Srovnáme-li si jednotlivé hlavní cenné papíry a jejich výnosnost za posledních pět let, bitcoin se svými cca 9300 % v plusu stojí více méně neohroženě na vrcholu.
Důvody tohoto růstu jsou více méně jasné a dobře popsané, ale velcí podporovatelé této kryptoměny zpravidla pravidelně zmiňují jeho vzácnost, omezené množství (vytěženo by mělo být nanejvýš 21 000 000 000 mincí) a rostoucí adoptování bitcoinu ze strany větších i menších obchodníků jako hlavní důvod, proč se nejpopulárnější kryptoměně v poslední pětiletce tak daří.
@PatrikKudlacek ve svém textu minulý týden zmínil několik akcií, skrz které lze z povzdáli na bitcoinu také vydělávat, ale já bych chtěl přidat i pár titulů, kterým je podle mě lepší se vyhnout. Na "bitcoinové akcie" jako celek je dnes nahlíženou jako na nějaký "bezpečnější" způsob, jak na bitcoinu pohodlně vydělávat, aniž byste se museli osobně účastnit divokých volatilních jízd na krypto-trzích nebo se strachovat o svou digitální peněženku.
Není to ale tak jednoduché a stejně jako u všech ostatních akcií platí, že je na místě podívat se nejdříve za oponu, jak přesně ta či ona společnost s bitcoinem koreluje a zda je opravdu bezpečnější než samotný bitcoin. Ne vždy to totiž může platit:
Riot Blockchain ($RIOT)
Výrazný růst hodnoty bitcoinu z druhé poloviny loňského roku s sebou mimo jiné vytáhl i řadu akciových titulů, jež jsou na kryptoměny nějakým způsobem navázány. A společnost Riot Blockchain, jež se zabývá těžbou kryptoměn, na tom s loňským růstem ve výši 1700 % a valuací 1,3 miliardy dolarů za pasem není jinak. Jakmile ale nakouknete za zmiňovanou oponou s tím, že byste rádi pro tuto valuaci našli nějaké opodstatnění, můžete se (jako já) začít mírně škrábat na hlavě.
$RIOT pro svůj byznys používá systém vysoce výkonných počítačů, skrz které řeší komplexní matematické rovnice, jež ověřují skupiny transakcí na blockchainu. Pokud je společnost (nebo jakýkoli jiný těžař) ve vyřešení některého bloku transakcí první, obdrží odměnu ve výši 6,25 bitcoinu. Řekněme, že bitcoin se aktuálně pohybuje okolo 32 000 dolarů za kus, takže těžař za každý vyřešený blok dostane 200 000 dolarů.
V principu jde tedy o poměrně jednoduchý byznys. Nesmíme ale zapomínat, že náklady na zahájení těžby nejsou rozhodně levné a také že o těžbu bitcoinu se zdaleka nepokouší jen $RIOT, ale jde naopak o silně konkurenční prostředí.
I proto za prvních 9 měsíců loňského roku Riot Blockchain vykázal příjmy ve výši jen 6,7 milionu dolarů. Do září však rovněž vykázal čistou ztrátu 16,6 milionu dolarů, která se rovná ztrátě za stejné období roku 2019. Jinými slovy, bavíme se tady o společnosti s valuací přes miliardu dolarů, která za loňský rok dost možná na příjmech nedokázala vygenerovat ani 10 milionů dolarů.
Zároveň je nutné mít na paměti, že v segmentu těžby kryptoměn příliš nedochází k produktovému vývoji. Hodnota společnosti je spíš odvislá od aktuální euforie okolo bitcoinu, která - jak víme z historie - může být velmi pomíjivá a místy nepředvídatelná. Krásným příkladem této "nezdravé" korelace je ostatně několik posledních 5 dní, kdy se bitcoin stále ochotněji vrací zpět na dostřel hranici 30 000 dolarů, zatímco akcie $RIOT za tuto dobu ztratily přes 23 % své hodnoty. Od tohohle ruce pryč.
