V nepřeberné záplavě amerických akcií se totiž zejména zahraničním investorům snadno může stát, že některé méně známé dividendové společnosti zkrátka přehlédnou a potenciálně tak přicházejí o neustále se zvyšující pasivní příjem. Pojďme se na trojici takových akcií, o kterých se vlastně moc ani nepíše, byť jsou z pohledu dividend minimálně zajímavé, podívat:
Delek Logistics Partners ($DKL)
Když je řeč o výnosných dividendových akciích, chtě nechtě se nemůžeme vyhnout ropnému průmyslu. Ten již v posledních letech před pandemií nebyl pro dividendové investory žádnou oázou klidných zisků a COVID-19 tomu loni nasadil korunu. Volatilní ceny ropy řadu společností v tomto segmentu donutily k tomu, aby své tučné dividendy lehce osekaly a soustředily svůj volný kapitál místo na akcionáře spíš na snižování svých dluhů a financování kapitálových projektů.
Z tohoto pohledu však $DKL mírně vyčnívá. Společnost (pozor, jde o MLP/LP neboli komanditní společnost, která má maličko jinak nastavené danění, před investicí je vhodné si to pořádně nastudovat; začít lze např. zde) totiž svou dividendu bez přestávky navyšuje již 13 kvartálu v řadě a jen za poslední rok ji navzdory nelehké situaci na ropném trhu zvedla o 5 %. Jde totiž vedle minulý týden zmíněné společnosti ONEOK o dalšího provozovatele ropovodů, který se navíc může stále pochlubit zdravými financemi. V rámci volného kapitálu má aktuálně společnost k dispozici 1,5 násobku hodnoty dividendových závazků a disponuje také rozumným leverage ratiem (poměr vlastních zdrojů na celkových aktivech, dobrý ukazatel případného nadměrného zadlužení společnosti).
Společnost zároveň nedávno dokončila expanzi svých ropovodů v rámci projektu Red River, který by měl začít již letos produkovat první hospodářské výsledky. Dividenda s výnosem cca 10,4 % i její další letošní navyšování by tak pro Delek měla nadále být udržitelnou strategií.
Gladstone Land ($LAND)
REIT neboli soukromé investiční fondy specializující se na investování do nemovitostí patří k velmi oblíbeným členům každého dividendového portfolia. Zpravidla totiž nabízejí v rámci svých dividend rovněž nadprůměrnou výnosnost a pravidelný růst. Společnost Gladstone Land je zajímavá tím, že se specializuje na investování do zemědělské půdy, kterou následně pronajímá farmářům. Osobně se mi na ní rovněž líbí skutečnost, že vyplácí dividendu každý měsíc.
Netřeba dodávat, že se jí tak největší dopady pandemie vyhnuly obloukem, neboť zatímco se ukazuje, že všichni lidé opravdu nemusí pracovat v kancelářích, zatím stále platí, že všichni lidé potřebují jíst. I proto $LAND svou dividendu od svého IPO v roce 2013 nepřerušovaně vyplácí již 95 měsíců a během posledních 24 kvartálů její hodnotu firma navýšila celkem 21krát.
I zde není na obzoru žádný závažný důvod, který by měl současný růstový trend zbrzdit. Gladstone jen loni v prosinci nakoupila novou půdu v hodnotě 162 milionu dolarů, čímž celkovou hodnotu svého "polního" portfolia rozšířila na 1,2 miliardy dolarů. Plány pro letošní rok jsou zatím velké a měly by zahrnovat řadu dalších akvizic - už v lednu společnost stihla koupit jeden citrusový sad v Kalifornii za 4,2 milionu dolarů. Stabilní proud dalších a dalších investic do půdy, která vynáší pravidelné příjmy od dlouhodobých nájemců by tak $LAND měl umožnit dosáhnout svého cíle, což je pravidelné každoroční navyšování své dividendy s aktuálním výnosem 3,5 % tempem, které překonává inflaci.
