26.01.2021 6 minut čtení

3 výhody a nevýhody, které vám přinese otevření více než jednoho bankovního účtu

Má smysl řešit v rámci money-managementu více než jednu banku a více než jeden bankovní účet? Vzhledem k tomu, že půjde o místo, kde budou "bydlet" vaše těžce vydělané peníze, jde o klíčové téma. Co když se vám ale líbí třeba dvě banky najednou?

Mít více než jeden bankovní účet dnes není ničím neobvyklým. @davidkouril na Warengo ostatně loni napsal pěkný článek o tom, proč on jich používá rovnou 10! Takto organizovaný přístup s sebou nepochybně přináší jisté výhody, ale zároveň i nevýhody, a tak je před tím, než si otevřete pět různých účtů u pěti různých bank vhodné zvážit, zda to za to opravdu stojí. Tady je pár pro a proti:

Pro č. 1: Můžete pohodlně pracovat na několika finančních cílech současně

Mít veškeré peníze na jednom místě a zároveň se snažit spořit na tři nebo…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +30
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Víceméně si myslím, že mít 1 bankovní účet stačí. Z toho by se mělo platit všechno. Eventuálně si udělat u stejné banky ještě další účet (spořicí). 

  Další účty si otvírám pouze pokud daná banka udělá nějakou marketingovou akci. Třeba nabízí 1000 Kč za otevření účtu, tak to udělám, vyberu bonus a po určitý době účet zruším. Je to tak trochu hobby a dost často o nervy. Musíte si prostudovat ceníky a různé fígle dané banky, aby jste na tom opravdu vydělali a splnili podmínky pro bonus :-) Blbý je, že kvůli tomu dost často musíte osobně na pobočku banky. Minimálně kvůli zrušení účtu, ale když už je to mé hobby :-D 

  Musím však konstatovat, že občas zjistím, že ta banka má i nějakou dlouhodobou výhodu, tak si ji nakonec nechám. Minimálně po dobu trvání té výhody. Obvykle se tímto termín zrušení protáhne o pár let. Pak výhoda většinou zmizí, takže i účet zruším.

  +4
 • Ještě bych zmínil výhodu diverzifikace rizika bankrotu banky pokud tam mám hodně peněz. Pojištěny jsou vklady standardně tuším do ekvivalentu 100.000 eur. Takže třeba 5 mega už není od věci rozdělit na 2 banky.

  +2
 • Někdy vás banky prostě nutí mít u nich účet, třeba kvůli hypotece. Osobně mám více účtů. Air Bank třeba nabízí až 10 v jednom bankovní CZK, EUR, USD a spořicí, není tak problém mít přehled. Každý zdroj příjmů můžete dát na jiný účet, + dětský účet, přidat disponenta na společný účet domácnosti, skvělé půjčky, kterých se můžete rychle zbavit... George od Spořitelny nabízí přehled o financích a jakýsi "výhled" do budoucnosti, dobití kreditu na telefon a přehled o pojištění. U ČSOB zase vidíte na stavebko. Ale toto jsou účty, které mít "musíte" kvůli tomu, že u nich máte nějaké služby (hypo, stavebko atd.). Také jsem zkoušel jiné banky a tím jsem zjistil, že je nechci... Díky za článek.

  +1
  • @andrejJancik A někdy vás naopak banky nutí odejít jinam. Například kvůli absurdním poplatkům, nebo poplatku za vedení účtu, nebo jen hážou klacky pod nohy při odesílání finančních prostředků na kryptoburzy apod. Dlouho byla jako krypto-friendly FIO. Ale nevím jak to mají dnes. Osobně mám bankovních účtů několik. Využití je na každém z vás. Pro mě dává smysl osobní, investiční, rodinný, odkládací. Ale žít lze opravdu i s jedním.

   0
 • Tahle úvaha tak trochu naráží na to, že dnes už dobra banka nabízí spořit do “obálek”, kvůli tomu bych si nový účet nezakládal. A naopak, dnes již pod jednou bankou můžete sledovat více účtů z různých bank, když chcete. Takže tam bych taky nevýhodu neviděl.  Osobně si myslím, ze se to vyplatí, pokud jsou nabízeny různé služby, které bych využíval, případně kdybych potřeboval mít třeba k dispozici více peněz a chtěl je mít lépe úročené, což většinou banky omezují určitou částkou.

  +1
 • Mám 4 účty u různých bank.

  KB - kvůli hypotéce. Nesnaším layout jejich internetového bankovnictví, ale mobilní aplikace je dobře vymyšlená. Chodí mi sem výplata a odchází splátka hypotéky a platba do mBank.

  MBank mám už dlouho, v době, kdy jsem měl hypotéku u ČS, jsem si založil mBank na rozesílání plateb a inkas, protože poplatky za transakce jsou nula. A zůstalo to tak i při přesunu hypo ke KB.

  Chodí mi tam nájmy z bytů a odchází odsud platby a inkasa na provoz všeho. Nabízí i spoření z hlavního účtu do vedlejší peněženky na nějaký cíl. Formou pravidelných plateb nebo procenta z platby kartou a jednorázové platby. Případně kombinace obojího. Internetové i mobilní bankovnictví mají docela jednoduché a přehledné.

  Reifeisen - zkusil jsem založit jako náhradu za mBank kvůli lepšímu úroku na spořícím účtu, ale jelikož po půl roce úrok snížili, účet nevyužívám. Internetové i mobilní bankovnictví mají docela jednoduché a přehledné.

  Fio - mám z doby podnikání, nevyužívám. Využíval jsem jen internetové bankovnictví a je pěkně přehledné, takové čisté.

  Do budoucna spíše plánuji pokračovat v používání jednoho účtu spojeného s hypo - pokud to banka bude požadovat a ponechání si druhého účtu na pravidelné platby.

  Ale mít více než dvě aktivní banky mi přijde zbytečné.

  0