7 minut čtení

Tato dividendová akcie je nyní trestuhodně levná a nedávno ji do svého portfolia přidal i Buffett!

Sehnat na dnešním, likviditou přebujelém akciovém trhu titul, o němž by se dalo s přehledem konstatovat, že je levný, není žádnou samozřejmostí. Mnohem častěji vám nad valuacemi podniků bude klesat brada. Dobré nákupy ale stále tak úplně nevymřely.

Poměrně dost si všímám (a naznačuje to i čtenost mých textů), že čeští investoři mají bez ohledu na věk ve velké oblibě dividendy a dividendové akcie. Možná jim vyhovuje všeobecně nižší riziko s nimi spojené, anebo za tím možná bude příslib onoho vysněného sousloví "pasivní příjem".

Ať tak, či tak, rád bych dnes tuto neustálou poptávku po dividendových akciích zkusil vyplnit farmaceutickou společností, která je dnes i dle tradičních metrik stále velmi levná a zároveň ji do svého akciového portfolia loni na podzim ulovila i Berkshire Hathaway, o které víme, že se skrz svého zakladatele a šéfa Warrena Buffetta na levné nákupy skvělých společností dlouhodobě úzce specializuje.

Jedná se o amerického výrobce léčiv Bristol Myers Squibb ($BMY), o němž jsem tady psal již loni v květnu, byť ne přímo ve spojení s dividendami. A stále si stojím za tím, že farmaceutický průmysl je - pokud se v něm umíte aspoň trochu orientovat - velmi atraktivním segmentem, u jehož lídrů rapidně klesá riziko nějakých nečekaných cenových výkyvů. 

A to jednoduše proto, že nikdo na světě si nemůže svobodně vybrat, kdy a jaké onemocnění jej postihne, a tak je poptávka po kvalitních, zavedených lécích konstantní a neustálá bez ohledu na to, zda zrovna probíhá někde na Středním východě válka, zda někde na Islandu mohutně kouří sopka, nebo zda svět sužuje pandemie nové nemoci. A to dokonce i ve chvíli, kdy lidé nemocní nejsou - předpokládám, že většina z vás má doma v lékárničce nějaké základní léky proti bolesti či teplotě, i když na ně třeba celý rok nesáhnete, které si poté, co projdou, zase pro jistotu dokoupíte.

Ale zpět k $BMY a tomu, jak moc je nyní tato akcie stále levná. Aktuálně se obchoduje za něco málo přes osminásobek svých očekávaných příjmů (výhledové neboli forward P/E ratio). Jen pro srovnání, index S&P 500 má nyní forward P/E přes 22. Valuace společnosti dnes rovněž zaostává nejen za konkurencí, ale i za svými vlastními historickými maximy.

Co může na první pohled působit trochu podezřele, je trailing (neboli koncové) 12měsíční P/E ratio, jež má astronomickou hodnotu 94. Tato hodnota je ale silně zavádějící, jelikož je do něj promítnuta amortizace nabytého nehmotného majetku, která se rozložila napříč náklady spojenými s některými akvizicemi společnosti, o nichž bude řeč níže.

V neposlední řadě má Bristol Myers Squib za pasem již celé dekády nepřetržitého vyplácení dividend (od Q1 roku 1970) a v posledních 11 letech dividenda rok co rok neustále roste. Její aktuální výnos je nyní solidních 3,2 %.

Jelikož se ale bavíme o akcii, kterou si do svého portfolia vybral i Warren Buffett, je jasné, že to nemůže být jen o levné valuaci a hezké dividendě. Kdepak, za rohem musí čekat i nějaký solidní růstový potenciál. A taky že jo!

Arzenál současných i potenciálních budoucích tržních úspěchů

Portfolio produktů $BMY již dnes obsahuje hned několik preparátů, které mají rozhodně potenciál hnát hodnotu firmy dál vzhůru. Poptávka po jednom z nejúspěšnějších antikoagulantů (lék proti srážení krve) na trhu s názvem Eliquis neustále roste a nárůst prodejů hlásí také lék proti autoimunitním onemocněním Orencia a preparát Yervoy, jež je využíván při imunoterapii u nádorových onemocnění.

Bristol dále loni za 74 miliard dolarů koupil konkurenční farmaceutickou společnost Celgene, jež vyrábí léky proti rakovině a pro imunologickou léčbu. Do klína mu tak spadly další tržní vítězové, zejména nejúspěšnější preparáty Celgenu Revlimid a Pomalyst/Imnovid, které se používají při léčbě mnohočetného myelomu (Kahlerova nemoc), což je druhé nejčastější nádorové onemocnění krve a také některých typů anemií. 

Společně s již schválenými léky tato akvizice přinesla také několik potenciálních stále vyvíjených hvězd. Preparát Zeposia pro léčbu několika druhů skleróz již od americké FDA potřebné razítko získal, zatímco lék Reblozyl začíná být stále častěji skloňován jako potenciálně účinný lék proti anémii u pacientů s vzácnými dědičným krevním syndromem hemoglobinopatie (porucha tvorby hemoglobinu) a myelodysplastickým syndromem (porucha krvetvorby).

