7 minut čtení

Buffett v roce 2008 do EV vložil 232 mil. $ a dodnes je zhodnotil o 3000 % na 8,5 mld. $. O jakou firmu jde?

Investování do automobilek se dnes díky globálnímu trendu elektrifikace (a možná do toho časem promluví i vodík) dopravy stává horkým tématem. Málokdo však ví, že Warren Buffett do jedné takové automobilky investoval nemalou částku již v roce 2008.

Řeč je tady o čínské automobilce BYD, která před více než 12 lety padla do oka Charlie Mungerovi, který následně možnost investice do této společnosti předhodil Warrenu Buffettovi.

Berkshire nakonec nakoupila v automobilce s velkými ambicemi v oblasti elektřinou poháněných vozidel 225 000 000 akcií za 232 milionů dolarů. Jinými slovy zaplatila zhruba dolar za každou koupenou akcii.

Při dnešním pohledu na tento nákup lze dojít k tomu, že tento Buffettův nákup je aktuálně přes 8,3 miliardy dolarů (178 miliard Kč) v plusu, což reprezentuje zhodnocení původní investice o více než 3000 %!

Akcie BYD na hongkongské burze, kde jsou obchodovány, totiž od té doby vylétly více než 30násobně a obchodují se v přepočtu za nějakých 38 dolarů za kus. Tento růst nafoukl tržní kapitalizaci z méně než 3 miliard na více než 97 miliard dolarů, což z BYD dnes dle tržní valuace dělá čtvrtou největší automobilku na světě za Teslou ($TSLA), Toyotou ($TM) a Volkswagenem ($VOW3.DE) a před Niem ($NIO), Daimlerem ($DAI.DE) a General Motors ($GM).

Je vcelku jisté, že automobilka - potažmo Buffett - se aktuálně vezou na velkém rozruchu okolo elektromobilů a některých výše zmíněných výrobců, jejichž akcie zažily podobné katapultování do oblak. Proto neváhala a v polovině ledna raketového růstu svých akcií využila, když 133 milionů kusů nových cenných papírů nabídla na prodej a odnesla si za ně 3,9 miliardy dolarů na další rozvoj.

Zdroj: Companiesmarketcap.com

Tato investice mi přijde zajímavá hned z několika důvodů. Nejen kvůli jejímu technologickému nádechu, což není tak úplně Buffettova nejoblíbenější parketa, ale i proto, že jde o pro Berkshire relativně nezvyklou investici mimo USA a navíc zrovna do Číny. Jeden by čekal, že patriot Buffett si i v rámci případného zájmu o elektromobily vybere nějakého domácího hráče. Jenže faktem je, že tehdy ještě v tomto segmentu na americkém trhu moc nebylo z čeho vybírat. Co ho nakonec přesvědčilo?

Vizionář, který svým tahem na bránu dostal i Buffetta a Mungera

Za celou tuto transakci pravděpodobně nese hlavní "vinu" viceprezident Berkshire Charlie Munger, který na BYD narazil jako první a rozhodl se společnost před Buffettem nadhodit. Po úvodní diskuzi došlo i na setkání se zakladatelem automobilky Wangem Chuanfuem.

"Charlie mi jednou takhle zavolal a říká ‘Poslouchej, musíme koupit BYD, tenhle chlápek, který to vede, je lepší než Thomas Edison!‘" zavzpomínal Buffett v roce 2018 v interview. Munger Wanga k Edisonomi v roce 2009 přirovnal i v časopise Fortune, když o něm prohlásil:

"Tenhle chlápek je kombinací Thomase Edisona a Jacka Welche - něco jako Edison v řešení technických problémů a něco jako Welch v produktivitě a úspěšném dotahování stanovených úkolů. Nikdy jsem nic podobného neviděl."

Poté, co se s tímto "křížencem" Edisona a Welche sešel i sám Buffett, zřejmě na něj rovněž udělal dojem. Jeho tým následně přišel s nabídkou, že Berkshire koupí v automobilce BYD 25% podíl. Wang měl o peníze od Buffetta velký zájem, protože věděl, že uzavřená dohoda s Berkshire by mu výrazně pomohla nakopnout PR a velmi pravděpodobně otevřela pár zajímavých dveří v USA. Nakonec však Buffetta odmítl, jelikož se nechtěl rozloučit s větším než 10% podílem akcií BYD.

"Tohle byl člověk, který svou společnost vážně nechtěl prodat," vzpomínal Buffett později na vyjednávání. "To bylo pro mě velmi dobré znamení."

