07.06.2021 6 minut čtení

Tenhle 18letý klučina miluje LEGO a dokázal si jeho prodejem za 3 roky vydělat skoro 700 000 Kč

Matthew Fiore začal ve 14 letech z rozmaru prodávat LEGO na eBay a velmi rychle se mu podařilo vytvořit si z této kratochvíle poměrně zajímavý příjem.

Na rozdíl od svých vrstevníků řešil Matthew v roce 2017 jako 14letý klučina jeden zásadní problém - měl velkou chuť začít si vydělávat nějaké peníze, ale kvůli věku by jej přirozeně do žádné práce nevzali. Po neúspěšném "pohovoru" v cukrárně však přece jen na něco přišel - mohl by začít prodávat na internetu kostičky Lega, které měl dvakrát a k ničemu je nepotřeboval.

"Stavěl jsem si LEGO stavebnice od malička, první jsem dostal asi ve 4 letech a nikdy mě to nepustilo," říká Matthew, který během let nasbíral slušnou sbírku kostiček. A jelikož měl některých více kusů než potřeboval, neměl problém se s nimi případně za nějakou almužnu rozloučit.

A tak své starší LEGO kostky začal zkoušet nabízet na eBayi. Během prvních 6 měsíců mu kostičky vynesly asi 200 $. Postupem času ale začal být v prodeji zběhlejší a začal si také lépe všímat, o co je na trhu největší zájem a za které kostičky jsou lidé ochotni zaplatit nejvíc. Dnes má Matthew 17 let, brzy mu bude 18 a ze své původní snahy vydělat si pár dolarů navíc (pravděpodobně na nějaké další LEGO stavebnice do sbírky) si v posledních třech letech vytvořil regulérní byznys s názvem Summerfield’s Toys

Různé LEGO stavebnice, kostičky i minifigurky dnes prodává nadále skrz eBay, ale zároveň skrz známé dedikované globální LEGO tržiště BrickLink, kde můžete mimochodem prakticky jakékoliv LEGO od jediné kostičky až po celou stavebnici prodat i vy, nebo si minimálně zjistit, jakou hodnotu ta stavebnice z dětství, kterou jste zrovna našli pod postelí, aktuálně na trhu má (zvlášť u některých stavebnic z 90. let byste se možná nestačili divit).

Během tří let, co se obchodování s LEGO kostičkami zabývá, dokázal Matthew vydělat přes 30 000 dolarů (téměř 700 tisíc korun). Co se svými příjmy dělá? Něco si spoří bokem, něco má zainvestováno v cenných papírech a za třetí část svých příjmů nakupuje "LEGO pro mou osobní sbírku". Zřejmě si je více než dobře vědom toho, že stavebnice této dánské firmy mohou být samy o sobě rovněž zajímavým investičním aktivem.

Kdyby měl dnes tenhle klučina ostatním poradit, jak si takový svůj vlastní LEGO byznys bokem vytvořit, zaměřil by se na tři základní strategie, které využil a stále využívá i on sám:

1. Poznejte svou klientelu aneb "Každý miluje Stormtroopery!"

Jakožto celoživotní fanda Lega má Matthew Fiore poměrně dobrý přehled o tom, jaké kombinace kostiček a setů fandy zajímají nejvíc a velmi ochotně je kupují, jelikož zpravidla nejdou běžnou cestou získat, nebo jsou nesmyslně drahé.

Vezměme si například figurky Stormtrooperů ze stavebnic LEGO Star Wars. "Stormtroopeři jsou v komunitě dlouhodobě velmi žádaní, protože fandové si z nich neustále staví armády klidně i o tisících figurkách," popisuje Matthew jeden z velkých trendů, na kterém lze na trhu s Legem vydělávat.

Logickým problémem, na který sběratelé Stormtrooperů narážejí, je ale skutečnost, že získat novou figurku nebo dvě znamená koupit si celou novou stavebnici včetně hromady kostiček, které vlastně nechtějí. A snaha mít nasbíranou celou armádu by mohla znamenat nakoupit si stovky stavebnic, což je popravdě šílenost.

