07.01.2021 9 minut čtení

Držíte po loňsku velké zisky v Tesle či dalších růstových rekordmanech? Zvažte s pozicemi tento krok

Loňský rok na trzích proběhl takovým způsobem, že i řada nováčků, kteří do nich po rozjezdu pandemie skočili a nakoupili na jaře či v létě akcie některých populárních jmen, dnes pravděpodobně drží nemalé ziskové pozice. Co s nimi dál?

Vydělali jste na akciových vítězích? Gratuluji!

Každý, kdo během loňského roku tipoval nebo rovnou vlastními financemi spekuloval na to, že Tesla ($TSLA) už ale tentokrát definitivně našla svůj strop a dál růst "nemůže", se vždy mýlil. Něco podobného zažily i další akcie, kterým však na rozdíl od Tesly do karet poměrně slušně hrála pandemie, jako je Zoom ($ZM) či až do loňska méně známé a hodnotné akcie jako Moderna ($MRNA), Novavax ($NVAX), ale i řada dalších.

Řekněme, že jste tyto akcie loni na jaře prozíravě nakoupili a během roku pak nevěřícně…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +37
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Jedním z oblíbených řešení růstových investorů je postup, kdy odprodají třeba 50% nerozděleného zisku - tím si zajistí slušný výnos a část pozice drží pro případný další růst...

  +19
  • @Stan1000 Ano to je taky možnost, já raději řeším v rámci money managemetnu celou pozici.

   0
 • U akcií které takto letí nahoru, a mají procentuální nárůst v trojciferných číslech, často vyberu vklad takže jsem na nule a případný pád pak tolik nebolí. Čili například při zdvojnásobení ceny jsem půlku pozice prodal. Pak už upouštím dle uvážení třeba při každých +50%.

  +6
  • Ano rozumím, v podstatě podobný přístup, jaký zmiňoval výš p. Socha. Já většinou řeším u pozici R:R poměr 3:1 a výš a když si začnu odprodávat části dříve, udělá mi to v těch poměrech trochu zmatek, takže zpravidla raději řeším pozici jako celek a její stop-loss/případně profit target.

   0
 • Jináč super článek. Spoustu lidí co letos při poklesu začalo by se nad tím mělo zamyslet.

  +3
 • Mockrát děkuji za tento článek.Zrovna včera jsem uvažoval co s akciemi $TSLA (+280%) a $NIO (+300%). Svádí mě chamtivost, že akcie porostou dál a dál, ale dám si nějaký rozumný stop-loss na 200%, protože u té Tesly se mi líbí to, že jí každý zpochybňuje, ale stále nepřichází ona slibovaná obří korekce. Tímto bych si pojistil alespoň krásný zisk a mohl bych v klidu spát. Korekci asi očekáváme všichni, ale osobně si nemyslím, že se bude rovnat kolapsu akcie.U NIO udělám to samé. Zde ale věřím filosofii automobilky, která pracuje s výměnnými nabitými bateriemi na "čerpacích stanicích".

  +2
  • Na výměnu baterií je tu precedence. Tesla tento způsob nabízela, ale nikdo to nevyužíval. Všichni si raději počkali a dali si kafe zašli na záchod. S rostoucí kapacitou batery swap je čím dál min potřeba což potvrdí většina uživatelů Tesly, že dojezd úplně rtrprpestane řešit. Jestli je to jediný důvod proč investujete do NIO, tak si aspoň znovu projděte dostupné informace, jestli tomu budete věřit i potom.

   0
 • Článek dobrý, jen mi tam chybí 2 věci. Dle mého nejlepší ráda prodat část, jak už kolegové psali. A ta druhá věc je otázka daní, protože když někomu radite, že má prodat a pak nakoupit znova a neřekne mu, že musí z toho odvést 15% daň,tak se obzvláště začátečník může dostat do problémů. Za předpokladu, že pozice je složená z většiny ze zisku a začátečník prodá, aby nakoupil níže a po korekci třeba 10% nakoupí. Tak tímto krokem může i klidně prodelat. Proto když jediný důvod pro prodej je nákup níže, tak bych si to 2x rozmyslel a  udělal to jedině, kdybych předpokládal více než 15% korekci.

  +1
  • Dobrý den, mohl byste to prosím detailněji rozvést? Nedává mi to totiž smysl, a ať počítám jak počítám, pokud po korekci 10% nakoupím znovu, vždycky na to v mých kalkulacích vydělám...

