6 minut čtení

3 výhody a nevýhody, které vám přinese otevření více než jednoho bankovního účtu

Má smysl řešit v rámci money-managementu více než jednu banku a více než jeden bankovní účet? Vzhledem k tomu, že půjde o místo, kde budou "bydlet" vaše těžce vydělané peníze, jde o klíčové téma. Co když se vám ale líbí třeba dvě banky najednou?

Mít více než jeden bankovní účet dnes není ničím neobvyklým. @davidkouril na Warengo ostatně loni napsal pěkný článek o tom, proč on jich používá rovnou 10! Takto organizovaný přístup s sebou nepochybně přináší jisté výhody, ale zároveň i nevýhody, a tak je před tím, než si otevřete pět různých účtů u pěti různých bank vhodné zvážit, zda to za to opravdu stojí. Tady je pár pro a proti:

Pro č. 1: Můžete pohodlně pracovat na několika finančních cílech současně

Mít veškeré peníze na jednom místě a zároveň se snažit spořit na tři nebo čtyři odlišné věci současně může být mírně chaotické. Proto rozhodně dává smysl mít například jeden (zda spořící/nespořící, je otázka, na kterou by bylo dobré taky brzy odpovědět článkem, co říkáte?) účet na nouzový fond, druhý standardní účet, kde leží hotovost na základní měsíční výdaje či splátky, třetí účet, kde spoříte 20 %, které budete muset z vlastní kapsy zaplatit na začátku hypotéky a čtvrtý, kde šetříte na svůj vysněný cestovatelský cíl.

Pro č. 2: Můžete efektivně využívat rozdílné benefity jednotlivých bank

Podobně jako u brokerů je i u bank standardem, že vám často jen jedna jediná nenabídne úplně vše, po čem toužíte. Rádi byste perfektní úrokové sazby, skvělou zákaznickou podporu, moderní mobilní bankovnictví a nízké poplatky, ale všude to má nějaký háček. Například internetové banky totiž zpravidla mohou nabídnout při spoření vyšší úroky, ale zase je to s nimi horší v případě bankomatů a poplatků. Zatímco tradiční, kamenná banka si na druhou stranu tak vysoké úroky dovolit nemůže, ale zase má hromadu obrovskou síť bankomatů, z nichž můžete vybírat kdykoli zcela zdarma. Pokud tedy přesně víte, co se svými penězi máte pravidelně v úmyslu, dává rozhodně smysl najít si pro každý úkon toho nejlepšího možného poskytovatele a těžit tak z benefitů několika bank současně.

Pro č. 3: Můžete si vyzkoušet novou banku ještě před tím, než tu starou opustíte

Měnit jednu banku za druhou patří s přehledem mezi nejméně oblíbené kroky, ke kterým se bankovní klienti uchylují. Refinancování hypotéky je něco jiného, ale přesouvat veškeré své účty jinam se zkrátka nikomu příliš nechce (mluvím i z vlastní zkušenosti, jednou jsem to absolvoval). Místo otevření nového účtu u nové banky a současného uzavření vašeho původního účtu u původní banky je nicméně smysluplnější pouze si otevřít nový účet a zkusit jej chvíli používat. Můžete si tak vše potřebné ozkoušet, zatímco máte svůj původní účet stále k dispozici, můžete se lépe rozhodnout, která banka je pro vás lepší dlouhodobou volbou a v případě potřeby se k původnímu účtu kdykoli opět vrátit.

---

Proti č. 1: Udržet si přehled o financích je s každým dalším účtem náročnější

Osobně žádný vyšší počet bankovních účtů nepoužívám, protože nemám problém mít jednotlivé finanční cíle v hlavě rozdělené i v rámci jednoho účtu. Plus si člověk takto samozřejmě mnohem snadněji udržuje o svých financích přehled, protože většinu důležitých informací zjistí na jediné kliknutí v mobilu. Na druhou stranu ale chápu, že někomu víc vyhovuje organizace v rámci třeba 5 účtů... na mě už je to ale příliš mnoho (aspoň prozatím).

Proti č. 2: Roste šance, že si omylem naběhnete na nepříjemné poplatky

Banky jsou v oblasti nevyžádaných poplatků naprostými přeborníky. Někde vám stačí, když hodnota vašeho účtu klesne pod určitou částku a už platíte. Mít o poplatcích přehled v rámci jedné nebo dvou bank může být samo o sobě náročné. Při větším počtu poskytovatelů se však rovněž musíte připravit na víc času investovaného do studia ceníků a pravidelné kontroly. Určitě totiž nechcete, abyste po půl roce zjistili, že vám na jednom z vašich mnoha účtů, který jste dlouho nekontrolovali, nabíhají týden co týden nevyžádané poplatky a vysávají vám tamní zůstatek.

