Michael Saylor je CEO softwarové a business intelligence společnosti MicroStrategy ($MSTR), která loni v srpnu způsobila poprask, když oznámila, že ze svého účetnictví vyčlenila 250 milionů dolarů a nakoupila za ně kryptoměnu bitcoin.
Šlo o historicky první případ, kdy se veřejně obchodovaná akciová společnost rozhodla investovat do bitcoinu v rámci své strategie pro alokaci volného kapitálu. Hned v záři navíc MicroStrategy svou investici navýšilo o dalších 175 milionů dolarů a krátce poté zveřejnilo svou investici 50 milionů dolarů do bitcoinu Square ($SQ) zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho. Zdálo se, že pandořina skříňka proudění korporátního a institucionálního kapitálu do kryptoměn je definitivně otevřená.
Svou vůbec největší sázku na bitcoin však Saylor provedl až v prosinci, kdy z nabídky konvertibilních dluhopisů MicroStrategy získala 650 milionů, za něž nakoupil dalších 29 646 kusů nejpopulárnější kryptoměny na světě. K 21. prosinci 2020 tak činila investice MicroStrategy do bitcoinu celkem 1,125 miliardy dolarů, přičemž společnost za tuto částku získala 70 470 bitcoinů.
Chvíle, kdy Saylora "osvítilo"
Takto masivní veřejná sázka na digitální aktivum nezůstala bez odezvy a třeba portál Barron's tehdy označil Saylorovy bitcoiny za "nejzásadnější zdroj nových investorů" do této kryptoměny. A faktem je, že po podzimních investicích do bitcoinu začal hromadně proudit i kapitál institucionálních investorů, kteří zase dodávali odvahu menším retailovým investorům. Co tento efekt sněhové koule, který Saylor v srpnu odstartoval, udělal z cenou, dnes asi všichni moc dobře víte.
O to zajímavější je skutečnost, že až do chvíle, kdy na svět udeřila pandemie koronaviru, byl CEO MicroStrategy ohledně bitcoinu velmi skeptický: "Vše, co jsem o bitcoinu v první dekádě jeho existence věděl, byl jenom nějaký ruch. Věděl jsem, že je to asi něco zajímavého a existovali nějací fandové, kteří se bitcoinu věnovali do hloubky. Byl to pro mě ale jenom nějaký ruch na pozadí a popravdě jsem se víc zajímal o to, jak bude vypadat nový iPhone, co chystá Facebook, nebo jaké dopady na trh bude mít skutečnost, že Amazon pod svá křídla spolknul dalších 15 000 maloobchodních společností."
Pak ale přišla pandemie a politici i Fed na ekonomiku spustili doslova průtrž neslýchané fiskální a monetární podpory. Uprostřed tohoto deště tištěných peněz si Saylor uvědomil, že přebytečný kapitál na účtu MicroStrategy stále víc a víc ztrácí na hodnotě.
"Během poslední dekády tady máme neustále progresivní monetární expanzi ve výši asi 5 % ročně, což je poměrně razantní tempo pro všechny, kdo jsou na nárůst celkové hotovosti citliví. Ale lidé z technologického segmentu nebo ti, kteří zrovna řešili jinou část svého života, těch 5 % vlastně příliš neřešili a dokázali s nimi žít," popisuje Saylor realitu konstantního tištění nových dolarů od poslední krize v roce 2009. V loňském roce jej však zcela zaskočilo, když si spočítal, že tempo monetární expanze kvůli pandemii rázem vzrostlo na nějakých 20 až 25 %. Jinými slovy že počet všech dolarů v oběhu by za loňský rok měl vzrůst o celou pětinu až čtvrtinu.
"Skutečnost, že objem peněz výrazně expanduje, podle mě nebylo možné ignorovat. Po březnu 2020 jsme byli chtě nechtě nuceni před tímto problémem otevřít oči a začít jej nějak řešit. A bitcoin jsem si vybral ne proto, že by byl zcela bez rizika, ale proto, že ztratit během dalších 4 let 50 % naší kupní síly je pro nás dostatečná kompenzace, abychom si riziko spojené s investicí do něčeho zcela nového, jako je bitcoin, dokázali obhájit," popisuje výkonný ředitel MicroStrategy hlavní důvod svého rozhodnutí.
Dominantní síť digitálního zlata
Bitcoinoví skeptici, mezi které se Saylor ještě před rokem sám řadil, často argumentují tím, že digitální aktiva jsou ve skutečnosti pouze zašifrovaným kódem, kterému chybí jakékoli fundamenty vysvětlující jeho hodnotu. Saylor však věří, že jde o "digitální zlato nebo dominantní monetární síť dnešního světa." Aby svůj názor vysvětlil, použil jako analogii této dominance příklad sociální sítě Twitter:
"Pokud bych nápad na Twitter dostal já a rozhodl se, že založím online síť pro veřejné proslovy, kdokoli by mě mohl okopírovat. Ale ve chvíli, kdy se na Twitter začali přidávat všichni a všichni na něj koukali půl hodiny nebo hodinu denně, máte tady najednou 400 milionů lidí, kteří do Twitteru denně lijí 400 milionu hodin online dat. V tu chvíli už nejde jen o pouhý software, je to digitální síť pro řečníky. Je to dominantní digitální řečnická síť pro veřejné proslovy."