   0
  • @jiriBerka Záleží na tom, jaký máte zisk na akcii. Já mám zisk na akcii 15x, takže řekněme hypotetický příklad: investoval jsem 10000 kč, aktuální hodnota je tedy 150 000 kč. Když to prodám mám zisk 140 000kč, když odvedu státu 15% tedy 21 000 kč, tedy po odvedení daní mi zbývá 129 000 kč. To je 14 % daň z původní hodnoty akcií před prodejem. Tedy když akcie klesnou o třeba 10 % tedy původní hodnota investice by byla 135000, a za 129 000 kč co mi zbylo po prodeji si nekoupím ani stejný počet akcií co jsem měl předtím. Moje hlavní pointa byla, než prodáte, spočítejte si daně a pak se rozhodněte informovaně.

   0
  • Modelový příklad:

   VARIANTA S PRODEJEM PŘED KOREKCÍ

   počáteční investice 100 000 ; prodej při hodnotě 1 mil. Zisk 900 tis., daň 15% 135 tis., čistý zisk 765 tis.;

   korekce 10%, takže počáteční investice 900 000, prodej při hodnotě 1 100 000. Zisk 200 000, daň 15% 30 000, čistý zisk 170 000. Celkem tedy čistý zisk 935 000.

   VARIANTA BEZ PRODEJE

   počáteční investice 100 000 ; prodej při hodnotě 1 100 000. Zisk 1 000 0000., daň 15% 150 tis., celkový čistý zisk 850 tis.

   -1
  • @jiriBerka Ve svých výpočtech máte několik předpokladů, které nedokážete ovlivnit a přesto je berete, jako by se měly s jistotou naplnit. především:1. Pro znovu investování používáte veškeré prostředky i ty, které jste měl odvést na dani. Tedy po korekci investujete 900k i když tyto peníze už vlastně nemáte. Ve skutečnosti už máte pouze 865k a za ty si nekoupíte investici v hodnotě 900k.2. Předpokládáte, že daně nebudete muset odvést před tím, než přijde korekce.3. Předpokládáte, že akcie bude zase růst a prodáte před tím, než budete muset odvést daň za prodej původního projede.Tedy peníze na odvedení daně se magicky objeví na účtě až je budete potřebovat odvést. V podstatě jste použil páku, a proto vám vychází vyšší čistý zisk, půjčil jste si od finančního úřadu peníze na investici a neřešíte, že až budete muset odvést daně, tak třeba budete muset prodat za ještě nevýhodnější cenu s dodatečným daněním.

   +2
  • Děkuji mnohokrát za osvětlení. Věděl jsem, že tam musí být nějaká "ale".

   Pokud počítám správně, i pokud bych reinvestoval pouze 865k, zisk z druhého obchodu by byl 192k, tzn. 163+k čístého, tj. 928+k celkem zisk.

   Nebo jsem ještě něco zapomněl?

    

   Dále dotaz ohledně danení, neboť očividně máte mnohem více zkušeností - Vy tedy daníte každý ziskový obchod zvlášť? Myslel jsem, že je možné (aspoň tedy podle různých článků, které jsem dohledal na internetu) danit pouze částky, které si ve skutečnosti vyplatím z investičního na běžný účet. Takže dokud mám peníze u brokera, pořád jsou v podstatě "v oběhu" a není třeba z nich platit daně. Navíc se tak dají "odečíst" ztrátové obchody od ziskových. Nebo jsem úplně mimo?

   0
  • @jiriBerka Při investování 865k a 10% zhodnocení máte zisk 86,5k a čistý zisk vychází na 73,5k. Čistý zisk z obou obchodu bude: 838k, což je méně, než kdyby jste na investici nešahal.

   Nejsem daňař, ale pokud vím, že daňová událost nastává prodejem, ne přesunem peněz na běžný účet. Ale tuhle informaci bych si vámi ověřil u daňového profesionála. Ale z logiky věci je blbost aby to bylo až přesunem na běžný účet. To bych nakupoval a prodával jak by se mi zlíbilo a nikdy bych to nevybíral až v důchodě. Já zatím jedu daňově optimální strategii, využívám výhody bez danění do 100k prodeje (ne zisku!) a až budu vybírat na důchod budu využívat osvobození od daně po 3 letech. O to víc mi přijde líto teď platit tu daň, když v budoucnu nebudu muset vůbec.