 

Fiore se proto zaměřuje na skupování starších typických setů obsahujících Stormtroopery, které následně vytřídí a prodává po 20 až 100 kusech v uzavřeném balíčku jako samostatný set. "Tímto stylem dávám sběratelům na trhu šanci obohatit svou sbírku, aniž by si museli kupovat celé stavebnice," vysvětluje LEGO byznysmen. S ostatními kostičkami ze setů, jež mu zbydou po Stormtrooperech, pak zpravidla udělá to samé.

2. Pomáhejte ostatním prodávat jejich sbírky či zapomenuté stavebnice

Od začátku loňského roku Matthew rozšířil své aktivity o novou zajímavost. Zveřejnil na svém soukromém i byznysovém Facebooku nabídku, že rád pomůže prodat co nejvýhodněji LEGO sety z dětství či sbírky, které si jejich majitelé přejí zlikvidovat a inkasovat za ně peníze. Netrvalo dlouho a začali se ozývat nejen rodiče chtějící prodat LEGO, s kterým už si jejich děti nehrají, ale i samy děti, snažící se možná jít ve šlépějích Fioreho a chtějící si vydělat nějaké peníze navíc.

Pomohl již také sběrateli ze svého rodného města, který chtěl rozprodat svou sbírku čítající více než 500 různých stavebnic. Za své služby si Matthew zpravidla účtuje 25 % z celkové prodejní ceny. I tak se to ale zájemcům zpravidla vyplatí, neboť málokdo se na trhu s Legem skutečně orientuje nebo má čas rozprodávat své stavebnice místo vcelku po jednotlivých kostičkách, jelikož je to zrovna v případě toho kterého setu ziskovější varianta. 

3. Tvorba kvalitního obsahu o byznysu okolo stavebnic LEGO

Matthew začal kromě svých obchodních aktivit budovat i svůj vlastní blog, kde každý týden zveřejňuje články o různých zajímavých setech a dalších tématech, které LEGO komunita, sběratelé i další obchodníci zrovna řeší. Tvorba obsahu je pro něj zároveň dalším zdrojem trafficu pro jeho obchod.

A jelikož jej láska k Legu zatím stále neopustila, plánuje své aktivity a byznys nadále rozšiřovat a oslovit nové části komunity okolo stavebnic LEGO. Jedinou překážkou, kterou bude muset nejdříve vyřešit, je dostatek prostoru ve svém domě.

"Můj sklep i pokoj jsou plné tisíců a tisíců LEGO kostiček. Tohle je asi jediná zásadní nevýhoda, kterou byznys okolo stavebnic má." 

Matthew Fioore

---

LEGO stavebnice se těší velké popularitě nejen u dětí, ale stále častěji i u investorů. Místy se u nich začínají projevovat podobné trendy, jaké se v poslední době vyskytují okolo Pokémonů. Dospívající mileniálové, kteří již naplno vydělávají a mají dostatek peněz, začínají mít chuť zavzpomínat si z nostalgie na dětství a pořídit si již nevyráběné stavebnice LEGO, které měli jako malí. V případě limitovaných, vzácnějších setů pak jejich průměrné roční zhodnocení začíná místy dokonce porážet akciový trh! A zrovna u těchto konkrétních případů není zpravidla až takový problém ani s likviditou.

Ale o těchto zajímavých "plastových" aktivech z Dánska, za které vám lidé mnohdy utrhnou ruce, můžu v případě zájmu něco napsat zase příště. 😉

#osobnifinance #privydelek #druhyprijem #lego #ebay #obchodovani #prodej #trh #zhodnoceni #investice #preprodej #alternativniinvestice #hracky #stavebnice #kosticky #bricklink

Hodnocení: +46
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
8 minut
6 minut
5 minut
8 minut
7 minut
8 minut
12 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
16 minut
Doporučené příspěvky
7 minut
8 minut
6 minut
5 minut
8 minut
7 minut
8 minut
12 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
16 minut