Kryptoměny = zboží
Na úvod jedna elementární věc - při hledání způsobu danění kryptoměn není možné zjišťovat, jakým způsobem se v ČR daní investiční produkty. Finanční správa dnes totiž kryptoměny vnímá jako "zboží" a žádnou zmínku o kryptoměnách v legislativě (zatím) nenaleznete. ČNB ve svém stanovisku říká, že bitcoin (a potažmo všechny kryptoměny) nejsou bezhotovostním peněžním prostředkem ani investičním nástrojem. Ministerstvo financí jej vnímá jako "zásobu".
Pokud tedy nějakou kryptoměnu nakoupíte a následně se ziskem směníte zpět na fiat měnu (bez ohledu na to, zda jde o koruny, dolary, eura atp.), jde podle zákona o to samé, jako byste nakoupili zboží. Pokud se fiatu vyhnete a například za zisk z altcoinu si nakoupíte bitcoin, jde dle zákona o "barterový obchod". Bez ohledu na to, který případ se vás týká, však za všech okolností musíte veškerý vzniklý zisk zdanit.
U kryptoměn se totiž nelze spoléhat na to, že příjmy do 30 tisíc Kč nemusíte danit. Nespadají totiž do §10 odstavec 1 písmeno A) zákona o daních z příjmů, kde je uvedeno, které příjmy do 30 tisíc Kč ročně jsou od nutnosti danit je osvobozeny. Příjmy z prodeje kryptoměn legislativně spadají pod §10 odstavec 1 písmeno B) a tento benefit se jich tak netýká.
Jinými slovy by každý správně měl danit zisk z kryptoměn i ve chvíli, kdy na nich vydělá třeba 50 nebo 1000 Kč. Výjimkou je případ, kdy pouze převádíte bitcoin na koruny bez zisku (nebo se ziskem do 30 tisíc a zároveň jde o nahodilou činnost, kterou neprovádíte v rámci své podnikatelské činnosti). Takový příjem danit není třeba. DPH se na směňování kryptoměn na fiat měny a obráceně (ani u směňování za jiné kryptoměny) nevztahuje.
Poznámka: Je potřeba nezaměňovat zisk z obchodování s kryptoměnami se ziskem z jejich těžby. Byť legislativa ČR dnes o těžení kryptoměn nic neříká, rozhodně tato činnost rovněž podléhá zdanění. A existují praktické precedensy finančních kontrol, z nichž vyplývá, že jde zároveň o činnost podléhající DPH (byť toto není nikde explicitně uvedeno a i daňoví odborníci se o této problematice zatím spíš neshodují). Zde tak rozhodně podnikatelům dává smysl využít případně statusu fyzické osoby, jelikož si mohou v rámci nákladů odečíst nákup potřebného hardware, případně pronájem prostor, náklady na energie atp.
Zjistit nepřiznané příjmy z krypta dnes není pro stát jednoduché
Je taky dobré mít na paměti, že kryptoměny teoreticky nejsou až tak anonymní, jak se občas tvrdí a transakce by tak finanční úřad za jistých okolností skrz své donucovací prostředky a přístupu k vaší peněžence mohl snadno dohledat, aby vám za případné nepřiznané zisky dokázal vyměřit přesnou pokutu.
V praxi to tak ale vlastně vůbec nefunguje, a pokud neuděláte nějakou základní botu, jako že si třeba zisky z kryptoměn pošlete na podnikatelský účet, nebo se vám nějaké "krypto-drobky" neobjeví v účetnictví, reálně kontrola z finančního úřadu nemá jak zjistit, že máte nepřiznané zisky z kryptoměn. Řada nástrojů pro vymáhání práva v rukou "finančáku" byla totiž navržena primárně se zaměřením na hotovostní a bezhotovostní příjmy ve fiat měnách, a pro pohyb ve světě digitálních měn zatím nejsou dostatečně adaptované.
I proto dnes běží ze strany vládní administrativy vůči bankovním společnostem poměrně silná lobby, která tlačí na to, aby banky šly finančním úřadům na ruku a byly jim v případě potřeby ochotny původ peněz, u nichž je podezření, že jde o nepřiznaný příjem z kryptoměn, ověřit.
