Vydělali jste na akciových vítězích? Gratuluji!
Každý, kdo během loňského roku tipoval nebo rovnou vlastními financemi spekuloval na to, že Tesla ($TSLA) už ale tentokrát definitivně našla svůj strop a dál růst "nemůže", se vždy mýlil. Něco podobného zažily i další akcie, kterým však na rozdíl od Tesly do karet poměrně slušně hrála pandemie, jako je Zoom ($ZM) či až do loňska méně známé a hodnotné akcie jako Moderna ($MRNA), Novavax ($NVAX), ale i řada dalších.
Řekněme, že jste tyto akcie loni na jaře prozíravě nakoupili a během roku pak nevěřícně sledovali, jak neustále rostou výš a výš a táhnou vaše zisky do stovek procent původní investice. Zejména pro začínající investory může být taková trefa euforickou, protože se jim hned na úvod potvrdilo, jak se na burze dají vydělávat ty velké peníze. Někteří si zase možná nyní myslí, že mají talent rovný Buffettovi, protože své nákupy neuvěřitelně dobře trefili a koupou se v penězích. Dočkejte času, povíme si po nějakém rekordně ztrátovém roku na Wall Street, ju?
Místo rozplývání se nad zisky či strašení burzovním kolapsem bych ale těmto investorům nyní poradil jinou zásadní věc - měli by se rozhodnout, zda jsme loni zažili bezprecedentní až nesmyslný růst na bezprecedentní až nesmyslné valuace, který ale letos nebude s žádnou jistotou pokračovat, anebo zda bude rok 2021 ve znamení pokračování rozjetého loňského vlaku.
A toto rozhodnutí by pokud možno nemělo být zatemněno chamtivostí a touhou vydělat ještě víc. Už jen proto, že nechcete svými dalšími kroky naplnit skutkovou podstatu rčení "Kdo chce víc, nemá nic." Jaký postup dává smysl mně?
Tesla v loňském roce vzrostla o 665 %, Zoom přidal 425 %, Novavax vzrostl o 2600 %, Moderna vylétla o asi 475 % (před výprodejem ze začátku prosince to bylo přes 800 %). Nepochybně by se našlo ještě pár dalších vítězů, jejichž akcie loni dokázaly během 12 měsíců předvést výkonnost, na kterou standardně dlouhodobí investoři čekají několik let či celou dekádu.
Jinými slovy, pokud jste do těchto akcií nasypali pár tisíc, nyní máte pravděpodobně v otevřené pozici potenciální zisk několik desítek tisíc, pokud i nižší stovky tisíc, udělal z vás loňský růst potenciálně korunového milionáře. Píšu potenciálně, protože je nutné si uvědomit, že dokud stále vlastníte akcie, nic jste ještě reálně nevydělali. Vaše zisky jsou teoretické, a pokud se zítra ráno vzbudíte a Tesla či Novavax budou na nule, jste i vy na nule.
Co dál?
Pokud patří tyto nejvýnosnější akciové nákupy loňského roku k jedněm z vašich prvních akciových nákupů vůbec a udělaly vám loni celkový roční výnos třeba i přes 100 %, pak vězte, že takové roční výnosy se i dlouholetým investorům podaří klidně jen párkrát za život. Proto - a chápu, že to může být náročné - je potřeba zapojit při rozhodování o dalších krocích s pozicemi v obrovském zisku trochu toho selského rozumu.

---
Při pohledu na tenhle roční graf Tesly si člověk řekne, že buď loni společnost přišla s revolucí hodnou prvního dostupného létajícího automobilu, nebo se vznáší v bublině obrovských rozměrů. Taková je realita, taková byla realita po většinu loňského roku, všichni to věděli a nikomu (zejména samotným akciím) to očividně nevadilo.
Podobné grafy lze najít i u ostatních výše zmíněných akcií a člověk tak může mít tendenci si po loňsku vlastně říct: "No a tak když se loni všichni mýlili, proč by se nemohli mýlit i letos?" A popravdě, na tento argument nelze nic říct. Já bych vám ale v tuto chvíli zároveň neporadil, abyste všechny své pozice, jež jsou stovky či tisíce procent v plusu, okamžitě jedním kliknutím za market cenu zlikvidovali.
Pokud totiž chcete i nadále sázet na to, že akcie těchto firem poletí bez přestání stále výš a výš, pro mě za mě můžete. Osobně mi ale dává smysl podívat se na loňský graf a vybrat si třeba konkrétně u té Tesly nějakou rozumnou nižší cenu, za kterou chci z pozice i se svým ziskem ven a na kterou bych si umístil STOP příkaz. Holdujete-li jako já technické analýze, můžete si najít nějakou logickou hranici, ale i pokud vůbec netušíte, kde by taková hranice mohla ležet, můžete si spočítat nějaký hezký, kulatý minimální zisk, který byste z této pozice chtěli inkasovat a umístit si svůj stop příkaz na tuto hodnotu.
