Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
15.02.2020 3 minuty čtení

Proč mít 10 bankovních účtů?

V naší domácnosti máme 10 bankovních účtů. Je to systém, který můžeme nazvat něco jako obálková metoda. Díky tomuto systému máme pak naše příjmy a výdaje více pod kontrolou. Systém není nějak složitý a dá se jednoduše ovládat.

1.Hlavní účet domácnosti

Je to účet na, který chodí naše hlavní příjmy. Z tohoto účtu posíláme peníze na naše další účty. Něco z tohoto účtu je placené automaticky. Je to účet ke kterému nemáme žádnou debetní kartu.

2. Jídlo

Tohle je jeden z nejdůležitějších účtů. Jídlo je ve většině rodin největší náklad. Na tomto účtu jsou jak peníze na nákup potravin tak peníze na jídlo v restauracích (záleží jestli to rozpočet dovolí). Jakmile peníze z tohoto účtu zmizí tak se jí tzv. co dům dá ;). 

3.Nepravidelné platby

Tenhle účet používáme k placení nepravidelných plateb, které jsou čtvrtletní, pololetní, roční. Jsou v tom náklady na pojištění auta, domácnosti, odpad, atd. 

Někdy je lepší některou z těchto plateb rozdělit na měsíční výdaj, aby nás jednou za rok větší měsíční výdaj nezaskočil. (toto se vyplatí zejména pokud máte měsíčně stejný pravidelný příjem bez nárazových bonusů či ročních odměn)

4.Účet na zábavu

Každý měsíc dáváme na stranu pár procent, které utratíme na cokoliv. Jsou to peníze, které utratíte a vzájemně se nehlídáte za co ;). 

5. Dovolená

Díky tomuto účtu, můžete vyrazit o víkendu na prohlídku hradu nebo prostě vyrazit na nějakou výstavu. Případně jsou to peníze určené na nějako plánovanou cestu do zahraničí. Tady na tento účet, nicméně nedáváme peníze pravidelně každý měsíc. Není to potřeba stačí čas od času. 

6. Budování bohatství

Tady jsou účty našich penzijních fondů, investiční účty kde máme dlouhodobý horizont, aby naše peníze pracovali. 

7. Spořící účet pro dítě 1

Tady se odkládají peníze dětem na výdaje které nás čekají v daném roce. Plán výdajů na školku(školu), sportovní kroužky, ale patří sem například i další podúčet kde se jim odkládají dlouhodobé peníze (studio, penze, bydlení apod)

8. Spořící účet pro dítě 2

stejné jako v bodě 7. 

9. Spořící účet pro domácnost

Pokud se v domácnosti něco porouchá a je nutné to opravit nebo koupit nové k tomu využíváme tento účet. Pokud je některý z našich jiných účtů v přebytku tak sem přesouváme peníze navíc. Tento účet využíváme k malým nenadálým výdajům. 

10. Nouzový účet

Tento účet musím být samostatný od ostatních. K těmto penězům by neměl být snadný přístup. Je to takzvaná železná rezerva na opravdu mimořádné výdaje. Závažné finanční události.  

#investovani #finance #osobnifinance #bankovniucet #moneymanagement #financnigramotnost

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Dobrý den Davide, děkuji za velmi zajímavý systém. Nestane se vám někdy, že celé odpoledne jen provádíte přihlašování a odhlašování do všemožných bank? Osobně mám také rád rozdělené výdaje, spoření, zábavu či investice, nicméně na to využívám Revolut a jejich Trezory a mám vše v jedné mobilní aplikaci a pěkně přehledně a pohromadě.

  0
  • Dobrý den, ne ne nemám s tím problém a to asi zejména z důvodu toho, že aplikace používám jen občas při přesunu peněz. Pak už využívám na placeni mobil kde mám 4 karty a už jsem zvyklý z kterého účtu co platím.

   0
 • Zajímavý systém :) Osobně také používám více účtů, ale v tomhle případě jsem docela ještě minimalista teda :D
  0
 • Skvělý článek Davide :O Velmi zajímavý insight.
  0
Doporučené příspěvky
7 minut
4 minuty
6 minut
6 minut
6 minut
6 minut
8 minut
6 minut
8 minut
7 minut
před 1 měsícem
7 minut
9 minut