Akciový trh je tradičním místem, na které míří drtivá většina nových investorů. Láká je sem jednoduchost, s jakou zde lze investovat i příslib dlouhodobého růstu. Když do nabídky přihodím ještě indexové fondy, které vám mohou poskytnout průměrné tržní zhodnocení, aniž byste o akciovém trhu jako takovém museli cokoli hlubšího vědět, máme tady recept na budování bohatství, který láká miliony investorů z celého světa.
Na druhém místě se z pohledu zájmu zpravidla drží nemovitosti. Ty sice vyžadují víc práce ze strany investora, ale zároveň nabízejí větší šanci na zhodnocení. Kdybych měl vytvořit žebříček tří nejpopulárnějších investičních aktiv, zřejmě bych dnes k této dvojici přihodil ještě Bitcoin.
Svět investování je ale nesčetněkrát rozsáhlejší a nabízí hromadu jiných investičních aktiv. V principu je totiž investice něco, do čeho vložíte své peníze doufaje, že zvýší svou hodnotu. A taková definice rázem rozšiřuje investiční příležitosti daleko za akcie, nemovitosti a kryptoměny.
Na začátku roku jsem psal text o klučinovi, který si z obchodování s Legem udělal poměrně slušnou brigádu, respektive vlastní byznys. LEGO jako takové baví i mne, nejen proto, že jsem s ním vyrůstal, ale také proto, že nemám problém pochopit, jak se některým stavebnicím může po celé dekády dařit držet a navyšovat svou hodnotu.
Možná to má něco společného se sentimentem, který dnes žene vzhůru třeba i ceny sběratelských předmětů spojených s Pokémony či prvními herními konzolemi, ale LEGO je každopádně dlouhodobě pojem a brand, jež v sobě zároveň skrývá šanci na překvapivě ziskové investování, které dokáže porazit dokonce i zmíněný akciový trh. Jen místo akcií či ETF držíte stavebnice.
Když se bavíme o Legu, je potřeba si ujasnit, že ne každá stavebnice automaticky postupem času rychle zvyšuje svou hodnotu. Zcela zásadním atributem je, kdy se přestala vyrábět, případně jak velká (a tedy i drahá) byla. Pokud jste někdy o LEGO v obchodě zavadili, určitě víte, že to není žádná levná záležitost, což znamená, že větších a dražších stavebnic se přirozeně prodává - potažmo vyrábí - méně a mají tak pro budoucí zhodnocení a udržení hodnoty u sběratelů nesrovnatelně lepší předpoklady než menší, prodávanější stavebnice.
U rozsáhlých setů s tisíci dílky, které se navíc vyráběly jen po velmi omezenou dobu, tak existuje velká šance, že pokud takový set máte nedej bože ještě v originálním, nerozbaleném stavu, sběratelé vám za něj rok co rok budou ochotni utrhnout obě ruce. Dost ale teorie, pojďme se podívat na tři konkrétní příklady takových LEGO stavebnic, které vám pod postelí mohou zhodnocovat vaše úspory lépe než Wall Street:
1) LEGO Eiffelova věž (stavebnice #10181)
LEGO stavebnice pařížské Eiffelovy věže byla poprvé představena v říjnu 2007 a společnost s její výrobou a prodejem přestala zhruba po dvou letech v listopadu 2009. Během této doby, kdy probíhala sériová výroba, byla stavebnice prodávána za maloobchodní cenu 199,99 dolaru neboli zhruba 4300 Kč.
Když se však dnes porozhlédnete po trhu - ať už skrz vlastní analýzu třeba na eBay nebo ideálně skrz portál BrickEconomy, jež se zabývá ekonomikou LEGA a nabízí u stavebnic aktuální cenové ohodnocení a tržní hodnotu - zjistíme, že najít i již rozbalenou krabici s touto stavebnicí za 500 dolarů je téměř nemožné.
BrickEconomy dnešní cenu na základě databáze online nabídek a prodejů této stavebnice odhaduje na 2375 dolarů, což představuje celkový růst téměř 1100 % a průměrné roční zhodnocení o 11,55 %.
Index S&P pro srovnání za stejnou dobu vyrostl o 120 %. Ano, možná si teď říkáte, že tohle načasování je vskutku nevhodné, protože nedlouho po říjnu 2007 svět postihla globální recese, což by téhle LEGO stavebnici mohlo před indexem dát náskok. I když ale budeme počítat absolutní dno poslední recese, vyprodukoval index S&P růst cca 400 %, což není ani polovina růstu hodnoty této stavebnice.
Z grafu vývoje ceny se rovněž dozvíte, že stavebnici LEGO Eiffelovy věže bylo možné za dnešní hodnotu prodat již před 3 lety. Pokud byste tak učinili, vaše roční zhodnocení by bylo ještě mnohem lepší.
