet Kevinom povedal celkom spravne (parafraza): respektuje ich nasadenie a boj proti skorumpovanym hedgefundom, ale drviva vacsina z nich ostane drzat takmer bezcennu akciu, pocas coho sa vdaka nim nabalia inteligentnejsi cleni WSB a kludne aj niektori nenasytny obchodnici z hedgefundov.
Skvělý! Díky... jsem zvědav na dozvuky WSB
Ale těm chlapcům z wallstreetbets přece vůbec nejde o dlouhodobé investování. Vybrali si akcie, které byly hodně shortované, a začali hromadně vybízet drobné obchodníky k nákupu, aby vyvolali tzv. short squeeze. Tzn. donutili obchodníky držící short pozice (hlavně hedge fondy, kteří v tom byli hodně namočení, protože se domnívali, že GameStop nejspíš brzy zbankrotuje) je se ztrátou uzavřít a tím se cena vyšroubovala ještě víc atd. Je to pěkná věc, pokud jste ve správnou chvíli na správné straně ?
Dnešní premarket zatím ukazuje na konec pohádky WBS
@pavelSchroder Dávalo by to smysl.
Pane Socho, děkuji za článek. Vypadá to, že Apple chytil druhý dech. Ještě před rokem se hodně mluvilo o tom, že jejich drive a inovativnost vysychá...o dobrých prodejích nového iPhonu vím, ty brýle pro mě jsou novinkou. Mám obavu, aby tenhle výrobek nenarazil na legislativu kvůli kameře. A jestli se to bude prodávat nejen geekům. Přeci jen - kdo by chtěl, aby mu kompjůtr permanentně "kecal do života"...já bych to asi, ač brejlovec, nechtěl.
A co pánové říkáte na BB? Je to taky nejhorší akcie nebo se ji vyplatí držet roky? ?
Začali se zabývat bezpečností, možná, že půjde nahoru, ale zisk jim spadl pod nulu, takže já bych na ně nesázel...
BB se vydala do oblasti autonomních vozidel, původní impuls k růstu ceny byla zpráva ohledně partnerství s AWS a pak přidali spolupráci s Baidu... Těžko říct, jestli jim to pomůže vstát z mrtvých nebo ne.