4 minuty čtení

2 neuvěřitelné příběhy o bitcoinu, z kterých by se každý jeho majitel měl poučit a zároveň radovat

Zatímco dřív hledači pokladů pátrali po zakopaných truhlách se zlatem a diamanty, dnes se pomalu dostáváme do situace, kdy se ty největší poklady často mohou ukládat i na něčem tak malém a banálním, jako je USB flash disk. Nevěříte?

Svět kryptoměn je vzhledem k jeho dosavadní vrozené volatilitě nepochybně plný neuvěřitelných příběhů o tom, jak lidé pohádkově zbohatli, nebo o pohádkové jmění v okamžiku přišli. 

Speciální skupinu smolařů však nepochybně tvoří dlouhodobí držitelé bitcoinu, kteří o své dnes již téměř jistě pohádkové zisky nepřišli prodejem ve špatnou dobu, ale pouze svým vlastním lajdáctvím. Kromě zdviženého prstu všem ostatním majitelům kryptoměn se však ze ztracených bitcoinů mohou ostatní majitelé radovat, jelikož cena těch neztracených zase o trochu poskočí.

Tady jsou příběhy dvou lidí, kteří si dnes pravděpodobně trhají vlasy...

220 milionů dolarů v trapu kvůli zapomenutému heslu

S rostoucí cenou bitcoinu přirozeně roste i zájem o všechny, kdo vlastní větší množství této kryptoměny. A tak se na začátku roku do medií dostal příběh německého programátora Stefana Thomase, který ve své bitcoinové peněžence měl uložených 7002 bitcoinů v tehdejší hodnotě 220 milionů dolarů.

Ne, neztratil ji... jenom se mu podařilo zapomenout k této peněžence heslo. A jelikož šlo o zařízení IronKey, měl programátor přesně 10 pokusů na to své heslo uhádnout, než zařízení veškerý svůj obsah zašifruje. Dle posledních informací je již 8 špatných pokusů za ním a zbývají mu poslední dva. Jenže na heslo si stále nevzpomněl a existuje zřejmě velká šance, že už ani nevzpomene.

A byť mediím následně oznámil, že ho tato zkušenost naučila pohlížet jinak na svou vlastní hodnotu a že se již se ztracenými miliony smířil, jsem si jistý, že svou peněženku jen tak nevyhodí. Kdo ví, možná se dříve či později najde technologie, která mu pomůže se ke svému "pokladu" zakopanému za jedničkami a nulami přece jen dokáže "prokopat".

Odměna 70 milionů dolarů za povolení prohledat skládku

Když v roce 2013 britský pracovník z IT James Howells bez obav vyhodil paměťový disk obsahující digitální peněženku, na níž byly tehdy téměř neznámé a prakticky bezcenné bitcoiny, zřejmě toho ani trochu nelitoval.

Dnes ale zřejmě lituje více než dost. Vyhozených 7500 bitcoinů by totiž dnes mělo i při ceně 31 000 $ za kus hodnotu přes 230 milionů dolarů. A tak se Howells rozhodl pro poměrně bizarní návrh. Nabídl radnici města Newport, kde žije, obrovskou finanční odměnu za to, pokud mu povolí prohledat zdejší skládku odpadu, kde věří že zmíněný disk pravděpodobně před 7 lety skončil.

Město by po nalezení a úspěšné záchraně bitcoinů údajně obdrželo 25 % jejich hodnoty, tedy asi 57,5 milionu dolarů. Zatím však radní jeho přání nevyslyšeli a odmítají s ním o celé záležitosti jednat.

Howells k bitcoinům přišel, jelikož je po dobu 4 let těžil. Tehdy však šlo o obor, který byl zcela v plenkách a měl minimální hodnotu. Problém nebyl ani tak v tom, že muž disk vyhodil, ale v tom, že si myslel, že už si z něj veškerá uložená data zálohoval. Jakmile bitcoin během roku vypálil ze 150 na 1000 $ dolarů, uvědomil si, že na bitcoiny na disku vlastně úplně zapomněl.

Aktuálně vypracovává plán, s kterým by chtěl svůj disk opět najít. Jelikož si pamatuje, že jej vyhodil mezi červnem a srpnem 2013, mohl by teoreticky dle striktních plánů skládky dohledat, kde by pravděpodobně odpad z tohoto období měl být uložen. Nalezený disk by následně předal expertům na záchranu dat, aby jej kompletně celý sestavili z nových součástek a pokusili se zachránit malou část dat, které Howells potřebuje, aby se k bitcoinům dostal.

Čáru přes rozpočet mu však dělají zákony a nařízení, jež jakékoli kopání na skládce zakazují, aby nedošlo k zásadnímu narušení okolního životního prostředí.

---

Dle The New York Times se někde na světě ve ztracených digitálních peněženkách aktuálně povaluje odhadem 20 % ze všech 18,5 milionu již existujících bitcoinů v přibližné hodnotě 140 miliard dolarů. Nemáte náhodou taky doma zapomenutou flashku? ?

No a poučení číslo dvě, pokud digitální peněženku s bitcoiny máte - dávejte si velký pozor na to, kde a jak ji uchováváte, abyste jednoho dne nedopadli jako výše zmínění pánové.

#kryptomeny #bitcoin #digitalnipenezenka #heslo #zapomenuteheslo #hodnota #fail

Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Také mám čerstvou zkušenost s hledáním něčeho co vypadá jako usb disk, kam jsem si před pár lety něco btc uložila.

    Našla se, teď už si jen vzpomenout, jak se dostat dovnitř ?

    +2
  • Je to tak. Kryptoměny nesou ještě další riziko, o kterém se moc nepíše, zřejmě kvůli jeho morbiditě. Pokud totiž někomu nesvěříte bezpečnostní kódy své peněženky (což je vlastně porušení nejzákladnějšího bezpečnostního pravidla), v případě vašeho úmrtí jsou ty prostředky prostě fuč....narozdíl od ostatního kapitálového majetku, který je (líp či hůř) vždy dohledatelný a spadne do dědictví...

    Takto bude v průběhu let mizet nemalá část kryptooběživa.

    +2
    • @reznicekjan1 No pokud vezmeme v potaz, že bitcoin vlastně není až tak starý a už je někde fuč 20 %... lidé si ho asi dneska hlídají víc než před lety, kdy stál nula nula nic, ale i tak. ?

      +2
    • Tomuto tématu se věnuje knížka "HODL za života i po něm"

      +1