Berkshire nakonec kývlo na nákup 9,9% podílu, který provedla její dceřiná společnost MidAmerican Energy. Pozice v té době představovala zhruba 25 % všech veřejně obchodovaných akcií BYD na hongkongské burze a 8,25 % všech tehdy existujících firemních akcií v oběhu.

Zatracený zázrak z Číny

Pokud se dokážete aspoň trochu vžít do situace v roce 2008, kdy byly elektromobily ještě stále spíš takové garážové fantazie (Tesla na burzu vstoupila až o rok později) a svět se zmítal v globální finanční krizi, možná si správně tipnete, že takováto zcela nezvyklá investice ze strany Berkshire donutila nejednoho akcionáře Buffettova konglomerátu zvednou nervózně obočí.

Munger proto na každoročním setkání s akcionáři na začátku roku 2009 toto rozhodnutí jako jeho de facto iniciátor obhajoval slovy:

"BYD není jen nějaká obyčejná začínající firma hledající venture kapitál." Munger tehdy připomněl, že Wang dal úspěšně do pohybu byznys společnosti a podařilo se mu z nuly stát jedním z hlavních globálních producentů dobíjecích lithiových baterií a součástek pro mobilní telefony.

Wang se však "nespokojil s vynálezem několika unikátních vylepšení" v rámci těchto segmentů, a tak svůj zrak upřel na automobilový průmysl. Výsledek? BYD dokázalo i s omezeným kapitálem a tváří v tvář silné konkurence poměrně rychle postavit tehdy nejprodávanější automobil v Číně.

"Tohle z naší strany není nějaká pochybná, vysoce spekulativní aktivita. Je to totiž zatracený zázrak. Možná jde o malou firmu, ale má obrovské ambice. A budu popravdě ohromen, pokud od ní neuvidíme další velké věci. Ještě nikdy v životě se mi nestalo, abych se cítil tak privilegován, že mohu být s něčím spojován, jako to cítím v případě BYD," řekl s trochou očividné nadsázky Munger, aby akcionáře uklidnil a ujistil je, že se Berkshire nepřesouvá do segmentu rizikových spekulací na drobné vizionářské startupy.

Rapidní růst

Munger se k tomuto dealu znovu vrátil během stejného setkání o rok později, kdy se snažil BYD prezentovat jako jasný důkaz toho, že on ani Buffett stále neusínají na vavřínech, ale jsou schopni svůj přístup k investování a zaměření portfolia adaptovat dle aktuálních trendů:

"Pokud by se nám příležitost tohoto rázu naskytla před pěti nebo deseti lety, mohu vám s klidem přiznat, že Berkshire by jí rozhodně nevyužila. Což podle mě ukazuje, že my starci se i nadále učíme, což je zcela esenciální."

A mimoto samozřejmě znovu zapěl chválu na adresu čínské automobilky: "Společnost BYD získala své ostruhy ještě před tím, než se nám dostala do hledáčku. A když jsem ji studoval, zjistil jsem, že již dokázala věci, které mi přišly téměř nemožné. Ale ony byly realitou."

Výrobce automobilů od chvíle, kdy se Berkshire stalo významným akcionářem, zažívá poměrně rapidní růst, nicméně je nutné zmínit, že s notnou pomocí ze strany vládních entit (což je možná jedna z věcí, v kterou Berkshire rovněž v rámci specifického čínského trhu a tamních politických poměrů doufala). Příjmy BYD vzrostly z 26 milionů čínských juanů v roce 2008 na 122 miliard juanů (19 miliard dolarů) v roce 2019. Čistý zisk tuto křivku poslušně následuje a za stejnou dobu vzrostl z 1 milionu na 1,6 miliardy juanů (250 milionu dolarů).

Buffett se k BYD znovu vrátil před 3 roky, když společnost i Mungerovu slabost pro tuto investici shrnul do dvou vět: "Charlie tuhle společnost přímo zbožňuje a zatím se jí daří skvěle. Ten chlápek, který ji řídí, má pár opravdu velkých nápadů a zároveň se mu náramně daří převádět je do reality."

#berkshire #byd #investice #automobilka #cina #ev #elektromobily #buffett #munger #wangchuanfu #vizionar #zhodnoceni #potencial #trendy #budoucnost #storytime

Hodnocení: +41
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • @tomasdurcak O BYD jsem četl poprvé koncem roku 2020. Již tenkrát mě zaujala. Do té doby jsem o automobilce nikdy neslyšel. Díky za velmi poutavý článek a info. Společnost je pro mě zajímavou volbou, ale nemám možnost kde do ni investovat. Možná zkusím Firstrade. Nevíte zda ji tento broker nabízí?

    0