Grayscale Bitcoin Trust ($GBTC)
Grayscale Bitcoin Trust patří rovněž k často skloňovaným aktivum v rámci "bezpečnější" sázky na bitcoin v portfoliu. Jde o první veřejně obchodované "basket" aktivum zaměřené na bitcoin. Mezi tzv. "basket securities" patří třeba i indexové fondy či ETF a v tomto případě společnost nabízí investorům šanci spekulovat na změnu ceny bitcoinu, aniž by ho museli sami nakupovat, skladovat nebo řešit jeho zabezpečení.
První důležitá věc - Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států zatím podílovým fondům ani jakýmkoli ETF založeným na bázi bitcoinu neudělila potřebnou licenci a nemohou tak existovat. A právě Grayscale Bitcoin Trust je tak dnes populární alternativou, jak se na případném růstu bitcoinu svézt, aniž byste o kryptoměnách museli cokoli bližšího vědět. Opět - podoba s indexovým fondem rozhodně není náhodná.
Zároveň se tady bavíme o OTC aktivu, které není obchodováno přímo na žádné burze a nevztahují se tak na něj některé ochrany ze strany SEC vůči investorům do akcií burzovních společností. OTC trh je všeobecně považován za rizikovější než zavedené kamenné burzy, a to právě především kvůli nižší míře přítomných regulací. To by ale ještě nebylo to největší ALE. Pojďme dále.
Společnost dle dat z 19.1.2021 vlastní 632 761 tokenů bitcoinu, které jsou uloženy formou cold storage u společnosti Coinbase Custody. Grayscale navíc pravidelně zveřejňuje aktuální počet svých celkových obchodovatelných akcií a společně s tím i poměrovou hodnotu bitcoinu na jednu akcii. Není tak nic složitého během chvíle si spočítat, jakou celkovou hodnotu aktuálně aktiva společnosti mají.
A zde leží podle mě zakopán pes. Byť over-the-counter nákup "akcií" (jelikož se bavíme o trustu, nejsou to vlastně tak úplně plnohodnotné akcie) takovéto společnosti rozhodně zní mnohem snadněji a praktičtěji, než nákup a uložení vlastních bitcoinů z kryptoměnové burzy, pravidelným výpočtem hodnoty celkových aktiv dojdete k jedné skutečnosti: Grayscale Bitcoin Trust má prakticky neustále nadhodnocenou tržní valuaci.
Před lety toto nadhodnocení v poměru k hodnotě držených bitcoinů dosahovalo klidně až 100 %. Dnes je situace klidnější, ale stále se bavíme o tom, že nákupem těchto akcií aktuální hodnotu bitcoinu přeplatíte o 10-12 %, což není málo. A jako třešinku na dortu si trust rovněž účtuje ročně poplatek ve výši (za mě nekřesťanských) 2 % bůh ví za co.
Souhlasím s názorem, že do bitcoinu je možné aspoň okrajově investovat i skrz určité akciové tituly, ale tohle podle mě rovněž není jeden z nich a držel bych se dál.
#investovani #kryptomeny #bitcoin #akcie #riotblockchain #tezbakryptomen #trh #rizika #naklady #grayscalebitcointrust #basketsecurity #otc #poplatky #valuace
jj..ten grayscale vypadá na první pohled moc pěkně, ale na druhý ..zlatá investice do bitcoinu ?
GBTC je pro ne vyhodnejsi pokud je drzeny na ROTH IRA protoze pak se za prodej neplati dan. Nevim uplne jak je to mysleno se spekulaci na cenu BTC? Tohle nejsou futures a Grayscale je prakticky pouze v long pozici, protoze sve akcie uzamyka na 6 mesicu od nakupu a zadne podkladove aktivum nevyprodava, pouze akumuluje podle prilivu kapitalu.
Vypadá to, že bych Riot měl prodat i se ztrátou ?
Asi je nakoupim. Imrvere se tady na W tvrdi, zahodte dodge, a on mi neustale roste ??
@rpavelka No jestli vám neustále roste, tak to asi nemáte Dogecoin, protože tam už proběhla slušná korekce. ? Jinak zrovna minulý týden jsem o DOGE psal myslím celkem racionální článek, kde jsem k jeho zahazování určitě nevyzýval. Ale zase je potřeba nebrat to tak, že je to další BTC nebo Amazon, který všem vytře zrak.