Xcel Energy ($XEL)
A do třetice tady máme další oblíbený dividendový segment, kterým jsou utility. Tuzemským příkladem tohoto segmentu, který je všem rovněž známý zejména pro svou dividendu, je ČEZ. Já bych ale vaši pozornost rád nasměroval za oceán ke společnosti $XEL, která zásobuje elektrickou energií a zemním plynem celkem osm amerických států na západě a středozápadě země. Utility se vyznačují svou vysokou stabilitou a přísnou regulací, a tak není divu, že Xcel svou dividendu bez výjimky navyšuje již 17 let v řadě.
A ani v tomto případě se nezdá, že by působivá dividendová šňůra měla jen tak skončit. Zejména proto, že společnost se dnes už poměrně výrazně zaměřuje na investování do obnovitelných zdrojů energie, aby dosáhla svého závazku generovat elektřinu s nulovou uhlíkovou stopou do roku 2050. Xcel Energy v následujících letech plánuje pro dosažení tohoto cíle do své infrastruktury investovat miliardy dolarů, přičemž management odhaduje, že tyto investice by měly způsobit nárůst příjmů společnosti o 5-7 % ročně a přinést potenciálně podobný růst i pro dividendu, jejíž současný výnos je 2,7 %.
---
Ani jedna z těchto tří společností není tou, kterou najdete na hlavních stranách či titulcích medií. I přesto se však všem třem v posledních letech daří odvádět na poli konstantního zvyšování dividend pro investory výbornou práci. A jelikož ani v jednom případě není na obzoru nic, co by tyto aktuální trendy mělo jakkoli zásadně narušit, může jít rozhodně o zajímavé doplňky portfolií či minimálně watchlistu.
#investovani #akcie #dividendy #portfolio #dividendoveakcie #vynos #segment #ropa #infrastruktura #reit #nemovitosti #zemedelskapuda #pronajem #mesicnidividenda #pasivniprijem #utility #elektrina #zemniplyn #obnovitelnezdrojeenergie #oze
Jen varuji před tím, že DKL je společnost L.P. s komplikovaným daněním, této společnosti (a všem společnostem s L.P.) bych se vyhýbal obloukem, mohli byste na daních hodně prodělat...
@Stan1000 Jo vidíte, to jsem tam zapomněl zmínit, že jde o MLP, doplněno, díky!
@tomasdurcak Dobrý den, můžete to prosím více rozvést v čem je to znatelnou nevýhodou? Děkuji RM
@romanMutl V USA je potřeba dávat si u dividendových společností pozor na společnosti typu MLP (master limited partnership) a LP (limited partnership). Americká legislativa jim totiž při splnění určitých podmínek umožňuje neplatit daň. Ale jelikož stát samozřejmě o ty peníze nechce přijít, tak firma musí svou ušetřenou daň de facto přehodit na investory skrz vyšší zdanění svých vyplacených dividend. Bavíme se tuším o cca 40 % pro všechny příjemce těchto dividend, kteří zároveň nejsou rezidenty USA. Může se tak stát, že si najdete super společnost s velkou dividendou, ale tuhle drobnost přehlédnete, nespočítáte si, jaký bude váš reálný výnos s těmito vyššími daněmi a pak koukáte, jak vám přes 1/3 dividendy zahučí do americké státní kasy.
@romanMutl Tak jsem to ještě pro pořádek vyhledal, ta daň by měla být 39,6 % z každého distribuovaného centu, který je formou dividendy vyplacen ne-občanovi USA.
@tomasdurcak Děkuji Vám za jasné vysvětlení této problematiky. Celkově mě Vaše a @Stan1000 příspěvky i komentáře osobně velice baví. Díky za Vaší práci a sdílení informací.
@romanMutl ?
@tomasdurcak Jj, je to v článku zmíněno. Ještě podotázka: tuto vyšší daň automaticky strhne broker?