   +1
  • V mém přikladu jsem počítal s růstem z 900k na 1.1M, což je cca 22%, nikoliv 10% ;-)

    

   Tak když někomu postavíte na kšeft barák, daň taky zaplatíte až z toho, co reálně dostanete, a až to dostanete, ne? Nikoliv ihned po vystavení faktury...

   Na burze obchoduji, ne investuji, takže bohužel obě daňové úlevy jsou pro mne mimo dosah. A začal jsem teprve vloni, takže první přiznání mne teprve čeká...

   0
  • @jiriBerka Jsem si téměř jistý, že musíte počítat ze zisku při prodeji, jestli tyto peníze převedete na běžný účet nebo ne na tom nehraje roli. Existuje i spoustu automatických nástrojů, které spočítají daň, když do nich nakrmíte transakce, nebo jdou někdy připojit na API. V každém případě vyhledejte daňového poradce a nespoléhejte se na to co vám radí náhodný člověk v komentářích, nebo co si myslíte, že by to tak mělo být.

   Jinak tady je můj článek, proč já aktivně neobchoduji, ale investuji, třeba vám to trochu změní pohled na věc :) https://roman2.substack.com/p/6-day-trading-ze-m-neudl-milione

   +1
  • Určitě se poradím s někým, kdo se tím živí. Bohužel se ale dnes kde kdo živí kde čím, a tak nikdy nevíte, na jakého odborníka narazíte. Takže se snažím sbírat informace ze všech stran.

   Díky za článek. Se spoustou bodů souhlasím, nicméně investování má jednu nevýhodu oproti day-tradingu - potřebujete daleko větší kapitál. Protože ani na sebelepší investici nezbohatnete, pokud do ní nemáte co vložit. Trading je sice náročnější, ale i s menším množstvím peněz se dá vydělávat. Ideálně na kapitál k investicím. Aspoň tak se mi to teď jeví...

   Jinak Váš blog mne zaujal, určitě prozkoumám víc než jen ten jeden článek

   0
 • Pokud je váš investiční horizont týdny max měsíce a nemáte žaludek na vysokou volatilitu 10-15% a více za den, tak ano, prodejte hned. Pokud jste však skutečný dlouhodobý investor ( 5-20 let ) tak pokud najdete vítěze jako je TSLA tak se ho nejen nezbavujete, ale ještě s klidem dokupujete i na těchto cenách :-)

   

  Disclaimer: TSLA long since 2013; high 9 figure CZK

  +1
 • dobrý den, děkuji za informativní článek.. jsem v akciovém světě nový a mám naprosto zacatecnicky dotaz.. pokud nakoupim akcie a pak je prodam se ziskem nebo i ztrátou, jak je to prosím se zdaněním? Musím vyplňovat danove přiznání a co to v tomto ohledu obnáší? Omlouvám se za opravdu hloupý dotaz, ale jde mi hlavně o to, abych po prodeji akcii neměl následně v budoucnu problém “vůči státu”, ze jsem nedanil 🙂 děkuji!

  0
  • Ano prodej se daní. Přečtěte si na to nějaké články, v komentáři není prostor na celou odpověď. Ale investor při prodeji by měl s tím to počítat, a jestli je jediný důvod nakoupit níže, tak nedává smysl prodávat, pokud neočekávate propad o více než 15%.

   0
 • Muze mi nekdo priblizit vice vyraz  stop loss? Dekujl. Fiala

  0
  • @Jachym De facto je to opak vašeho příkazu. Když chcete koupit akcii X za 10,50 $, ale ona se aktuálně obchoduje za 10,75 $, zadáte si nákupní příklad a čekáte, jestli se na trhu najde někdo, kdo je ochoten vám ji za tu cenu prodat. A když ji koupíte a cena vyroste například na 14,50 $ a vy si řeknete, že už nechcete na tomto obchodě prodělat ani halíř, můžete si nastavit obdobný, ale tentokrát prodejní příkaz třeba na cenu 10,60 $. A pokud tam trh spadne a někdo bude chtít za tuto cenu koupit, vystoupíte z pozice se ziskem 10 centů. A tomu prodejnímu (pokud byste něco shortoval, byl by to logicky nákupní příkaz) příkazu se říká stop-loss, neboli je to taková "stopka pro ztrátu". Podobný příkaz můžete mít i na straně zisku, říká se mu "profit target", tedy cena, na které naopak chcete vystoupit v zisku, pokud se tam cena dostane.

   +2
  • @tomasdurcak a používáte i Trailing Stop nebo běžný stop-loss na fixní cenu?

   0
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky