7 minut čtení

Tyhle 3 solidní defenzivní akcie vašemu portfoliu pomohou zvládnout i krutou recesi

Můžeme-li hodnotit první měsíc roku 2021, zatím to na nějaký zásadní ústup padnemie a zotavení ekonomiky nevypadá. A pokud máte z ekonomického vývoje mírné obavy, rozhodně nejste sami. Co s tím můžete ve svém portfoliu v rámci jeho ochrany dělat?

Dokážu si představit, že zejména starší investoři nebo penzisté mohou mít oprávněné obavy, jelikož si spíš nemohou dovolit strmé propady hodnoty svých obchodních účtů. A byť by investor nikdy neměl dopustit, aby ho strach donutil k přehnané a nepromyšlené reakci, je rozhodně na místě zvážit v případě podobných obav konzervativnější přístup ke skladbě portfolia.

Logickou odpovědí na snahu ochránit svůj akciový kapitál před případným tržním sešupem i za cenu nižšího zhodnocení jsou tzv. defenzivní akcie. Ty poznáte zpravidla na základě dvou hlavních vlastností:

- Reprezentují společnost s dlouhodobě stabilním byznysem, který není volatilně ovlivňován vnějšími ekonomickými vlivy.

- Vyplácejí dlouhodobě slušné, pravidelné dividendy.

Ideální je snažit se vždy najít kombinaci těchto dvou faktorů. Nejenže je totiž (dlouhodobě) vyplácená dividenda znakem pravděpodobně stabilní, silné společnosti, ale zároveň lze tento příjem použít buď k vykrytí ztrát v jiné části portfolia, anebo k navýšení svých konzervativních pozic, což vám do budoucna přirozeně zvýší i zhodnocení.

Z pohledu segmentů je dobré vsázet i na předešlé zkušenosti (ty poslední máme vlastně z loňského roku), které říkají, že stabilní poptávku i během recese zpravidla mají záležitosti jako utility, domácí potřeby, nezbytné životní potřeby (hygienické produkty), potraviny či léky. Naopak ve chvíli, kdy stoupá nezaměstnanost a lidé víc šetří, nemají tolik chuť utrácet za luxus a podobné neesenciální či pouze zábavné produkty/služby.

Abych to ukázal na příkladu, v recesi si možná lidé nebudou tolik kupovat nové hodinky, mobily nebo chodit do zábavních parků, ale velmi pravděpodobně budou dále platit za elektřinu, zubní pastu nebo třeba kečup. Zde je tedy vhodné orientovat se na společnosti, které v těchto segmentech mají dlouhodobě stabilní pozici a nabízejí tak akcionářům poměrně solidní "deštník" před výraznějším tržním propadem.

O dvojici akcií, které tuto charakteristiku naplňují, jsem psal už minulý týden. Nyní bych přihodil další tři, které podle mě do této skupiny defenzivních akcií patří:

---

1. IDACORP ($IDA)

Vývoj akcií IDACORP za posledních 5 let; zdroj: TradingView

A začínáme na jistotu společností IDACORP, která provozuje svou dceřinou energetickou odnož Idaho Power. Ta zásobuje elektrickou energií více než 580 000 různě velkých klientů a několik dalších menších dceřiných společností, které však mají na finanční výsledky $IDA jen velmi malý vliv. Idaho Power jako většina utilit nabízí zpravidla stabilní příjmy a za poslední tři roky rostla průměrným ročním tempem 2,2 %.

Výkonnost cenných papírů energetických utilit se zpravidla odvíjí spíš od stavu počasí a venkovních teplot, než od stavu ekonomiky, což z nich děla jeden z vhodných segmentů pro přečkání recese. Společnost tak loni v rámci svého provozu nezaznamenala žádný zásadní dopad ze strany pandemie nemoci COVID-19.

A když se vrátíme o 13 let zpět k poslednímu výraznému tržnímu propadu během finanční krize, pak zjistíme, že zatímco index S&P 500 mezi říjnem 2007 a březnem 2009 ztratil téměř 51 % své hodnoty, akcie IDACORP ztratily ani ne polovičních 23 %.

Akcionáři navíc dnes dostávají pravidelnou kvartální dividendu s výnosem 3 %, která v uplynulé dekádě roste bez přestání každý rok. Společnost dnes navíc stále na dividendy dává (dividend payout ratio) jen 55 % svých čistých zisků, což značí, že i neočekávaný výraznější výpadek v příjmech by tento příjem pro investory měl nechat minimálně netknutým.

2. PepsiCo ($PEP)

Vývoj akcií PepsiCo za posledních 5 let; zdroj: TradingView

I když si raději dáte Coca-Colu, nemůžete popřít, že PepsiCo je dnes globálně známým nápojovým gigantem, který pod sebou skrývá značky jako Pepsi, Lipton, 7UP, Gatorade, Rockstar, Bitter Kas či Tropicana. Zároveň však generuje nemalé příjmy i ze svých potravinových značek, jako jsou Lays, Doritos, Cheetos nebo Quaker. Díky této poměrně rozsáhlé diverzifikaci napříč řadou vele-známých značek, jež jsou navíc prodávány prakticky napříč celým světem, jsou finanční výsledky $PEP relativně dobře předvídatelné a stabilní. A byť společnost loni během pandemie zaznamenala mírný pokles zisku, prodeje naopak vzrostly. Za poslední tři roky společnost pravidelně vykazuje růst příjmů i zisku o nižší jednotky procent, což je tempo růstu, které investoři očekávají i do budoucna.

PepsiCo během poslední globální recese ustálo tržní propad sice hůř než IDACORP, ale stále o 18 % lépe než S&P 500. Loni v březnu se této akcii nevyhul poměrně silný výprodej, avšak investoři znalí byznysu, který za ní leží, této skutečnosti s radostí využili k dalším nákupům. Během měsíce se tak cena akcií vrátila od loňského minima zhruba 80 % zpět nahoru. O osud této akcie bych se proto rovněž v rámci nějaké ekonomické nestability až tolik neobával. Dividenda aktuálně hlásí výnos 2,8 % a myslím si, že konzervativnější investory rozhodně neurazí.

3. CVS Health ($CVS)

Vývoj akcií CVS Health za posledních 5 let; zdroj: TradingView

Do třetice tady máme další, řekněme, snový byznys, což je provozování lékáren. CVS Health jich napříč Spojenými státy aktuálně má asi 10 000 a mimo to provozuje ještě americkou zdravotní pojišťovnu Aetna. Na první pohled to možná není vidět, ale zhruba 25 % veškerých příjmů $CVS tvoří komerční služby správy farmaceutických benefitů, v rámci kterých společnost distribuuje léky na předpis z několika různých zdravotních pojištěneckých plánů. Jak asi víte, v USA funguje zdravotní pojištění maličko jinak než třeba u nás. Tzv. Pharmacy benefit management je nicméně velmi populární farmaceutickou službou, kterou v rámci svých zdravotních plánů využívají stovky milionů Američanů.

Prodeje lékáren a objemy předepisovaných léků sice mají jistou korelaci se stavem ekonomického cyklu, ale stále jde o relativně defenzivní byznys. Současná pandemická krize navíc díky své specifické nátuře ve skutečnosti $CVS přinesla hromadu nových příjmů a zisků. Investoři tak mohou očekávat, že i kdyby letos měla recese dorazit, fundamenty této společnost by i díky loňskému úspěšnému roku měly zůstat veskrze stabilní.

A stejně jako v případě dvou výše zmíněných akcií, CVS i během poslední finanční krize dokázala svůj pokles ustát zhruba o 20 % lépe než širší benchmark S&P 500 plus nabízí dividendový výnos ve výši zhruba 2,7 %. Tím vás asi zrovna na předčasnou penzi nepošle, ale v současném světě nízkých úrokových sazeb a výnosů je to stále solidní a v rámci nějakých ekonomických komplikací touto dividendou myslím si určitě nepohrdnete.

#investovani #akcie #defenzivniakcie #stabilita #dividendy #energetika #idacorp #idahopower #utility #pepsico #spotrebitele #oblibeneznacky #globalnibyznys #cvshealth #farmacie #lekarenstvi #zdravotnipojisteni #pandemie #covid19 #recese #krize #portfolio #ochrana #kapital

Zdroj: Fool

Hodnocení: +14