---
2) LEGO Kavárna na rohu (stavebnice #10182)
Jeden z titánů a nejoblíbenějších stavebnic LEGO investorů. Je tomu tak proto, že tato stavebnice se dnes na eBay zcela běžně prodává za 1500 až 2500 dolarů v závislosti na stavu. Čistě náhodou jsem ji objevil na prodej i v e-shopu dzunglehracek.cz, kde je dnes (předpokládám nová, zabalená) k mání za 59 900 Kč.
Mezi fandy Lega najdete i takové, kteří si u slavných, drahých stavebnic, jako je tato, seženou pouze plánek a podle něj si následně nakoupí všechny individuální dílky zvlášť, jelikož je to mnohdy vyjde levněji, než si za tisíce dolarů kupovat stavebnici jako celek.
Kavárna na rohu byla vydána ve stejné době jako Eiffelova věž a své působení na trhu ukončila o měsíc později. Od té chvíle již její hodnota stoupla o 1563,33 %, což dělá průměrné roční zhodnocení téměř 13 %.
---
3) LEGO Monorail Airport Shuttle (stavebnice #6399)
Do třetice tady máme jednu starší záležitost, a to stavebnici letištního kyvadlového vlaku z roku 1990. Její maloobchodní cena byla v 90. letech 139,99 dolaru, zatímco dnes si na pořízení téhle krabice v zachovalém, nerozbaleném stavu musíte připravit 4000 dolarů.
Set Airport Shuttle je hezkým příkladem jedné z stavebnic, u nichž cena s postupem času od ukončení výroby roste dál a dál. V době psaní tohoto textu si stavebnici můžete pořídit za 3988,98 dolaru na Amazonu. Průměrná cena nabídek na eBay se aktuálně pohybuje okolo 3869,31 dolaru, ale zde je potřeba počítat s různými stavy stavebnice. Průměrná prodejní cena, za kterou si dnes na eBay sběratelé tuto stavebnici opravdu kupují, je aktuálně 4108,65 dolaru.
Set 6399 je tak jedním z argumentů, proč mne osobně nejvíc zajímají LEGO sety právě z 90. let. Byť její roční zhodnocení ani zdaleka neatakuje některé LEGO premianty, kteří za posledních 10 let dokázali zhodnotit i o 30 % ročně, za posledních 30 let si dokázala udržet průměrné roční zhodnocení 11,63 %.
Je to zkrátka "držák" a byť je logické, že dnes bude takových nerozbalených, nepoškozených stavebnic na světě mnohem méně než před 20 lety, je dobré nezapomínat na fakt, že před 20-30 lety se na světě rovněž všeobecně prodávalo a vyrábělo méně stavebnic LEGO. To znamená, že i vzácnějším stavebnicím třeba z roku 2015 bude pravděpodobně trvat déle než 30 let, než dosáhnou vzácnosti, jakou má po 30 letech právě tento set. Neberte mě ale za slovo, je to pouze můj osobní názor.
---
LEGO je globálně milovaná značka, která dětem přináší radost a pomáhá rozvíjet kreativitu, zatímco jejich rodičům může přinášet velmi zajímavé investiční zhodnocení. Samozřejmě zde existují fundamentální nevýhody, jako je nutnost LEGO na rozdíl třeba od akcií někde smysluplně skladovat, nebo nemožnost jen tak si říct, že svou investici navýšíte o 10 000 Kč (vybrat vhodnou stavebnici a sehnat ji v přijatelném stavu není možné v okamžiku, jako při nákupu akcií). To všechno z LEGA rozhodně dělá spíš alternativní investici. Na druhou stranu ale takovou, která dokáže i ve srovnání s akciemi přinášet dlouhodobě srovnatelné zhodnocení a může tak být potenciálně smysluplnou diverzifikací vašeho investičního portfolia.
#investovani #alternativniinvestice #sberatelstvi #lego #stavebnice #vzacnost #limitovaneedice #cena #zhodnoceni #akcie #indexovefondy #hracky #sentiment
dobry clanok, sam mam v okoli par Lego enthusiast positive :) , napr. zhodnotenie edicii Star Wars je urcite velmi zaujimave, nehovoriac o Taj Mahal a inych Architecture ediciach, zhodnotenie povedzme zhruba zo 500-700 dolarov na zhruba 4000..:)
@martinZlamal Taj Mahal jsem taky zvažoval, že bych uvedl... rovněž patří mezi dnešní oblíbené investiční sety. ?
@tomasdurcak mam kamarada, co ma 9 z 10 investicnych edicii Lega, ale tam to je niekde inde, vlastni asi 1000 setov Lega ako investiciu..
@martinZlamal Tak na to už asi potřebuje nějaký menší sklad, co. To je jedna velká nevýhoda Lega, zabírá to hrozně místa. ?
@tomasdurcak ano, ma na to dedikovanu miestnost, kedze uskladnit to v stave aby to malo zberatelsku hodnotu nie je uplne jednoduche, samozrejme potom ked vidis zafoliovany set z roku 1995 ktory vyzera ako keby teraz vysiel z fabriky, tak sa necudujem aj potom tym cenam :)
Dobrý článek :)
@Mitacek ?
Hustý :))