Ve stejném suchu, v jakém Saylor vnímá také YouTube jako dominantní video síť a Amazon jako dominantní maloobchodní, vnímá nyní bitcoin jako dominantní peněžní síť:
"Bitcoin si dnes můžete představit jako brand digitálního zlata, který je pevně usazen v myslích miliardy lidí na celém světě. Ale co je ještě důležitější - je to brand, který již nasbíral 700 miliard dolarů monetární energie. A na druhé straně této sítě, kde jsou těžaři, máte miliardy a miliardy dolarů investované do speciálně navrženého těžařského hardwaru, který je decentralizovaný, nachází se rovněž všude po světě a jeho jediným účelem je provozovat tuto síť digitálního zlata jménem bitcoin."
A jak se do bitcoinu bude postupně pouštět stále víc známých institucionálních investorů, Saylor věří, že bitcoin bude těmito kruhy investorů stále více vnímám jako "nejnovější bezpečný přístav pro insititucionální aktiva."
Bitcoin má stále řadu problémů
Bylo by však naivní považovat již dnes bitcoin za plnohodnotnou náhradu zlata. Než tohoto statusu bude moci dosáhnout, čeká jej i podle Saylora ještě řada překážek:
"I pokud tuto myšlenku přijmete, máte problém s uložením hodnoty kvůli makroekonomické citlivosti, která vás chtě nechtě dovede k hledání toho, co je vlastně vaším uchovávatelem hodnoty. A poté musíte překonat všechny ty obavy z forků, hackerů, zákazů, regulací, otázek ohledně legality, otázek ohledně danění kryptoměn a podobně," vysvětluje Saylor.
Někdy se největším nepřítelem držitele bitcoinu může paradoxně stát on sám. Dle New York Times dnes mezi držiteli bitcoinu existuje celá řada těch, kteří zapomněli hesla ke svým digitálním peněženkám, nebo se k jejich obsahu již nemohou dostat poté, co několikrát po sobě zadali špatné heslo.
Konkrétně datová společnost zaměřující se na kryptoměny Cainanalysis odhaduje, že asi 20 % ze všech existujících 18,5 milionu bitcoinů, jejichž celková hodnota je zhruba 140 miliard dolarů, je aktuálně ztraceno nebo uvězněno v peněženkách.
"Jakmile překonáte všechny pochybnosti a usoudíte, že bitcoin považujete za digitální zlato a nejbezpečnější aktivum pro 21. století, nastává další problém - jak jej nakoupit. Protože skrz tradiční banky či obchodníky si jej rozhodně nepořídíte," pokračuje Saylor, kterému jeho první bitcoinový nákup (zřejmě i díky jeho velikosti) trval asi osm týdnů, během nichž musel projít všemožnými procedurami pro odhalování potenciálního praní špinavých peněz. A byť byl celý proces nekonečný, vnuknul mu další myšlenku:
"Pomyslel jsem si, že je to vlastně skvělé, protože nakoupit bitcoin je poměrně náročné. A musí být rozhodně podhodnocený, protože každý, kdo přijde až po mně, za něj bude platit víc. A tak mě nakonec všechny ty procedury motivovaly, abych jimi prošel, založil si účty a bitcoin ve velkém nakoupil," dodává Saylor
Během první vlny svých nákupů MicroStrategy platilo asi 9400 dolarů za minci. Aktuální cena se pohybuje okolo 35 000 dolarů, nicméně na začátku roku jsme během velké volatility viděli i růst až nad 40 000 dolarů.
#investovani #bitcoin #michaelsaylor #microstrategy #kryptomeny #digitalnimeny #digitalnizlato #uchovatelhodnoty #bezpecnpristav #institucionalniinvestori #duvera #trend #monetarnisit #pandemie #tistenipenez #kvantitativniuvolnovani #stimuly #inflace #fiat #znehodnoceni
Saylor je raketový inženýr s MIT a pochopil bitcoin až po 11 letech existence. Pokud máte nižší vzdělání a chápete bitcoin právě teď, máte před stádem stále velký náskok - mainstreamu to možná dojde tak 2024 - 2028. @miloslavHayek Lépe bych to nenapsal :)
Moc hezký článek, bitcoin stále zkoumám a spíše než o investici ho beru jako aktivum na hraní někdo koupí ps5 já koupím btc a bavím se tou volatilitou. Tím že to neberu moc vážně ale neznamená, že by to pro mě nezačínali čím dál víc dávat smysl. Přeci jen FIAT měny jsou přežitek.