8 minut čtení

2 akcie s nejistou budoucností, kterým bude lepší se letos bez ohledu na vývoj pandemie raději vyhnout

Byť se očekává, že vakcinace lidstva pomůže pandemií zasaženým segmentům zotavit se zpět na úroveň před pandemií, nemyslím si, že to bude pravda ve všech segmentech. A některé už se na úroveň před pandemií dost možná nevrátí nikdy.

Na trzích nyní jedna skupina akcií roste na nová mnohaletá či historická maxima, zatímco druhá se zuby nehty snaží oddálit bankrot. V obou případech však investoři okolo těchto tickerů krouží s jednou myšlenkou - snu o gigantickém zhodnocení, které jim přinese odklizení nemoci COVID-19 a vypořádání se s pandemií.

Mezi ekonomicky nejhůře zasaženými akciemi se však nacházejí i takové, u nichž se nad reálným zotavením vznáší velký otazník. I proto bych se do jejich nákupu letos zřejmě za téměř žádných okolností nepustil, případně bych silně zvažoval jejich výprodej z portfolia, jelikož rizika v tomto případě převažují potenciální růst. Za nejjasnější příklady tohoto rizika nezotavení považují tyto dvě společnosti:

GameStop ($GME): Za mě game over!

Videoherní průmysl zažívá masivní globální boom a letošní rok, v němž spousta z nás seděla zavřená doma a nudila se, nebyl výjimkou. Pro společnosti, jako je GameStop, se navíc na obzoru objevil zásadní byznys v podobě nové generace herních konzolí od Microsoftu (Xbox Series X) a Sony (Playstation 5). Ty s sebou přináší i novou vlnu vlajkových her, které by měly maloobchodnímu prodejci, jako je GameStop, pomoci bez problémů pandemické ztráty zvládnout.

Vývoj akcií GameStop za posledních 12 měsíců; zdroj: Tradingview

Nejsem si ale jistý, že tomu tak opravdu bude. Herní průmysl se velmi rychle vyvíjí a zaspat dobu ve stylu Nokie není žádný problém. Velká část dnešních hráčů se například intenzivně orientuje zejména na mobilní hry, kde žádného externího maloobchodního prodejce nepotřebují. A co se týče nákupu nejnovějších titulů na PC či konzole, vlastně neexistuje jediný důvod, proč byste měli chodit do nějaké lokální prodejny s hrami. Všechny hlavní konzole vám už dnes nabízejí své online obchody s možností rovnou si koupenou hru stáhnout skrz chytrou televizi přímo na konzoli. A v případě počítačových her trh poměrně pevně ovládají rovněž online obchody s možností přímého stažení her jako Steam, Origin, Epic Games Store, Uplay či Windows Store. Jinými slovy, kamenné prodejny společnosti GameStop se s každým dalším rokem stávají zastaralejšími a loňský rok je v tomto ohledu odsunul na hranici pravěku.

Jasně, GameStop nezaspal dobu tak moc, že by neměl vlastní digitální obchod, ale neexistuje jediný pádný důvod, proč by hráči měli využít této možnosti místo srovnatelných nebo i lepších alternativ, které jsem zmínil výše. Jediným pozitivem byznysu GameStopu je aktuálně absolutní globální nedostatek nových konzolí, který nutí hráče hledat veškeré možné alternativy. Jakmile ale trh letos zaplaví dostatek Playstationů a Xboxů, důvod zajímat se o GameStop pro hráče opět zmizí.

Ve společnosti má aktuálně 13% podíl aktivistická investiční firma RC Ventures, jejíž manažér Ryan Cohen se GameStop snaží dokopat k tomu, aby se kompletně vykašlal na fyzické obchody a začal raději s pomocí své léta budované a ověřené značky, která ještě neztratila všechen lesk, budovat něco skutečně úžasného na online trhu s hrami. Z pohledu aktuálního stavu a zaměření GameStopu jde o tak šílenou myšlenku, že by to vlastně nakonec i mohlo vyjít. Ale pouze za předpokladu, že $GME bude ochoten Cohenově vizi točící se mimo jiné okolo využití streamovacích platforem pro hry či pořádání esportových turnajů pod hlavičkou GameStopu, naslouchat.

Avšak nic z toho, co společnost provedla v posledních letech, mě nepřesvědčuje, že se management již probudil a je ochoten začít se bavit o zcela novém byznys modelu, který by měl ve 20. letech 21. století šanci uspět.

