Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
20.10.2020 8 minut čtení

4 nesmyslné neřesti, za které každých 5-10 let vyhodíte z okna jeden milion korun

Nikotin, alkohol, cukr, dopamin. Čtveřice látek, na kterých je dnes moderní západní společnost s přehledem nejzávislejší. Dohromady tvoří kolotoč, který je nastaven tak, aby se z něj nešlo dostat a donekonečna z vás tahal peníze. Kolik peněz? Hodně!

Paradoxem je, že cesta ven z tohohle kolotoče není nijak složitá ani trnitá. Prvním krokem může být sednout si doma nad kus papíru a jednoduše si na něj vypsat, kolik vás výdaje na uspokojení svých neřestných choutek stojí týdně, měsíčně a ročně.

Pojďme si ukázat, jak mohou takové výdaje v případě zcela obyčejného mladého člověka - který má vzhledem k věku ideální pozici začít pomalu šetřit, spořit, investovat a bez obav i víc riskovat -  vypadat. Nebudu mu sice dávat jméno, aby si to někdo nevzal příliš osobně, ale na jeho utrácení za kraviny se naopak…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +78
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Kdyby se člověk zabýval tím, jak více vydělat, než ušetřit, může i žít. Omezovat se jen z důvodu peněz, nás naučí být jejich otroky. Cigarety a alkohol nemusí být tím příkladem, ale třeba kvalitní jídlo už ano. Co víc na tom světě můžeme mít, než kvalitní prožitek? Tedy šetřit je jedna věc, ale pak ty peníze pravidelně používat ve svůj prospěch, je věc druhá. Kolik lidí znám, co mají skutečně velké peníze a hrozně se o ně bojí a nechtějí je použít. Za mě začít spořit je stejně důležité, jako se zaměřit na pravidelné zvyšování příjmu a peníze investovat. Ale dále i pravidelně peníze směňovat za to, co mě naplňuje a co mi umožňuje žít kvalitněji. Někdo to má v cestování, někdo v materiálních věcech. Nejsme tady na vždy a dá se to vše skloubit. Tedy doporučuji kromě spoření a ubírání si z úst se zaměřit na pravidelný růst příjmů. Ať zvýšením počtu příjmů, změnou pozice, změnou zaměstnavatele, změnou obchodního modelu, změnou oboru, začít podnikat. 

  +13
  • @jirikovacs Díky za názor Jiří, dá se jen souhlasit. Toto bylo mířeno primárně na automatické vyhazování za věci, které na druhé straně ani tu kvalitu, ani ten požitek nakonec nepřinášejí jen proto, že je na to člověk prostě zvyklý.

   +3
 • Už jenom to vaření. Když si člověk spočítá kolik ušetří (4-5 tisíc měsíčně), když vaří doma (a z mnohem lepších surovin). Navíc klid na duši, když člověk vypne a jde si dělat něco dobrého k jídlu. 

  +13
  • Přesně! 🙏

   +2
  • Klid na duši i v břiše, dobré domácí vaření je za mě i investice do zdraví.

   +2
 • Souhlasím z části. Nejlépe vydělané peníze jsou ty ušetřené. Nejsem kuřák, ale je na to dobra poučka. Baví se kuřák s nekuřákem. Nekuřák říká kuřákovi, že za dobu, co kouří by měl nové auto. A kuřák se zeptá. A kde ty máš nové auto? I ten, kdo nepije alkohol, nejí sladké a brambůrky, nepije kafe. Neušetří o moc vic. Bez prožitků typu občas Fast food, sladká tyčinka, víno nebo pivo, večeře v restauraci atd by jsme měli šedivý život a vlastně nudný. Ten kdo výše zmíněné nedělá vůbec si pořídí jiné věci. Proto pracujeme a vyděláváme, abychom si výše zmíněné mohli dovolit. Ač pro někoho je to vyhazování pro druhé je to požitek. Souhlasím s tím, že jde o to jak často a jak moc to je. Pokud by člověk chtěl takhle šetřit musel by vzít peníze vždy když dostane chuť na cigaretu, víno, pivo aj. A dát je do kasičky. Jinak si pořídí jinou věc nebo požitek. 

  +5
 • Mas samozřejmě pravdu. Na papíře vypadají ta čísla strašně. Ale takového kuřáka to nepřesvědčí...(to říkám jako dvou měsíční stop-kuřák, o což jsem se snažil asi 2 roky, leč závislost na nikotinu byla silnější)  

  Alkohol to je pak kapitola sama pro sebe. Z vlastní 3měsiční abstinence musím říct, že můj společenský život dost utrpěl. Takže si nyní pivko s přáteli dám, ale abych si jedno dvě dával každý večer ze zvyku to mi přijde jako nesmysl. 

   

  A jinak vlastně piju kohoutkovou vodu a poslední půlrok se s úspěchem vyhýbám i impulsivním nákupům. Tak to dle závěru článku snad vypadá, že jsem se nad sebou zamyslel včas...

  Diky :)) 

   

   

  +5
  • Tak to je perfektní přerod a posun správným směrem 👍🏻

   0
 • Nejdůležitější/nejzajímavější mi připadají 2 poslední odstavce.

  +2
 • Krabička kvalitního tabáku do dýmky výjde na 350,-Kč a když mám chuť, tak si zapálím. Balení tabáku do vodní dýmky výjde na 300-700,- Kč a kdykoliv mám chuť, tak nažhavím uhlíky za cenu cca 100,-Kč za balení. Láhev kvalitního alkoholu minimálně 300,- a když mám chuť na bourbon, tak si naliju. Pivní speciál si dám čepovaný jen výjimečně kvůli tomu, že ho téměř nikde nečepují - slovy hospodských, kteří citují obchodní zástupce velkých europivovarů "proč by ho měli mít, když všichni pijou Radegast/Plzeň..." jméno ochucené vody si doplňte sami. Speciál v PET stojí cca 150,- a abych zahnal žízeň když mám chuť, tak mám pořád nějaký speciál v lednici. Kromě toho nepiju koncentrovaný cukr (cola apod.), baleného rostlinného smradlavého odpadu zabaleného do papíru (marketingově zvaného cigareta) bych se nedotkl a o ochucené vodě, kterému se říká pivo si myslím svoje, ale nechápu proč bych to měl pít. Průměrná útrata v restauraci za 2 nás výjde na 700 a když máme chuť na kvalitní a originální jídlo, tak si zajdeme. Nedosahuji ani dvou třetin průměrného platu i přes VŠ, cizí jazyky, praxi a zkušenosti, protože o kvalitní pracovníky není zájem, zejména ne v logistice, ekonomice, prodeji, službách a výrobě. Zajedem si několikrát ročně na dovču a má drahá polovička bude na mateřské ještě nějakou dobu. Takže by mě zajímalo - kde je ten milión? A jo, zřejmě v investicích, kam přebytky peněz pravidelně sypu :-)) Máte to taky tak?

  +2
 • Brutální počty takže pak už to raději zpětné nikdo počítat nebude...

  +1
  • On se ten zpětný výpočet aspoň jeden hodí jako inspirace pro budoucnost. 😄

   0
 • Tak cigarety nekouslrim. Alkohol jediné rum na pečení a o ní jsem si na pečení koupila po letech grand marnier, taky jen tak na pečení. Jídlo si většinou vařím sama, do restaurace možná tak 2 krát za rok zajdu.A co se týká stravy, tak sladkosti moc nekupuji, brambůrky možná jednou za rok. 

  0
Doporučené příspěvky
7 minut
9 minut
9 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
7 minut