25.01.2021 6 minut čtení

Přemýšlíte, kam investovat 100 000 Kč? Zvažte tyto 3 akcie

Hledáte stabilní společnosti, díky kterým můžete z dlouhodobého hlediska zajímavě zhodnotit své peníze? Podívejte se blíže na společnosti obsažené v nejstarším akciovém indexu – Dow Jones Industrial Average.

Cenově vážený index Dow Jones v loňském roce dostál jistých změn ve složení, stále ho však tvoří 30 společností. V letošním roce se přitom dočká významného milníku, když 26. května oslaví své 125. narozeniny.

Za svou historii prodělal index Dow Jones několik změn. Původně byl tvořen pouze 12 společnostmi, v roce 1926 se jejich počet zvýšil na 20 a v roce 1928 se rozšířil do dnešní podoby.

Po celou dobu však zůstával cenově váženým indexem. To znamená, že čím vyšší je cena akcií společnosti, tím větší vliv má akcie na vývoj indexu. I proto došlo po splitu akcií Apple v loňském roce ke změně složení jednotlivých komponent. Princip indexu Dow Jones tak stojí v ostrém kontrastu vůči benchmarkovému indexu S&P 500, v němž jsou jednotlivé komponenty vážené podle tržní kapitalizace, což je názorně vidět na příkladu #Apple. Zatímco v indexu S&P 500 má výrobce iPhonů největší váhu, v Dow Jones indexu se nyní jedná až o 17. nejdůležitější akcii.

Co je však nejdůležitější? Dow Jones index obecně obsahuje stabilní a pomalu rostoucí společnosti – ideální akcie vhodné pro dlouhodobou investici. Pojďme se podívat, do kterých 3 akcií z indexu Dow Jones byste nyní mohli investovat 100 000 Kč?

1. Home Depot (NYSE: $HD)

Společnost cílící svými produkty na domácí kutily je aktuálně třetí nejvýznamnější akcií indexu Dow Jones. Home Depot je dlouhodobě úspěšný díky tomu, že se mu dlouhodobě daří uspět na B2B i B2C trhu. Historicky nízké úrokové sazby a tím pádem i nízké hypoteční sazby podpořili výstavbu nových domů v USA.

Pozitivní trendy ve stavebnictví umožňují společnosti Home Depot dále upevňovat svou pozici u jednotlivých stavebních firem a stejně úspěšný je i při oslovování koncových zákazníků – domácích kutilů, kteří hodlají budovat nebo rekonstruovat své domovy na vlastní pěst. Díky tomu je Home Depot schopný prosperovat, jak v období ekonomického růstu, tak propadu.

Home Depot jde také s trendy a agresivně investuje do digitalizace, aby společnost dále zpříjemnila a zjednodušila spotřebitelům nákupní zážitek. Kromě podpory online prodeje společnost také zefektivňuje svůj dodavatelský řetězec a minimalizuje režijní náklady, aniž by nějak ohrozila svou schopnost dodat zákazníkům rychle co potřebují.

Tyto výrazné investice se pravděpodobně velmi pozitivně projeví v druhé polovině tohoto desetiletí ve formě rostoucí marže, z dlouhodobého hlediska tak má Home Depot zelenou.

Hodnota akcií Home Depot za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

2. Salesforce (NYSE: $CRM)

Salesforce není nejlevnější společností, je třeba však brát v úvahu, že se jedná o dlouhodobě úspěšnou technologickou společnost, která je takřka synonymem pro CRM systémy (o čemž vypovídá i její ticker). #Salesforce bylo přidáno do indexu Dow Jones v loňském roce a aktuálně představuje jeho 5. největší komponentu.

CRM softwary využívají podniky v rámci svých marketingových a prodejních aktivit k uchovávání informací o zákaznících, dohledu nad marketingovými kampaněmi, návrhu prodejních strategií a zlepšení firemních výsledků.

CRM systém od Salesforce, který využívá moderních cloudových technologií, na konci roku 2019 ovládal 18 % trhu, a přestože tržní podíl společnosti nepatrně klesá, žádná další společnost se ohrožení dominance Salesforce ani neblíží.

Technologická společnost známá akvizicemi dalších podniků, provádí v posledních letech v průměru 4 akvizice ročně, což se nemusí zdát, jako úplně výherní strategie. Salesforce je však velmi úspěšná při integrování koupených podniků, proto se jí dlouhodobě daří. Na začátku prosince loňského roku oznámila společnost největší akvizici v historii – Slack Technologies za cenu 27,7 miliardy dolarů. Akvizice Slacku umožní Salesforce oslovit širokou základnu uživatelů této platformy pro projektové řízení a následný křížový prodej jejich CRM softwaru. Pokračující růst tržeb o více než 20 % ročně je tak zcela reálný.

Hodnota akcií Salesforce za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

3. Verizon (NYSE: $VZ)

Nakonec jedna z nejmenších komponent nejstaršího akciového indexu. To jí však vůbec neubírá na atraktivitě. #Verizon je jedním z předních hráčů mezi společnostmi zabývajícími se bezdrátovou komunikací v Americe. Hraje tak doslova klíčovou roli v moderním životě.

Stoupají potřeby na kybernetickou bezpečnost a stále více podniků se na ni zaměřuje. Mnoho z těchto zvýšených bezpečnostních opatření se spoléhá na dvoufaktorové ověřování při přihlášení na důležité weby. SMSky nebo upozornění v aplikacích mobilních telefonů jsou velmi důležitou součástí těchto systémů.

Mobilní telefony jsou klíčovou součástí života lidí po více než 2 desetiletí, ale jejich důležitost v přístupu k finančním a dalším citlivým webům dává jejich používání ještě vyšší rozměr. To je pro Verizon velmi důležité. Další snaha o rozšíření dvoufaktorového ověřování odradí spotřebitele od rušení služeb telefonních operátorů, aby díky tomu ušetřili pár set korun měsíčně. Neznamená to, že jim to nutně zabrání ve změně poskytovatele služeb, ale je to poměrně významný důvod, proč se domnívat, že trh jako celek zůstane silný. Zapomínat pak nesmíme na masivní investice Verizonu do 5G infastruktury, které by měly naopak zajistit, že se budou zákazníci ke společnosti spíše přiklánět.

Připočtete-li více než 4% dividendový výnos a poměrně atraktivní cenu, měla by se vám dlouhodobě investice do Verizonu velmi zajímavě zhodnotit.

Hodnota akcií Verizon za posledních 12 měsíců. | Zdroj: finance.yahoo.com

#akcie #americkeakcie #investovani #dowjones #dowjonesindex #dlouhodobeinvestovani

Hodnocení: +49
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Díky za $CRM. Vůbec jsem o nich nevěděl.

  +1
 • Děkuji! Pane Kudláčku, co si myslíte o $T ? Z dlouhodobého hlediska se mně ta spolecnost líbí i přes velkou zadluženost. A co jste napsal trefně o Verizonu, platí i pro AT&T. Děkuji za názor.

  0
  • $T i $VZ jsou hlavní hráči na US trhu. Mě subjektivně zaujalo povídání zástupce Verizonu na představování nového čipu M1 u Applu a jejich diskuzi o pokrývání US 5G technologií. V tom případě mě Verizon příjde jako dobrá volba. Nezapomenout že objedvě společnosti jsou dividendové, žádný velký růst... Rozumné mi tedy příjde položit si tuto otázku: jaký je můj cílový poměr %vyplacené dividendy / cenu akcie a počkat na nákup za tuto předem stanovenou cenu. Rozhodně jsou oba tickery dobrou volbou pro dividendové portfolio, ale za jakou cenu to je oč tu běží! :-) Pěkný den

   +5
  • @jakubBlazek Díky moc. Máte pravdu, pohled přes dividend yield bude pro dlouhodobou investici nejlepší řešení.

   +1
  • @reznicekjan1 souhlasím s tím co je napsáno výše. Řekl bych, že s ani jednou společností chybu neuděláte. Pokud od nich ale budete očekávat násobný růst hodnoty v nejbližších letech, budete zklamán. Osobně ale raději investuji do společností slibující rozumný a stabilní růst (i když pomalejší) a nějakou tu dividendu. :-)

   +4
  • @PatrikKudlacek Děkuji. Mám v plánu stejnou strategii jako Vy. Jen teď asi chvilku počkám, jestli se trh trochu nezchladí. Můžu také čekat ale pět let, vím :-). Osobně myslím, že vzhledem k špatně postupující vakcinaci by ta současná euforie trhú mohla trochu zkorigovat. Ale proti tomu rotačky v bankách jedou a hned tak se nezastaví. Úrokové sazby chtějí taky držet ještě hodně dlouho nízko. Tak nevím :-) Děkuji

   +1
  • máte pravdu, proto taky volím nynější nákupy dost obezřetně pokračuji na pravidelné měsíční bázi a spíš pracuji na snížení dluhové zátěže...

   +2