Důsledkem pandemie loni i ty největší a nejstabilnější ropné společnosti zaznamenaly na akciových trzích významné ztráty. V letošním roce se již ovšem cenu ropy podařilo dostat nad přijatelných 50 $ za barel, a to zejména díky Saúdské Arábii, která lehce nečekaně kývla na snížení své produkce od února. Zároveň jsem zhruba před měsícem psal o několika důvodech, které by letos ropným akciím mohly výrazně pomoci zotavit se o desítky procent zpět nahoru.
Vyšší cena ropy (50 $ za barel je pro drtivou většinu trhu dostatečně lukrativních) znamená vyšší příjmy z jejího prodeje a víc volného kapitálu pro budování nových vrtů, které se pak rovnají navýšení těžby a logistické přepravy ropy. Jak už je mým zvykem, rád se v segmentech mimo zajímavé konkrétní společnosti poohlížím i po takových "deštníkových" firmách, které v daném segmentu může/bude s trochou nadsázky potřebovat každý.
Z pohledu Spojených států se mi jako akcie toho typu, která by z většího "proudění" ropy mohla rozhodně benefitovat, jeví velký provozovatel ropovodů, společnost ONEOK ($OKE). Minimálně pro její přidání na watchlist hovoří 2 důležité aspekty:
1. ONEOK slušně ustál loňskou ropnou pohromu
Na konci loňského roku svítil u akcií $OKE roční výkon s hodnotou katastrofálních -49,3 %. I ve srovnání s užším segmentem dalších provozovatelů ropovodů, jejichž akcie v průměru v roce 2020 ztratily asi 30 %, tak dostala ONEOK obrovským způsobem za uši. A to i v případě, že proti poklesu započítáme velkou dividendu, kterou společnost akcionářům vyplácí, kdy se dostáváme na roční pokles o 43,4 %.
Když se podíváte, že EBITDA společnosti v loňském druhém kvartálu klesla o 15,6 % a volné cash flow se potopilo o 44,4 %, je nicméně vcelku jasné, odkud se všechen ten pesimismus vzal. Výdaje na dividendy nakonec dokonce o 86,8 milionu dolarů předčily cash flow společnosti. A byť ve 3. kvartálu došlo díky povolení sevření lockdownů k mírnému oživení, společnost již avizovala, že druhá vlna její celoroční výsledky z roku 2020 vcelku jistě srazí výrazně za očekávání.
I přes všechna úskalí pandemie však ONEOK zároveň očekává, že se jí celoročně za rok 2020 podaří vygenerovat EBITDA zisk ve výši 2,8 miliardy dolarů, což by byl 8,5% nárůst oproti roku 2019. Samozřejmě zůstáváme daleko za původně očekávaným 25% nárůstem, ale na rozdíl od stavu akcií je tohle mnohem lepší výsledek než u konkurence, které rok 2020 katastrofálně vypláchnul příjmy.
Skutečnost, že firma loňský rok zvládla bez snižování dividend - a pokud se potvrdí, že i s rostoucím ziskem - by tak mohla jít striktně proti horečně vyprodaným akciím. Zásadní pro jejich růst však bude letošní rok.
2. Samotná firma očekává v letošním roce návrat zpět do hry
Oficiální výhled hospodaření pro rok 2021 zatím ONEOK nepublikoval, nicméně během konferenčního hovoru s akcionáři po zveřejnění Q3 výsledků výkonný ředitel Terry Spencer tak trochu naznačil, co od letošního roku čeká:
"Očekáváme, že v roce 2021 dosáhneme dvojciferného růstu příjmů ve srovnání s naším novým a aktualizovaným výhledem pro rok 2020. Jelikož se to vztahuje k našim dividendám, distribuovatelné cash-flow v tomto kvartále překonalo dividendy o 125 milionů dolarů. A s tím, jak silné příjmy čekáme pro čtvrtý kvartál a příští rok, očekáváme, že naše cash-flow bude v roce 2021 schopno pokrýt jak dividendy, tak naše kapitálové výdaje, zatímco chceme pokračovat v našem oddlužovacím plánu."
CEO Spencer ve svém povídání zmínil dvě důležité věci. Zaprvé již na podzim očekával, že by letošní příjmy mohly meziročně oproti upravené očekávané hodnotě z roku 2020 růst o více než 10 %. Tento jeho výhled však vychází z tehdejších cen ropy a zřejmě i z očekávání, že cena ropy žádný významný růst nezažije. Za poslední tři měsíce však její hodnota stoupla o 25 %, což by byznysu společnosti ONEOK mělo rozhodně pomoci. Důvod jsem popsal již v úvodu - vyšší příjmy pro těžaře - víc nových ropných vrtů - víc ropy v ropovodech na cestě k tankerům či rafinériím.
Zadruhé společnost dle jeho slov očekává, že letos vygeneruje dostatek hotovosti, aby bez problémů pokryla dividendy i plánované kapitálové výdaje. Nárůst příjmů by ji tak měl pomoci i s dalším splácením dluhů. Ani růst příjmů však samozřejmě nemusí 100% znamenat, že dividendy zůstanou nedotknuty, jak ostatní poznamenal i sám Spencer, když řekl: "Jako tomu bylo vždy, dividendy pro nás i nyní zůstávají potenciální pákou, za kterou můžeme zatáhnout, pokud se nám nebude dařit plnit očekávání v oblasti snižování dluhu."
Na druhou stranu, pokud se ropný trh dokáže zlepšovat, je něco jako snižování dividend vysoce nepravděpodobné, jelikož by společnost ONEOK měla být schopna bez problémů svých splátkových cílů dosáhnout.
Velké zotavení?
Ať se na to dívám z jakéhokoli úhlu pohledu, skutečnost, že ONEOK loni dokázal vyprodukovat obstojné výsledky (aspoň ty, které již známe), zatímco jeho akcie ztratily skoro 50 % své hodnoty, jim dává přinejmenším solidní prostor dotáhnout mnohem nižší valuační ztráty konkurence (jež v mnoha případech zároveň vykázala horší ekonomické výsledky).
V případě zotavení celého ropného trhu a poptávky pak hovoříme o ještě masivnějším růstovém potenciálu. Plus je tady také nezanedbatelná dividenda s výnosem 9,4 %, která pro letošní rok vypadá udržitelně. Cesta zpět nahoru se tak zdá být pro cenu nejen zatraceně dlouhá, ale zatím i poměrně volná. ?
#investovani #ropa #akcie #ropovody #provozovatel #oneok #energetika #pandemie #zotaveni #trh #poptavka #dividendy #cashflow
V tomto sektoru držím společnost $PBA. Společnost se zdá býti trochu větší. Není tolik zadlužená a prodává se levněji. Vyplácí dividendu měsíčně. $ONEOK vkládám do watchlistu. :)
Royal Dutch Shell je mým favoritem
Tady jsem pro BP titul. Jejich cena akcií se před Covidem pohyboval na 2x tolik co se pohybuje teď. Akcie samotná není předražená. Navíc je to jedna z největších firem obchodující s ropou a ať si každý říká co chce, tak ropa jako taková dalších minimálně 10 let nikam nevytratí. Firma samotná navíc investuje do zelené energie a s jejich jménem a kapitálem můžou hrát prim v zelené energii.