Podobně atraktivní je však i vývoj nových léků v případě Bristolu. Společnost se aktuálně snaží získat povolení pro rozšířené použití některých již schválených léků na trhu. Jde například o preparáty Opdivo a Zeposia, které jsou využívány při imunoterapii nádorových onemocnění. Zcela zásadní rozhodnutí pak Bristol očekává letos v březnu, kdy FDA oznámí, zda schválí buněčnou terapii ide-cel pro léčbu mnohočetného myelomu. Úřad už loni v květnu tuto žádost zamítl a požádal $BMY o dodání odpovědí na dodatečné otázky.

V neposlední řadě tady máme listopadovou akvizici společnosti MyoKardia za 13,1 miliardy dolarů. Ta do portfolia Bristolu přináší nadějného kandidáta pro léčbu kardiovaskulárních onemocnění, konkrétně chronické hypertrofické kardiomyopatie, lék mavacamten. Žádost o schválení tohoto léku by měla FDA na stůl dostat ještě v 1. čtvrtletí letošního roku.

Sečteno a podtrženo, analytici Wall Street očekávají, že společnost bude v příštích 5 letech schopna generovat průměrný roční růst příjmů o 21 % neboli více než pětinu. Už začínáte chápat, proč se tato akcie zalíbila i Berkshire?

Neopomínejme rizika

Řekli jsme si to pozitivní, ale v investování je nutné neopomínat i to negativní, respektive i potenciálně negativní (nejhorší možný scénář). A tím nejhorším, co může realisticky Bristol Myers Squib potkat, je zamítnutí žádostí ze strany FDA v případě preparátů, na které společnost nejvíc sází. Velká část očekávaného růstu společnosti je totiž podmíněna právě dostatkem zdvižených palců a razítek "APPROVED" od úředníků.

Konkrétně u Revlimidu je pak od příštího roku potřeba počítat s možným poklesem prodejů. Na americký trh totiž vstoupí konkurenční preparáty. Bristol má s konkurenty sice uzavřenou dohodu, dle které budou moci prodávat pouze omezené množství těchto léků, nicméně je dost dobře možné, že se to na prodejích Revlimidu projeví.

Takže ano, nějaká rizika tady rozhodně jsou, ale nepovažoval bych je za něco, co má vysokou pravděpodobnost na výrazné zpomalení růstu $BMY. A už vůbec by v ohrožení snad neměly být dividendy. Firma ostatně nezačala s farmacií a získáváním schválení od FDA včera, čili je podle mě na místě trochu jí věřit v tom, že ví, co dělá a jak se k potřebným razítkům dostat. Nákupní cena za tato rizika je navíc stále více než příhodná.

#investovani #akcie #farmacie #bristolmyerssquib #leky #preparaty #vyvoj #fda #dividendy #pasivniprijem #berkshire #buffett

Hodnocení: +69
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • BMY v portfoliu mám, a dnes jsem zakoupil 100 ks HIHO s dividendovým výnosem 5,48%...

    +14
  • Buffettova přítomnost je na úrovni cca 1,3 %, což z něho dělá 10. největšího institucionálního investora. Je fakt, že je analytiky poměrně hodně sledována a jejich hodnocení je také příznivé. Akcii vnímám jako slušný dividendový titul s možností milého překvapení do budoucna.

    +3
  • BMS mi príde stále atraktívne ocenená, vzhľadom k očakávanému budúcemu rastu fundamentu, ale asi by som ju nenazýval 'trestuhodně levnou''. Btw .. mám ju vo svojom portfóliu, bohužiaľ v menšom množstve než by som chcel. Dokupovat' sa ju však teraz nechystám.

    +1
  • Čte se hezky, stačí tedy koupit BMY například přes Etoro a je hotovo?

    0
    • @Krabby No, je hotovo v rámci jedné společnosti, která vám dává smysl a rozhodl jste se ji koupit. Z pohledu portfolia nebo dividendového portfolia je to teprve začátek. Určitě bych nedoporučoval kupovat si $BMY s tím, že je to super akcie, takže k sobě moc jiných nepotřebuje, protože bez diverzifikace podstupujete zbytečně vysoké riziko.

      +5
    • @tomasdurcak Díky, snažím se tímto investičním světem prokousat od začátku ledna tak je pro mě všechno nové :)

      0
    • @Krabby Rozumím. Takže pro začátek: 1) I když tady nebo kdekoli jinde narazíte na sebezajímavější akcii, vždy si udělejte ještě vlastní analýzu a projděte si informace, abyste se mohl k nákupu ideálně rozhodnou na základě vlastního přesvědčení, ne na základě někoho cizího. Jednak se tím sebevzděláte a postupně se budete v daném segmentu stále víc orientovat, což je důležité, pokud v něm chcete dlouhodobě vydělávat 2) A co se týče diverzifikace a s tím spojené ochrany před rizikem případných ztrát, odkázal bych vás sem: https://warengo.com/stories/134920-diverzifikace-akcioveho-portfolia-pro-zacatecniky-naucte-se-limitovat-sve-ztraty-a-chranit-se-proti-riziku

      +5