Proti č. 3: Vyšší počet účtů zvyšuje riziko, že se stanete obětí podvodu

Každá větší banka by dnes měla disponovat kvalitní ochranou proti odcizení či podvodnému jednání v rámci vašeho účtu. Čím víc bankovních společností ale využíváte, tím logicky roste šance, že v rámci nějakého útoku nebo třeba jen krádeže dat klientů stanete obětí. Dáváte totiž potenciálním zločincům šanci, aby se k vašim penězům a osobním informacím dostali na více než jen jednom místě.

Za mě tedy nelze jednoznačně říct, že mezi jedním a více bankovními účty existuje jasně lepší volba. Umím si představit, že 5 nebo i těch zmíněných 10 bankovních účtů může někomu fungovat. V takovém případě bych ale nejprve důsledně ujistil, že případné výhody plynoucí z většího počtu poskytovatelů bankovních služeb skutečně převýší nevýhody a případná rizika (např. že se vám vyplatí mít online banku na úrokové sazby a ještě k tomu fyzickou banku na určité transakce a služby, jako je třeba bezpečnostní schránka). Pokud tyto zásadní benefity chybí, může být jedna jediná banka lepší volbou.

P.S. Pokud máte nějaké vlastní tipy na konkrétní tuzemské banky, které jsou v něčem zajímavém bezkonkurenční a vyplatí se u nich už jen kvůli tomu mít účet, sem s nimi. Rád si o tomhle tématu případně přečtu i nějaké vaše články vyplývající z vašich zkušeností s nakládáním s penězi. ?

#osobnifinance #moneymanagement #bankovniucet #vyhody #nevyhody #penize #sporeni #poplatky #uroky #onlinebanka #fyzickabanka #zabezpeceni #riziko

Hodnocení: +51
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ten bod 3 bych tedy selskym rozumem bral spise obracene ne ? Neni moc pravdepodobne ze si nekdo vytipuje primo Vas osobne a rozvrzenim financi do vice uctu spise diverzifikujete a zmensujete risk.

    +2
  • A co tak použít aplikace na správu financí pro managovani více účtů? - Spendee, WalletApp atp.

    +2
  • Další výhoda :D Finančáku se budou hůře dohledávat příjmy ve více bankách než když to někdo cpe na jeden účet a pak se diví.

    +2
  • Osobně mám aktuálně 2 účty. Jeden co mi založili ještě rodiče, když mi bylo 15 a druhý, který jsem si zakládal nedávno a který poskytuje řadu výhod (prémiové cestovní pojištění, výběry z bankomatů po celém světě zdarma apod.). Původně jsem chtěl ten starý uzavřít a fungovat jen s tím novým, každopádně zatím jsem to během toho cca půl roku neudělal a jen si na nový účet měsíčně přeposílám potřebnou částku pro vedení zdarma. Vidím v tom výhodu pro případné problémy, kdy se vám nějakým obskurním způsobem zablokuje účet zrovna, když jste v zahraničí, nebo se stanete obětí kyberútoku v tu nejméně vhodnou chvíli, tak máte ještě druhý účet k dispozici (nepravděpodobné, ale nic mě to nestojí).

    Každopádně využívat více účtů pro spoření na jednotlivé věci mi přijde dost overkill. Pokud si chci oddělit část peněz, mohu využít spořící účet ve své bance, ale dělat další účet pro spoření na dovolenou, další pro rezervní fond a další pro spoření na hypotéku? Sám jsem se ještě ani neodhodlal k odkládání peněz do rezervního fondu na spořící účet. Zkrátka vím, že mám na běžném účtu dostatek peněz pro náhlé výdaje a zároveň si uvědomuji, že bych neměl účet vyluxovat do posledního haléře každý měsíc a nepotřebuju mít peníze odložené bokem, abych je neutratil.

    Podle mě je klíčové zapracovat na sebedisciplíně a nehledat zkratky, které to vyřeší za nás.

    +1
  • Pro:

    Mám další debetní kartu v případě potíží s kartou u jedné banky, mohu mít hypotéku u jedné banky s podmíněným účtem a zůstat u současné banky, kde mám nastavené odchozí platby.

    Mohu si vyzkoušet produkt - nejen účet, ale i zpracování internetového / mobilního bankovnictví.

    Možnost více škatulkovat peníze je pro mě lepší - více spořících účtů, kde leží peníze, které nemohu investovat ani utratit.

     

    Proti:

    Mohou se při špatném používání objevit poplatky (za neaktivitu, málo plateb, atd)

    Peníze nejsou na jedné hromadě, v případě nutnosti výběru větší částky to nejde udělat hned a snadno.

    (což by mohla být výhoda při pohledu na případné zneužití přístupu).

    0