Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
16.01.2021 6 minut čtení

Nakoupili, nebo prodali jste v roce 2020 bitcoin? Tohle byste měli vědět o danění kryptoměn v ČR

Věta "rok 2020 byl pro bitcoin klíčový/zlomový/zásadní/historický" a podobné variance už zřejmě letos zazněla nesčetněkrát. A je to pravda, loni pravděpodobně nakoupila, vytěžila a se ziskem prodala bitcoin hromada nováčků. Co na to daňový systém?

Kryptoměny = zboží

Na úvod jedna elementární věc - při hledání způsobu danění kryptoměn není možné zjišťovat, jakým způsobem se v ČR daní investiční produkty. Finanční správa dnes totiž kryptoměny vnímá jako "zboží" a žádnou zmínku o kryptoměnách v legislativě (zatím) nenaleznete. ČNB  ve svém stanovisku říká, že bitcoin (a potažmo všechny kryptoměny) nejsou bezhotovostním peněžním prostředkem ani investičním nástrojem. Ministerstvo financí jej vnímá jako "zásobu".

Pokud tedy nějakou kryptoměnu nakoupíte a následně se ziskem směníte…

Přihlaste se a získejte zdarma přístup ke kompletnímu obsahu Warengo!

Přihlásit se
Přihlášením souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Hodnocení: +74
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • "Poznámka: Je potřeba nezaměňovat zisk z obchodování s kryptoměnami se ziskem z jejich těžby. Byť legislativa ČR dnes o těžení kryptoměn nic neříká, rozhodně tato činnost rovněž podléhá zdanění."---Dobrý den, rád bych se zeptal na případ "těžby" (na, dá se říct, běžně dostupném PC, žádné velké RIGy), kdy software zprostředkovává odeslání natěžených mincí do online směnárny, odkud by je člověk chtěl třeba časem vybrat. Je potřeba danit již při převodu nějaká procenta z obnosu dle aktuální hodnoty? Nebo až v případě prodeje procento ze zisku získané rozdílem cen při prodeji a nákupu? Oba scénáře snad ne. Nebo se pletu? Díky, J.

    0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím