Ramit Sethi je americký podnikatel, finanční poradce a autor bestselleru New York Times – I Will Teach You to Be Rich, což je skvělá kniha, která rozhodně stojí za přečtení, zatím však bohužel nevyšla česky.
Jeden z jeho skvělých citátů prozrazuje mnohé o jeho postoji k osobním financím:
„Utrácejte extravagantně za věci, které milujete, a nemilosrdně snižujte náklady za věci, které nemilujete.“
V mém případě se může jednat například o kávu, kterou sice mám rád, ale nejsem žádný gurmán – vystačím si s instantní kávou. Pro někoho jiného to může být pivo, čaj, čokoláda či cokoliv jiného – taková drobná „neřest“, bez které se na první pohled obejdete, ale protože stojí pár desítek korun denně, nemáte důvod si ji odpustit.
Dokud ještě bylo standardem dojíždění či docházka do práce, řada z lidí si oblíbila takový ranní rituál, kdy si po cestě do práce koupili kávu ve Starbucks, Costa Coffee, McDonald’s nebo kdekoliv jinde. Skutečně se však jedná o věc, kterou tito dotyční MILUJÍ? Pravděpodobně ne, ale tak nějak si řekli, že těch ranních 50 Kč za kávu do papírového kelímku není nutně náklad, který by jim udělal výraznou díru do rozpočtu.
Jednotlivé padesátikoruny se však mohou poměrně rychle nasčítat, i kdybyste je odkládali pouze do prasátka. Tabulka níže pak ukazuje, jaké jsou skutečné náklady obětované příležitosti, kdybyste tyto peníze namísto každodenní konzumace kávy raději investovali.
Pokud byste si kávu za cenu 50 kč kupovali v pracovní dny v průběhu příštích 30 let, bude vás to stát přibližně 480 000 tisíc Kč. Pokud byste však raději tyto peníze pravidelně měsíčně investovali, náklady obětované příležitosti budou ještě vyšší:

Teď vám už i přeslazená káva musela v ústech pořádně zhořknout.
Vezmeme-li v potaz citát zmíněný v úvodu – pokud je pro vás káva v papírovém kelímku skutečně důležitá, klidně si ji dopřejte. Zmíněný příklad je pouze případem, kdy pravděpodobně utrácíte bezmyšlenkovitě peníze za věci, které pro vás nejsou extra důležité a stejnou logiku můžete uplatnit i kdekoliv jinde. Možná se jedná o vaše každodenní obědy v restauracích, nákupy oblečení, které pak leží ve skříni, nebo platba za 3 streamovací aplikace, které všechny nevyužíváte. Může jít opravdu o cokoliv.
Důležité však je tyto nenápadné a zbytečné výdaje ve vašem rozpočtu najít. Snažte se zaujmout minimalistické myšlení a utrácejte pouze za věci, které pro vás jsou skutečně důležité a vyhněte se výdajům, které vám nic moc do života nepřinášejí. Malá dnešní změna může mít významný dopad na váš pozdější život.
Za vším hledejte vliv složeného úročení
Jak je možné, že se může odložených 360 000 Kč stranou proměnit za 30 let až na 2,26 milionu Kč? Děkovat za tento růst můžeme vlivu složeného úročení. Složený úrok je jednou z nejúžasnějších věcí na tomto světě a je také důvodem, proč by mělo být investování volných finančních prostředků vaší prioritou.
Skutečnost, že se v čase zhodnocují nejenom vaše vklady, ale i úroky z nich, je nesmírně důležitá a rozdíl zhodnocení v jednotlivých dekádách sílu složeného úročení ukazuje v plné kráse. Možná není úplně snadné porozumět na první dobrou plným dopadům tohoto matematického divu, z tabulky však musí být zjevná jeho důležitost téměř každému.
#kava #jakinvestovat #investovani #rozpocet #pravidelneinvestovani #vydaje #naklady #pravidelnevydaje #slozeneuroceni #slozenyurok #dlouhodobeinvestovani #pravidelnainvestice #osobnifinance #finance