O povinnosti platit daň může rozhodnout jen pohyb ceny kryptoměny vůči Kč
Česká legislativa a požadavky na daňové přiznání se točí primárně okolo zisků ve fiat měně. Na toto je potřeba dávat si velký pozor zejména při směně dvou různých kryptoměn. Někdo by si totiž mohl říct, že pokud nakoupil nějaký altcoin, který výrazně vzrostl, načež jej smění za bitcoin, nemá co přiznávat, jelikož se během žádné transakce zhodnocený zisk nedostal ani na moment do žádné fiat měny a také se vůbec neobjevil na jeho účtu.
Takto to ale nefunguje. Pokud libovolná kryptoměna od vašeho nákupu vůči koruně posílila, pak i její směna za jinou kryptoměnu je brána jako realizování zhodnoceného zisku, který je potřeba zdanit. Pokud ale naopak vůči koruně oslabila, žádný zisk vám nevznikl a nic danit nemusíte. Správně by si tak obchodník s kryptoměnami měl případné směny zaznamenávat a sledovat, aby si na konci roku mohl udělat jasno, zda mu jeho transakce náhodou za rok ve skutečnosti nevynesly zisk více než 30 000 Kč. A pokud ano, je nutné jej přiznat a zdanit. Tato praxe platí pro fyzické i právnické osoby.
Poznámka: Mimochodem, stejně jako v případě investování na tradičních kapitálových trzích nedává pro OSVČ, kteří obchodování s kryptoměnami nemají jako hlavní činnost, smysl přiznávat případné zisky z těchto obchodů v rámci svého podnikání. Jednak z vás případná velká úspěšnost velmi rychle může udělat plátce DPH (což by byla zrovna u kryptoměn, které jsou zcela osvobozeny od DPH, vlastně hloupost) a pak si zisky zbytečně budete zvyšovat základ daně. 15% daň ze zisků nakonec zaplatíte tak jako tak, ale v následujícím roce se můžete divit, jaké zálohy na zdravotní/sociální pojištění vám budou vyměřeny. Na toto tedy pozor.
-----
Sečteno a podrženo, česká legislativa dnes ještě stále nepřijala kryptoměny "za své", což má ten následek, že v ní existuje spoustu šedých míst, které nabízejí jistý manévrovací prostor pro vaši fantazii. Na druhou stranu každý, kdo již někdy měl co dočinění s finančním úřadem, mi jistě potvrdí, že kontrola většinou nemá příliš smysl pro humor.
Proto bych zejména v případě, že jste z kryptoměn realizovali nějaké vyšší zisky, nebo si ve větším objemu provedli směnu mezi kryptoměnami navzájem či inkasovali větší množství kryptoměn skrz těžbu, pro jistotu určitě promluvil s daňovým odborníkem, který se v této oblasti pohybuje a dokáže vám na základě vaší individuální situace poradit, co bude tou nejjistější cestou. Na to se ta promile vašich (potenciálních) zisků rozhodně vyplatí, abyste posléze náhodou místo toho nemuseli platit nějakou nepříjemně velkou část svých krypto-příjmů na mastné pokutě.
#kryptomeny #bitcoin #prijem #zisk #ucetnictvi #dane #priznani #zakon #financniurad
"Poznámka: Je potřeba nezaměňovat zisk z obchodování s kryptoměnami se ziskem z jejich těžby. Byť legislativa ČR dnes o těžení kryptoměn nic neříká, rozhodně tato činnost rovněž podléhá zdanění."---Dobrý den, rád bych se zeptal na případ "těžby" (na, dá se říct, běžně dostupném PC, žádné velké RIGy), kdy software zprostředkovává odeslání natěžených mincí do online směnárny, odkud by je člověk chtěl třeba časem vybrat. Je potřeba danit již při převodu nějaká procenta z obnosu dle aktuální hodnoty? Nebo až v případě prodeje procento ze zisku získané rozdílem cen při prodeji a nákupu? Oba scénáře snad ne. Nebo se pletu? Díky, J.