10 minut čtení

Máte obavy z další recese a chcete ochránit své investice? Tyto 2 akcie by ji měly přežít levou zadní

Byť jsme sotva na prahu nového roku, americké akciové trhy již několikrát vyrostly na nová historická maxima, zatímco stále žijeme v době obrovské nejistoty. Nezaměstnanost, pandemie a zavřené podniky mohou totiž tuto pohádku kdykoli ukončit.

I proto si někteří investoři stejně jako loni pohrávají k myšlenkou, zda dojde k ukončení rozevírání nůžek mezi akciovými trhy a reálnou ekonomikou, což by mohlo vyústit ve výraznou korekci neustále rostoucí Wall Street. Co přinese rok 2021 stejně jako vy netuším. Ale vím, že existují způsoby, jak si ve svém portfoliu můžete pro tyto případy vytvořit hedge - například skrz odolné společnosti, kterým by ani příchod další ekonomické recese ve skutečnosti příliš nevadil (ne-li naopak).

Pojďme se podívat na dvě společnosti, jejichž akcie by v případě, že na trhy dorazí další větší vlna pesimismu, mohly být vhodnou ochranou vašeho kapitálu, jelikož jsou na přečkání recese poměrně dobře připravené:

McCormick ($MKC): Pilíř konzumní stability

V našich končinách možná značka McCormick není až tak známá, ale za oceánem jde o velkého hráče spotřebitelského segmentu, kde vládnou jeho značky koření a omáček. Společnost zároveň provozuje divizi pro zakázkovou výrobu ochucovadel, která slouží zejména restauracím a výrobcům balených potravin. Zatímco zavřené restaurace této části byznysu společnosti loni příliš nepřály, spotřebitelský segment dokázal tento útlum více než zalepit.

Pěkně to ukázaly poslední zveřejněné hospodářské výsledky z loňského Q3, kdy příjmy ze zakázkové výroby ochucovadel meziročně klesly o 3 %, zatímco prodeje ve spotřebitelském segmentu vzrostly o 15 %. Zatímco v roce 2019 prodeje spotřebitelských značek tvořily 61 % veškerých prodejů, loni za prvních 9 měsíců roku posílily na 64 %. Tato rovnováha tak společnosti umožnila i uprostřed nejistoty a volatility loňského roku nadále investovat do svého rozvoje (viz říjnové oznámení plánů na nové, dosud největší distribuční centrum, které vznikne na severovýchodě USA).

Pravidelné, smysluplné akvizice

Část růstu společnosti už dnes díky dobrým hospodářským výsledkům pravidelně zajišťují akvizice. V srpnu 2017 McCormick do svého portfolia značek přidal French's a Frank's RedHot, když koupil jejich majitele, potravinářskou divizi společnosti Reckitt Benckiser za 4,2 miliardy dolarů. A loni v listopadu oznámil nákup mateřské společnosti populární mexické ostré omáčky Cholula za 800 milionů dolarů, čímž rozšířil své portfolio spotřebitelsky populárních a velmi známých značek omáček (předpokládám, že tyto americké značky našinci nic neříkají, takže případně doporučuji udělat si průzkum amerického trhu, pro jistotu jsem ke značkám přidal pro zájemce linky na nějaké základní info). A těsně před koncem roku společnost oznámila akvizici FONA International za 700 milionů dolarů, která ji umožní rozšířit nabídku produktů v kategorii dochucovadel přírodního původu, výrobní kapacitu i své technologické možnosti.

Vývoj akcií McCormick & Company za posledních 5 let; zdroj: TradingView

Odolné účetnictví

I pokud by došlo k nějakému většímu kolapsu cen na trzích a u všech hlavních akciových indexů by například svítilo -10 %, je nutné si uvědomit, že taková událost dopadne na různé konkrétní akcie různě v závislosti na tom, v jakém se pohybují sektoru a jakou mají tržní hodnotu. Pokud se budeme bavit o velkém spotřebním konglomerátu, který má široké portfolio léty prověřených značek, které konzumenti milují, nebo jsou zvyklí je pravidelně používat, i zásadní tržní kolapsy je zpravidla zasáhnou méně agresivněji než třeba technologické akcie, jejichž akcie jsou cenově ve stratosféře. To má víc důvodů a jedním z nich je i odhad, jaký typ investorů takové akcie zpravidla drží, ale o tom třeba jindy.