Akcie GameStopu v loňském roce ztrojnásobily svou hodnotu, ale pro mě jde o růst vstříc vzdušným zámkům, které reálně vůbec neexistují. Společnost se nepokouší o žádnou úžasnou a odvážnou otočku, ale pouze se veze na momentální, krátkodobé mánii okolo nové generace konzolí, která se však odehrává na celém trhu. Pod kapotou tohohle značně ojetého vozu se ale žádné změny neodehrávají. A pokud se vedení nerozhodne kývnout na radikálně odlišný dlouhodobý plán, nemají kamenné obchody s videohrami v dnešní době již žádnou kloudnou budoucnost, která by stála za investici.

AMC Entertainment ($AMC): Tady už možná běží závěrečné titulky

Řetězec kin AMC nebyl v žádné hvězdné formě ještě před tím, než pandemie v březnu kina prakticky na celém světě uzavřela. Když pak po první vlně kina mohla znovu otevřít, neměla vlastně až na pár větších filmů co hrát, jelikož všechna velká hollywoodská studia své produkce rovněž kvůli pandemii buď odložily na příhodnější období, kdy lidé do kin přijdou, anebo se již poohlížely po způsobech, jak kina kompletně obejít a dostat své snímky k divákům skrz stále populárnější streamingové služby. AMC mezitím každý měsíc v lockdownu na náklady pálí hotovost ve výši 100 milionů dolarů, což firmu již ve snaze odvrátit bankrot donutilo k naředění akcií novou emisí za účelem získání kapitálu i nákladnému zadlužení.

Vývoj akcií AMC za posledních 12 měsíců; zdroj: Tradingview

V současnosti se AMC pokouší vyjednávat se svými věřiteli i pronajímateli ve snaze udržet se ještě nějakou dobu nad vodou, než pandemie definitivně poleví. Cílem je přežít až do chvíle, kdy se filmový průmysl opět probudí k životu a začne vypouštět jeden lákavý blockbuster za druhým, díky čemuž se do kin začnou lidé hrnout stejně jako za starých časů. Čas ale běží a hrozba bankrotu stále zůstává ve vzduchu. Nemluvě o tom, že první experimenty s premiérami na streamingových platformách vykazují více než zajímavé výsledky.

Pokud AMC dojdou peníze ještě před tím, než se pandemie zklidní a kina budou moci opět otevřít s atraktivní filmovou nabídkou, současní akcionáři budou mít smůlu. Akcie AMC, které dnes případně držíte v portfoliu, nebo které si zítra koupíte v domnění, že jsou zajímavě levné a mohli byste vydělat na jejich zotavení, v takovém případě skončí na nule. Je sice možné, že se značka AMC v nějaké formě vrátí, ale již s novým vedením, odlišnou kapitálovou strukturou a zcela novými akcionáři.

Připomeňme rok 2009, kdy do bankrotu sklouzla automobilka General Motors ($GM). Původní akcie spadly na nulu a nahradila je zbrusu nová emise akcií od firmy s drobně odlišným názvem. Stará General Motors Corporation dnes nemá na současnou General Motors Company, LLC. žádné finanční vazby a původní akcionáři od této nové firmy neviděli ani dolar. Stejný scénář proběhl i v případě prodejce fotografů Eastman Kodak ($KODK), který nemá až na nápadně podobný název absolutně nic společného s původní společností Kodak s tickerem EK, která rovněž skončila v bankrotu. GM stále ve svých závodech montuje Chervolety a Cadilaccy a Kodak stále produkuje tiskařské vybavení a farmaceutické materiály, ale původním akcionářům jejich zbankrotovaných předchůdců zůstaly místo akcií s hodnotou jen bezcenné cáry papíru.

Velmi podobný scénář je aktuálně na obzoru i pro AMC. Proto nedává absolutně žádný smysl riskovat 100 % své investice ve společnosti na pokraji bankrotu. A i pokud společnost pandemii přežije, její pre-pandemický byznys nepochybně obdrží ránu od nového fenoménu filmových premiér na streamingových platformách. Například studio Warner Bros. již na začátku prosince avizovalo, že všechny velké chystané premiéry v roce 2021 se ve stejný den, jako v kinech, objeví i na HBO Max. Je sice pravděpodobné, že fandové špičkového audiovizuálního zážitku budou do kin chodit i nadále, ale nikdo vlastně neví, jak velká část původních návštěvníků kin začne stále častěji raději volit pohodlí vlastního obýváku, když si v televizi budou moci očekávanou filmovou novinku pustit ve stejný okamžik, v který ji začnou promítat kina. Ruce pryč.

#investovani #akcie #pandemie #zotaveni #maloobchod #kamenneobchody #videohry #gamestop #konzole #ecommerce #steam #epicgames #origin #digitalizace #maloobchod #streaming #esports

Hodnocení: +24
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.