Jinými slovy, pokud cena i nadále poroste, budu dál vydělávat a časem si tento příkaz vlastně dost možná posunu výš, abych si "pojistil" pro případ otočky trhu větší část zisku. Pokud se ale trh otočí zítra a začne výrazně korigovat, moje pozice se na předem stanovené ceně ukončí a na účtu mi přistane vybraný zisk. Samozřejmě tady můžeme polemizovat o tom, že při skutečném burzovním kolapsu rozhodně nevystoupíte za cenu, za kterou chcete vy, protože za ni třeba nikdo nebude mít chuť nakoupit, ale to v tomto kontextu považuji za sekundární vůči tomu, že si zisk aktuálně nechráníte vůbec nijak.
Proč pozici takovým "omezením" potenciálně ukončit, když "může přece i po korekci růst dál"? Mám pro to několik důvodů vycházejících ze selského rozumu, správy rizika i money managementu:
1) Ochrana zisku
Jak už jsem jednou naznačil, trefit raketový růst akcie o stovky a tisíce procent se nepoštěstí každému investorovi každý rok. Proto je v první řadě nutné myslet nikoliv na chamtivost a další růst, ale na to, jak svůj dosavadní zisk co nejlépe ochránit. Stop-loss mi z tohoto pohledu připadá jako nejlogičtější krok. Neznamená to jít a hned teď akcie prodat, ale neznamená to také zoufale při případném pádu čekat, že "se to určitě otočí", zatímco vám budou z dříve pěkného potenciálního zisku mizet desítky procent. Můžete zkrátka dál klidně spát, protože víte, že pokud se trh otočí, vykopne vás na předem dané ceně z pozice ven.
2) Umění manévrovat v rizikové bublině
Konkrétně v případě Tesly je zcela esenciální uměti si přiznat, že jste si vydělali slušný ranec hlavně (nebo téměř výhradně) díky euforii a emocím tržního davu. Na otázku "proč to rostlo" zřejmě nelze uspokojivě odpovědět, ale na otázku "proč by to mělo padat" existuje celá plejáda odpovědí. A na trzích odjakživa platí několik elementárních zákonitostí... mimo jiné to, že ani stromy nerostou do nebe. Případně že čím rychlejší a prudší je růst trhu, tím rychlejší a prudší je následně i jeho pád. Jinými slovy bych nejen u Tesly, ale i u akcií, které hnala vzhůru primárně pandemie, měl na paměti skutečnost, že vakcinace a porážka pandemie de facto pro tyto akcie dnes znamená reálné riziko a může způsobit jejich pokles. Proto je potřeba se proti tomuto riziku efektivně chránit. Tím víc, bavíme-li se o potenciálně silně nadhodnocené akcii.
3) Chytrý money-management
A do třetice možná to nejdůležitější - řekněme, že se Tesla (nebo jakýkoliv jiný rekordman z loňska) skutečně otočí, spadne někam pod 600 dolarů za akcii a vy z vaší pozice budete i se svým předem stanoveným ziskem vyhozeni. Ale přesto si budete nadále říkat, že vám ta společnost vlastně dává smysl, že se vám líbí a chtěli byste ji v portfoliu mít. No a není nyní, když cena akcie koriguje, ideální chvíle začít zvažovat další nákup za levnější cenu? Nebavíme se tady pravidelně o tom, že korekce je šance na levnější nákup? Jenže ve vašem případě už budete nakupovat za vydělané peníze, které vám žádný tržní pokles už nemůže z původní investované částky vzít. Můžete tak třeba nakoupit za stejnou částku jako původně s tím, že i kdyby daná akcie spadla na nulu, ve skutečnosti proděláte jen minimum svého celkového zisku, což jsou vlastně stále "peníze burzy". Pokud ale dokáže růst i letos dál nahoru, budete opět vydělávat, ovšem za cenu nesrovnatelně nižšího rizika a s loňskými zisky již mimo jakoukoli hrozbu.
---
Pokud se vám v investičních začátcích podaří inkasovat obrovské, euforické zhodnocení podobné výhře v loterii, je to asi to nejhorší, co se vám může stát. A stejně jako v reálném světě i zde většina největších vítězů velmi rychle o své zisky zase přijde, neboť jsou chamtiví, namyšlení a myslí si, že trhy budou už napořád skákat tak, jak oni pískají. Jedinou smysluplnou cestu pro začátečníky vidím v tom umět si své (potenciální) zisky nejen ohlídat, ale i včas vybrat.
#investovani #akcie #portfolio #rustoveakcie #tesla #moderna #novavax #zoom #zisky #stoploss #moneymanagement #riskmanagement #riziko #bublina #ochranakapitalu #selskyrozum