Akcie McCormick loni přidaly asi 9 % a zaostaly tak za indexem S&P 500 (+15 %). To sice neznamená, že případně nemohou zkolabovat víc než tržní index, ale je to nepochybně indikátor, že by mohlo jít o výrazně méně volatilní akcii. A z dat o koeficientu beta za posledních 5 let lze skutečně vyčíst, že volatilita $MKC je skutečně ve srovnání s celým trhem zhruba poloviční.

Tuto teorii podporuje i vývoj byznysu, kde společnosti v posledních letech konstantně roste podíl hotovosti generované z provozu, zatímco poměr zadlužení k vlastnímu kapitálu firmy (debt-to-equity ratio) loni v Q3 spadl téměř na 1.0, což je považováno za smysluplnou úroveň korporátního dluhu. Zvlášť když vezmeme v potaz, že od zmíněného nákupu Reckitt Benckiser v roce 2017 již firma provedla další akvizice v celkové hodnotě 5,7 miliardy dolarů.

Příjem, nad kterým není třeba mávat rukou

V neposlední řadě je dobré zmínit, že investoři kromě konzervativního, odolného byznysu za svůj kapitál dostávají i dividendu, která mimochodem loni v listopadu vzrostla o 10 % a aktuálně nabízí výnos 1,5 %. Na poměry dividendových přeborníků asi nic, co by vám zrychlilo tep, ale pokud do srovnání zahrneme některé konzervativní spořící účty, rázem tady máme velmi lukrativní nabídku. Tato dividenda by navíc měla být v bezpečí i v případě, že ekonomika zamíří do recese. Společnost aktuálně na dividendy dává 42 % svých celkových čistých zisků, takže má v účetnictví solidní polštář, aby na ně nemusela prakticky vůbec sahat.

Žádný růstový rekordman tak $MKC rozhodně není, ale jako komfortní ochrana kapitálu před nějakým černým burzovním dnem a vlastně i jako velmi stabilní akcie nabízející konzistentní dlouhodobý růst i konzistentní dividendy se McCormick jeví velmi dobře.

Brookfield Renewable ($BEP/$BEPC): Imunní vůči slábnoucí ekonomice

 

 

 

 

 

 

Byť si dnes pod segmentem obnovitelných zdrojů energie stále představujeme spíš nějaké ambiciózní, malé startupy, které se snaží převratným způsobem čerpat energii ze slunce či větru, společnost Brookfield Renewable se svou tržní valuací přesahující 10 miliard dolarů už dnes rozhodně není žádným drobkem. A co víc, nachází se dnes v relativně unikátní pozici, díky které by se jí mohlo dařit růst vlastně i uprostřed případné recese (což může být jeden z důvodů, proč jde zhruba v posledním půl roce mezi investory o velmi populární akcii).

Opevněné cash flow i účetnictví

Když přijde oslabení ekonomiky, je hlavním problémem kolotoč, který spustí všeobecně nižší utrácení ze strany lidí i společností. V důsledku klesají ceny i poptávka po celé řadě produktů, což se následně odráží na příjmech i ziscích firem, potažmo na jejich akciích.

Brookfield však dnes funguje na byznys modelu, který je vůči případné oslabující ekonomice vlastně téměř imunní. Většinu své vyprodukované energie totiž prodává přímo koncovým zákazníkům, a to na základě dlouhodobých dohod s fixně stanovenými cenami za odběr elektrické energie (v USA se jim říká Power Purchase Agreements neboli PPA). Průměrná zbývající doba na těchto dohodách je aktuálně 14 let a generují dnes společnosti 92 % celého jejího cash flow. Klientela Brookfieldu je navíc poměrně diverzifikovaná, jelikož zahrnuje téměř 600 různých (primárně investičních) energetických úřadů a státních podniků ze segmentu veřejných služeb. A důležitá věc - velká část těchto dohod zároveň obsahuje automatické navyšování tarifů spojených s vývojem inflace. Jinými slovy, Brookfield v rámci těchto dohod teoreticky může navyšovat své ceny i v případě, že tržní ceny budou zrovna klesat. Lépe chráněné zdroje příjmů před vnějšími vlivy budete hledat těžko.

Tento fakt se samozřejmě odráží i na výborném účetnictví společnosti, z kterého rovněž aktuálně čiší stabilita. Kreditní rating Brookfieldu je dnes BBB+, což je mimochodem nejvyšší hodnocení v celém segmentu obnovitelných zdrojů energie. Zároveň v následujících 5 letech společnosti nekončí splatnost žádného materiálního dluhu a navíc na konci Q3 měla k dispozici likviditu (hotovost + možné okamžité zadlužení) v hodnotě 3,3 miliardy dolarů.

Vývoj akcií Brookfield Renewable (BEP) za posledních 5 let; zdroj: TradingView

Konstantní růst bez ohledu na vývoj širšího trhu i ekonomiky

Zatímco recese zpravidla u většiny společností způsobí propad příjmů, ty Brookfieldu spíš porostou. Jak už bylo řečeno výše, uzavřené smlouvy představují pro společnost konstantní přísun peněz bez ohledu na ekonomiku. A 40 % všech příjmů navíc podléhá zmíněným inflačním eskalátorům a má tak pro příští roky de facto garantovaný růst. Významná část veškeré prodávané energie Brookfieldu je dnes navíc prodávána za nižší než tržní cenu. Až existující smlouvy vyprší, je proto jisté, že společnost tyto ceny navýší na tržní standard.

Další zásadní výhodou je stále větší orientace trhu na obnovitelné zdroje energie a obavy z klimatické změny, jež energii z OZE pomalu a jistě činí cennější než tu z fosilních paliv. Management rovněž věří, že konzistentní růst společnosti mu umožní také konstantní snižování nákladů, které by pravděpodobně během recese ještě akcelerovalo. Sečteno a podtrženo, samotná společnost dnes očekává, že bude schopna navyšovat generované cash flow ze svých současných aktiv o 3 až 6 % ročně bez ohledu na tržní podmínky. Vyřčení takových predikcí je v řadě jiných segmentů prakticky nemožné, ale dlouhodobé PPA to v tomto případě dovolují a zároveň společnosti umožňují plánovat si i dále do budoucna svůj další rozvoj a expanzi. Společnost tak souhrnně včetně dokončování nových projektů očekává, že bude schopna růst o 6-11 % ročně bez ohledu na to, zda ekonomika poroste, nebo bude klesat.

V neposlední řadě bych u takto finančně stabilní a flexibilní společnosti recesi zároveň vnímal jako potenciálně velkou příležitost. Dostatečně velký volný kapitál by totiž Brookfieldu mohl posloužit k tomu, aby využil potenciálních příležitostí k levným nákupům solidních aktiv, které by se během recese mohly ze strany strádající konkurence náhle ocitnout na prodej a připravit půdu pro ještě výraznější růst společnosti.

Celý byznys Brookfieldu je tak skrz naskrz vystavěn způsobem, díky kterému dokáže recesi nejen výborně odolávat, ale potenciálně v ní dokonce najít nemalý prospěch a budoucí zisky. Byznys model disponuje díky dlouhodobým fixním příjmům velmi malým rizikem, což managementu propůjčuje luxus finanční flexibility a vyhlídkou na pokračující růst i v případě, že na ekonomiku udeří recese. Jo a abych nezapomněl, i tady investoři dostávají pravidelně dividendu a s vysokou pravděpodobností ji budou dostávat i během kruté recese.

#investovani #akcie #recese #trh #ekonomika #propad #portfolio #ochrana #hedge #konzervativniinvestice #stabilita #dividendy #mccormick #spotrebitele #spotrebniprumysl #brookfieldrenewables #obnovitelnezdrojeenergie #oze

Hodnocení: +38
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Dobrý den, jen doplním, že $BEP je LP společnost. Před nákupem akcie doporučuji důkladně prostudovat fungování Limited Partnership společností a jejich danění. Osobně se LP společnostem vyhýbám.

    +2
  • Díky za super tip @tomasdurcak ! Jen škoda, že akcie Brookfieldu mají za sebou silný růst. Na druhou stranu to dokládá klady společnosti. Naskýtá se tradiční otázka: nakupovat navzdory ATH nebo čekat na korekci, která ale nemusí přijít?

    +2
    • @Dalibor007 Ano, akcie jim celý loňský druhý půl rok letěly nahoru a teď tradiční dilema... asi záleží, jak moc takovou akcii do portfolia potřebujete. Pokud vás v tomhle ohledu "netlačí bota", možná má smysl si na mírnou korekci počkat. Jinak 4.2. mají Q4 earnings.

      +1